1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    И ние скоро све без леб јадеме, они демек ќе го сменат него, нашето не е правилно. Односно јас сум го сменила маж ми, па така и на детето му имаме наметнато. Разбирам дека треба да се внесат јаглехидрати, нели тие се "гориво на организмот", ама не мора секој ден и секако не на сила. Секако поздраво ќе си е детето ако изеде повеќе манџичка, отколку лебче. На кого се трудиш да му објасниш ја не знам, секако не вреди.
     
    На Aschenputtel, lovely91, Malesia и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.033
    Допаѓања:
    7.542
    Пол:
    Женски
    Значи од коментари за јадење аман !
    Ќерка ми е пребирлива. 16месеци има. И на глава ми се качуваат зошто не јадела со нас. Зошто сум и готвела посебно требало да ја учам да јаде од нашето. Им кажувам не ги сака тие јадења значи што треба гладна да ја оставам. Ама за се имаат одговор. Остај сама што се нервирам што не е јадач вртам само неколку јадења па уште кога ќе ми речат вака ми иде да ги убијам.
     
    На lovely91, Malesia, Mnik и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.578
    Допаѓања:
    18.493
    Пол:
    Женски
    Фала бого шо неам свекрви да ми баат на глава шо треба моите деца да јадат. Син ми јаде се, ама ќерка ми...... иста е како татко и, само пребираат и двајцата. Буквално само супа, пире и гравче јаде. Значи строго на лажица да е јадењето. Вчера прв пат ја натерав јајце да јади, и го направив со ајвар и сиренце и со лажица и го дадов и го јадеше. Знае и таа мојата преко телефон да каже абе јадат ли децата леб? И викам јадат, јадат. А не јадеме ние многу леб, маж ми само гњете со се шо стигне дури и со макарони.

    Како го величат лебот како којзнае шо да е. А освен шо те гои, друго ништо нема од него.
     
    На Трагедијаупмм, Mnik, Miss666 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Ама според нив ти (ние) си (сме) крива (криви). Како ќе го научиш демек така. Да, јас сакам да стојам во кујна плус 1 саат. Ај важи.
    Од тоа што го научила све да јаде мм, затоа кога правам леќа, грашак, боранија, пилешка чорба, јас морам да се мислам што ќе јаде он и или правам по две јадења или он си прави нешто набрзина сам кога ќе си дојде. Само да делат памет знаат, за друго не ги бива.

    Моево ни ајвар, ни сирење не јаде. Ама и мм не јаде сирење и тоа што и детево не јаде, ако, смешно им е, "цел на тато", ама ако не јаде од сармата на свеки, е тогаш е "оваа мајка ти ништо не те има научено да јадеш". (facepalm)
     
    Последна измена од модератор: 20 декември 2023
    На *Amethyst*, Erika.greeneyes, Anyshka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.578
    Допаѓања:
    18.493
    Пол:
    Женски
    Мојот па таа го има научено само на домашна пита, секој ден му правела пита да јаде, чудно како нема ништо за мене спомнато дека не знам да месам :D а може и си збори позади грб, којзнае
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.703
    Допаѓања:
    35.016
    Пол:
    Женски
    Е јас не знам да месам. И недомаќинка сум. Како така не знаеш да месиш? И викам - Мајка ми не ме научи. :D
     
    На *Amethyst*, Erika.greeneyes, Anyshka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.578
    Допаѓања:
    18.493
    Пол:
    Женски
    За мене знам дека викат греота оваа без мајка пораснала па затоа не знае. Ми има кажено само не се секирај ќе научиш.
    Ама позади грб не се знае шо се збори :D
     
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.703
    Допаѓања:
    35.016
    Пол:
    Женски
    И јас слушав такви работи за мене. Има среќа што не и отидов да ја искубам за коса.
     
    На Adidas888 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    1.956
    Пол:
    Женски
    Ej ova so pitive što me nervira. Mojata isto od siromaštija samo piti pravela so sve i svašta i manđurii so kilo leb, pazi molim te isto od nea praven. I što sega i ja kje sedam cel den u kujna, koga mi se mesi pravam, i pita i gibanica, i kiflici i razni peciva, ama brate ne sekoj den. I dur beše živa samo me prašuvaše, praveše, što praveše za ruček.
    E toa ne i čineše nikako. Eve soprugot den denes mi vika abe zelnik ne praviš. Ne pravam be. Pa ni drugata snaa ne pravi i nikogaš ne pravela, ustvari tie samo mezat i od kafana naračuvaat, ama ete pustoto jas ne pravam...
     
    Последна измена: 20 декември 2023
    На lovely91 и Adidas888 им се допаѓа ова.
  10. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.178
    Допаѓања:
    32.294
    Пол:
    Женски
    Е што па ти, нели кифли знаеш?
     
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.703
    Допаѓања:
    35.016
    Пол:
    Женски
    Не се важат кифли, затоа што госпожата не знае да ги прави. Проблемот е што не знам да правам пита. А тоа кај нив се смета за срамота. Битниот фактор се они и мора да се фалат. А нејзините пити се :puke:
     
    На Cherry333, Adidas888 и Anyshka им се допаѓа ова.
  12. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    1.956
    Пол:
    Женски
    Haha :D:D:inlove:
    Taka so tortite svekrva mi. Odvratni, očajni. Onaka lepče bez orev, lešnik, samo jajca, mleko, kakao i brašno, nekoja vanila, klasičen pantišpan skoro, i filot od nekoj marmalad i belki živi so šeker, i odozgora isto se belki i šeker... Bljak..
    Ja kakvi pravam, ne deka se falam, ama me vikaat za rodendeni, veridbi, prazhnici da pravam
    Ama ej, ja zelnik ne znam...
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.178
    Допаѓања:
    32.294
    Пол:
    Женски
    Јас знам и правам само за нас, и тоа брзо се научив сама, кифлите ми се најлесни. Еднаш на почетокот уште така свеки за Бадник демек ајде, и кажав не знам, па ај демек ќе ме учи, и двете со сукалата хаха, и кажав не ми се замара толку со тесто, повеќе тегнам, не се сее толку брашно како суканото. Сега и за Бадник вртена пита порачувам иако знам, само лепчето го месам.
    Не навредувај дека не знае, ќе те нападнат свекрвите тука.
    Кажи и леб не јадеме ни пити, само кифли хаха.
     
  14. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.703
    Допаѓања:
    35.016
    Пол:
    Женски
    И госпожата прави торти ала лепче. Ама прва беше да коментира како јас не знам да правам торти. Она ќе ме учела. :D

    Битно ја средив и веќе ништо не збори. Ама буцкало е. Знае да му се јави на маж ми и да го потпрашува тоа што не треба да ја интересира. Среќа што мојов брзо ја откачува.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    1.956
    Пол:
    Женски
    Abe sekoj pravi kako naučil. Nek si ga naučat sinčinjata oni kako pravat pa neka si pravat samite. Mene me naučila moja majka, baba, tetka što i da, ne negova. Točka. Ako nešto što ona pravela mi se svigjalo, kje prašav recept, ako ne kje si kjutev.
     
    На Anyshka и SummerGirl им се допаѓа ова.
  16. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.578
    Допаѓања:
    18.493
    Пол:
    Женски
    Абе кажете им дека питите и кифлите веќе не се во мода, сега младите не јадат леб, повеќе јадат модерни салати :D. Спомнете им тамо и школки, октоподи, кавијари и ќе се оклепат од срам шо не знаат такви работи да праат :D
     
    На *Amethyst*, tanjita, Трагедијаупмм и 3 други им се допаѓа ова.
  17. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.452
    Допаѓања:
    38.768
    Пол:
    Женски
    Значи се утепавте едни те исти пишувајќи против свекрвите во темава. Како не ви здосади. Да не се замарате со нив нема ни да пишувате овде. Испаѓа вие сте опседнати со нив
     
    На @mala plava@, duffi, baby-star и 10 други им се допаѓа ова.
  18. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.578
    Допаѓања:
    18.493
    Пол:
    Женски
    Абе на кафе сме и муабет си правиме. Ај кажи ти нешто, разбиј монотонија.
     
    На *Amethyst* и Anyshka им се допаѓа ова.
  19. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    1.956
    Пол:
    Женски
    Sekogaš na forumot, na odredena tema pišuvaat odredeni členki. Ete pišuvaj za zimnica ako ne ti prija muabetov. Nas ni e super
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.452
    Допаѓања:
    38.768
    Пол:
    Женски
    Не се замарам јас со тоа што кажал свекор и свекрва. Доволно пораснав за да не си го оптеретувам мозокот со глупости. Никој не е совршен и сите правиме грешки. Ако најдеш заеднички јазик ок, ако не секој по својот пат и толку. Нема шо да разнесувам кој шо кажал или направил
     
    На duffi, Emy867, H.VAGA и 3 други им се допаѓа ова.