Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. ♡ Cinderella ♡

    ♡ Cinderella ♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2023
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    2.942
    Пол:
    Женски
    Ти имав и претходно пишано со неа само гледање за роденден,Божиќ и Велигден.Комуникација на пораки само да ја прашате како е и да и пишете дека сте добри.
    Не и оди по кејфот ако и текне да ви рече ај да одиме на Марс таму ќе ја носите?Сигурно не.Затоа те советував и претходно и сега колку повеќе и ги исполнуваш желбите толку повеќе ќе ви досадува.Еве кај нас трет ден по ред сите што дојдоа жени се и што сега готово ќе банкротираме,така беше и лани и пред 2,3,4 години.На страна 2035 од темава бараше совет ти пишав секаков контакт да намалите со неа,посебно ти ајде маж ти сепак и е дете.Претерува свекрва ти искрено.
    И да ти рече дојдете, а добро речи ќе дојдеме и после еден саат ќе и речеш си имам работа,ми се јави пријателка,се брзам да одам на едно место да види дека е во втор план,да види дека не се врти светот околу неа.За фризурава си можела да и речеш леле извини имам закажано за нокти,фризура,на роденден сум,не сум тука следен пат ќе ти направам а следен пат нема да има.Еве што ти имав пишано.

     
    Последна измена: 3 јануари 2024
    На Anyshka и Cinnamon Bun им се допаѓа ова.
  2. Cinnamon Bun

    Cinnamon Bun Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    5.995
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно си во право. И тоа како почнав да ја игнорирам, еве затоа се љути сега зошто гледа ја избегавам и игнорирам. Сватив дека треба уште дур е рано, на време да ѝ поставам граници.

    Маж ми очигледно премногу ја има толерирано од што му е жал за нејзе ради што во последниве 6 години доживеала развод, болест и сега и тој самиот сваќа и ми кажа дека ги користи овие нејзини страдања за да ја гледаме како жртва и да и угодуваме. Ама мало морген, јас во дупло пократок живот од нејзиниот што сѐ немам доживеано, па никој не ни знае и не се правам жртва и да го користам тоа за да добивам екстра внимание. Разгалена е до даска. Сега колку сака нека се љути, па ако сака ни до наредната нова година нека не ми збори уште поубаво за мене, ми одговара.
     
    На VDT2906, 1209, Zumbulche и 4 други им се допаѓа ова.
  3. TinnaMinna

    TinnaMinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2022
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    358
    Пол:
    Женски
    Изгледала да... Со шербет дур и дошло млекото,и гриз одма :wasntme:
     
  4. emal21

    emal21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2023
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    Ве читам и се пронаоѓам со една од вас,исто на нас ни беше прва нова година во брак и мојава запна ако не сме иделе веќе нигде да не сме седеле дома туку кај неа да сме ја дочекале новата година,истото му го кажав и јас на мм,јас не одам а ти ако сакаш оди па дочекај си со нив нова година,среќа па мојов не им иде по желбите туку строго само тоа што сме се договориле ние па не им отиде,утредента му се јави зошто не сме отишле и зошто сме седеле сами дома нели ни било досадно,додека на маж ми не му пукна филмот па и рече не мамо со жена ми у кревет не ми е досадно :rofl::rofl::rofl::rofl::P:P
     
    На butterfly6223, warrior, katalina и 18 други им се допаѓа ова.
  5. Cinnamon Bun

    Cinnamon Bun Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    5.995
    Пол:
    Женски
    Хахахааххаха ме насмеа, е убаво и рекол :D
     
    На xxx-ba, Anyshka и emal21 им се допаѓа ова.
  6. emal21

    emal21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2023
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    Во почеток многу молчев,но сега за ништо не им се замарам бидејќи имам беспрекорна подршка од мажот,сакаат светот да се врти околу нив,исти се и свекорот и свекрвата,само гледаат нешто да исцрпат од нас,а си имаат и син што живее со нив и ќерка што си има добра работа ама не ние сме тие што требало да им помагаме иако сме оставени од прв ден без ниту еден подарок ниту помош при вклучување на брак.
     
    На Anyshka, *Amethyst* и Cinnamon Bun им се допаѓа ова.
  7. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    И со пржено брашно. Поздраво од адаптирано било. Прашаци сега даваме. :D
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.629
    Допаѓања:
    6.342
    Пол:
    Женски
    И цуцлата во мед од раѓање, за да им ќутат(facepalm)
     
    На Anyshka, Erika.greeneyes и Mnik им се допаѓа ова.
  9. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.897
    Допаѓања:
    158.374
    Пол:
    Женски
    Знам дека вака повремено ве канам на рандом теми за дискусија така да тука збораме за boy mums и паралелата на врските денес кај свекрвата со синот и мислев дека оваа покана е соодветна тука. :D

    Ова е како дебатен клуб и секоја недела имаме нова тема која ја гласаме од низа предложени теми, и теми кои можи и вие да ги предложите тука. Најчесто мотив се теми кои се секојдневни ама кои онлајн светот ги пренагласува и ескалира.
     
    На Lena0903 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mama11

    mama11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2024
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    215
    Пол:
    Женски
    Како реагирате кога свекрвата на се што ќе кажете вие превртува очи?
     
  11. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.762
    Допаѓања:
    12.100
    Пол:
    Женски
    :rofl::rofl::rofl: Свашта, колку години има госпоѓата?
    Јас би ја прашала директно зошто ги превртува ама ти пошо си направила профил за да го прашаш ова сигурно избегнуваш конфликт. Така да, не и се обраќај веќе.
     
    На VDT2906, mama11, LiquidLuna и 2 други им се допаѓа ова.
  12. ♡ Cinderella ♡

    ♡ Cinderella ♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2023
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    2.942
    Пол:
    Женски
    Ќе ја игнорирам,па колку сака нека си превртува очи.Таа нека си превртува очи јас по мое ќе си терам.
     
    На VDT2906, mama11 и Anyshka им се допаѓа ова.
  13. Nivea80

    Nivea80 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2023
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    168
    Пол:
    Женски
    Од искуство да ви кажам, првите 2-3 години од бракот се тие тегавици снаи-свекрви, после тоа во 90% од случаите снаите победуваат.
     
    На *Amethyst*, Ladybug98, forumce и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.762
    Допаѓања:
    12.100
    Пол:
    Женски
    Додека една не си легне на брашното :D
    Јас мислам победува таа што прва ќе крене раце и ќе сфати дека нема поента да се расправаш 8)
     
    На Трагедијаупмм, H.VAGA, tanjita и 5 други им се допаѓа ова.
  15. Nivea80

    Nivea80 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2023
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    168
    Пол:
    Женски
    Тука е битно машкото на чива страна тежнее, дали ќе остави мајката да го тегне за нос по нејзино или ќе си влече кон семејството и новиот дом. А машко како машко, крени му нозе и заборава на мајка, татко, брат...
     
    На hermosa и Anyshka им се допаѓа ова.
  16. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.762
    Допаѓања:
    12.100
    Пол:
    Женски
    Моево машко праведно било од секогаш ама после некое време не беше битно он што мисли, војната меѓу нас си беше, се додека јас не си подцртав линија. Минато се кај мене проблемите со свеки, си го знае местото сега, јас за разонода сум во темава :)
     
    На LiquidLuna и Anyshka им се допаѓа ова.
  17. Nivea80

    Nivea80 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2023
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    168
    Пол:
    Женски
    И јас за разонода сум во темава, одамна го пројдов тој дел иако сум немала ни тогаш никакви проблеми.
     
    На Arjanit2021 и Anyshka им се допаѓа ова.
  18. mama11

    mama11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2024
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    215
    Пол:
    Женски
    Скоро 50 години а се понаша како тинејџерка. Било што да кажам на пример сеа трескам : " Од мое искуство тоа брашно најдобро се покажа" - не одговара ништо ќути ко муле и превртува очи сеа си трескам нешто не беше тоа муабетот кога преврте очи ама и за такви банални работи би превртила. Општо за било што јас кога ќе речам нешто нејзината реакција е таа.


    Дај боже. Не можам више да издржам
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.432
    Допаѓања:
    14.252
    Пол:
    Женски
    Ќе ја прашам да не има некој проблем со очите или да не ја болат…
     
    На senza.parole, *Amethyst*, ocicka2014 и 11 други им се допаѓа ова.
  20. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.570
    Допаѓања:
    32.455
    Пол:
    Женски
    Нема да ѝ се обратам повторно, за да не си ги преврти ептен очите де, да не ја заболат од многу превртување