1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.033
    Допаѓања:
    7.542
    Пол:
    Женски
    Se soglasuvam za se. Ednash jas ovde pisuvav deka otkako kje se ozenat/omazat decata treba roditelite eden cekor nazad da napravat. Da fi ostavat da bidat samostojni i da imaat svoja privatnost.
    I deka mi nema logika vozrasni bez razlika mashko zensko se da i kazuva na mama i postojano da se gushka so mama. Ovde me napadnaa.
    Pa normalno eve konkretno mazot ako tolku vaka e povrzan so majkata taa kje probuva da go manipulira. Sega pri zena on non stop so majka mu da se gushka. Ne znaci ako se ozenil deka treba da gi izbrise i da gi zaboravi ama ne moze da bide isto kako porano sto bilo koga bil ergen. Inaku zosto voopsto bi se zenel?
     
    На *Amethyst*, Zumbulche, Anyshka и 3 други им се допаѓа ова.
  2. butterfly_91

    butterfly_91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2020
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    648
    Пол:
    Женски
    Епа овде кај нас е што не сакаат самостојни ,туку зависни деца .Се разбира за под стари години.И да во право беа сите .Сватив многу работи одкако станав мајка.Моја обврска е да им го обележам патот на самостојност,вредности и љубов....А не ги родив ,да ги командам цел живот,и да има кој да ме гледа по стари денови.Тоа за мене е себичност.Си стојам на тоа ,дека ако им бидеш подршка и љубов ,самите ќе дојдат при тебе со почит,ако ги потискаш и манипулираш ќе избегаат.
    И се разбира на ова ми рекоа дека ќе видам утре|( како нив ќе сум била.:D

    @JustBeautiful Жал ми е што додатаму дошло.Браво за храброста и одлуката ,ти ја посакувам целата среќа на светов.
    Се надевам ,дека ќе му светне на мт, за сите неправди и непочитувања,кога си веќе решителна да ставиш крај и да се смени и созрее.
     
    Последна измена од модератор: 18 декември 2023
    На Snowflake92, *Amethyst*, Malesia и 10 други им се допаѓа ова.
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.703
    Допаѓања:
    35.016
    Пол:
    Женски
    И на мене истото ми го кажаа. Не само свекрвата, туку и постари комшики. Е јас си кажувам дека нема да бидам како неа, затоа што не сум таков карактер. Тој што е безобразен ќе биде безобразен и на стари години. Познавам и многу фини свекрви, што е доказ дека староста нема врска. Не сакам досадни луѓе. И луѓе што си го пикаат носот кај што не им е местото. Секој да си ја гледа својата работа. И секој да си знае кај му е местото. Факт е дека има посесивни мајки кои не сфаќаат дека има друга жена во животот на нивниот син.
     
    На MG3, *Amethyst*, Erika.greeneyes и 5 други им се допаѓа ова.
  4. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.148
    Допаѓања:
    40.377
    Пол:
    Женски
    @JustBeautiful посакувам многу повеќе жени да ја имаат твојата храброст. Браво на одлуката, по се што прочитав сметам дека 100% е правилна. Ако некогаш потклекнеш под влијание на негови молби и солзи само помисли дека ако му се вратиш детето ќе учи од него и кругот ќе се врти.
    Он потекнува од токсично семејство, му треба работа и работа за да ги излечи тие трауми, ама он одбрал да не ги лечи и да се врати во раа средина.
    Знам дека најтешко на свет е помислата да бидеш самохран родител, и верувам дека многу те плаши иднината сега, ама запомни дека ова е најдобро решение за тебе и твоето дете. Не ве залужува ни тој , а богами ни неговите иако не се битен фактор. Расни си го детето, ако тој сака да биде вклучен во тоа дозволи му, ама само во животот на детето , а не и во твојот.
    Мило ми е што си свесна и што имаш подршка од твоите, само напред и нека ти помага Господ во се што си замислила.
     
    На Oneo, MG3, CameliaMiller и 19 други им се допаѓа ова.
  5. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.033
    Допаѓања:
    7.542
    Пол:
    Женски
    Џабе не ни можат да имаат модерни ставови. Тоа е тој генерациски јаз.
    Колку и да се прават современи. Пак размислувањата им се соодветни за нивните години. Еве свекрва ми млада е, и млада се омажила и станала мајка. И да ја слушаш како зборува ќе речеш женава колку е отворена современа. Не е конзервативна и со застарени мислења. Ама она таква е само со збор уз муабет. А после на дело е друго.
    Како на пример тоа што е опседната со синовите, посесивна. А ќе речеш млада е.
    И тоа што цело време збори дека нели нема машка женска работа бла бла. Ама кога јас снајката работам. А кога ќе го види син и(мм) одма хистерии ја фаќаа зошто он да мие садови и слично.
     
    На *Amethyst*, VDT2906, Bezimenka90 и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.178
    Допаѓања:
    32.295
    Пол:
    Женски
    Да не е сестра на свекор ми?
    И тој исто вели немало женска, машка работа ама тоа кога се работи за мене, пример за нешто потешко ако треба да се направи, тоа било и женска работа, ама кога се работи за мм (син им) е тогаш миење садови, чистење, ручек е само женска работа. Така им чини.
    Ние снаите сме од небо паднати.
     
    На Miss666 и Erika.greeneyes им се допаѓа ова.
  7. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.578
    Допаѓања:
    18.493
    Пол:
    Женски
    Аууу, ова со крадењето на парите од свадба ме потсети на мојата бивша свекрва, она ги украде парите од покојниот ми татко, нели кога почина па кога сите оставаа врз ковчегот пари. Е оваа пред сите стана и ги грабна.
    Ама арно направило девојчето шо му ја дало клоцата на тој. Оти таквите не се менат. Чим и он покажува исто понашање како нив, значи и он е ист таков. Нека си седат сега сами.
     
    На eliesaab, *Amethyst*, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.033
    Допаѓања:
    7.542
    Пол:
    Женски
    Нема брат.
    Абе за своето боли. Синот зошто да работи, а снаата обврска и е.
    А тоа дека нема машка женска работа важи за мажот и. Односно свекор ми, ако работи низ дома. Ама за мм ја боли срамота било да пружува он алишта и сл.
     
    На SummerGirl и Anyshka им се допаѓа ова.
  9. steela.honey

    steela.honey Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    1.652
    Пол:
    Женски
    Што убаво кажано, драго ми е што не има повеќе со вакви ставови, и што ме свесни за некои лоши обрасци на родителите.
     
    На Anyshka и SummerGirl им се допаѓа ова.
  10. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    1.956
    Пол:
    Женски
    Ništo ne mi dala svekrvata. E krivo mi e, svadba na ednot sin pravela, svadba na drugiot sin, maž mi, so bivšata mu, mene ne me ni prašaa sakam, ne sakam.
    Decata im gi čuvaa, moeto ne go ni vidoa kako treba, aj postari vekje bea
    Nit poklon da se izlažaa be kako na snaa za svadba da mi dadat, NIŠTO
    I sega koga umrea, kaj niv ostvaeni raboti za ovoj vnuk, za onoj vnuk, za drugata snaa, za mene i moeto dete ništo, ni bombonče ne zapišale deka e zа nas
     
    На eliesaab, Anyshka и SummerGirl им се допаѓа ова.
  11. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.578
    Допаѓања:
    18.493
    Пол:
    Женски
    Поубав поклон од тоа шо цркнале има ли? :D
     
    На Gosh, eliesaab и *Amethyst* им се допаѓа ова.
  12. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    1.956
    Пол:
    Женски
    Lele... Da ne zabegavame haha..
     
    На eliesaab, Anyshka и Adidas888 им се допаѓа ова.
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.703
    Допаѓања:
    35.016
    Пол:
    Женски
    Таква делба ме иритира. Затоа почит од мене :x И за нашата свадба не дадоа пари, а за свадбата на девер ми да. За другите внуци поклони, а за моите ако имаат пари. А најчесто 'немаа'. И тоа за моите евтини работи. А за другите скапи. За нив чоколади, а за моите чоколатца од 10 денари. За другите внуци пофални зборови, а за моите деца ниту еден убав збор. Како од улица да сум ги нашла. Е па затоа и моите деца не ги почитуваат. Ништо не сум им зборувала против нив, ама они самите ја гледаат ситуацијата. Еден период им беше мака, ама сега не. Избегнуваат контакти со нив. Поголемиот често знае да рече - Што ќе ми се.
     
    На VDT2906, AlchinovaR1979, eliesaab и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    1.956
    Пол:
    Женски
    Abe drugite vnuci vikaat lele baba i dedo, pa baba i dedo, moevo ne gi ni znae, kje gi zaboravi, mala e
    Kako be ne im bilo glupo da ostavat na ovoj, onoj, a na malava moja da ne napišat eve ova ti e od baba/dedo. Servis na drugata vnuka, komplet nekakvi si enciklopedii na drugiot vnuk, saat nekoj poskap na tretiot, a na najmaloto poslednoto vnuče abe ništo, aj mene, ama na nea..

    Mislam ova se samo primeri, na se što e od nekakva vrednost e napišano za kogo e što, sinovi, snaa, vnuci. Mene i malata nikade ne nema.
     
    Последна измена од модератор: 18 декември 2023
    На VDT2906, eliesaab, *Amethyst* и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.178
    Допаѓања:
    32.295
    Пол:
    Женски
    Ни стари ни пари, нека си ги чуваат парите, не ми ни требаат. Па уште свекор ми на секое одење вели имал 200.000 евра хаха, еднаш кажа пред на мм колега, овој му кажа ти да имаш ќе ќутиш.
    Го прашав мм што сака да каже со тоа, ми вели многу приказни гледал, си мислел ако знаеме дека има толку пари (а нема) ќе сме ги дочувале хаха. Нека си гледа приказни колку сака.
     
    На Gosh, VDT2906, *Amethyst* и 6 други им се допаѓа ова.
  16. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    1.956
    Пол:
    Женски
    I da gi ima stvarno, i da gi prepiše navistina, NE VREDAT
     
    На eliesaab, *Amethyst*, butterfly_91 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.768
    Допаѓања:
    2.792
    Пол:
    Женски
    Мене вака ми изгледа како може шамар уште од мајка му да јаде мене не ми е јасно, маж возрасен со дете со жена добро дали има тој три чисти или нема, не се почитува ни сам себе, ни тие него го сакаат или почитуваат, а за тебе не може ни да се избори ни имаш неккви шанси да те почитуваат. Шо е ова триста проблеми со нив, се работи се за нив добро имате вие за себе како семејство живот, шо толку му давате важност нив, кога реално не можат ништо да ви помогнат ни со дете ни со пари ни со ништо само да ви го расипат бракот. Ненормална фамилија уште и вујкото му кажува шо како, добро кај го најде шо има тој во глата оти реално мозок нема. Разведете се и секој по свој пат само да знаеш проблемите нема да застанат па имате дете сега до прва почнува лошото и детето ќе го побудалат кога ќе го гледаат, ќе му го свртат мислењето по се шо пиша ништо добро нема да се случи. Така ми изгледа. Ептен да му дојди умот на мт и да барате друго место на живеење вие сами и никој друг да не ве интересира, ни твоите ни неговите, ни ти со твоите толку го замараш ни тој со неговите тој е компромисот, научете за себе да живеете и за детето, ни имендени прам еве јас конкретно ни ништо, ни на родендени ги викам, се знае со деца ако појдиме појдиме и тоа не е толку битно, со секое видување јас кавги ќе си прам и ќе си се нервирам? Шо сте правеле цело време со родителите и од негова и од твоја страна, во се ви се замешани сакате поинаку да се одвиваат работите ама тоа на филм еве со овие луѓе таков живот нема и не е тоа толку битно. А и малце ви се преголеми очекувањата, чување деца, давање пари, живеење заедно, некој да ви чисти да ви готви па возрасни сте има и градинки, ептен да треба нешто ќе ги викниш не за се, па и имендени се морало на свекорот, лутење за бабата за дедото вака милселе така мислеле и се ви лупат и му кажуваат него и за тебе, не ми се јасно животов ваш е или нивен се вие на отворено, значи ако не се чуствувам пријатно на именденот на свекорот не ни одам а не така да се смешкам, и вујкото ова ви го вели да сте оделе секој си дава за право шо сака да ви лупни, цела фамилија...
     
    На SummerGirl и *Amethyst* им се допаѓа ова.
  18. JustBeautiful

    JustBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    1.130
    Пол:
    Женски
    Во право си ама ние кога живеевме сами пак ги имавме проблемите со неговите. Јас со моите се слушав само кога јас ќе им се јавев. И од далеку се мешаа тогаш во други работи. Ништо никогаш не им чини. Затоа сакав да останеме во Скопје барем подалеку ама не се решава така проблемот. Не барам јас помош од нив никаква, не треба да ми помагаат ама што ми одмагаат тогаш што се мешаат? Маж ми на секој начин независен од нив од 18 години а уште ги слуша. Јас пробав и на игноре да ги ставам ама тогаш не чинев, и да бидам блиска пак не чинев, а они го јадеа мажот ми за мене и тоа и на него му влијаеше. Буквално цел брак ни беше посветен на нив. И моја грешка е, ама ете и да не се замарам со нив, како кога ми се мешаат во секојдневниот живот. Брак така не успева, од било која страна да е мешањето, небитно моја негова. Немам сила повеќе да зборам за ова.
     
    На SummerGirl, *Amethyst*, Anyshka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    826
    Допаѓања:
    601
    Немаш проблем со нив туку со него. 100години живеј, ако он не се освести џабе. Неговите нема да живеат вечно, потоа ќе слуша колега , роднина , комшија, никогаш нема да мисли со своја глава.
    Ако не се освестува сега бегај колку можеш, спаси си го мирот со време.
     
    На steela.honey, VDT2906, ♡ Cinderella ♡ и 9 други им се допаѓа ова.
  20. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.033
    Допаѓања:
    7.542
    Пол:
    Женски
    Samo mojava svekrva li e so odvraten karakter? :puke:
     
    На VDT2906, *Amethyst*, Malesia и 2 други им се допаѓа ова.