1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    378
    Допаѓања:
    1.144
    Добро ова е веќе надвор од контекст. Ја како што знам бадник се слави во домот во кој што се живее. Ако си во заедница значи заедницата во склоп ги прави адетите. Без разлика дали таа заедница е со син и снаа или ќерка и зет. Зависи кој живее таму. Верувам на тоа мислел дедо и.
     
    На *Amethyst*, JustBeautiful, Orchidea и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.183
    Допаѓања:
    32.302
    Пол:
    Женски
    Хахаха, а бе само да нападнете, оди прашај го дедо ми, па тука сите пишуваат со тој што живееш со тој се крши лепче, членки пишале со нивните живееле и со нивните си кршеле, кај свекрвите оделе за Божиќ, а инаку ние живеевме во заедница со дедо ми и баба ми и заедно кршевме, откако се одделивме секој посебно исто и јас сега сакам ни со мои ни со негови, пишав кога живеевме во заедница заедно, кога се одделивме доле се симнувавме кај свекрвата дека тие сакаа, после горе сами, сега сакам сами, ете мм им е син па сами сакам, што не ти е јасно, што тресеш? Дедо ми така кажа, не јас, ок? Ти оди си кај мајка ти никој не ти брани, и золва ми си доаѓаше, а кај свекорот не одеше, значи само мајка и е фамилија.
    Според тебе требало да дојдат и свекорот и свекрва и на тетка ми.
    Само да се нападнало бреее.
    Кога ја отворија темата пишаа секој до свое мислење без напаѓање,ама не сте живи ако не нападнете.
    А ти не пиша каде ќе одиш за Бадник, кај мајка ти или кај свекрва ти? Кој како сака ќе си прави, ти ли ќе им кажуваш?

    И ние само, ок? Свекрва ми напнува за со нив, јас сакам сами, епа ајде сите на куп со золва ми, свекорот нејзин.
     
    Последна измена од модератор: 11 декември 2023
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Marymay

    Marymay Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2023
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    240
    Ама не те нападна тебе членката, туку не е окау тоа што го рекол дедо ти тогаш, ајде нека си одат тие па ние ќе си кршиме. Мене би ме многу здоболело татко ми така да ми рече. Не можам ни да си замислам. Можеле да почекаат, или кога веќе таа година дошле, ако сакаат нека останат. Јас си зборам од аспект на ќерка, мене би ми било многу тешки така да ми рече татко.
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.183
    Допаѓања:
    32.302
    Пол:
    Женски
    @felisitas токму така, ние тогаш живеевме во заедница и затоа заедно правевме адет, да живееле тетка ми со него заедно ќе правеле, откако моите се одделија секој посебно, па татко ми имаше уште една сестра, за да не испаднало дека ја шутнал едната ќерка, требало да ја викне и другата, инаку тетка ми и тетин ми не се налутија, некоја си членка ќе мудрува.
    Човек неможе мислење да си каже.
    Еве и ние со мм сакаме сами, прво се симнувавме кај свекрва ми дека така сакаат, па горе сами, кога живеевме во заедница заедно.
    Ама нее, мора да мудруваат паметните. Кај пишав па јас незнам.

    Па не се налутија ете гледаш.
    Таков си беше директен и го знаеа, инаку беше многу добар, ама вие многу нежни. Од една страна велите најубаво директно, од друга страна се натажувате.
     
    Последна измена од модератор: 11 декември 2023
    На *Amethyst* и Miss666 им се допаѓа ова.
  5. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    Секој си има право да си пише свое мислење како го празнува Бадник без да се нападне некоја членка, по мое за Бадник не се оди по куќи, се крши лебче со париче кај што се живее, ете некои членки живеат посебно ама одат и кај едните и кај другите родители, некоја пишала сами па одат за Божиќ, на некоја не и е сфатливо како одат де кај едните де кај другите, некоја пишала свекрвата доаѓала кај нив, секој како си сака.
    Неможеме ние да им се мешаме, и оставете да си пишат членките како им е изводливо да прават, како сакаат, како прават, зошто едно е да сакаат нешто, а друго е како ќе прават.
     
    На Miss666 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Откако ке ги решите сите проблеми на адреси маж, свекрва, свекор, снаа, золва, доминација, чиј збор е последен, каков мир имате во обични денови, адети ке ви се најмало гајле.
    Јас сум атеист, најмалку битно ми е што ке правам за Бадник. Ама убав адет е и го практикуваме. Кога се веривме со маж ми, пред да правиме свадба, за Бадник си бев дома кај моите. Потоа кај свекрва ми. Откако сме сами, дома. На Божик сме секогаш кај моите на гости, заедно со свекрва ми и свекор ми. За Нова година сме кај свекрва ми сите.
    Од причина што целиот однос ни е ок, ако не покани кај неа и маж ми сака, нема да ми смета кај неа да одиме.

    Проблемот не е што свекрвата кажала, и што ке се лути. Проблем е што мажот не ја држи страната на новото семејство, кое сега треба да му е најблиско, туку се влече кај мама.

    Од друга страна пак, нема причина да се тегнете за вашата да биде последна. Наместо да трошите нерви, бидете тактичари со неподносливи свекрви и бирајте си какви битки ке терате.
     
    На Mother of 2boys, *Amethyst*, Mnik и 8 други им се допаѓа ова.
  7. princess02

    princess02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2017
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    718
    Пол:
    Женски
    Најидеално е кога ќе си створиш свое семејство да си го поминеш Бадник во тој круг ама ако немаш разбирање со мажот ќе си се договориш. Ете кај нас чим сака со неговите и јас сакам со моите па така и на двете места си кршиме лепче (инаку блиску живееме)
     
    На *Amethyst*, SummerGirl, Anyshka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.452
    Допаѓања:
    38.772
    Пол:
    Женски
    A посебно живеете од родителите?
     
  9. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    И моите живеат блиску ама не кршиме лебче со нив, а свекорот и свекрвата во друг град и ни таму не одиме. Еве и брат ми си живее посебно со жената и децата и посебно си кршат не со моите, ако е за така треба и јас кај моите и сестра ми, и сестра ми живее посебно од свекрва и и посебно си кршат, кај моите одиме за ручек за Божиќ, ама првиот ден дека е неработен почесто одиме кај свекрва ми дека од друг град се, па вечерта одиме кај моите или другиот ден, Божиќ е 3 дена.
    Еве за тие што пишале демек нас ќерките не шутнале, никој не не шутнал ама било син или ќерка штом се омажат и оженат си се посебно семејство, е сега ако живеат во заедница тоа е друго, ама ако имаат спрат од куќа опремен и секој посебно си готви тогаш е нивна желба дали сакаат заедно или сами да си кршат, секако зависи и од свекрвите а најмногу од мажот како ќе постави граници, по мое штом си имаат посебно спрат треба сами, ама ако си сакаат заедно и тоа е ок.
    Неможеме да им кажуваме како е правилно.
     
    На *Amethyst* и forumce им се допаѓа ова.
  10. princess02

    princess02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2017
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    718
    Пол:
    Женски
    Си имаме спрат со кујна и дневна ние, они си имаат посебна. Од како сме земени секоја година му викам за сами не сака морало со неговите епа викам и јас сакам кај моите и така сеа и на двете места си идеме :)
     
    На Zumbulche, Осе, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.452
    Допаѓања:
    38.772
    Пол:
    Женски
    Мене ова ми е најголема глупост, ама штом вие си сакате така ок.
     
    На Emy867, Zumbulche, Pa8la и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Само јас ли сум мрза што не се замара за денот и си одам на готово кај свеки? :rofl:Ама кај нас е за Василица, за Бадник не правиме ние ништо, си правам посна трпеза дента и си јадеме ја, мм и дете ко и секој ден во годината.
     
    На TinnaMinna, mal.ecka и MilaSs12 им се допаѓа ова.
  13. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.452
    Допаѓања:
    38.772
    Пол:
    Женски
    Мене не ме мрзе, со кеф си правам сѐ. До лани бевме кај свекрвата со деверот сите на куп. Оваа година поради тоа што мм не сакаше да седе на иста маса со брат му заради нарушени односи им кажавме дека посебно ќе си правеме Бадник. Да беше се во ред ќе правевме заедно доле. Свекрвата уште кога правевме свадба рече дека би сакала заедно да сме на Бадник, ама ако сакаме посебно тогаш да си правиме посебно. Никогаш не е правила проблем. Криво ми е што испадна вака, ама тоа е.
     
    На Skorpija25, mal.ecka, SummerGirl и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.183
    Допаѓања:
    32.302
    Пол:
    Женски
    Незнам како може да ги мрзи да спремаат за еден од најубавите наши празници, јас со ќеиф спремам, aма секој си знае за себе и никој не треба да ни наметнува нешто или ние да им наметнуваме тоа што нас ни одговара.
     
    На Miss666 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.950
    Ние “виртуелно” го вртиме паричето, кај моите си има парче посебно за маж ми, посебно и за мене. Кај неговите исто, посебно парче за мене и за него.
    Им се јавуваме на моите на видео call и си бираме парче, кај неговите ни звони мајка му да ни каже во кого паднало и толку е кај нас :D
    Дома ние си го вртиме само за нас двајца, а јас со братучедите го вртам online преку апликација :rofl:
     
    На Lisandra, mal.ecka, Mnik и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.183
    Допаѓања:
    32.302
    Пол:
    Женски
    Интересно, ми даде добра идеја.
    Хаха. Никој да не се лути.
     
  17. bookslover

    bookslover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2016
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    991
    Пол:
    Женски
    ме испоплашивте за празнициве, а ич не го размислував ова вака, сега немам појма што ќе правиме 8-|
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.183
    Допаѓања:
    32.302
    Пол:
    Женски
    Нели не си мажена, како не знаеш што ќе правите? Секој по дома хаха.
    Имаш време за мислење.
     
  19. bookslover

    bookslover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2016
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    991
    Пол:
    Женски
    па што знам нема врска според мене дали си мажена или не ако живеете заедно, значи во истата ситуација сме.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.183
    Допаѓања:
    32.302
    Пол:
    Женски
    А сами живеете? Дали ви е прва година заедно? Ако сакаш сами разговарај си со дечкото, или ако живеете посебно може прво кај родителите, па дома сами, како си сакате така.
     
    На bookslover му/ѝ се допаѓа ова.