1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.170
    Допаѓања:
    32.282
    Пол:
    Женски
    А пред тоа пишуваа бабите и дедовците не се должни да чуваат внуци, си имале свој живот, сега па друго.
     
    На Pa8la и Erika.greeneyes им се допаѓа ова.
  2. steela.honey

    steela.honey Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    1.652
    Пол:
    Женски
    Супер ,мајко на 3 деца (y):rofl:
     
    На Pa8la и Anyshka им се допаѓа ова.
  3. steela.honey

    steela.honey Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    1.652
    Пол:
    Женски
    (y) супер што си сфатила.
     
    На Pa8la, MorskaSirena и Anyshka им се допаѓа ова.
  4. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.555
    Допаѓања:
    18.386
    Пол:
    Женски
    А баш ме интерисира шо мислите за разведени мажи кои ги тупнуват децата кај свекрвата ( мајка му) и он оди во странство / живее горе на посебен спрат/ вози секој ден камион и иде дома си легнува право/ после работа цело време е со новата женска..... ?
    Оти многу такви примери знам, каде шо таткото незнае ни како се викат учителките на децата, ама некако тоа не се спомнува, туку сите викат дека он е пожртвуван татко шо нонстоп работи за децата ( а он всушност не ни ги гледа, туку цело време се со мајка му и кога ќе дојде бившата жена да ги земе он се симнува кај нив да ги испрати и толку. И пак си се качува горе на спратот да ужива со другарите или женската.
    Еден пример знам, каде таткото остави три деца кај мајка му и се исели за да живее со новата женска. И за никој не беше он крив, туку новата жена ја кривеа. После се скараа, и он замина странство. Децата пак сами оставени кај бабата. И пак он е пожртвуваниот.
    Ама не дај боже една мајка да отиде 4 пати неделно на кафе, она одма е ороспија, курва, распуштеница, немајка....
     
    На Tinaaa, tanjita, warrior и 10 други им се допаѓа ова.
  5. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    3.647
    Дур сме тука би прашала, што е нормално искачање? И колку тоа “од време на време” е премногу?
    Три пати месечно во диско не сум излегувала ни коа бев сингл, не па сеа со дете. Али тоа сум јас. Некој има шо биле секој ден во диско, па ова три пати месечно ќе му дојде ко разумен компромис. За денско кафе е друго, зборам за вечерно искачање. Некој спомна па што е лошо ако родителите се излезени во време кога децата спијат? И стварно, нема нишо лошо во тоа. Ама тоа дете следното утро се буди во 6-7 спремно за денот, не те прашува до колку си заглавил минатата вечер.

    Муабетот не ми беше воопшто за најмајки или за mum shaming, нели секоја мајка е најдобрата мајка за своето дете. Али дека има дискутабилни избори на одредени личности, има. Секој со своето на крај на денот.

    Тука и малце би се осврнала на нашата култура како јужен народ, а тоа е удри бригу на весеље :D нема љутиш пошо сме такви. Северните народи се поинакви, еве има членки кои се јавија на темава, а кои живеат во странство, па нека кажат нивни искуства околу тоа колку е центриран животот околу фамилијата во тие средини. И колку често се користи баба сервис во тие околини. Дали е со ист интензитет ко во нашите краишта? Па не гледам нешто да им се понестабилни браковите на тие луѓе.
    Моја колешка еднаш неделно оди во ресторан на пауза за ручек, заедно со сопругот, додека детето им е во градинка. Си го рачунаат ко дејт. А свекрва и живее на 5 мин пешки од неа, не дека не може да користи. Али не сака.
    И за мене ова е скроз ок начин на функционирање и ми се допаѓа многу повеќе од останатите предлози на темава. Али не сме сите исти нели.
     
    На Gosh, BlackNight, Pa8la и 5 други им се допаѓа ова.
  6. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.294
    Допаѓања:
    5.749
    Пол:
    Женски
    Значи ако ако мајката се враќа на работа баталува деца :wasntme:.
    И ова исто е со користење баба сервис постојано за излегување по дискотеки и кафани?
     
    На Pa8la и Anyshka им се допаѓа ова.
  7. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.555
    Допаѓања:
    18.386
    Пол:
    Женски
    Тука во странство им е друг животот. Иам многу луѓе, посебно жени запознаено шо дома имат деца и пак си излегуваат и навечер или работат навечер. Си наоѓаат дадилка шо им го чува детето по потреба навечер. Ама тоа за нив е нормално. Каде кај нас ќе најдеш дадилка за навечер, кога како прво повеќе од пола популација живее со свекрвиштата и одма се мешат ааа зошто дадилка кога можам јас / само ороспиите излегуваат навечер/ шо ќе мислат луѓето ако работиш навечер/ срамота да оставиш детето а ти да одиш да испиеш едно пиво.
    Тука се полиберални и си го ценат својот живот и не живеат за шо ќе каже комшијата. И сите се среќни и задоволни, и мајката и детето.
    Посебно ми е убаво кога ќе видам некој пар излезени навечер и си уживат, а дома дадилка им го чува бебето кога спие. Да знаете само колку се среќни. Поарно така отколку дома да седат и да не разговараат меѓу себе од досада.
    Ама ние сме далеку од такво размислување и таков живот.
     
    На Stela Maris, anngelique, CameliaMiller и 10 други им се допаѓа ова.
  8. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.300
    Допаѓања:
    95.038
    Не, НЕ ЗНАЧИ.
    Туку поентата е дека од толку закачена за децата, па и ЗДОСАДИ.
    Не се врати на работа, БАРАШЕ РАБОТА, за да смени начин на живот. А работата воопшто не и беше итна од финансиски аспект.
    Е тоа е поентата.
     
  9. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.294
    Допаѓања:
    5.749
    Пол:
    Женски
    Колку само не е исто. Здосадува. Сите знаеме..и мене и тебе и на секој чивек кој по цел ден е со децата. Ама едно е да најдеш работа, а скроз друго е да тупнам дете, да одам секој викенд по кафани и секој ден по кафиња, да се издувам.
    Едно ми е оставање дете кај баба на два три саати повремено само. Друго е постојано.
    Точно баби се и преубави спомени се за двете страни. Ама кога дете ќе почне да разбира..која е поентата да оставиш бебе да спие со баба за да одиш во диско.
     
    На Pa8la, mama11, steela.honey и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    4.449
    Пол:
    Женски
    Зошто секогаш се поставуваат правила што треба да прави една жена од само раѓање па до старост, додека мажот треба само да си постои и живее?
    Ако носиш деца кај баба, зошто носиш деца кај баба, имаш градинка. Ако ги носиш во градинка, се разболуваат, зошто ги носиш во градинка, имаш баба.
    Ако се дотеруваш, шминкаш, значи не си домаќинка. Ако се запуштиш, значи немаш свое јас и свој живот.
    Ако целото домаќинство го водиш, каде е маж ти. Ако не го водиш домаќинството, што е со тебе, незаинтересирана за дома.
    Ако не излегуваш од дома и си постојано со децата, зошто не посветиш време за себе. Ако излезеш без децата, кај ти се децата, зарем не си веќе родител, ти треба да си постојано покрај нив.
    Ако си дебела, зошто си дебела. Ако си слаба, зошто си слаба.
    Ако си со царски, ти не знаеш што е болка. Ако си со природен пораѓај, ти веднаш може да играш оро.
    Ако живееш во заедница, зошто живееш во заедница, ако се одделиш и ти трпи семејството финансиски, па кој ги терал деца да прават.
    Ако седиш дома и чуваш деца, зошто си само една обична домаќинка, ако одиш на работа, тебе само кариера те интересира.

    Дали приметувате колку високи стандарди со поставувате на себе и се чудите зошто сте прегорени постојано.

    Нема правило што треба да прави една мајка и жена, се додека расте здрави индивидуи во домот.
     
    На Tinaaa, allaround, happygirl и 32 други им се допаѓа ова.
  11. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.300
    Допаѓања:
    95.038
    Ајде, не е исто.
    Кога ќе се закачите како пијан за стап, исто, не исто, тоа е.

    И се закачивте со тоа диското, тоа па тоа...не се остава за на диско, диско е стара мода веќе:mm: на пример да го оставиш едноставно воздух да те фати некој саат да се прошлаеш некаде, бива?
    Или и за тоа тефтерО вели не можи?

    Значи, не одете во екстреми за да си ги докажувате поентите. Едноставно муабетот е некој ДА ТИ СЕ НАЈДЕ - НЕКОГАШ, БЕЗ ОБВРСКИ ТОА ДА Е ПОСТОЈАНО! За и ти да се почувствуваш 'слободно' некој саат.
     
    На H.VAGA, mal.ecka, VDT2906 и 6 други им се допаѓа ова.
  12. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.451
    Допаѓања:
    38.764
    Пол:
    Женски
    Ние тука спомнавме за понекогаш по два,три часа, ама вие си го извртивте филмот за постојано оставање на детето кај баба и дедо целодневно. Затоа не може да се разбереме
     
    На mama11, H.VAGA и ArabellaStarfall им се допаѓа ова.
  13. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.359
    Допаѓања:
    170.923
    Пол:
    Женски
    Абре и диско да е побогу.
    Има бебиња што можеш да ги оставиш со било кого. Како првото мое. Има што не можеш да ги остаиш долго ни со татко им. Како второто мое. Што е погрешно ако бебето може да седи без проблем со било кој, за мајката да оди до диско?
    Не сум била во диско од 23год, а сеа имам 34 и стварно не мислам дека е погрешно ако некоја некогаш посака и во диско.
     
    На mal.ecka, CameliaMiller, Annath и 4 други им се допаѓа ова.
  14. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.739
    Допаѓања:
    18.586
    Пол:
    Женски
    Јас од ко се породив почнав по кафани и дискотеки да одам :D
    Она заспива во 7, ќе и светам ли над креветче. Па и татко има ако се разбуди :angel:
    Еднаш ја однесовме кај моите за да се направиме стока у кафана, повеќе јас отколку мм :D
    А и седи кај моите со денови :D

    Јас отидов сама да се каменувам :tmi:
     
    На mal.ecka, 1001Ana1001, CameliaMiller и 6 други им се допаѓа ова.
  15. MorskaSirena

    MorskaSirena Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2020
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    1.496
    Пол:
    Женски
    Цццц срам те било каква мајка си ти :lol::rofl: ти да се пијанчиш а детето со баби да седи (се шалам не се лути)
    Сите овде се согласивме дека е во ред повремено искачање било каде, во ред е оставање дете со баби и дедовци. Се согласивме и дека е во ред мајка и татко да си седат дома со децата. Се согласивме дека не е нормално 24/7 деца покрај здрави прави мајка и татко да растат со баба и дедо.
    На крајот на денот секој сам си одлучува за себе и својте деца.
    Еве ја едвај чекам да дојдам во МК да шетнам по кафани,кафичи и диско иако се согласувам дека диско е стара мода више
     
    На Martka, steela.honey, ArabellaStarfall и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.359
    Допаѓања:
    170.923
    Пол:
    Женски
    Првенката моја беше штафета. :l: Кога гледав како си ја подаваат другарите од маж ми, а посебно колегите пошо ич не му ги сакав :tmi: многу се нервирав. А плус не сакаше да ја земеме, секогаш плачеше по другите иако прв пат ги гледаше. (facepalm) Пукав. Таа никогаш немаше проблем, јас имав. Тоа време, хормони ме маваа многу бев посесивна, ама ниеднаш не забранив, неа и беше многу комфортно, па јас се јадев во себе. И така. :bandit:
    Диско ич не ми фали, ама за концерт сум пукната. Концерти ми фалат многу во животов, а сеа баш и немам шанса. Со дадилка не ми се оставаат, од хорор приказни што има по светов. А малиов ни со татко му долго нејќе за друг да не праам муабет. :tmi: Тој само до мене да ме бацува сеа тоа му е најново. :inlove: Дај ма земи го домазет не можам више!! :D
     
    На 1209, CameliaMiller, see.emily.play и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.555
    Допаѓања:
    18.386
    Пол:
    Женски
    Цк. Грешка си. НЕМААТ НИКАКВИ СТАНДАРДИ затоа се така прегорени. Оти ги слушаат сите околу себе, оти во главата им е всадено тоа дека една жена треба сите да ги става во прв ред а она да е последна. Да е обратно, подруго ќе е.
     
    На 1209, CameliaMiller, arontt и 5 други им се допаѓа ова.
  18. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.739
    Допаѓања:
    18.586
    Пол:
    Женски
    Шо ќе се лутам кога се пијанчам :D. Некој погоре спомна детето секако се буди во 7, јас дали била во кафана или не. Е тоа е интересното :rofl:

    Јас одам на 10ти на Јелена Розга -- није по мој вкус ама е гага :D. Дојди и остај го зет ми :inlove: Има да проседи со сите, мојава селска рашетарка ќе го носи :D Мамин тој, додека не ја види ќерче :P:*
     
    На CameliaMiller, Yowannty и MorskaSirena им се допаѓа ова.
  19. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.555
    Допаѓања:
    18.386
    Пол:
    Женски
    Ти па :D а јас? Шо скоро секој трет ден сум со шишето во рака? :D:D
    Фала бого неам свекрва до мене да ми збори колку сум "немајка" :D.
     
    На LiquidLuna му/ѝ се допаѓа ова.
  20. see.emily.play

    see.emily.play Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    2.877
    Темава проколната е, абе ни за свекрви веќе не правите муабет, очи ќе си ископате.
    Дај поп викнете да испее молитва.
     
    На *Amethyst*, Erika.greeneyes, Miss666 и 2 други им се допаѓа ова.