1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. @mirna@

    @mirna@ Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2024
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    38
    Pa toa go zboram celo vreme, ako se krie samo od mene a i on da znae voopsto ne e fer. Zar brakot se gradi so tajni i nedoverba!? Pred se najbino mi e za moite deca, bitno mi e i mm da ne e lazan cel zivot (toa ne go znam so sigurnost).
     
    На Angella7 и Anyshka им се допаѓа ова.
  2. SanMichel

    SanMichel Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    484
    Браво како ме откри. :clap:


    А зошто толку скокаш кога не се сложуваш. Ништо нема да смени ако дознае, тоа е негова лична тема и ако одлучи ќе каже,може му е премногу болна тема и не сака. Што сега, ќе се разведеш?

    И зошто ги мешаш лончињата, што те здоболе од моето мислење дека можеби немаш работа и цел ден офкаш и ја демнееш свекрвата, го фаќаш секој нејзин збор.

    100 стапа врз туѓ грб не болат е изрека која се кажува во некои енормни ситуации, во оваа не ти држи теза.

    Премногу е непријатно да се пика нос таму каде што пандорината кутија е одамна затворена.

    Ќе се повлечам бидејќи ве боли до срж што некој објективно од страна гледано ви го кажува тоа што не сакате да го погледнете со сопствените очи, она од што бегате.
     
    На Gosh, 1209, Lena0903 и 4 други им се допаѓа ова.
  3. @mirna@

    @mirna@ Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2024
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    38
    Uste koga imav somnezi za situacijata, tatko mu e covek sto mnogu zbori i nesto ke mu izletase nesakajki (majkamu mislejki potajno ke go klocnese pod masa da kjuti) znaat deka sum pametna i se zabelezuvam, pa odkako ostanav bremena namalija so razgovori (moe mislenje da se izbegne nesto da ne im se ispusti). Neznam smetam deka voopsto ne sum soodvetna licnost za jas da gi prasam, vnimavam na se nesakam nikoj osobeno namerno da povredam a neli vistinata sekogas najmnogu boli...
    A site imaa prilika da mi kazat, ne rodiv odma posle godina ipol rodiv na samo svekrvami mi rece e dobro de ke si posvoite (togas mu kazav na maz mi i toj samo iskomentira netreba nikoj da ni se mesa, gospod ke ne daruva nas), znaci posle u bremenostite moi jas da znaev da mi bese potvrdeno deka mm e posvoen mozebi nekako ke mozev da ja prasav. Ali sega se ograduvam od toa. I jas toa rekov se stavam na mesto na mm jas da sum posvoena i toj da znae i da ne mi kazuva ke me razocara maksimalno.
     
    На Anyshka и Pa8la им се допаѓа ова.
  4. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    Па и ти скокаш а не се сложуваш.
    Кој спомна развод бре? (facepalm)
    Ај ти да не знаеш за маж ти ништо, да крие од тебе дека е посвоен, што би направила?
    Членката ниту пиша нешто дека ако дознаеш дека е посвоен ќе се разведе ниту ништо, сами си вадите зборови, сака да знае поради децата за нешто генетско.
    Пандорината кутија секогаш може да се отвори, ништо не останало тајно, па ни ова.
    Која свекрва ја демнам, кога е во друг град? :rofl:
    А ти па немаш друга работа па што демнеш на форумов?
    Многу сте ми смешни со ова, ние немаме работа, а вие?
    На секое мислење само скокате.
    За тоа со свекрвата си ме помешала со друга членка, како да се жалам од неа кога не ја гледам?
    И темата не сум јас.
    Пријатно :*
     
    На Anyshka и @mirna@ им се допаѓа ова.
  5. @mirna@

    @mirna@ Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2024
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    38
    Pandorinata kutija moze da e zatvorena ako samo oni 3 se vo situacijata. Vo ova sum i jas i moite deca koi ne gi donesov od doma tuku mi gi napravi mm, kade sto ni toj ni jas ne zasluzuvame da se krijat raboti od nas i da ne se zatvara pandorinata kutija koga vlijaat ni na drugi clenovi. I daj ostaj zbor ne kazav za svekrvata, bas naprotiv deka imame korekten odnos.
    I ne, mene moze samo da me boli nekoj da krie i laze od mene a voedno spie i pravi deca so mene!
     
    На Zumbulche, mama11, Anyshka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.169
    Допаѓања:
    32.277
    Пол:
    Женски
    Бубаче ти ли си?
    Те нема одамна.
     
    На Camille84 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.448
    Допаѓања:
    38.756
    Пол:
    Женски
    По мое они не се помирени со тоа дека он е посвоен, оти да беа помирени немало да спомнуват. И навистина не знам зошто се спомнува тоа меѓу редови и после 40 години. Има еден во друштвото посвоен е, знае и никогаш не се спомнало тоа и не знам зошто треба да се потенцира.
     
    На Martka, Трагедијаупмм и ArabellaStarfall им се допаѓа ова.
  8. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    4.449
    Пол:
    Женски
    Ништо лично према тебе, иако ме условуваш со жено. Размислувам само дека општо луѓето кога бараат совет, сакаат да го слушнат она што веќе го размислуваат за да си дадат само потврда на своите мисли и постапки.
    Затоа, каков совет бараш?
    Ако толку сакаш да дознаеш дали е посвоен и да ја отвориш таа тема со неговите или него, што можеби повеќе некому штета ќе направиш отколку добро, тогаш најдоброто решение е да разговараш.
    Како се отпочнува разговор, тоа е сосема индивидуално. Не знам каков карактер си ти, каков карактер е маж ти, каков карактер имаат неговите. Секоја ситуација е уникатна сама по себе.
    Само што, тогаш не знам каква улога ти игра генетиката, која што ја спомна, кога веќе имаш направено испитување. Порелевантен извор од тоа не постои. Точно знаеш што носите и пренесувате. И не гледам причина да одговараш како што одговараш за ова што го пишувам. Си барам јас објаснување зад оваа нелогичност.
    Кога веќе се споделувате еден со друг и немате тајни, многу е лесно да се праша. Но, и да дознаеш, ако тој не сака да си ги бара биолошките родители, што би бил твојот следен чекор? Ти ќе ги бараш?
    Не е воопшто наивно. Затоа моето прво размислување е поврзано со тоа да ги оставиш работите како што се.
    А ти, како сакаш.
     
    На Gosh, 1209, *Amethyst* и 7 други им се допаѓа ова.
  9. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.426
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    A zosto mislis deka znaat i svekor ti ti svekrva ti koi mu se roditeli vistinski?
    Jas vo komsii imam komsija koj e ostaven pred vrata vo korpa. Ova pred 40+ godini. Nikoj neznae koi mu se vistinski roditeli. Vo bliska familija isto, dete koe samo sto rodeno go ostavile pred vrata.
    Porano ne idelo bash posvojuvanje kako sega, mnogu situacii ima kade sto deteto e ostaveno pred vrata ili eden brat na drug brat dal dete zosto nemale i idele zapisuvale koi se roditeli i zavrsuvale.
     
    На joy1, Hygge-girl и riba79 им се допаѓа ова.
  10. Hygge-girl

    Hygge-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2023
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    3.758
    Пол:
    Женски
    Јас искрено не разбирам која и било потребата на неговата братучедка да се меша во ова и да ти каже. Скроз не и местото, ама добро.

    Според мене најсоодветно е да разговараш со неговите родители. Да им кажеш најотворено дека си дошла до оваа информација, за која прв пат слушаш сега и дека ти преставува голем товар што незнаеш како да го носиш. Да напоменеш дека тоа никако не ги менува работите и чувствата што ги имаш спрема сопругот и кон нив како негови родители кои го изгледале и се заслужни за тоа што твојот маж е денес. Но, дека ова е преголема тајна што неможеш туку така да ја ставиш во фиока доколку е вистина, сепак се работи за твојот сопруг. Побарај им да ти потврдат, прашај ги дали твојот сопруг знае за ова. Доколку незнае прашај ги за причината зошто го криеле тоа од него сите овие години. Разговарај и искомуницирај ги твооите мисли дека сметаш дека треба да знае и сл. Се тоа смирено, без префрлања и обвинувања, со убав сочувствителен тон и емоција, зошто ова не е лесна ситуација за никој.

    Јас за мене можам да кажам дека мислам дека немам право да судам и оценувам дали некој е во право или згрешил доколку не располагам со сите информации за која е вистинската причина за таква тајна. Можеби жената што го родила несакала да има ништо повеќе со него и потпишала дека не смее да се дознае кои се негови биолошки родители. Можеби сопругот твој знае за ова, но за него не е битно, бидејќи луѓето што го земале, го изразнале и го гледале како свое родено дете се вистински и единствени родители. Јас не би му се налутила на сопругот ако знае, а не ми кажал. Тотално е небитно кој те родил, ако таа жена и фамилија се откажала од тебе и не оставила никаков контакт, за да остави простор некогаш во иднина повторно да се најдете и запознаете. А тоа да го знаеш, дека твоите биолошки родители се откажале од тебе, верувам дека многу боли, до тој степен да го пикнеш толку длабоко негде, никогаш да не го извадиш и да пробаш да го заборавиш.

    Болести може да има секакви наследни или ненаследни. Јас барем во мојот круг незнам некој што прави анализи или што му менува информацијата за можни наследни заболувања. Стапуваме во брак за во добро и во зло. Предизвици за жал секогаш има, некогаш доаѓаат и ненадејни болести и тешки моменти. Ако сме во здрава и цврста врска со многу љубов и разбирање, нема нешто што неможеме да пребродиме и поминеме заедно
     
    На Martka, 1209, Трагедијаупмм и 5 други им се допаѓа ова.
  11. SanMichel

    SanMichel Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    484
    Навистина немам претстава која е таа членка, но камо да можеше да те прочита и да забележи колку многу ти е опсесија.

    Инаку да не ве цитирам сите посебно за разводот беше иронично кажан, ништо лично кон никого.
     
  12. Maca Macka

    Maca Macka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2022
    Пораки:
    1.214
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Има ли начин да зборуваш на само со татко му? Да му кажеш дека знаеш само сакаш да слушнеш и од него.

    Мислам дека сопругот знае, но го има потиснато тоа во себе и не сака да зборува за тоа, дури делува како да го има избришано тоа и самиот направил да верува во друга вистина.

    Но што ако татко му признае, а сопругот сеуште не сака да зборува за тоа?
    Со тоа што имаш деца со него мислам дека имаш потполно право да знаеш, посебно е добро сега да се разоткрие целата вистина додека се родителите живи, отколку во иднина, зошто би одело потешко.

    Од друга страна пак, не мислам дека треба и многу да го притискаш и сопругот, очигледно не го интересира, штом стапил во брак со тебе, а претходно не си ги барал корените и не го интересирало дали можеби со тебе е во крвно сродство.
     
    На *Amethyst*, Трагедијаупмм и @mirna@ им се допаѓа ова.
  13. @mirna@

    @mirna@ Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2024
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    38
    @BellaBibi Dajte be lugje ne mi gi vrtete muabetite kaj pisav deka negovite znaat koi mu se vistinski roditeli. Daj ako znaete i sakate da pisate nesto prvo procitajte ubavo!
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.169
    Допаѓања:
    32.277
    Пол:
    Женски
    Па да, опсесија ми е/си ми, толку многу вулгарно и безобразно ги навредуваше скоро сите што уште не можам да се соземам од нејзиното вреѓање хаха.
    Поздравче Бубаче.
     
    На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    18.568
    Пол:
    Женски
    Не знам дали ќе ти помогнам со ова ама се надевам
    Маж ми е посвоен, јас сум таа што дозна за сигурност бркајќи по документи заборавени од пред 20 години ( посвоителите на мм се починати ) . Му кажав "види што пишува тука". Не мислев ни како да му кажам, ни зашо да му кажам, сметав дека треба да знае. Ако знаел од порано, да знам и јас. Не дека ќе ми смени нешто ама првото што ми падна на памет беше логично генетиката. Што во случај на скраја да е моменти. Ми рече дека никој со сигурност му нема кажано, ама било веќе преочигледно дека е посвоен.

    Краток и едноставен муабет.
    Е во сите овие латинични препукувања не разбрав, ти сигурна си дека си посвоен? 100%?

    Да дознаеш кој го направил мт, како што прочитав погоре --малку е невозможно. Ако е затворено посвојување, ништо не можете да направите. Ако е пред 30-35 години посвоен, e тогаш па ич нема да дознаете. Лично слушнав колку нелегални посвојувања се дешавале во 90тите.
     
    На Martka, 1209, CameliaMiller и 5 други им се допаѓа ова.
  16. @mirna@

    @mirna@ Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2024
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    38
    Da, sigurna sum. Negova prva bratucetka mi kaza_ t.s jas ja prasav i ona mi potvrdi. Mi kaza deka site rodnini normalno znaat samo neznae mm dali znae. Bidejki svekor i svekrva rekle na site da molcat deka tie ke mu kazat na mm deka e posvoen koga ke doslo vreme... e toa vreme dali doslo ili seuste ne neznam.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    18.568
    Пол:
    Женски
    Па чим братучетка му знае, цела фамилија знае. И тој знае. Не е од Марс паднат сигурно. Можеби го боли и го потиснува тоа. Ти си го познаваш најдобро маж ти, ама ако приметиш дека таа тема е болка, јас не би чепкала.

    Кај нас случајот беше што никој не остана да му каже. И што маж ми па ич ни 0.5% не се испозамара за фактот дека е посвоен.

    Едит: Машко мислење -- човеков до мене вика дека доколку останале неговите живи, тој би сакал од нив да дознае.

    Натаму ти си одлучуваш :) Со среќа што и да направиш
     
    Последна измена: 30 јануари 2024
    На Martka, 1209, CameliaMiller и 4 други им се допаѓа ова.
  18. @mirna@

    @mirna@ Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2024
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    38
    Da, ocigledno cela familija znae toa ne se casi da si gi kupis pa nikoj da ne znae, sepak za bebe se raboti. Za nego pak ke recam neznam dali znae ni bratucetkamu neznae.
    Nemora da znaci, imav drugarka site znaea deka e posvoena samo ona ne, dozna vo cetvrta godina sredno (nejzinite posvoitelite i kazaa) sok za nea bese, i ne prasuvase site dali sme znaele i zosto nikoj ne i kazal.
    Temata e mnogu komplicirano obicno vo vakvi situacii toj sto treba da znae posleden doznava.
    Kako i da e ni edna tajna ne e tajna koga znae povekje od eden, koga togas se ke se doznae, vremeto ke si gi naredi rabotite...
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.426
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    Не ти вртам муабети. Ти сама кажуваш дека те интересира пред се за гените и иднината на твоите деца да не се заљубат со блиски братучеди а да незнаат. Ти кажувам дека тоа може никад нема да го дознаеш.
    Еве и да ти каже маж ти да знам дека сум посвоен, мислиш и дека знае кои му се родителите вистински?
    Еве вечер ќе разговарате и ќе се признае/ дознае дека е посвоен и пак ти ќе немаш одговор на тоа што навистина те интересира. Бидејќи ти сама си кажа дека ти се битни гените.
     
    На 1209, LiquidLuna, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
  20. @mirna@

    @mirna@ Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2024
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    38
    Da, kazav i sekako me interesiraat genite, no nigde ne pisav deka roditelite- posvoitelite znaat koi mu se vistinski roditeli a ti taka napisa znaci go izvrate muabetot.
    Od moja gledna strana mnogu e polesno koga bolkata ke ja kazes na nekoj, ke dobies i losi i ubavi soveti, i sto ti odgovaraat i sto ne ti odgovaraat (kako jas sto pisav tuka). Epa taka dokolku mm znae i sekako saka i treba da mi kaze (spored mene sekoj bi go kopkalo koj e i od kade e) jas ke mu bidam najgolemata podrska i ke se boram so seta sila za nego, ima opcii dnk postoi se prakja i mozes da doznaes i bratucedi ako ne roditeli sto ne e mala rabota. No, ako znae on sigurno loso mu e preneseno pa zatoa ne bi se zamaral za nisto, bidejki toj e dobar i pameten no kako sto kazav majkamu manipoulira so nego (zatoa mi izgleda ladnokrven na temata).
    Vo mojot zivot do sega zna pet dusi sto se posvoeni site se obidoa da doznaat koi im se vistinskite roditeli (za zal site toa go napravija odkako im pocinaa posvoitelite), mozebi za da ne gi povredat ete nezna.... neznam zatoa sto ne sum licno vo vakva situacija, no ovaa situacija me zasega i mene bidejki decata se del od mene a mm e mojot licno izbran zivoten sopatnik. Se nadevam jasna bev.