1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. bookslover

    bookslover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2016
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    991
    Пол:
    Женски
    Да сами живееме, прва година ни е заедно. Ние размислувавме за Бадник да одиме на ручек кај едните а на вечера кај другите, или на Бадник сами а на Божиќ кај нив.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.183
    Допаѓања:
    32.302
    Пол:
    Женски
    Епа ете, за Бадник можете сами, за Божиќ кај родителите на ручек/вечера.
     
    На bookslover му/ѝ се допаѓа ова.
  3. TinnaMinna

    TinnaMinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2022
    Пораки:
    421
    Допаѓања:
    358
    Пол:
    Женски
    Да ти се придружам и јас еве
    Се спрема свеки,најади се,напрај адетот и ајде горе
     
    На Mnik му/ѝ се допаѓа ова.
  4. steela.honey

    steela.honey Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    1.652
    Пол:
    Женски
    Мојава со најновите филмови, кога ке почнеш на работа јас ке го чувам внучето, ехее викам здравје, можеби нема да одам на работа, ке идеш ке идеш ми вика, и викам нема да одам можам и од дома да работам а дете ке оди во градинка.
    Жената е стварно веќе за во установа, јас не знам што да и правам, не и се замарам, ние секако со сопругот имаме наши планови, во кои она секако дека не е главна, размислуваме за преселување во Скопје, а и за надвор од Македонија, она за истото и не е во тек и сака да изиграва мајка на мое дете, оти по цел ден е дома и од досада не знае што да прави со себеси. Што вие би и ставиле на знаење како би се поставиле ,јас се пробав, ама очигледно жената нормална била није.:rofl:
     
    На LionJ, Mnik, *Amethyst* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.183
    Допаѓања:
    32.302
    Пол:
    Женски
    Мене веќе ми е страв да пишувам мислења без некој да не ми рециплира или нападне ако не се согласува со моето мислење.
    Тука неможеш ни проблем да пишеш ни совет да дадеш, бетер од судница е ова, оф топик ама така е.
     
    На Feniksgirl, ♡ Cinderella ♡ и steela.honey им се допаѓа ова.
  6. TinnaMinna

    TinnaMinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2022
    Пораки:
    421
    Допаѓања:
    358
    Пол:
    Женски
    Истоо..
    Нејзи ја мрзи два саати некогаш да го почува,а не 8 хаха
    Ни го пресоблака ни на лице е чисто кога е со нејзи па боље сама ќе си го гледам не работам
     
    На Mnik и ♡ Cinderella ♡ им се допаѓа ова.
  7. ♡ Cinderella ♡

    ♡ Cinderella ♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2023
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    2.942
    Пол:
    Женски
    Убаво си кажала.Сега трај си и прави си планови за селидба Ск или странство . Кога со маж ти конечно ќе одлучите каде ќе се селите ќе најдете стан дали под кирија дали ќе купите како ви е можност и план.Маж ти,ти,свекрва ти и свекор ако имаш и на маса ќе си седните сите да разговарате ќе и кажете на свекрва ти ние ќе си се селиме таму и таму (се да е обезбедено пр. ако Ск се селите да најдете стан,работа,градинка за бебе итн ) и готово само да си заминете.Битно е маж ти да те подржи во ситуацијава и да е решителен да се оделите ,и секако да нема поседоци од по 2-3 месеци да ви иде свекрва ти да ви држи лекции за воспитување и слично.Ваш дом ваши правила,а таа дома нека си прави како што и е кејф,кај вас да не се меша.Ова и со маж ти ќе седнете и ќе си разговарате.
     
    Последна измена: 29 ноември 2023
    На Осе, *Amethyst* и Anyshka им се допаѓа ова.
  8. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Ехее јас овој муабет дека детето требало да се навикне на неа, дека морало да седи со неа, зошто со неа ќе било кога ќе сум почнела на работа го слушав уште ни 40 дена кога немаше детето. Сега веќе си е помирена со судбината. Ја и викав знаеш дека нема да се вратам на работа, ќе одиш на работа зошто да не се вратиш. :?: ти ќе ми кажеш си викав. Многу се нервирав и сега кога ќе помислам нервоза ми иде, па после што толку ми сметала жената. Она за да чува деца живее. Ко без осет се. На една комшика што се дружат, ќерка и се породи и дојдена е кај женава, свеки секој ден оди кај неа, седи по 2/3 саати и се фали, кажува како она го чувала детето. (facepalm) јас незнам како не им смета или им смета, ама се многу учтиви за разлика од мене.
    Иначе совет ти е или да и плескаш све во лице или да ја игнорираш, ќе си види со време дека си терате по ваше. И никако да не споделувате што ви е во план. Не на неа. Општо, луѓево со муабети ќе те пукнат. Сите имаат мислење, сите ќе се трудат да сфатиш дека во странство е тешко, ќе треба да плаќаш кирии, немаш свој, си мислиш сите вратени од таму. :rofl:
    а за свеки, свеки ќе се разболи, внучето, синот ќе и ги оттргнеш.:devil:
    Брат ми најпаметно си направи - На 22ри се качувам на авион, виза направив за во Австрија. Попаметно амин. Никој не знаевме ни дека планира негде да оди, не па да прави виза.

    Сега гледам што сте пишале. Не дека буквално ме мрзи, се смеев. Кај нас традиционално сите години така ни е останато, одиме кај нив на ручек. Ем нив мерак им правиме, ем за мене полесно.
    Може утреден ќе се смени, ние за сите да спремаме, они да доаѓаат кај нас.
    Ги сакам ваквите фамилијарни собири за празници, секој ден сме сами, немора и за празник
     
    Последна измена од модератор: 11 декември 2023
    На Skorpija25, PoisonGirl, unearthlysarah и 6 други им се допаѓа ова.
  9. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.739
    Допаѓања:
    5.674
    Пол:
    Женски
    Во врска со темата Бадник, ние 3 год сме сами имаме свој стан, ме ни паднало на памет да одиме кај било кого, си спремам јас, или нешто ќе купам, нешто ќе спремам, или пак мајка ќе подаде нешто, сеедно било како секој си има свој дом, кој како сака нека си прави ама ако свеки е сама за Бадник, и мајка ми е сама за Бадник, така да нема тука што да се мешаме ни со едните, ни со другите.
     
    На Осе, Anyshka и Mnik им се допаѓа ова.
  10. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Мајка ми дека е сама за Бадник, со дедо ми си слави. Оди кај него, за и он да не е сам. Ми е жал мене кога ќе чујам така за луѓе што се сами за такви големи празници.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. steela.honey

    steela.honey Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    1.652
    Пол:
    Женски
    Да така и мене ми е план, јас во принцип сум и доста приватна особа, од кога не знае наши работи од кога се оделивме се е подобро, но и за се со сопругот сме се меѓу нас, на крај дознаваат нашите. Така е подобро поради мир. А инаку јас и плескам и игнорирам.Болни луѓе.
     
    На Осе, Anyshka и Mnik им се допаѓа ова.
  12. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Мене ми одговара што и мм е таков. Дури јас многу работи ако не им ги кажам на свекор и свекрва он не се замара, нема ни да им ги каже. Среќа е и што ни се такви мажите, зошто има мамини колку сакаш, прво со мама да се договори, па со жената.
    Плус, јас приметив дека многу па дури и свекор и свекрва ти се ситат кога нешто ти оди по план. Вака ќути си, прави си, кога ќе се случи што треба, онемени ќе се.
    Инаку ќе се изнаслушаш се и сешто. Јас згрешив што од почеток не бев таква, по потешкиот пат научив.
     
    На Littlegirli, baby-star, Осе и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.183
    Допаѓања:
    32.302
    Пол:
    Женски
    Токму така, кога ќе се ожени/ омажи некој/а и ако се оддели од родители и живее посебно, секој сам треба да си слави, ама кој како си сака така нека си прави.
    На некоја и е убаво се свекрвата или мајката да спрема, јас си кажав мене како ми е убаво, јас за Бадник си сакам сами да си бидеме, ни со мајка ми што е сама, ни со свекор и свекрва, секој за себе си кажува.
    На никој не можеме да му кажуваме како да прави или нас некој да ни кажува.
     
    На Mumoftwo30 и ♡ Cinderella ♡ им се допаѓа ова.
  14. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.235
    Допаѓања:
    5.422
    Пол:
    Женски
    Ние коа почнавме да живееме сами пред брак, за Бадник си бевме сами во нашиот дом. Си кршевме лепче ние двајца. На Божиќ малку кај едните, малку кај другите.
     
    На Anyshka и bookslover им се допаѓа ова.
  15. LionJ

    LionJ Активен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2023
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Не им ги мерите зборовите и за нив внучето е среќа.
    Со убаво кажи и нека си ужива во улогата баба, нека си го игра, вклучувај ја во некои активности да не се осети тензија меѓу вас.. пример нека ти го причува на сат два додека ти готвиш или чистиш.
    Ние на пример ништо не криеме од нашите, можат да си кажат мислење, ама не ни се мешаат во одлуки, сами купивме стан со сопругот, сами купуваме се за бебе, така да и тие си го знаат местото.
    Ако сакаат нешто да му купат од мерак ок, а за неопходни работи ние сами.
     
    На 1209, *Amethyst* и steela.honey им се допаѓа ова.
  16. Roxy1991

    Roxy1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2019
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    149
    Пол:
    Женски
    Blaze si ti som e taka kajtebe so ne se mesaat i so ne dozvoluvas da se mesaat, kajmene bese tokmu sprotivnoto. Koa ostanav pred da se porodam so prvoto dete med i mleko i tecese od ustata posle im padna i na svekorot i na svekrvata maskata. Jas prvite meseci deka prvo dete normalno strav za banjanje kako so red da mu stvoram mn pomagase nemozam da recam posle 4 tiot mesec se se prevrte naopaku. Jas kako da ne mu bev majka, se osekav jas da sum rab nizdoma ona da go cuvala bre majkata so ti izvodis aj gotvese i za zanas oti bev catski porodena i imav bolki prvite 2 meseci. Ama posle kako so pisala edna clenka sto citav ako dozvolis naglava ke ti se kacii toa e tocno duri iako znam deka sum vo pravo mazot mi somene pocna da se rasprava deka ona izgledala mn deca nz ti so da sum ucela bre majkata toa so ona te izgledala nz deka i naseto dete nema da go izgleda dodeka e bebence da uzivam sonego posle eve go sega sam odi kajniv posle sekako ke mi zavrsi trudnickoto i ke moram da se vratam na rab.
     
    На *Amethyst*, steela.honey, Zumbulche и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.033
    Допаѓања:
    7.545
    Пол:
    Женски
    Ова значи кога ќе го слушнам коса ми се крева. Изгледале колку многу, неколку деца сигурно.
    И тие како и ние не се родиле учени, туку се учеле на нас додека не растеле. Затоа не може да ми паметува некој кога и тој некој низ истото поминувал се учел. Сега е редот на нас. Не е нешто што се стекнува диплома или испит па еве она гледала знае ти не знаеш глупости. Секое дете си е различно. Како расте и ние се учиме и мајката најдобро го познава детето и неговите потреби.
    Јас и кажав на свеки си ги гледала ама твоите деца ова е мое и не се исти сите деца ко по калап. Вас ви поминале 2,3 деца а на докторите илјадници нормално дека доктор ќе слушам.
     
    На 1209, VDT2906, *Amethyst* и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Roxy1991

    Roxy1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2019
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    149
    Пол:
    Женски
    mene kosata mi se kreva od koa se porodiv i so vtoroto nema sansi da i dokazes nesto do znaenje se ona znae se ona e najpametna so nervozo izkrkav po odenje po bajacki i gatacki da ne pisuam i mene kosata mi se kreva poveke im veruva niv otkolku na doktorite toa so bilo za doktor za na doktor koa deteto dobi bronho plevmonija ni rekoa da lezime vo bolnica. Jas i rekov kakva bolnica kakvi bakraci na doktorkata sto ste cekale jas bev izelezena imav obvrski koa se vrativ doma deteto gorese i. Vikam na doktorkata babamu ima ekimi doktori ona ke go izleci i se smee doktorkava. Sega i za vtoroto ne i davam da se mesa i odma se luti nekje ni da ja cuva losoto e so nemam podrska ni od maz mi se e na nivna strana vikam tebe babati i dedoti li te nosele nalekar ili majkati i tatkoti. Aj na sestrati vaka nekoj da i se mesa ama sestramu koa ke ja spomnam, vo oci im se bode ona dozvoluva da i prerecat nesto tuku me nasle mene meka na karakter i si poigruvaat so mene. Koa im kazav na moite roditeli mi vikaat zaradi niv i brakot ke ti se rasturi mn gi slusa niv da mu svirnat odma trca kajniv jas ako prerecam nesto jas sum kriva vise na koj i da e ke mu doe preku glava nervite mi se otideni od nejzinite mesanja ne ti se mesame sega za vtoroto so sakas odnas so sakam epa da ne prais bucki koga ja slusam od drugata soba kako potajno si suskaat dodeka maloto cica odma mi e jasno od koj se buckite. Jas ne sum bila majka neli mi bilo zal oti sum pusela cigari epa vidi i jas sum od krv i meso a ne da mi kazuvas i soveti da mi delis kakva majkamsum jas i nz ti so ne sum go banjala kako so treba nz ti so mozkot ke mi prsne od bosh prosto mwabeti da bilo na adaptirano mleko da sum se sredela jas dodeka sum pusela cigari da ne sum ja doela. Abe jas znam so pravam ama koa ke ti otidat nervite vo nepovrat odi posle soberi se mazot mi si kjuti nisto ne i vika, i ona tuka use zamav zima use tolku drdori detevo go uspivam ja glea deka vise zaspiva kaj si ti ubaa na baba demek i doslo nejze d aja vidi pa ke si zaspie mi ja prai i ke ja rasoni i posle ne si fatila nisto popis mi prao doma so mi e sraboteno koj i dae na moe mesto nz kako bi izreagiral.vise dajte sovet oti svarno nemozam da izdrzam.veruj.
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.300
    Допаѓања:
    200.493
    Пол:
    Женски
    Мажот да си го подбереш, да ѝ покаже кај ѝ е местото. Да си се одделите ако имате услови. Ако немате, мажот ти мора да постави граници дека вие сте посебно семејство и сами си одлучувате за вас. Ако не сака, земај децата и оди кај твоите. Пошто тука ти со мажот имаш проблем, не со свекрвата. Ако тој ве постави тебе и децата на прво место, колку сака нека се меша свекрвата, ништо не може.
     
    На SV1911, 1209, VDT2906 и 11 други им се допаѓа ова.
  20. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.033
    Допаѓања:
    7.545
    Пол:
    Женски
    Мој совет најпрво седни со маж ти разговарај него среди го. Сепак со него живот делиш. Он треба да ти биде тебе поддршка а не нив.
    Сопругот ти е виновен он не треба да го дозволи ова.
    А не дека свекрвите не се виновни. Се согласувам дека вината е во сопругот амА и свекрвите се виновни за своите постапки, тие се виновни што пикаат нос кај што не им е место, за свекрвати што да кажам проста и злобна по ова што го напиша. Како може да прави вака. Се однесува Како таа никогаш да не била снаа или тазе мајка. Секој поминал низ тоа и секој знае дека ако некој му се мешал му сметало, или и да не и се мешал никој знае како било дека не сакаш да ти се меша друг. Како овие работи ги забораваат и после се мешаат не ми е јасно.
    Млади кога се знаат што сакаат а кога ќе остарат забораваат па ајде досаѓаат кај младите.
    По ова се што го напиша кога го читав ми доаѓаше еден ќотек да им удрам на маж ти и мајка му.
     
    На VDT2906, *Amethyst*, Zumbulche и 3 други им се допаѓа ова.