1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.170
    Допаѓања:
    32.279
    Пол:
    Женски
    Во ред свекрвице.
    Тоа си е наш живот, што сакаме ќе правиме.
    И ако не е тука некој а слават, на кого ќе му честитаат?
    А да, и синот или ќерката си имаат жена/маж и си имаат кој да слави.
    Кога ќе се ожени/омажи некој/а не значи дека родителите треба да ги отпишат ама треба да сфатат дека се посебна фамилија.
    И лично мене не ми се оди по слави ок?
    Па кај некои што не ги знае ни мм.
    Ти ако сакаш оди, не можеш да кажуваш за другите што да прават.
    Ни кај мои роднини не одам, никој не може да ми кажува што да правам.
    Мајка ми не може не па свекрва.
    Може не можат на двете места.
    Тие си знаат кај кого ќе одат.
    Како за свекрва да се мажиме па мора да ја слушаме неа.
    И секој си знае за себе зошто не сака да оди негде.
    Никој не може да ни наметнува нешто што не сакаме.
    Ај си сила ќе одиме негде зошто свекрвата така сакала.
     
    На mama11 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.282
    Допаѓања:
    16.702
    Пол:
    Женски
    Па така кажи де дека нејкеш бог да чува или не смееш на свекрва ти да и кажеш па тука се испука.Е добро ако се олесни може да ти продолжи сега денот.
    А јас ако сакам да славам ќе си славам,сигурно некое нафурано снаиче нема да ми каже не слави.
     
    На Orchidea и SanMichel им се допаѓа ова.
  3. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.170
    Допаѓања:
    32.279
    Пол:
    Женски
    Ми олесни да, и пишав прочитај погоре дека расчистивме одамна со тоа.
    Ауууу призна дека си свекрва.
    Затоа ги браниш.
    Тешко на снаата, ја жалам, па и ние снаите имаме мајки, па кога ќе се омажиме мажот и децата доколку ги имаме ни се примарно семејство, не значи дека се откажуваме од родителите, ама се знае на кого каде му е местото.
     
    На simona_baby му/ѝ се допаѓа ова.
  4. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.282
    Допаѓања:
    16.702
    Пол:
    Женски
    Претпоставувам вака настапуваш со сите луѓе како и со мене,па не ме чуди и односот со свекрвата каков ти е.Можеш да пресечеш ако ти се мешаат во односот со мажот, здравје дете кога ќе имаш,ама да ја правиш големата зошто ти рекла да одиш на слава не иде.И мене ми викаше така па некогаш ќе прифатев некогаш не.Сум одела на три слави да испочитувам добри луѓе и замисли не умрев.Ти ќе речеш не одам и готово.Ама утре ден синот да отиде во странство и да ми се лути зошто сум славела е глупост и ќе им кажам нека им стои лутината.Ако не е со мене не значи дека веќе не треба ни да му прославам нешто што сум го правела со години.Нашол жена отишол во странство и сега толку е ќе избришеме се.Глупости
     
    На Gosh, mal.ecka, H.VAGA и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.170
    Допаѓања:
    32.279
    Пол:
    Женски
    Ти ја направи големата не јас.
    Само се надоврзав на мислењето на членката.
    Ете таков тип сум што не ми се оди по гости ни по слави, сите не сме исти, односот со свекрва ми каков ми е тоа никого не треба да го интересира.
    Кој како заслужил така, и предобра сум со нив поради нивниот однос, некоја не би ги ни погледнала, и мајка ми да не заслужила ќе имам таков однос, ама јас сепак сум човек и пак се гледам со нив.
    И никој ништо не им се лути, нека слават ако сакаат, и тоа не беше само за мене, имам блиски што се во странство и нивните си слават без нивно присуство родендени, имендени, затоа прашав дали е во ред тоа, а не одма да се напаѓа.
    Ок е да слават ама не е ок ако се тука да кажуваат кого да канат.
    Ај сега мајка ми да ми кажува кого да поканам.
     
  6. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.282
    Допаѓања:
    16.702
    Пол:
    Женски
    Ок терај си така.Еве јас да не ја правам големата се повлекувам.Само сфаќам човек што и да ви каже не прифаќате само сакате да ви се каже тоа што сакате да го слушнете.Ако некој пише нешто поразлично тогаш е лош и по дифолт свекрва.Ајде поздрав
     
    На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.030
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Нафурано, дојденката, безгласна буква и уште што друго е снаичето за свекрвата?
    Зошто мора со вакви зборови???

    Демек која е таа да има право на мислење дојдената нема право А да каже ќе правам што сакам, ќе се мешам и каде што не ми е место. Е ова е правење за инат од снаата, од старт ја гледаат снаата како конкуренција и сакаат се да продолжи да биде како што било пред да се ожени синот.
    Едноставно не може, некои работи се менуваат. Животен процес. Ако не сакате промени тогаш и синовите нека не се женат и вечно нека си живеат со вас по ваши правила.
    И снаата има право да си каже мислење.
    Ако сакаат сами ќе си чекаат именден на сопругот.
    Зарем роденден се чека без славеник? Исто и именденот е.
    Пречекајте ги со добро снаите и прифатете ги како сопруги на вашите синови за да ве почитуваат и они како нивни мајки.
    Инаку со вакво шерифско понашање си ги губат синовите, па после снаите им се криви.
     
    На butterfly6223, *Amethyst*, tanjita и 6 други им се допаѓа ова.
  8. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.282
    Допаѓања:
    16.702
    Пол:
    Женски
    [/QUOTE]
    Па кога ја со 34 год можам да бидам свекрвица може и она да е нафурана снаа.Друго животот се менува кога ќе дојде снаата ама не значи дека неговата фамилија умира и оди во заборав.Дали се очекува само снаата да се слуша а ништо од другата страна.Така е кога не се знае да се направи компромис за ништо.Пак ќе кажам за дете нема компромис ама за одења по свадби слави и слични прослави треба да има.Неможе се нашето да е најпаметно најдобро.Кога две фамилии се обединуваат значи се шири и кругот на познанства.Јас од на маж ми страната запознав и прекрасни луѓе не беа сите чудаци.А околу славењето сте грешка,ако сакам јас можам да прославам и Талат што станал премиер.Ја сум го чувала 30 год сум му славела 30 имендени и сега зошто дошла госпоѓа снаа да неможам да прославам,зошто?Прво те боли душата што се далеку од тебе и на крај да ми се лутат за вакви глупости.Нема смисла.И роденден се славело само ако имало славеник?!Па луѓе деца губат и знаат дека никогаш нема да се вратат па одат на гроб и торти и подароци носат.
     
    На Neda997 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  9. SanMichel

    SanMichel Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    484
    Зошто толку ѝ се напна на членката, речиси во секоја приказна сѐ пронаоѓаш и потоа кога некој ќе ти каже нешто се навредуваш и се правиш жртва, кажуваш дека другите те навредуваат.
    Не забележав нешто лошо членката да ти каже, ништо лично дури само те праша просто несложено прашање.
    Те забележав по оваа тема и сѐ запрашав можеби си добар манипулатор но си имаш свои проблеми на кои треба да се посветиш наместо да се поистоменуваш со туѓи приказни. Опуштено.
     
    На Gosh, Oneo, baby-star и 10 други им се допаѓа ова.
  10. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.137
    Допаѓања:
    18.921
    Пол:
    Женски
    Ако синот и снаата сакаат промени, тогаш ваљда треба посебно да си живеат.
     
    На LiquidLuna и joy1 им се допаѓа ова.
  11. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.170
    Допаѓања:
    32.279
    Пол:
    Женски
    Аууу само мене ме забележа баш по оваа тема?
    Баш по другите теми што ме интересираат повеќе сум поактивна.
    Член си 2 недели и јас ти паднав во очи баш, пресмешно.
    А мојот проблем само мене ме интересира, кога ќе имате таков проблем, тогаш зборете.
     
  12. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.451
    Допаѓања:
    38.763
    Пол:
    Женски
    Ако е ваша кума треба да одиш од чест, а ако е на свекрва ти кума нека си оди она, а ти кај сестра ти. Зошто би одела ти кај нејзина кума, не гледам причина

    Она нејзините родители не си ги почитува мислиш свекрва ѝ ќе ја почитува?
     
    Последна измена од модератор: 29 јануари 2024
    На Neda997, LiquidLuna, simona_baby и 3 други им се допаѓа ова.
  13. SanMichel

    SanMichel Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    484
    Ејј со ова “член си две недели, која си ти што си е” е самоодбранбен напад без цел. Секој нов што ќе ја отвори темава ќе те забележи, никој не е толку глупав или прост. Не сакам да се расправам за твоите проблеми си самата свесна ама во овој случај не зборуваме за тебе, од твоето “ јас,јас,јас” проблемот на членката замина во сенка.
    И пак не и одговори на прашањето што ти беше поставено, бидејќи поважно беше да кажеш дека сум нов член.
     
    На Gosh, Alex08, minne992 и 5 други им се допаѓа ова.
  14. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    Па кога ја со 34 год можам да бидам свекрвица може и она да е нафурана снаа.Друго животот се менува кога ќе дојде снаата ама не значи дека неговата фамилија умира и оди во заборав.Дали се очекува само снаата да се слуша а ништо од другата страна.Така е кога не се знае да се направи компромис за ништо.Пак ќе кажам за дете нема компромис ама за одења по свадби слави и слични прослави треба да има.Неможе се нашето да е најпаметно најдобро.Кога две фамилии се обединуваат значи се шири и кругот на познанства.Јас од на маж ми страната запознав и прекрасни луѓе не беа сите чудаци.А околу славењето сте грешка,ако сакам јас можам да прославам и Талат што станал премиер.Ја сум го чувала 30 год сум му славела 30 имендени и сега зошто дошла госпоѓа снаа да неможам да прославам,зошто?Прво те боли душата што се далеку од тебе и на крај да ми се лутат за вакви глупости.Нема смисла.И роденден се славело само ако имало славеник?!Па луѓе деца губат и знаат дека никогаш нема да се вратат па одат на гроб и торти и подароци носат.[/QUOTE]
    Како може да споредуваш починати со живи? (facepalm) Па нормално дека ќе одат на гробот знаејќи дека никогаш нема да се врати, друго е странство, има кој да слави родендени, слави, имендени.
    Ти кога одиш по родендени немало славеник?
    И аман со тоа вие сте ги исчувале 30 години, сте им славеле родендени, имендени која е таа исфурана снаа да ви кажува.
    Истите тие свекрви утре ќе се мешаат и за родендените на внуците ако не им е по ќеиф.
    Штом свекрвите се мешаат, треба и мајките на снаите да се мешаат, што се помалку вредни од свекрвите? И тие се мајки.
    И каков е тој брак кога родителите се мешаат? Бракот е помеѓу двајца, се мажиме за мажот не за цела фамилија, и не треба да ги отфрли родителите, ама треба да знаат каде им е местото, до каде можат да одат.
    И ќерката ако се омажи и биде безгласна буква и тогаш ќе се мешате? И ќерките се снаи.
    Па да за свое ве боли, за снаата исфурана не.
    Едит: И кога одиш по слави, домаќините не биле тука?
     
    Последна измена: 29 јануари 2024
    На *Amethyst*, mama11 и Erika.greeneyes им се допаѓа ова.
  15. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.030
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Колку да се пише само коментар, без да се прочита.
    Читаш ли дека посебно живеат и баш прашуваше ако синот е во странство. Значи никаде не се спомена заедница.
     
    На *Amethyst*, Pa8la и Anyshka им се допаѓа ова.
  16. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.170
    Допаѓања:
    32.279
    Пол:
    Женски
    И одговорив, да оди кај сестра и, свекрвата кај кумата.
    Молам?
    За мене ова се однесува?
    Како знаеш дека родителите не си ги почитувам?
    Ајде кажи како сфати жити се?
    Татко ми е починат, уште нешто?
    А за мајка ми душата ќе ја дадам и таа за мене, не знам од каде ова.
     
  17. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    Па еве некои живеат посебно, дури и во други градови, па и држави, и пак се мешаат, свекрвите сакаат главни да се и во туѓа територија.
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.170
    Допаѓања:
    32.279
    Пол:
    Женски
    На било која тема не може некоја членка да си искаже свое мислење, веднаш ако е различно од нивното следи напад.
    Оф топик, ама ако не ви се допаѓа нечие мислење, прескокнете го, а не да навредувате, ете ново дознав, не сум ги почитувала родителите.
    Ццццц, подобро и од мене ме познава членката што го пиша тоа.
    Татко ми е починат, безобразно е тоа што го пиша.
     
  19. SanMichel

    SanMichel Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    484
    Самата си го изнесуваш тоа и потоа се лутиш затоа што некој го произнел истото.

    Еве ти болдирав за поголема прецизност од каде самиот заклучок на членката.

    Смири се малку, читај што пишуваш никој не те навреди, ова е форум.
     
  20. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.137
    Допаѓања:
    18.921
    Пол:
    Женски
    Имаш опција блок на телефонски број.
     
    На VDT2906 му/ѝ се допаѓа ова.