1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    6.728
    Пол:
    Женски
    Како земаат клуч без дозвола? Од каде го земаат ?
    А ако син им им даде клуч, тогаш си имаш проблем со него, не со нив.
    Ако со него се разбирате и сте сложни за тоа како ќе функционирате, тие нема што да ви се мешаат, или да ви влегуваат дома и шетаат по соби.
     
    На Anyshka, Pa8la и *Amethyst* им се допаѓа ова.
  2. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.589
    Допаѓања:
    18.601
    Пол:
    Женски
    Ете така го земаат. Ќе најдат они каде се клучевите не се секирај ти. Кај мене бившата свекрва му рекла на бившиот свекор ( разделени беа, ама овој се по газот и одеше) да и најдел клуч од нашиот стан. А тоа беа 6 или 7 клуча само. Еден за нас, еден за него, еден изгубивме а другите они си ги земаа. Овој им кажал каде стојат и тие дошле кога не сум била дома и си поделиле сите. После викаа абе ќе ги вратиме, ќе ги вратиме, денес, утре, друга недела,.... и се така до бескрај се додека не кажаа дека ги изгубиле а не беше тоа точно. Малумни.
    Да напоменам дека бившиот свекор беше психички нестабилен, затоа го играа како кукла.
     
    На Anyshka, Pa8la, *Amethyst* и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    6.728
    Пол:
    Женски
    Ако оставате клучеви на секаде за да му се достапни на секој, тогаш џабе ги имате. Затоа прашав. Бидејќи мене клучевите ми се дома на врата кога сум дома и никој не може да влезе и да си земе нешто, а кога не сум дома заклучувам и се разбира си ги земам со мене. 2 пара клучеви имаме, еден за мене, еден за сопругот. Ако ги оставам на секаде и давам на секој тогаш реално нема потреба да заклучувам. Затоа велам, некогаш не е само до нив, туку и до нас.
    Сменете брава, заклучете, клучевите во вас, и да видам како ќе ги земат и од каде.
     
    На Осе, Anyshka, Pa8la и 3 други им се допаѓа ова.
  4. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.107
    Допаѓања:
    3.584
    Пол:
    Женски
    Сестрати може да бања дете ама јатрвата јок.
     
    На *Amethyst*, Stela Maris и Mnik им се допаѓа ова.
  5. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.589
    Допаѓања:
    18.601
    Пол:
    Женски
    Абе да, јас сега така праам, ама тогаш џабе беше, пошо живеевме со свекорот и он имаше клуч и ги пушташе внатре нив.
    Еднаш дури децата на бившата ми золва ми кажаа дека сум имала убави чизми. Значи ми претурале во спалната.
    Спас е само одделно од нив да се живее, не во иста куќа и не на исти спрат. Оти ако немаш разбран маж, ма и да е разбран тој не разбира дека они го манипулираат, и ќе му го земат клучот ако живеете во иста куќа.
     
    На Skorpija25, Осе, Anyshka и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    6.728
    Пол:
    Женски
    Јас живеам во иста куќа на различен спрат и можам да кажам дека родителите на сопругот кај мене доаѓаат еднаш во месецот, некогаш ни толку, бидејќи најчесто се гледаме кај нив. Како што веќе напоменав, клуч си имаме само ние, и никој кај никој не си се шета слободно по спратовите. И јас ги почитувам нив, и тие мене.
    Секако дека најдобро е одделно и подалеку едни од други. Ама за тие што сеуште не се во можност да се одделат, барем да си обезбедат приватност и мир во својот дел.
     
    На Skorpija25, joy1, Anyshka и 3 други им се допаѓа ова.
  7. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.107
    Допаѓања:
    3.584
    Пол:
    Женски
    Морам да ти одговорам оти и кај нас цртаа. Значи детето кажува со кого живее дома и така некако го цртаат.
    Кај мене сите ги има и тетките и чичковците ама гледав цртежи на деца само мајка татко баба и дедо ( дома што се).
    Не е до градинката ка нас барем.
     
    На Anyshka, *Amethyst* и Mnik им се допаѓа ова.
  8. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Да, ама лани го правеа истово и моите родители беа над мене. Мислам дека е до учителката. Лани беше во помалата група.
     
  9. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.107
    Допаѓања:
    3.584
    Пол:
    Женски
    Може не велам не :D
    Ти седни поправи го дрвото и однеси го назад со корекции :)

    Некст левел ќе е кофа вода над врата :) Влегува и шлааап :)
     
    Последна измена од модератор: 5 декември 2023
    На Skorpija25, Осе, ♡ Cinderella ♡ и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.589
    Допаѓања:
    18.601
    Пол:
    Женски
    Абе какво поправање на дрвото, мер дрвари се они, абе нека нацрта модерни автомобили на друг лист и нека го однесе. Ќе каже еве мајка ми е мерцедесот, татко ми бугати, на татко ми родителите се застава, ги нема веќе во продажба па затоа и ги нема на овој лист....и така натаму :D
     
    Последна измена: 16 ноември 2023
    На Skorpija25, Кена Рис, Mnik и 3 други им се допаѓа ова.
  11. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.107
    Допаѓања:
    3.584
    Пол:
    Женски
    Ко вицот, маж и жена патувале со кола и виделе 2 свинчиња се валкале во кал, и мажов и рекол на жената еве ти ги роднините. И ваа му вратила дааа-свекорот и свекрвата :D
     
    На Skorpija25, Oneo, ♡ Cinderella ♡ и 9 други им се допаѓа ова.
  12. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    1.957
    Пол:
    Женски
    Iskoristi situacija deka ja bev sečena i ne smeev da stanam. Maž mi e kriv kolku i ona što dozvolil, možel on da banja
     
    На Anyshka, Pa8la и tanjita им се допаѓа ова.
  13. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.751
    Допаѓања:
    9.817
    Пол:
    Женски
    Имам во план вакво нешто да направам, веќе имам видео од еден јак испад на свекрва ми ама не му го покажав на мм, а ова планирам и после ке му сервирам убав оброк т.н. заедница и десерт “приватност“.

    Уште толку ке се заебеш, ке почнат надрилекарите да ти изнаоѓаат лекови, места за идење за лечење, манастири што прат чуда.
    Немој да мислиш дека таква раја лесно ке откачиш.
     
    На Осе, Mnik, Anyshka и 2 други им се допаѓа ова.
  14. princess02

    princess02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2017
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    718
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам дали некој се има запознаено со црни магии ?
    Никад во живот не сум верувала дека постои такво нешто, но откога дојдов во куќава они зборат за тоа како комшии им правеле вака така и се подзамислив чим знаат за тоа, значи можеби и они знаат да прават.Одат по бајачи често.... Деновиве многу сонувам духови, како умирам... Осеќам чудно како присуство на нешто низ куќава живееме на ист спрат ама посебно имаме кујна, дневна, спална... Дали можно е нешто да направиле??
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. steela.honey

    steela.honey Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    1.652
    Пол:
    Женски
    :rofl::rofl::rofl::rofl: леле бре се изнасмеав

    Јас имам исто, но не заклучувам кога излагаме, зашто знам дека мојов ке се возбуди, леле зашто е заклучено бла бла, ама и зошто сакам да ја начекам на дело, до сега не мислев дека може да си прави глупости, ама после одредени постапки мислам дека знае да пика нос кај што не треба, и сумњиво ми беше, што со јатрвата се на дистанца, они не живеат во ист град со нас, ама ја викаа понекогаш да ги зачува внуците, и сега е на игнор, помислев дека и таму нешто има маткано. Ке видиме што филм ке гледаме :D
     
    Последна измена од модератор: 5 декември 2023
    На Осе, Anyshka, Pa8la и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.348
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Нема потреба да веруваш, тоа што си во мисла ти влијае потсвесно. Остај ги што сакаат нека си прават. Кади си темјан и немај гајле
     
    На Mnik, steela.honey, VDT2906 и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    2.792
    Пол:
    Женски
    Арно и напрај. И јас требаше вака да ја снимам ама не ми текна во моментот, уставри не ни мислев дека на будала ќе се прави.
    Едит му реков и на мм требаше да ја снимам за да ми поверуваш, ме искара ти будала си мајка ми ќе ја снимам, е ај сега. И да ја снимаш ништо не му значи и да слуша шо зборува.
     
    Последна измена: 16 ноември 2023
    На steela.honey, Anyshka и Pa8la им се допаѓа ова.
  18. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.751
    Допаѓања:
    9.817
    Пол:
    Женски
    Во едно недоразбирање со мајка му каде што беше присутен и мм, на само му кажав дека има да ја снимам за да види самиот колку ме сакала таа.
    Одговор добив дека знаел се и дека се му е јасно, ми верувал...
    Ама ја не сум јас ако тоа не му го докажам убаво.

    Така да, сними ја и пушти ја снимката, нека се увери самиот што змија е.
     
    На Осе, Mnik и Pa8la им се допаѓа ова.
  19. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    6.728
    Пол:
    Женски
    Епа затоа велам дека на крај пак е до мажите и дека проблем имате со нив а не со нивните родители. Ако се пресечат тие работи од старт нема никогаш да треба да поставуваш камери и воопшто да се замараш со тоа дали денес влегла, дали негде претурала.
    Зошто да се возбуди сопругот, нема тоа никаква врска со неговите практично, тоа си е ваш простор, ваша приватност. Сакам да кажам не е ништо лично против нив, едноставно е нормално така да се функционира.
    Инаку нив колку повеќе им дозволуваш, толку повеќе ќе пикаат нос кај што не треба :)
     
    На Skorpija25, Осе, Mnik и 4 други им се допаѓа ова.
  20. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.198
    Допаѓања:
    32.348
    Пол:
    Женски
    Па не му кажувај, јас така планирав ама мм не беше тука, и сакав да викнам некој да ми ја монтира.
    Ама читам имало и мини камери па секој може, незнам, барем во дневна да ставам или во ходник, дневната и онака ја заклучувам.
     
    На steela.honey, *Amethyst* и Lisandra им се допаѓа ова.