1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    3.648
    Никој не вика да се затвориме во 4 ѕида со бебе со години. Ама да излегувам секој викенд, а некој друг да ми го бери гајлето, па зошо сум го раѓала? Има луѓе со деца кои се поредовни во кафани и дискотеки од тинејџери, детето дома друг им го гледа. За мене ова е неизживеаност, на раб со неодговорност.
     
    На Gosh, BlackNight, Pa8la и 9 други им се допаѓа ова.
  2. steela.honey

    steela.honey Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    1.652
    Пол:
    Женски
    Ете и ти си сесре ко мене од барокните :rofl: тоа и јас им го зборам, Али ајде секој нека си тера по свое, и затоа вака ко општество ке сме се поненормални и децата ке ни се психопати, нарциси и сл.
     
    На Sun&Moon и Anyshka им се допаѓа ова.
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.449
    Пол:
    Женски
    Не знам зошто се тригераш и одговараш вака нервозно на секој што ти реплицира?Не си поголема мајка од ниедна овде.Ниту пак е нечие дете тука запоставено или неубаво чувано.

    Хормони валда…
     
    На CameliaMiller, VDT2906, flower30 и 8 други им се допаѓа ова.
  4. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    6.127
    Здраво психофизичо дете не значи ако мајка му е дома 24 часа. Не зависи ни од тоа дали еднаш во неделата ќе отишла во диско.
    И ако ти страда социалниот живот и со дома цело време со детето не те прави добар родител.
     
    На Martka, DoubleK, CameliaMiller и 10 други им се допаѓа ова.
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.449
    Пол:
    Женски
    Која гаранција ти ја имаш дека твоето нема утре да биде психопат?Тоа што дома си лепенка за него ли?

    хехенце мн смешно

    @Lavender13 не зборуваме за екстреми.Зборуваме на нормални искачања од време на време.
     
    Последна измена: 23 јануари 2024
    На CameliaMiller, VDT2906, *Amethyst* и 12 други им се допаѓа ова.
  6. steela.honey

    steela.honey Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    1.652
    Пол:
    Женски
    Хахаха ваљда сесре(facepalm) кај виде нервоза во моите реплики, или си можеби видовита:puke: кога веќе секој си кажува што сака имам јас право да реплицирам , нити реков дека сум најмајка , само не се сложувам со тоа дека неодговорноста е во мода, а ние тука сме заостанати, на крај се е одлука ,вие ке си живеете со вашите деца како ваши производи, и тоа какви ви се ке си ги видите на крајот, не знам што толку се браните, и јавувате во моето излагање ако сте толку сигурни дека сте добри во родителството. Испаѓа ве пецнав во слаба точка. Ај :hai:
     
    На Pa8la и Anyshka им се допаѓа ова.
  7. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.451
    Допаѓања:
    38.764
    Пол:
    Женски
    Од седењето на мајката дома 24/7 нема да страда психофизичкиот развој на детето, ама и те како ќе страда психичкото здравје на мајката. Не прашувајте од дека знам
     
    На DoubleK, CareTee, VDT2906 и 6 други им се допаѓа ова.
  8. steela.honey

    steela.honey Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    1.652
    Пол:
    Женски
    Не тоа што веројатно се трудиш да расте во мир и хармонија и што го следиш како се развива. Психопатите се создаваат во рано детство, можеш малку да се едуцираш пред да се јавиш да реплицираш.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.449
    Пол:
    Женски
    Ок…
     
    На Viveki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    4.449
    Пол:
    Женски
    Кажи ми како страда детето ако еве пример мајката и таткото излезат во диско, додека реално детето треба да спие тоа време?
    Што му се одзема на детето?
     
    На VDT2906, LiquidLuna, H.VAGA и 2 други им се допаѓа ова.
  11. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.451
    Допаѓања:
    38.764
    Пол:
    Женски
    А на кој начин ќе му го нарушиш мирот и хармонијата ако го оставеш 1 саат без тебе?
     
    На VDT2906, LiquidLuna, SuperGirl24 и 4 други им се допаѓа ова.
  12. smooch

    smooch Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    942
    Допаѓања:
    3.941
    Пол:
    Женски
    Да бидеш добар родител на значи да се запоставиш себеси и се што некогаш ти причинувало задоволство. Да, како родител дефинитивно детето треба да ти е приоритет и на прво место, но не по цена да се изгубиш себеси и да полудиш затворена дома. Секако дека нема да се журкаш додека е болно дома, кенкаво, но кога е здраво зошто да не остане со татко за ти да се дружиш. Не знам зошто некои луѓе кога ќе станат родители толку трагично го сфаќаат тоа оставање на детето дома додека мајката е излезена. Колку самото дете ќе биде посреќно со мајка која "се издувала", се дружела со други возрасни, не правела цело време муабет за детето, едноставно си посветила малку време и фокус и на себе. Утре таа пак ќе биде најдобрата мајка за своето дете, попозитивна, поодморена.
     
    На warrior, DoubleK, CareTee и 13 други им се допаѓа ова.
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.449
    Пол:
    Женски
    Едуцинирана сум одамна.15 год сум родител ,не на едно,туку на 3.

    Брат ми е лекар.Препорачува излегување на мајката од време на време за да не биде вака напната ко некои новопечени мајки на форум.

    Позз..
     
    На warrior, CareTee, lovely91 и 25 други им се допаѓа ова.
  14. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.555
    Допаѓања:
    18.386
    Пол:
    Женски
    Јас неам кој да ми ги чува децата а се би дала да имав. Но, навикнав и да функционирам и со нив. Сигурно нема да се откажам од мојот социјален живот заради децата. Сум ги носела со мене и во кафичи, ресторани, молови, па дури и на живи свирки во пабови. Ќе се дотереме и ајде. Син ми ужива, проблемот е во ќерка ми шо се плаши од гласната музика, ама уште е мала. Кога ќе навикне и она, сигурно нема јас да се устручавам да излегувам еднаш во две недели оти ќе ме виде комшијката и ќе мисли дека сум немајка. Абе секоја вечер ќе излегувам со нив, додека не пораснат па да можат сами да си седат.
    До утре ако сакате крстете се на ова шо го пишав, ама чим мајката е среќна и децата ќе бидат среќни. А човек во 4 зида неможе да биде среќен.

    А, и никој од овие странциве во пабовите не е рекол нешто лошо за мене или децата или да ме гледа накриво. Напротив.
    Али тоа е тој наш менталитет, јас неам коза и ајде да му ја умрам и на комшијата за и тој да нема.
     
    На DoubleK, Stela Maris, CameliaMiller и 9 други им се допаѓа ова.
  15. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.359
    Допаѓања:
    170.923
    Пол:
    Женски
    Со две мали сум во странство без никаква помош. Болни цел Декември и цел Јануари. Немам потреба никој да ми помага кога се болни, сами си можеме се. Ама и те како имам потреба некој да ги причува кога се во ред, излеземе со маж ми сами на ручек, да одиме на концерт, па и на викенд некогаш. Со едно мало бебе не го разбирав ова. Сега со две и без помош, го сфаќам.

    Црвена линија секој за себе повлекува. Тоа што вас ви е црвена линија не е правило за останатите и тоа што вие не можете ни да замислите нешто што други праат во овој момент не ве прави ниту подобар родител ниту подобар човек. Ама мам шејмингот и те како ве прави полош човек.
     
    На warrior, CareTee, CameliaMiller и 20 други им се допаѓа ова.
  16. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.300
    Допаѓања:
    95.038
    Така една во друштво се силеше, не даваше детето никој да го пипне, после и второто, живеат во странство, сами без помош со маж и, кога ќе дојдеа тука никаде не мрдаа јер оставање 1-2ч со баба и дедо беше ноу, ноу, и така тераше додека второто не направи годинка и батали и деца и се, тргна на работа, оти НЕ МОЖЕЛА ПОВЕЌЕ ТАКОВ ЖИВОТ.
    Затоа, мирни малку, и 'совршените' мамички може да имаат момент на помрачење од она кое сега го воспеваат.
     
    Последна измена: 23 јануари 2024
    На flower30, *Amethyst*, H.VAGA и 6 други им се допаѓа ова.
  17. steela.honey

    steela.honey Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    1.652
    Пол:
    Женски
    Значи тука ке одговорам не можам на секоја од вас да куцкам,не се разбираме жени, не зборам за луѓе кои излегуваат имаат социјален живот умерено, не сум ни јас 24/7 со моето дете, го чуваат и баби и сл, зборам за особи кои ги оставаат децата 24/7 со баба и дедо, со нив спијат ,практично живеат за они да си имаат живот како порано ,или како пред децата, или пак секој ден излезени на кафе, пијачка и сл, да бидеме реални 3 пати во месецот да излезеш со сопругот во диско не е страшно, сметам дека е пожелно за да се сочува страста, динамиката и сл, ама не постојано секој викенд. Дома секако не е здраво да си постојано, секако можеш да го вклучиш и детето во секојдневието, да поигра со другарчиња , да го прошеташ и сл, значи едвај чекате да се браните , не читате убаво поента на нечиво излагање, веднаш да се реплицира , да се браните, се самоповикувате со контра прашања и сл, треба да научите да прифаќате и мислења кои се спротивни на вашите, реално немам јас ништо против ниту една тука што поинаку функционира, само изнесов свое мислење.
    Реално форумов одамна е затупавен, и мислам дека нема поента човек да пишува во било која тема, зашто едно те исто е во сите теми напаѓање и сл, Сем во што последно си купивте, таму се е позитивно и сите сте фини. ;)
     
    На Gosh, Pa8la, Lena0903 и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.300
    Допаѓања:
    95.038
    Никој не зборуваше за тие кои живеат живот како без деца. Ова што ти го пишуваш е екстрем. А ние зборуваме за баланс.
    Таман работа детето да не си го гледам со денови и ноќи...
     
    На CameliaMiller, H.VAGA, 1209 и 4 други им се допаѓа ова.
  19. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.446
    Допаѓања:
    48.169
    Пол:
    Женски
    Ја бев од оние што не го оставаат детето по баби и дедовци, синкир орден ќе ми даде некој за најмајка дека до гз ми била цело време.
    Не дека ја оставам и сега баш од причина што ме јаде совеста дека цел ден на работа па после работа сакаме да и се посветиме како и за викенд, ама со маж се опуштивме последнава година и отидовме на патување 2 пати сами.
    И вистина мн значи тоа време поминато заедно особено што од кога е родена а веќе има 3 год сами сме излегле 2 пати.
    Сега гледано искрено би ја оставила по некад за да си посветиме време ние двајцата, или за да отидеме на прослава од работа, афтер што годе.
    Мало дете ептен не ама штом веќе разбира зошто да не гради однос со бабите и дедовците, па тие колку се радуваат на нејзе немам зборови. И да со мајка ми стално викаат дека се најдобри другарки и баш ми е драго што е така, има човек плус во животот кој го осеќа близок и на кого може да се потпре.
     
    На CameliaMiller, flower30, *Amethyst* и 6 други им се допаѓа ова.
  20. MorskaSirena

    MorskaSirena Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2020
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    1.496
    Пол:
    Женски
    Чекај сега на пост претходно кажуваш ок е да искочиш со маж,пријатели на вечера, ама не секој викенд, ама е неиживеано да искочиш во диско со другарки. Сега било ок 3 пати месечно да идеш со маж во диско, па 3 пати месечно е скоро секој викенд. Ајде одлучи се што како е ок. Ма да ја ти ја сфатив поентата.
     
    На SuperGirl24, ArabellaStarfall, Emy867 и 1 друга личност им се допаѓа ова.