1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.170
    Допаѓања:
    32.283
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сум спиела со баба и дедо, и мене не ми е јасно.
    Ок да се гледаат, внуци им се, ама и да спијат со баба и дедо?
     
    На Erika.greeneyes му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Merten

    Merten Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2020
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    869
    Пол:
    Женски
    Немам деца се уште, но вистина не ве разбирам.. зошто да не спие со баба и дедо? По ова што читам има доста опсесивни мајки (не зборувам за тебе, тебе само те цитирам за претходново). Јас имам спиено со баба и со дедо и ден денес паметам и ми е убаво, вистина никако не можам да разберам, дури и жално е
     
    На Sunrise!!!, atz1995, Emy867 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.031
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Не знам, можеби затоа што ние сме родители и ние сакаме додека се мали тие моменти да ги поминеме со нив. Сега зарем треба да правиме ќејфови на други? И да си скратуваме од нашите моменти. Еднаш се олку мали. Ќе пораснат, после сами ќе спијат.
    Еднаш една членка пиша не ми текнува која беше, дека може да им го остави да играат и се тоа со внучето ама за спиење, сака да си заспива и да се буди до своето дете. Исто и јас.
    Едит: таа членка мислам дека беше ти. @MilaSs12
     
    Последна измена: 14 јануари 2024
    На *Amethyst*, TinnaMinna, 1209 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    3.002
    Допаѓања:
    11.448
    Пол:
    Женски
    Па кој вика секој ден да спијат со баба и дедо? Повремено еве нека е, нема ништо лошо во тоа, не претерувајте сега и вие.
    Децата имаат потреба и од баба и дедо, една љубов пружаат родителите која секако е безусловна, а сосема друга бабата и дедото.

    Проблем е веќе ако старите почнат да го искористуваат тоа за други цели, но додека е во нормални граници не гледам зашто би се бунеле и не треба да ви е чудно.
     
    На Sunrise!!!, Amore123, Emy867 и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.170
    Допаѓања:
    32.283
    Пол:
    Женски
    Па некои пишуваа дека бабите и дедовците си го направиле своето и не се должни да чуваат внуци, сега па да спиеле заедно.
    Си имаат мајка и татко, баби и дедовци може да ги причуваат ако сакаат.
    Тие си го поминале своето.

    Имаат потреба од баба и дедо, но не и да спијат со нив.
    Никогаш не сум спиела, не дека моите не дозволувале, не знам зошто, па ни бабите не побарале, со едната живеевме во ист двор.
     
    Последна измена од модератор: 17 јануари 2024
    На mal.ecka, 1209 и Erika.greeneyes им се допаѓа ова.
  6. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.732
    Допаѓања:
    121.911
    Пол:
    Женски
    Нема потреба при присутни родители.
    Доволно е дење да го видат.
     
    На *Amethyst*, TinnaMinna, Dancewere и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    3.002
    Допаѓања:
    11.448
    Пол:
    Женски
    Ама ништо лошо нема во тоа.
    Зборам ако сакаат секако старите па и децата ако изразат желба, ако им годи.
    Некои и не сакаат, со сила нормално не може да се тераат.
     
  8. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.031
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Сериозна си?
    Па ние зборувавме за такво спиење.
    Каде децата треба со баба и дедо да спијат. А мама и тато на спална кхм,кхм да се шират де глупости во боја.
    Сигурно ќе им ја оставам јас ќерка ми со нив веќе да спие. Тие така ако правеле не значи дека е правилно. И јас дека така ќе правам.
    Сега значи ние да раѓаме деца ама да не спијат со нас зошто бабите и дедовците сакаат со нив да спијат. А нас кој не врти, ние што сакаме?
     
    На *Amethyst* и Anyshka им се допаѓа ова.
  9. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    3.002
    Допаѓања:
    11.448
    Пол:
    Женски
    Реков повремено, не да биде тоа напињање да мора да се спие и да мрчат ако се противиш туку со договор.
    Не знам што е трагично толку у две недели еднаш да го остаиш на спиење кај нив ама вие си знаете секако, кој смее да ви кажува.

    И полека без нервози.
     
    На fashion-addict му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.031
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Ти реплицираше,ама погрешно очигледно си го сфатила прашањето. Јас убаво напишав која е потребата да спијат со баба и дедо наместо со мама и тато. Не се мислеше на повремено. Туку како порано што спиеле децата со бабите и дедовците, родителите сами на спална.
    Нема никаква нервоза само си кажувам дека стариве имаат преголеми очекувања, мислат дека само они се битни што сакаат сега ако сакаат они да спијат внуците со нив и мора така. А родителите за што се уствари, само детето да го направат.
    Детето треба да си спие со родителите, тоа е мојот став.
     
    На *Amethyst*, ♡ Cinderella ♡ и Anyshka им се допаѓа ова.
  11. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.170
    Допаѓања:
    32.283
    Пол:
    Женски
    Секој си знае, јас кога би имала дете може да се гледа со баба и дедо, но не и да спие.
    Тоа си е мое мислење, си има детето родители.
     
    На ♡ Cinderella ♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    3.002
    Допаѓања:
    11.448
    Пол:
    Женски
    Погрешно те сфатив, ок.
    Мислев воопшто нејќете да спијат со нив, ниту на еден ден. Ако барале некои секој ден да спијат со нив тоа не е во ред веќе и не знам кој спиел така, колку што знам додека е бебе си спие во иста соба со родителите во креветче или посебна соба ако имаат услови. Ама викаш ете имало и такви.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.170
    Допаѓања:
    32.283
    Пол:
    Женски
    Да, за нив ги раѓале.
    Си имале деца, си спиеле со нив кога требало.
    Дај им прст, цела рака ќе ти ја земат.
    Еднаш ако спие, толку е.
     
  14. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.732
    Допаѓања:
    121.911
    Пол:
    Женски
    Јас не сум мајка, па не гледам потреба детето да спие во иста соба со дедото и бабата кога и родителите му се таму.
    Да не се, ај. Само може ќе се плаши, подруго ќе е да има некој до него.
     
    На *Amethyst* и Anyshka им се допаѓа ова.
  15. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.347
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Јас не сакам воопшто да спијат со баба и дедо. Со на мм затоа што хигиената им е на најниско ниво! А со моите да не се лути маж ми. А и не гледам потреба. (Ова вака најискрено ми излета)
    Да против сум со стари луѓе и бебиња, деца. И спиење и чување. 60+ години нив треба некој да ги чува. Барем еве кај нас е така! Брзо остарени и свекор и свекрва.
     
    На VDT2906, Erika.greeneyes, lovely91 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    4.745
    Пол:
    Женски
    Сум седела спиела кај баба и дедо кога веќе пораснав, ама во друга соба, во нивната куќа, а не со баба и дедо во ист кревет.
    Како помала имав период кај што сакав пред спиење дедо ми да ми чита сликовници или раскажува приказна ама толку се завршувало тука. После или си одев во соба со родителите или ако дедо ми бил влезен во собата на моите, па тука да си заспијам јас, тој да си излези.

    Е сега за моето дете, ако ептен се погоди да сме отсутни цела ноќ, ќе разгледам опција како би се организирала со детото. Домашните баба и дедо, се постари, со повеќе болести, често се случува и терапија за спиење да земат, така да воопшто не ми се сигурна варијанта за чување бебе/дете цела ноќ.
    Се случило да имаме потреба и да сме дел од вечерта отсутни ама во тој случај им е кажано да заспијат бебе и да го користат креветчето во дневна, со тоа што после враќање, јас или двајцата продолжуваме со спиење во дневна со детето.
    Влегување во спална или пак свекор и свекрва да влезат и лежај на мојата спална со изговор детето, па по 3-4 часа јас на истото да легнам, ми е големо НЕ.
     
    На IRBBB, TinnaMinna и Anyshka им се допаѓа ова.
  17. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.117
    Допаѓања:
    13.385
    Пол:
    Женски
    Го оставам на спиење кај баба, најчесто кога излегуваме навечер, бидејќи го оставам на чување.
    И ме гледам нешто страшно во тоа.
    Убаво и рекол, она што мисли дека со неа нема да е досадно

    Ќе и речам ако уште еднаш ми превртиш очи ќе ти ги извадам.
     
  18. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    3.648
    И мм се залета по тоа, демек одиме Мк да се одмориме малце, као да не одбиваме помош. Му викам коа си со дете нема одмор, тој филм заборави го во следниве 10 години, во ред преку ден да им го оставам на час-два, инцидентно ако треба нешто да се заврши, ама јас да шетам по кафиња, а некој друг да ми го чува бебето ( значи зборуваме за бебе, не дете ), нема шанси.

    Ние бевме Мк во септември, тогаш бебе имаше 4 месеци, и тогаш свекор ми викаше абе оставете го бебето и одете на шетање, или навечер ако се разбудеше и плачеше, му ѕвонеше на мм, демек донесете го, ние ќе го смириме. Важи, сигурно бебуш на 4 месеци плачеше оти му недостигаше свекор ми. Општо човекот си има некои фикс идеи, пример дека кога ќе потпорасне детево ќе го барало само него, ќе си го земал тој и ќе си шетале заедно по цело денови, или најоткачената идеја, дека ќе спие на долниот спрат, во поранешната детска соба на мм. Летото дури и кревет ќе нарачуваше, ќе ја спремаше собата. А ние си имаме посебен спрат во кој има посебна соба за детето.

    Немам против спиење со баби/дедовци повремено, секако кога детето ќе биде доволно возрасно за тоа. Јас бев многу блиска со моите баба и дедо, се сеќавам и дека имам преспивано со нив, ама ние живеевме во иста куќа, и што е најбитно, јас сама пројавував желба за тоа, никој не ме форсираше.
     
    На VDT2906, Lena0903, LiquidLuna и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.216
    Допаѓања:
    18.956
    Нема никогаш да го пуштиш да преспие кај баба и дедо? Од една вечер нема да си скратиш од моментите.
     
    На Sunrise!!!, Emy867, Mrs. right и 4 други им се допаѓа ова.
  20. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.075
    Пол:
    Женски
    Прашај ги зошто да спиет детето со вас?
    Гарант ќе ви речат за да правите дете хаах
     
    На LiquidLuna, Erika.greeneyes и Anyshka им се допаѓа ова.