1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.348
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Прва година кога дојдов ништо паричка во леб, грав со ребро чоколатциња подели, наредна година сами си бевме, а лани дојдоа на гости, јас си спремав. И оваа година јас ќе си спремам. Нема најава дали ќе дојдат.
    Иначе мм е презафатен со работа околу празнициве гледам да ги одбегнам, затоа што и никој друг и не сака да доаѓа околу празнициве ради нив.
     
    На Anyshka, Pa8la и Arjanit2021 им се допаѓа ова.
  2. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    А нели е посно за Бадник, од каде грав со ребро, или за Василица кршите лепче? Ние првите две три години одевме таму, тие живеат во друг град, и ги викаа и золва ми заедно со сопругот и децата, сега почнавме сами со сопругот и децата, сепак ние сме си друга фамилија.
     
    На Malesia му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.368
    Допаѓања:
    4.752
    Пол:
    Женски
    Ние бидејќи сме "една куќа" мора заедно. Што било тоа посебно нели Бадник, празници, па не знам што. Радо би насамо да си славиме, посебно сега со дете.

    Инаку сите мои блиски што се во иста куќа или во близина со родителите - прво мажот, жената и плус децата си прославуваат, па одат на кратко, на кафе што би се рекло кај родителите. Во мојов град нема паричка за Бадник.
     
    На Anyshka, *Amethyst* и Pa8la им се допаѓа ова.
  4. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    Па да негде за Василица кршат, Прилеп, Крушево. И јас знам блиски што живеат во иста куќа на посебен спрат прво одат доле кај старите, потоа горе до децата.
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    7.583
    Пол:
    Женски
    Ние па тој ден си глумиме и многу е смешно :rofl:
    Пола саат јадеме едно друго ,плус ептен безвезе го кршат лепчето абе едвај издржувам :x
     
    На Mazegin, katalina, Meddy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    Како мислиш безвезе?
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.452
    Пол:
    Женски
    8 год сами живееме.Сами сме на Бадник.Посебно семејство сме ние,посебно они.
     
    На 1209, Meddy, H.VAGA и 4 други им се допаѓа ова.
  8. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    7.583
    Пол:
    Женски
    Па го вртат мм и свеки како за слава со поп па на пола го кршат и од тоа пола кршат делови за Господ ,куќа ,мене и ќерка ми.
    И најчесто ќе се ѕирне парето кај е.
     
    На Pa8la му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    И ние сега сме си посебно и сами, ниту ние одиме ниту они доаѓаат кај нас, може да одиме другиот ден за Божиќ на ручек ако немаме планирано нешто друго.
     
    На Meddy му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    2.370
    Пол:
    Женски
    Кај нас свекор ми го крши. Заедно сме, иако не заслужил да седнам со нив на маса после некои негови зборови. Еднаш дели од лево на десно, еднаш на машки па на женски, еднаш од најстар до најмал (facepalm) смешки. Кај моите се знаеше, дедо ми си делеше од најстар до најмал и немаше местенки. И сите заедно си бевме таму. И ако имам деца еден ден не би сакала да им ја одземам таа радост што сме ја имале ние. Тоа ми се едни од најубавите спомени од детството.
     
    На Zumbulche, Meddy, Осе и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.348
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Не поштуваа ама после снајка им покажа дека си цени верата.
     
    На Осе, Anyshka и Pa8la им се допаѓа ова.
  12. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    Кај нас сопругот крши прво на Господ, куќата и на нас од најстар до најмал. Па нема местенки секако, знам некои местат поради децата да не се лутат, кај нас никогаш немало ниту јас кога сум била дете ниту сега за нашите деца не местиме и си знаат, на дете треба да му се објасни.
    Свекрва ми местеше на внуците од золва ми кога кршевме заедно првите 2 години за да не се лутат, ние тогаш тазе земени имавме бебе од неколку месеци и демек ете не разбира па на нив поголеми беа. Дали е во ред и золвата со вас да крши веќе мажена со деца?
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.703
    Допаѓања:
    35.036
    Пол:
    Женски
    Сами сме за празниците. Посебно семејство сме. Некогаш за Божиќ одевме на ручек. А госпожата си имаше замислено дека мора со нив да се крши лепче. Никако да и стане јасно дека нејзиниот син си има сега свое семејство.
     
    На Осе, Anyshka, Pa8la и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    2.370
    Пол:
    Женски
    Не е во ред. По некоја логика, ако е таа кај вас и ти треба да одиш кај твоите. Како викаат, за Бадник секој си е дома. Да и кај нас си се крши за Господ, за куќата, па за домашните. Ама адетот секоја година различен е овде :D

    @SummerGirl нас свекрвата, тазе земени, ни рече за секој празник се знае прво овде ќе се симнете па потоа одете кај сакате. Аха, важи.
     
    На Miss666, Осе, Anyshka и 2 други им се допаѓа ова.
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.703
    Допаѓања:
    35.036
    Пол:
    Женски
    Сега може да ми се фати само. :D Некои луѓе мора да лечат комплекси.
     
    На Pa8la му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.185
    Допаѓања:
    32.315
    Пол:
    Женски
    Незнам веќе дали можам да коментирам на темава без напад ама сепак ќе пишам.
    Кога седевме во заедница правевме адет заедно, двете спремавме и многу ми беше глупо, сама ми е полесно, двете со сукалата на една маса што да ти кажам смешки живи, некој да не снимаше од страна.
    И свекор ми незнаеше да крши, кршеше за во село за куќата и гаражата, се крстев, па првата година неможевме да ја најдеме паричката, па свекрва ми направи попара од лепчето и не се знаеше кај кого, и другата година заедно.
    Откако направивме на спратот само кујна и дневна сакав само со мм ама почнаа да паметуваат, мм им кажа и џабе, е тогаш си седев во соба и ништо не и помогнав, почнаа да се караат со свекор ми зошто ништо не и помагал, па праша за мене каде сум била, се направив не слушам, отидовме направивме адет и се повлековме во соба. Другата година мм и кажа на свеки дека прво доле ќе се симнеме потоа горе сами, почна да кажува како сме биле иста куќа, па ако толку сакам да спремам, тие ќе се качеле горе.
    Алооо сакам да спремам за нас двајца само. Е полани и лани не бевме во мкд фала Богу па си бев на раат, оваа година како ќе биде незнам, ќе има нервози, како не отидовме негде подалеку.
     
    На *Amethyst*, katalina, Zumbulche и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    7.583
    Пол:
    Женски
    Па се знаело дома кај моите баба и дедо ако одевме дека под кирија бевме и тато сакаше кај дедо ми да идеме.Дедо си кршеше со тоа шо прво на Господ па на куќата ,него на баба на тато на мајка ми на мене ,сестра ми па брат ми ,значи од најстар до најмал по ред. И во топчиња лепчињата а не да се гледа ^_^.
    После направивме наша куќа и си правевме дома исто Господ ,куќа па натаму до брат ми. Овие ко збунати ова е мое ова твое а чекај па за другите ,леле куќата ја заборајвме (facepalm)
     
    На tanjita, Malesia, Pa8la и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.185
    Допаѓања:
    32.315
    Пол:
    Женски
    И кај нас золвата беше првата година, потоа мм и кажа на свеки ако е така дека и ние треба да одиме кај мајка ми и се налути, сигурно и кажала на золва ми и не дојдоа, ама затоа се им спреми, дојде внук му на мм и си зема.
    Еве ние сега Скопје седиме, па за Велигден кога се фарбаа јајца за Велики Четврток отидов сама специјално за тоа, Средата вечерта отидов, нели Четврток пред изгрејсонце се фарбаат, средив се, украсив и пак Скопје дојдов, сепак тој спрат сами сме си го направиле и е наш дом, еве и за Бадник сега таму адет сами сакам, ни со нив ни со мајка ми, а мајка ми е сама.
    Ама откако се омажив не правиме адети заедно.
    Еве и на мојава не и е јасно тоа, морало заедно, и реков пред некоја година, ако е за така треба кај мајка ми, сама е, е тогаш знаеше да каже ние сме биле посебна фамилија, мајката, само од машката страна ни се фамилија.
     
    На ♡ Cinderella ♡, Pa8la и SummerGirl им се допаѓа ова.
  19. princess02

    princess02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2017
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    718
    Пол:
    Женски


    Мене ми викаа не може да идете не смеете да излагате од куќа за Бадник. Ние пак си отидовме. И кај моите и кај нив и плус ние сами.
     
    На Anyshka и Pa8la им се допаѓа ова.
  20. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.185
    Допаѓања:
    32.315
    Пол:
    Женски
    Затоа да не се лутат ни кај нив ни кај мајка ми. Јас сакам да си спремам, обожавам да готвам, и ако одиме кај нив ќе се прејадам, и за што сум спремала, за да фрлам.