1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.199
    Допаѓања:
    32.348
    Пол:
    Женски
    Јас сум седнувала во ресторан сама да јадам, пример мм не бил тука, па и кога е тука, јас сум имала нешто работа и сама сум седнувала и не ми е срам, на ова золва ми се чудеше, ај овие стари ама оваа, не оди ни до кам сама, или со децата или со комшики, еднаш се налути зошто не отидов со неа во КАМ, па немав потреба, не ќе одам како загар со неа, јас сегде сама одам, и на пазар и по маркети, никого не викам, со мм одам кога е слободен, ама поубаво ми е сама, полека да си пазарувам. А бе во странство и кафе сами пијат, и сами по ресторани појадуваат/ручаат и воопшто не е срамота, само кај нас е срамота. Мене ми се чудеше свекрва ми и стрина на мм како сум можела кафе сама да пијам, е не со нив да ме замараат, најубаво ми е сама кафе, некогаш ниту со другарки не ми се пие, па секој ден неможеме со друштво, секој си има свои обврски.
     
    На Skorpija25, Miss666, Осе и 5 други им се допаѓа ова.
  2. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    1.957
    Пол:
    Женски
    А и маживе со се мојот у корпа ми се глупави кога не можеш да им објасниш дека МОЈАТА односно нашата мајка е за мене/нас поважна од неговата/нивната. И таткото исто. Точка.

    На запад ништо ново, ама тука леле леле ко од див запад да сме ние снајките хахаа
     
    Последна измена од модератор: 5 декември 2023
    На Осе, *Amethyst*, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.348
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Да повојница (бабино).
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.199
    Допаѓања:
    32.348
    Пол:
    Женски
    Бетер, и кај нив веќе нема вакви работи, може само по селата.
     
  5. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    1.957
    Пол:
    Женски
    Еднаш низ муабет дојде некако и до разговор како маж ми носел фини девојчиња дома, а свекор ми изјави ко у шала а па избегале на време:D:D:D
     
    На mal.ecka, Zumbulche, Mnik и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.370
    Пол:
    Женски
    Мене ова свекорот ми го рече после свадбата. Затоа сега дим му излага од ушите од што не може да ми наредува. Сигурно мислел ќе играм како што он сака, јас па како се погодив се обратно :D
     
    На VDT2906, *Amethyst*, Mnik и 2 други им се допаѓа ова.
  7. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.751
    Допаѓања:
    9.817
    Пол:
    Женски
    Не знам кај вас што имате золви, ама мојов а сум у салонот ке ми побара понешто, и не е проблем ке му однесам.
    Ама ќерка му ако нареди, он одма станува да и носи/прави.
    Јас тоа не го разбирам, оваа плус едвај 20г наполни и освен тоа што иде на раб која и е седечка др ништо не праи низ дома само нешто наредува, а овие двајцата трчаат по неа како луди.
    А од мене очекуваат па јас на нив да им трчам.
    Али било је то некада давно.
    ОпеметиХ се и јас :D
     
    На VDT2906, Осе, Adidas888 и 8 други им се допаѓа ова.
  8. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Кога тогаш се опаметуваме сите и после сме "најлоши". Ќерка му е, сигурно слаба точка и затоа така прави. А ти? Ти па си само снаа. Да не беше ти, ќе беше некоја друга, небитна си. 8)
     
    На Littlegirli, Harper, *Amethyst* и 8 други им се допаѓа ова.
  9. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Денес кај синко во градинка правеле семејно дрво.
    На цртежот се: Детето, мајка, татко и баба и дедо по страна од таткото. Овие од кај мајката нигде.
    Тоа во градинка ги учат на вакви глупости, што па од свекрви и свекори да очекуваме.
     
    На Skorpija25, LiquidLuna, Harper и 14 други им се допаѓа ова.
  10. steela.honey

    steela.honey Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    1.652
    Пол:
    Женски
    Дали некоја( од тие што живеете со свекрвата ама на различни спратови ,влезови) имала поставено камери дома, и дали ја фатила свекрвата кога и ровари по дома и што сте превземале после тоа? Дај споделете искуства:D
     
    На DoubleK и Anyshka им се допаѓа ова.
  11. TinnaMinna

    TinnaMinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2022
    Пораки:
    421
    Допаѓања:
    358
    Пол:
    Женски
    Јас сум во план камера да поставам:D
    Збори за ќерка и како сверква и дома проверка и правела а оваа ништо подобра не е
     
    На *Amethyst*, VDT2906, Anyshka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    1.957
    Пол:
    Женски
    Ja da ja fatam, bi puštila snimka pred nea, pred svekor, pred sinot i, ako ima snaa i pred nea na kupče site
    E sega posle što bi se desilo ne znam haha

    Ti kaži i abe i mene kako da mi pravat proverka, ko na carina, ili lopov bil ili ne znam 8)

    Da de, ti, odnosno taa pošto za druga členka e odgovorov, si lošoto društvo na sinčeto, pod vlijanie e na lošo društvo
     
    На *Amethyst*, Осе, Anyshka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.762
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Не стигнав до камери, (немаа клуч никад) ама имам искуство со аудио снимки. :rofl: Еднаш се карав, прв пат во живот. Му кажав на маж ми што ми рекла и тој и отиде. Му рекла жена ти лаже, не е добра, не сум рекла јас така. Ја извреѓав, ја изнапцув пред него ама не планирав да се замарам понатаму со болесници и онака прекинавме секаков контакт со нив. После некое време одам до нашиот спрат (над нивниот) да си земам нешто што ми требаше. (Под кирија сме, додека да ни се изгради друга куќа) Госпожата ретардус во двор и ми вика здраво :fubar: Викам не разговарам со ментални лица. Паѓа во несвест тука леле сум ја навредила како така леле леле. Повели викам ако имаш нешто нејасно и дојде по менееее. Јас брзо мислам што да направам и ми текна во моментот да симнам некоја апликација voice recorder. Она ми збори јас тарашкам на play store. :rofl: Заврши церемонијата, она изнакажа и плус други ненормални работи. Ај викам сега да се слушнеш и да си одиме полека.:rofl: Леле луѓе не знаеше што прави. Дткаше, стани-седни правеше, се препоти, почнаа очите да и забегуваат, мислев ќе умре пред мене и ја избркав. И уште и викам мрш да те нема додека не дошол син ти :rofl: Она нозе ќе искршеше, за една секунда ја снема. А не беше некоја драма, маж ми го лажат цел живот, знаеше дека е лага и тоа. Нема да дојде да ги тепа сигурно. Само што они мислат дека маж ми е ретардиран и дека им верувал се и демек сега ќе се дознае па се потресе.
    Иначе тоа го направив чисто да ја здрмам и да ја научам дека со мене не иде така. Кога она можеше да прави караници, а имавме брачна криза пред тоа и две бремености изгубени пред кризата, можам и јас да си играм ку* малку со неа.
     
    На SummerGirl, Lisandra, Curious cat и 14 други им се допаѓа ова.
  14. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.589
    Допаѓања:
    18.601
    Пол:
    Женски
    Закон си :D
     
    На SummerGirl и Mnik им се допаѓа ова.
  15. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.762
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Си правам да ми е интересно пошто ако ги убијам ќе ги лежам :rofl::rofl:
     
    На LiquidLuna, Lisandra, Curious cat и 6 други им се допаѓа ова.
  16. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.199
    Допаѓања:
    32.348
    Пол:
    Женски
    Jас сакав, и ако видев дека ми ровари, ќе ја викнев "филм" да гледаме, во главна улога свекрвица. Ама неее штом живеете/ме во иста куќа има право да ровари (сарказам).
    @Stela Maris јас еднаш така и кажав дека горе изгледа има крадец, дека сум приметила дека некој роварел, оваа "еее од кај крадец, не сме виделе", па да кога е таа многу јасно, и почна да пелтачи и да се препотува, летоска параванот едната врата скршена, нов параван, а од што кога никој нема, сигурно некој се бањал, мислам дека внук му на мм од сестра, кој знае како лупнал за да се скрши, може пијан бил, свекрва ми ми кажа од ветерот, да бе сигурно од ветерот внатре, ако е за тоа и балконине што се со калено стакло (тоа е јако) ќе се испокршат. Дури и мајсторот што го местеше кажа дека нема шанси.
     
    Последна измена: 14 ноември 2023
    На Lisandra, *Amethyst* и SummerGirl им се допаѓа ова.
  17. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.589
    Допаѓања:
    18.601
    Пол:
    Женски
    Ти следниот пат остај дома мртов глушец. Она кога ќе оди да патролира, ќе го најде и ќе го фрли. И ти кога ќе дојдеш, ќе ја прашаш пред сите, абе горе си имав едно глувче каде ми е сега? И оваа за да испадне по домаќинка од тебе, ќе каже ддка го фрлила а со тоа ќе се издаде сама дека оди да чачка кај шо не и е местото. :D
     
    На Lisandra, *Amethyst*, tanjita и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    1.957
    Пол:
    Женски
    Baba mi živeeše vo ist stan so vujko mi, vodovica beše pomlada ostanata pa samo ona, i vujna mi i dve deca. Eden frižider delea i se znaelo koj red e čiv i što e čivo, bez prašanje ništo ne se pipalo. Za kupatilo isto, spalni posebni, edna na druga ne di vleguvale u soba, ni čistele, ni ništo tamu

    Može i povekje stapici za gluvci da ostavi haha
     
    На SummerGirl, Anyshka и Adidas888 им се допаѓа ова.
  19. steela.honey

    steela.honey Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    1.652
    Пол:
    Женски
    Да баш нека сподели некоја членка ако има искуство, дали сами ја средивте
    Леле ти си царица, мене ми е жал и онака си е забегана да ја реметам, ама на фин начин пробав, културно не ме сфаќа, маж ми не сфаќа не се замара ,вака кога ке имам доказ ке ја сместам еднаш за секад.
     
    На Lisandra, *Amethyst*, SummerGirl и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.199
    Допаѓања:
    32.348
    Пол:
    Женски
    А неее, не ми се верува да го фрли, да не приметам, паметна е она ај ти.
    Крв најдов под шољата дека висечка, и кажав, "еее кој влегувал, кој ќе ти стави крв", и тоа чудно немаше флека кога собрав со тоалетна, како желе беше лелее, требаше да ја викнам, јас веднаш избришав, се зафркнав, а немав ни циклус, а и да имав нема да ми капне позади шоља, мајка ми вели ти трошка ќе видиш не крв, пред да си одиме се чистам, џогирам.
    Она е стаорец хаха.
    Исто и моите на почеток живееле заедно во куќа со ист влез, ист фрижидер, иста кујна, ниту баба ми и дедо ми ни чепкале, ниту ние, и тоа деца бевме, се знаело што е нивно што наше, дедо ми ќе земеше пензија ни даваше сок, благо исто и моите кога земаа плата, и онака ако ни дадат ок, сами не сме земале.
     
    На Lisandra, *Amethyst*, steela.honey и 1 друга личност им се допаѓа ова.