1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.282
    Допаѓања:
    16.700
    Пол:
    Женски
    Нешто не е во ред со вас кога вака културно комуницирате :D
     
    На *Amethyst*, LiquidLuna, Mawoto-Stefi и 6 други им се допаѓа ова.
  2. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    Поврзано е ако свекрвата ни наметнува нешто што не сакаме.

    Штом е разбрана свекрвата и ти ќе бидеш разбрана, ама со неразбрани свекрви тешко.
     
    Последна измена од модератор: 30 јануари 2024
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.448
    Пол:
    Женски
    Не,само јас бирам на кого ке си трошам нервите и здравјето.А тоа не е она.Не се просто замарам со тоа она што мисли или кажува.И имам поинаква перцепција од другите.

    Вчера ми дојде ненајавена.И јас можев да пишам тука ете ја ми дошла у недела ненајавено да ми руши раатот.Ама јас така не гледам на нештата.Дојде,пиевме кафе,муабет малце и си замина жената.

    Колку и да не ми е по кејф она е мајка на човекот кој мене ми е се :)
    И ја сум жена на нејзиното дете.

    За мене е тоа доволно за да градиме нормален однос.

    @simona_baby запиши го денот кога снаа дошла на форум да ја пофали свекрвата :rofl:
     
    На butterfly6223, Gosh, Martka и 26 други им се допаѓа ова.
  4. Цаци маци000

    Цаци маци000 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2024
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    95
    Пол:
    Женски
    Ова баш како да сум го пишувала јас секое зборче ти е на место :D
    Дали биле стринки тетки баби баш многу важно барем ќе ми ги занимаваат децата да одморам малку глава :rofl:
     
    На forumce, ArabellaStarfall и mal.ecka им се допаѓа ова.
  5. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.554
    Допаѓања:
    18.377
    Пол:
    Женски
    Да, да , а некои стринки, тетки, вујни, едвај чекат да дојде снашката - аниматорот на децата, за они да седнат како госпожи оти нели, постари се, може да се скршат ако станат. Или да ти дојдат на гости и да ти остаат децата да праат хаос и ти да трчаш по нив, а госпожите да си седат со сокчето. :D:D:D:D
    Ова важи за луѓе со кои не сме блиски. А за блиски нема проблем :D
     
    На Zumbulche, simoncelicius, Pa8la и 3 други им се допаѓа ова.
  6. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    4.449
    Пол:
    Женски
    Не се разбираме изгледа.
    Како може да ти наметне некој нешто ако не сакаш да го правиш?
    Стварно тогаш е проблемот до тебе, ништо лично, но ти не знаеш да застанеш зад своите чувства и принципи.
    Има еден прост збор.
    -НЕ-
    Или малку проширен збор.
    -Не сакам-
    Или поголема реченица.
    -Не сум расположена да одам денес на слава.-
    Или ако не сакаш директна комуникација, му кажуваш на маж ти.
    -Кажи и на мајка ти дека не ми се оди.
    Или
    -Ако толку ви се оди, одете вие, јас не можам, не сакам, не сум расположена, на лева нога сум станата.

    Мислам дека конкретно вашиот проблем е што, или:
    -Се плашите да кажете дека нештото не го сакате,
    -Не знаете да комуницирате со прости реченици.

    Стварно не ми е намерата да те нападнам или слично, само и јас се прашувам зошто дозволувате друг да зборува во ваше име.

    Мајка, свекрва, другарка, колешка, кој сака нека е и колку сака нека не е разбран, не може да ме натера да правам нешто што не сакам.
     
    На *Amethyst*, LiquidLuna, Annath и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    A бе како секое мислење што ќе го напишеме, одма го поврзувате со нас?
    Не, мене ништо никој не ми наметнува, знам примери од мои блиски.
    Човек да не напише мислење а да не го поврзете со нив.

    Има таква тема-снаите и свекрвите задоволни, можете таму да пишувате ако сте задоволни од свекрвата.
    Инаку што ти дошла ненајавена, можеби не си се жалела тука, ама кој знае колку во себе си се јадосувала, е па јас и многу други не правиме така, си кажуваме што мислиме, а можеби си се жалела на некои твои блиски, што утре може и да и кажат, тука никој нема кој да им каже.
    Признајте си дека негде ги оговарате.

    Ама тука членка напиша дека тоа е непочит ако не слушаме мајка или свекрва.
     
    Последна измена од модератор: 30 јануари 2024
  8. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.449
    Допаѓања:
    38.756
    Пол:
    Женски
    Де цитирај.

    И зошто мислите дека ние ги оговараме свекрвите? Мислите дека сме како вас опседнати со нив? Далеку од тоа
     
  9. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    @forumce повели.
    Ниту живеам со неа ниту ми е гајле.
     
  10. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    4.449
    Пол:
    Женски
    Не знам ни во кој контекст е кажано, за да ти реплицирам.
    Треба да почитуваш своја мајка и мајката на маж ти. Но, почитта нема никаква врска со исполнување на туѓи желби.
    Јас ја почитувам свекрвата, но не значи дека ќе и удоволувам нешто што не сакам.
    Пример, свекрвата и кај мене си имаше свои желби, но се косеа со моите верувања и си кажувам ,,не".
    Се уште се почитуваме и функционираме.
    Што значи да имаш почит према некој не е поврзано со лижење и остварување на туѓи желби.
     
    На *Amethyst*, Hygge-girl, minne992 и 2 други им се допаѓа ова.
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.448
    Пол:
    Женски
    не се јадосувам ама ич.Затоа што имам толку мн други убавини во животот.Последно останало за неа да се јадосувам оти ми дошла на кафе леле :D
     
    На Gosh, CameliaMiller, *Amethyst* и 9 други им се допаѓа ова.
  12. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.449
    Допаѓања:
    38.756
    Пол:
    Женски
    Значи лажеш. Признај дека се јадосуваш шо дојдела ама тука не смееш да кажеш.
    Шом се спомне свекрва тоа под дифолт значи дека треба да ја мразиш.
     
    На Gosh, CameliaMiller, LiquidLuna и 5 други им се допаѓа ова.
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.448
    Пол:
    Женски
    Мм денеска дојде од Турција.Беше на пат 3 дена.За сите донел нешто само за неа не.Знаеш ама го карав?Викам не е убаво така.

    И локум и баклава шо ми имаше мене донесено, дел тргнав и однесов на неа.

    Навистина не ја мразам.Немам ама баш никаква причина за тоа.
     
    На Gosh, CameliaMiller, Ive13 и 10 други им се допаѓа ова.
  14. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    Нема што да се јадосувам, ретко доаѓа сега да ги види внуците.
    Инаку одеше во Скопје на некои испитувања, и јас лично и кажав да седи кај нас, не можам да дозволам од друг град да патува.
    Не е како порано што доаѓаа нон стоп, ама вратата им е отворена кога и да им затреба нешто, колку и да ми згрешиле не можам ако сум во можност да не им помогнам, сепак се родители на сопругот и баба и дедо на децата.
    Едит:сега видов дека мислењето не се однесуваше на мене и беше иронично.
    Алал да ти е на иронијата.
     
  15. @mirna@

    @mirna@ Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2024
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    38
    Zdravo na site. Prasanjeto go postaviv vo soodvetna tema no nedobiv odgovor. Ovde ste po aktivni pa se nadevam ke dobijam nekoj sovet...
    Zdravo na site, pisuvam na temata za da mi olesni i da dobijam nekoj sovet.
    Uste koga bevme vo vrska so soprugot jas se somnevav deka e posvoen, od den na den od situacija do situacija se povekje i povekje bev ubedena deka e posvoen. Pred izvesno vreme mojata dilema i moite somnezi se potvrdija deka se tocni, negovi bliski rodnini na moe prasanje mi potvrdija. Soprugot nema braka i sestri znaci sam e so roditelite (posvoitelite), nikogas ni eden od niv mi nema nisto spomnato na temata, a nie imame i deca. Da nebidam pogresno svatena mene voopsto nisto ne mi menuva toa sto e posvoen ni vo odnos so nego ni vo odnos so negovite, no jas odkako mi se potvrdi vistinata custvuvam grutka vo srceto... Neznam dali on znae deka e posvoen neznam dali mu imaat kazano, no jas custvuvam tovar i kako vo oklop da sum. Ne sum jas taa sto treba da mu kaze ako vekje neznae (ako neznae neznam zosto skoro 40 godini kriele od nego, ne humano e, sekoj zasluzuva da ja znae vistinata a negovo pravo si e dali ke saka samo genite da si gi bara ili ne), a mozebi i znae pa krie od mene sto i toa voopsto ne opravdano, koga vekje si vo brak i imas deca si stvoril semejstvo da kries od partnerot, toa nema da ni ja namali ljubovta tuku naprotiv mozam i ke sum mu podrska uste posilna vo se. Stvarno mi e tesko i mislam ke puknam vo sebe. Kako bi postapile vie, cisto informativno me interesira.
     
  16. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.282
    Допаѓања:
    16.700
    Пол:
    Женски
    Па прво одоколу прашај го одредени прашања да видиш дали знае дали е информиран.Само е чудно тебе да ти било сомнително а он никогаш да не се посомневал.И ако знаел воопшто не е за оправдување.Ако не зборни и со свекрва ти распрашај ја.Тоа се гени а тие гени ги влечат и вашите деца.Што и да правиш нека биде смирено и полека.
     
    На @mirna@ му/ѝ се допаѓа ова.
  17. @mirna@

    @mirna@ Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2024
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    38
    uste pred da mi ja potvrdat informacijata, ednas vo nervoza mu spomnav... Vozdrzan bese ni iznenaden ni pak deka e tocno toa sto zboram, go znam mnogu dobro no voopsto nemozev da procenam dali znae ili ni, bidejki mu kazav majkati nema sliki koga bila trudna (aaa kaj babami mi se, vikam kako moze babati da ima majkati ne) mu rekov koga ke doznaam ke mu kazam vika dokazi samo sakam. Inaku majkamu bukvalno e opsednata so nego, on ima strav od nea ne stravo pocit, neznam bukvalno dali znae za situacijata i kako i dali go imaat informirano i kako mu go imaat preneseno eventualno i zaplaseno, inaku ona e tezok manipulator on ako i vrati na zbor ona odma i e loso kacuva pritisok, sceni pravi ednostavno. Jas dobro stojam so starive no nekako ne se custvuvam deka jas sum taa sto treba da gi prasa dali e posvoen. Kazav voopsto ne mi predstavuva problem sto e posvoen, no bitni mi se genite za bolesti nedaj boze ili pa zaljubuvanje so krvno srodstvo, sepak imame deca a Makedonija e premala.
     
  18. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    4.745
    Пол:
    Женски
    Слики од бременост на мајката не верувам дека и има од причина што пред 30-40 години ретко кој и се сликал како денес. Еве и мајка ми нема слики од бременост со мене или јас не се сеќавам да сум видела некоја. Ни имало толку многу апарати, ни пак како денес некој се сликал 463782 пати во ден.

    Е сега ако е посвоен и ако знаат родители би можела до некаде да знаеш за гени. Инаку не знам како би се добила информација.
     
    На Трагедијаупмм, H.VAGA и Anyshka им се допаѓа ова.
  19. @mirna@

    @mirna@ Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2024
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    38
    Sliki spomnav zatoa sto svekrvami za zivotot na mm zbori od sest meseci pa navaka (sliki ima od krstevka na 6 meseci i toa nekolku albumi i video kaseta, ne za dzbe spomnav) imaat sliki i od nivnata svadba, taka da ne se od tie sto ne se slikale tuku naprotiv. Koga bev bremena ni ednas ne mi rece e mena vaka taka mi bese koga bev trudna, tuku sekogas me gledase kako so stres i nervoza vo stomako i izbegnuvase gledanje za vreme na moite bremenosti. Znaci da ne navlagam i opisuvam detalno no voopsto mm ne lici ni vo eden pogled na niv, sekako kazav deka negova prva bratucetka mi ja potvrdi informacijata deka e posvoen.
    Barav sovet kako da postapam, za da ne mi teznee tajnata, i pak ke kazam kako i da e ako on znae za toa voopsto ne e humano sto ne spodelil so mmene
     
  20. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    4.569
    Пол:
    Женски
    Najdobro stom znaes da gi prasas negovite roditeli dali znaat koj mu se vistinskite roditeli ako voopsto znaat.
    Obicno ne znaat,no sepak jas niv bi gi prasala ne maz mi zasto toj mozebi ne znae a mozebi i ne saka da znae..