1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    4.742
    Пол:
    Женски
    Не е лесна тема за размислување и реагирање. Прво освен нели фактот со генетика, дали тебе нешто ти менува во односот со партнерот?
    Претпоставувам, не.
    Е друго, пак ќе се навратам на генетиката. Сама освен директно да прашаш свекрва или други негови блиски, друго не можеш.
    Можеш на партнерот да му поставуваш хипотетички прашања или примери демек овој/оној е посвоен, па си бара информации. Како ти би реагирал?
    Друга опција е директно да го прашаш ама тука не знаеш дали тој знае и кало би реагирал на таа информација ако веќе 40+ години била криена од него.

    И крајно, да оставиш се како и досега, како ништо да не си открила.
     
    На *Amethyst*, Трагедијаупмм и Anyshka им се допаѓа ова.
  2. @mirna@

    @mirna@ Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2024
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    38
    Kazav stojam dobro so negovite, imame korekten odnos, no smetam deka ne sum jas taa sto treba da prasa. Pisav deka majkamu e manipulator i ako i se sprotistavi na zbor ona od mravka slon pravi. Pa vo slucajot ako ja prasam a ne mu kazale na mm ke iskoci koja sum jas taa sto po 40 godini ke im ja razotkrijam tajnata, i vo toj slucaj jas ke iskocam vinovna- a spored celata situacija jas nemam vina ako nekoj krie od deteto sto go izrasnal ili mazot od mene. Jas so ova samo tovar imam, i loso se custvuvam, neznam ete miren i custvitelen karakter sum i smetam deka treba da me pocituvaat i da nekrijat od mene.

    Nisto ne mi menuva faktot dali e posvoen ili ne, osven genetikata i krvnoto srodstvo kako sto pisav. Pred da doznaam za nego mu kazuvav za koleska sto e posvoena kako si go najde tatko i, ne reagirase nikako samo slusase i vikase super, nemozam da go procenam iako mnogu dobro go znam, za sekoja druga situacija znam kako ke reagira, kako ke se ponasa, kako ke postapi ama ova mi e kako bas na mute.
    Da, si rekov vo sebe ako ne ke ostavam kako do sega, ama tovar mi e i me boli dusata odkako doznav, ako neznae krivo mi e sto go lazele cel zivot. I za zal da cekam da umrat pa da najdeme nekoi dokumenti predpostavuvam mora da imaat od posvojuvanje.
     
    Последна измена од модератор: 30 јануари 2024
  3. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    4.566
    Пол:
    Женски
    Vo izvod stojat posvoitelite taka da nema da mozes da gi najdes taka vistinskite roditeli.
    Prasaj gi tie sto ti kazale deka e posvoen dali znaat nesto..
     
    На @mirna@ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.448
    Допаѓања:
    38.756
    Пол:
    Женски
    Мое мислење е дека мажот знае дека е посвоен, ама не сака да зборува на таа тема.
     
    На *Amethyst*, Трагедијаупмм, franca и 2 други им се допаѓа ова.
  5. SanMichel

    SanMichel Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    484
    Што ќе смени ако е дознае дека е посвоен?
    Можеби знае ама не сака да зборува за тоа.

    Некогаш изгледате како жени без друга работа и буткате нос каде што не треба.
    Да напише некоја дека има сјаен однос со сверквата (читај не и се замара) веднаш скокате. Можеби сиот проблем со вашите свекрви тлее во вас, не можете постојано да вперувате прст во нив и да очекувате постојана контрола.

    Сакате хармонија следете го примерот на членката што пиша убаво и зрело мислење @joy1 и ќе бидете среќни, задоволни и исполнети.
     
    На Gosh, Lena0903, *Amethyst* и 5 други им се допаѓа ова.
  6. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    4.449
    Пол:
    Женски
    Мислам дека тоа е премногу сензитивна тема и не треба да чепкаш нешто што не е твое за чепкање.
    Сепак се работи за сомнежи од твоја страна и непотврдени информации.
    Во оваа ситуација мислам дека твоите чувства се најмалку битни. Ти си афектирана индиректно.
    Сигурна си дека се му имаш кажано на маж ти за твојот живот пред него?
    Ако немаш, а немаш, тогаш не форсирај некој да разговара на тема, што прво не е проверена, а второ е доста интимна.
    Јас би ти рекла да оставиш да си тече животот, ако треба нешто да знаеш, ќе го дознаеш.
    И ништо не ти менува фактот ,,наследни" болести. Може да си направите вие самите генетско испитување. Што ако знаеш дека некоја негова баба имала таква и таква болест?
    Јас ја знам фамилијата на маж ми. Но, освен фактот дека фигурира како фамилија, не знам ништо за нивната генетика.
    Барем тоа е многу решливо.
     
    На Gosh, 1209, *Amethyst* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    Како пика нос секаде?
    Па има право да знае, маж и е, не и е комшија, е тогаш е пикање нос кај што не треба како вие што пикате.
    Па членката пиша дека не е таа која што треба да му каже дека е посвоен, туку неговите, сака да знае поради гените, изгледа не читате па вие мешате нос кај што не треба и скокате на секое мислење.
    Ајде ти кажи ако дознаеш дека маж ти е посвоен, туку така ќе оставиш, нема ништо да превземеш? Не ви се случило на вас, па затоа вака мислите, да ви се случило ова не ќе да е баш така како што си замислувате.
    100 стапа по туѓ грб не болат.
    И кај пиша членката дека има проблем со свекрвата?
    Оф топик- Ти си некоја стара членка, ова ти е нов профил.
     
    На Anyshka и @mirna@ им се допаѓа ова.
  8. @mirna@

    @mirna@ Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2024
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    38
    Ako za partnerot ne me interesira, ne vodam griza i ne go sakam i mislam najdobroto za tatkoto na moite deca spored vas e butkanje nos kaj sto netreba, togas nemam komentar. Zar ovie raboti se za komsiite a ne za tie sto resile i gradat semejstvo. Ili najlesno e da se napise nesto i navredi bez da se razmili!!!
     
    На xxx-ba, Anettta, mama11 и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    А бе тука да не можеш да се пожалиш и совет да побараш, одма скокаат.
    Бог да чува, имаш право да знаеш.
    И членката погоре што пишала дека и ти не си му кажала се за твојот живот, можеби, никој ништо не знае 100% за нас, ама да сум посвоена и да знам, а да не му кажам на партнерот ми е :puke:
    Зошто па некој да крие од партнерот дека е посвоен?
    Кога тогаш ќе се дознае.
     
    На Трагедијаупмм, Anyshka и @mirna@ им се допаѓа ова.
  10. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    4.449
    Пол:
    Женски
    Зошто па да криеш било што од партнерот?
    Или боли само ако е твоја тајна?
     
    На SanMichel му/ѝ се допаѓа ова.
  11. @mirna@

    @mirna@ Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2024
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    38
    Koga vekje ke resite da vratite so odgovor procitajte sto sum pisala ubavo.
    Da, informacijata mi e potvrdena od negova prva bratucetka, ne izmisluvam i pisuvam zaludno. Ne, ne se bitnii moite custva, no biten mi e mm koj smetam deka treba da znae za negovoto postoenje, se stavam na negovo mesto, jas da sum bila posvoena on da znael i da kriel od mene sigurno bi mu bila mnogu luta u najmala raka, sepak sega nie sme si na prvo mesto stom sme odlucile da formirame semeejstvo ne treba tajni da ima.
    Za mojot zivot pred nego da, mu imam kazano i kolku deckovci sum imala i sto sum pravela, koga resiv deka ke bide tatko na moite deca ne gledam pricina a i nemam nisto za krenje, ne sum svetica ni edna ne e, site pravime greski, ali namerno nikogas nisto ne sokrivam.Da i genetika i za zaljubuvanja vo krvni srodstva pak ke se povtoram, Makedonija e mala.
     
    На felisitas, mama11, Anyshka и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    Ама ти читаш?
    Па пишав дека да знам дека сум посвоена би му кажала.
    Што ми извртуваш зборови?
    Па ни родителите не не знаат 100%.
    Има некои кријат од партнерот ако купат нешто, ама нема споредба со тоа некој да е посвоен.
    Ти не криеше ништо од партнерот, се му кажуваш?
    Ама за ваква работа сериозна не се крие.
    Едит: На родителите се си им кажувала, не си ги лажела?
    Па и децата ќе не лажат кога ќе пораснат.
    Па и сега некои лажат дека јаделе во градинка, да не им даваат дома.
     
    На Трагедијаупмм, Anyshka и @mirna@ им се допаѓа ова.
  13. @mirna@

    @mirna@ Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2024
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    38
    Ni edna tajna ne se sostoi od edna osoba,za sekoja rabota minimum dvajca ucestvuvaat, taka da po difold stom drug znae ne e vekje tajna samo moze da se krie, ali nisto ne e vecno, kad tad se se doznava, sakale ili ne.
     
    На Anyshka и Pa8la им се допаѓа ова.
  14. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.137
    Допаѓања:
    18.919
    Пол:
    Женски
    Ако планираш или имаш дете со некого, и те како имаш право да знаеш барем до некаде историја на болести во фамилијата.
     
    На mama11, Anyshka, @mirna@ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    4.449
    Пол:
    Женски
    Зарем не мислиш дека неговиот родител е должен да ја сподели таа информација на него?
    Да не беше маж ти посвоен, какви генетски информации ќе имаше?
    Во Систина имаш панели за утврдување на генетски болести.
    Јас правев такви испитувања во бременоста и покрај тоа што ја знам неговата фамилија. Не игра тоа никаква улога за да се потресуваш, затоа што има решение.
    За крвно сродство е друго. Единствено за ова си во право.
    Но, сметам дека не доаѓаш да бараш совет, туку веќе имаш намера да го споделиш нештото со маж ти.
    Јас не можам да те спречам.
    Но, ако прашуваш дали е во ред.
    Не е.
    За тебе можеби е.
     
    На SanMichel му/ѝ се допаѓа ова.
  16. @mirna@

    @mirna@ Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2024
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    38
    Daj be zeno bozja citaj ubavo sto pisuvam!
    Kazav negovite se dolzni da mu kazeLE, ne se krie toa 40 godini... kako da ti objasnam!? Kazav ne sum jas taa sto treba niv da gi prasuva.
    Ne se sekiraj ti za se sum informirana ubavo i jas vo bremenostite imam praveno genetski prenentalni testovi. Jas barav sovet ako nekoj bil vo slicna situacija kako mene a ne da te prasam dali da mu kazam ili ne!
    I da za mene e vo red da znam koj go napravil maz mi!
     
    На Just.do.it, Anyshka и Pa8la им се допаѓа ова.
  17. Pebeka

    Pebeka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    1.422
    По напишаното јас мислам дека маж ти знае,поради страв од мајка му (по тоа ти како ги опишуваш)не зборува за тоа.Инаку те разбирам што сакаш да знаеш за неговите гени,не заради тебе туку заради вашите деца.Јас те советувам да разговараш со него ,смирено.Можеби тој знае и повеќе од што мислиш ти.
     
    На violetblue, Anyshka и @mirna@ им се допаѓа ова.
  18. @mirna@

    @mirna@ Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2024
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    38
    Blagodaram na odgovorot :)
     
    На Pebeka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.761
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Не сум била во слична ситуација ама 100% би му кажала на маж ми. Ако се криело само од мене како снаа и жена, не знам како би реагирала. Темата не е ни малку за криење, поготово не затоа што имате деца.
    Какви болести? Мене ме интересира конкретно за психички, зошто родителиве на маж ми гарант имаат некој вид. Ми се смеат ама јас стварно сакам да го проверам маж ми.
     
    На @mirna@ и Anyshka им се допаѓа ова.
  20. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    1.081
    Допаѓања:
    2.370
    Пол:
    Женски
    Во таков случај јас би поразговарала со татко му. Кажи му дека си слушнала муабет, дека не знаеш дали е точно, ако е точно дали маж ти знае, дека не можеш да разговараш за тоа со свекрвата.
    Поаѓам од мене, јас да сум во таква ситуација и мм да знае и да не ми каже би била ептен разочарана. Сепак, со тој човек легнуваш и се будиш, не треба да поатојат никакви тајни меѓу вас.
     
    На Трагедијаупмм и @mirna@ им се допаѓа ова.