1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.365
    Допаѓања:
    4.561
    Пол:
    Женски
    Prasaj ja bratucetka mu dali nejziniye znaat koi se vistinskite roditeli i togas ako znaat prasuvaj...Vaka djabe ke otvaras necii rani ako ne gi znaat vistinskite roditeli.:)
     
    На @mirna@ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.426
    Допаѓања:
    14.236
    Пол:
    Женски
    Јас ќе ти кажам пак дека не испревртев, ти така гледаш на работите.
    Со самото тоа што сакаш да ги знаеш гените и да збориш и со сопругот или неговите, те интересира кои се неговите вистински родители. Јас само ти кажав дека тоа никогаш може нема да се дознае, бидејќи може е оставен пред врата. Еве како ќе бараш днк ако немаш ниту една насока. Дете оставено пред врата. Кај ќе бараш одговор?
    Нема потреба апсолутно да реагираш бурно, бидејќи ти кажувам реални работи и одговори.
    Што ако он несака да знае која е жената што го оставила? Може мајка му е ќерка на некој дипломат која останала бремена од журка во диско, родила , оставила дете и се вратила во државата од каде што е.
    Може му е болна тема и му треба време и начин да збори.
    Во фамилија почина старата , а не му кажа на синот дека е посвоен. Има и родено ќерка, знае и таа, знаеме и ние, ама јас немам апсолутно право да го кажам тоа. И он да го дознае тоа, единствено што сите го знаеме дека една вечер е оставен во корпа за на гробишта пред врата. Кај ќе бара мајка тој? Пред 40+ години многууууу деца биле оставани на тој начин. Тоа време и мајка ми ми кажувала дека премногу деца така се оставале.
     
    На *Amethyst*, riba79, Hygge-girl и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.355
    Допаѓања:
    170.872
    Пол:
    Женски
    @@mirna@

    Уште додека сте дејтале си се сомневала и си му правела муабети за некои други посвоени луѓе. Си продолжила истото да му го правиш во брак. Дали сфаќаш каков можен притисок си му правела со твојата опсесија дали бил посвоен?! Па врв на се тоа, уште во нервоза си му го спомнувала за истото. Зошто? Зошто тебе ти е опсесија да дознаеш нешто по секоја цена за него во кое се сомневаш и тој мора да ти ги толерира опсесивните епизоди и испадите кога си нервозна? Колку години му го правиш тоа на човекот прво? И колку години сама себе си ги правиш овие немири?

    Во тој брак сте двајца. Ако планираш нешто со некого пред брак се разговараат тие работи. Години во брак си имала шанса да го седнеш и здраво да разговараш, дури и кога си дознала за сигурно веќе си можела да го направиш тоа.

    Генетика се испитува и да, ти кажаа дека шанса има исто така никогаш да не дознаеш дали има биолошки роднини и кои се. И за било што прво се збори со мажот. Ај сеа на кратко стави се ти на местото на маж ти и кажи ни како ќе се чувствуваш доколку маж ти вака опсесивно се понаша кон одредена скроз лична твоја информација, да ти спомнува во нервоза со години дека си посвоена па и на крајот да ја оправа твојата приватност на форум место со тебе.

    За секоја секунда што ја потроши на форумов да се објаснуваш за твоите сомнежи, ама свекрва ти била лоша ама ова ама она, 100 пати ќе си поразговараше со маж ти. Престани да мешаш и да се распрашуваш по фамилија ич не е убаво спрема него. Разговарај директно со него.
     
    На butterfly6223, Gosh, 1209 и 22 други им се допаѓа ова.
  4. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.169
    Допаѓања:
    32.277
    Пол:
    Женски
    Па и сега има случаи каде ги оставаат така пред врата, на улица, само што пријавуваат, и потоа ги згрижуваат негде и потоа некои ќе ги посвојат.
    Во комшии кај мајка ми има 3 посвоени, сега веќе се 40+, едната е помлада, околу 25-30 има, и двете не знам дали знаат, ама на едната за инат и кажале некои деца кога била средно, и ми кажуваа избегала негде, едвај ја нашле.
    Сега родителите и се починати, и на другата и се, си живеат во куќата на тие што ги посвоиле.
    Дали се обидела да ги најдат биолошките родителите не знам.
    Таа помладата кога се омажила демек некој и кажал, па заедно со маж и барале некои документи дали е вистина, дали дознале нешто не знам.
    Ама колку и да е болна таа треба партнерот/партнерката треба да знаат, тоа е мое мислење, не знам за другите.
    На роднина далечен жена му била посвоена и му кажала, нема со тоа криење, ќе се дознае кога тогаш.
    Некои теми се многу болни, не само оваа, ама мораме да се помириме дека тоа е така и да се соочиме со вистината.
     
    На riba79 и Inamya им се допаѓа ова.
  5. @mirna@

    @mirna@ Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2024
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    38
    ne si vo pravo, odnosno gresno si razbrala. Znaci ne namerno sum spomnala za koleska ili drugarka sto se druzime deka e posvoena pred da doznaam za nego. Kako vtoro, vo vrska retko gi gledav negovite no dovolno za da razberam nekoi raboti, vo vrska nikogas nisto na temata go nemam prasano.
    Kako treto, voopsto pritisok na nikogo ne vrsam a najmalku na nego sto i da e kako i da e e najmalku vinoven on.
    I da kazav se stavam na negovo mesto on da znae za mene i da ne mi kaze ke bidam razocarana.
    Pak povtoruvam nisto loso nigde ne kazav ni za svekor ni za svekrava, daj be svestete se sto pisate.
    Na kraj na muabetov da izbrisete go forumot najdobro ke bide, bidejki na sekoja vtora clenka prasuvate zosto pisuva, se pametni i bezgresni se pravite a po cel den dremite i ispravate krivi drini za site znaete kako sto treba samo vaseto gajle ne si go gledate!
     
    На Zumbulche и Anyshka им се допаѓа ова.
  6. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.355
    Допаѓања:
    170.872
    Пол:
    Женски
    Прво, дали јас или било која овде е во право или не, е најмалце битно. Битно е колку долго ти се сомневаш а малтене цел брак криеш од сопругот сомнежи и му се распрашуваш по фамилија позади грб и не разговараш отворено со него иако веќе го знаеш она во кое со години се сомневаш.

    И второ, дај научете да дискутирате. Не може секогаш да очекувате да прочитате се што вас ви одговара па вака плитко преминувате кон лични навреди. Ти сама си пиша овде, тоа под дифолт значи дека кој има време ќе ти ги оправа твоите криви дрини кои очигледно ти не можеш, на начин на кој може и да не ти се допадне.
     
    На Gosh, 1209, Joanna28 и 13 други им се допаѓа ова.
  7. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.761
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    И јас се ставам на ваше место. Ако маж ми знае дека е посвоен, решил со мене да прави деца, семејство, живот, не смее да крие таква работа. Од друга страна да знае дека јас сум посвоена и да не ми каже е исто разочарувачки како во првиот случај. Викаш мајка му е манипулатор. Можеби цел живот го има 'работено' на темата и направила да му е тешка до тој степен да не може да зуцне. Можеби му кажала дека е посвоен ама направила да го заборават тоа и да се прават дека не е вистина. Можеби знаат дека маж ти знае ама никогаш не спомнал и сите си ќутеле. Им одговарало на сите 3ца (маж ти, мајка му, татко му) Манипулацијата е страшна работа. Седни и отворено разговарај. Биди му поддршка пред се. Кажи му дека си тука за него, дека нема да го отфрлиш...

    Пронаоѓањето на биолошките родители е 3 минути со луѓе и/или пари. Освен ако е најден на улица, тоа може да е потешко. Во МВР ни се сите податоци, сакале ние или не.
     
    Последна измена: 30 јануари 2024
    На lale22 и Anyshka им се допаѓа ова.
  8. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    4.448
    Пол:
    Женски
    Не знам зошто не ми го одговори прашањето. Ќе се обидам пак.
    Што сакаш да постигнеш со информацијата дека е посвоен?
    Ќе се соочиш, ќе разговараш.
    Што, доколку не го добиеш посакуваниот ангажман и фидбек?
    Што доколку не сака да си ги дознае биолошките родителите?
    Што всушност сакаш од маж ти?
     
    На Gosh, 1209, SummerGirl и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Polyincognito

    Polyincognito Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2020
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    8.280
    @@mirna@ Мене лично повеќе ми оддаваш трачарка вајб, отколку загрижена сопруга.

    Цело време си боцнувала низ муабети и се распрашуваш како комшивка. Едноставно како само да чекаш да настане драма а ла Телевиса Пресента.

    Или си лечиш некои сопствени issues преку сопругот. Едноставно, вистински загрижен партнер седнува и отворено разговара што е проблемот, ако го гледаш како проблем наведеното и тоа е.
     
    На butterfly6223, Gosh, 1209 и 20 други им се допаѓа ова.
  10. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.102
    Допаѓања:
    3.571
    Пол:
    Женски
    Да ти кжам воа со одење по слави и имендени ми толкав булшет што не можам да ти опишам.
    Да можам со закон ќе ги забранам. Ние имаме слава јас и мажот ми ама идат домашните ( мајка, сестра ) на лабав ручек и толку. Што е воа Ивкова слава па после свеки се лути оти не сум и била на нејзината сваќа нејзин сват па негов брат :D
     
    На Erika.greeneyes, SummerGirl, Adidas888 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.735
    Допаѓања:
    18.562
    Пол:
    Женски
    Мирна, не можам да те тагнам извини

    Се надевам само дека не сакаш ти да ги најдеш биолошките родители.
    Оти тоа не е твоја работа доколку тој не сака да знае.
     
    На 1209, VDT2906, CameliaMiller и 9 други им се допаѓа ова.
  12. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.169
    Допаѓања:
    32.277
    Пол:
    Женски
    Ме насмеа со тоа нејзина сваќа, сват, негов брат :rofl:
    И јас да можам би ги забранила со закон, што е тоа по три дена, се знае слава лепче во црква и домашен ручек со домашните, тоа порано славеле по три дена, ама не спремале како сега, секој во село чувал свињи и имале месо, ми кажувале стсрите манџи правеле и зелка салата, сега се натпреваруваат кој повеќе спремал, за народ живеат кој што ќе каже.
    Тоа и поп го кажува, дека не е морално да викаш гости, лепчето е најважно, секој си одлучува за себе, може некои немаат пари за толку народ да спремаат.
    Тоа иди ми дојди ми народот го измислил, за да се видат, порано немало ни телефони, сега и на камера и нон стоп се гледаат.
    Па и што е тоа слава со пијанчење, така не се слави.
     
    Последна измена: 30 јануари 2024
  13. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.554
    Допаѓања:
    18.372
    Пол:
    Женски
    Абе убави се славите , незнам зошто не ги сакате, само нормално нели, на слава ниту се кани ниту мора да одиш ако не сакаш. Барем кај нас е така, кој сака оди без покана. За слава, за именден исто.
     
    На Трагедијаупмм, Erika.greeneyes и Anyshka им се допаѓа ова.
  14. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.169
    Допаѓања:
    32.277
    Пол:
    Женски
    А бе тоа да, убави се, ама сега никој не слави така по три дена како порано.
    Знам дека во другите градови не се кани ни за именден, пример и во Скопје ако ми се блиски одиме, не чекаме да не поканат.
    Или од оваа година ако славиш каниш кого сакаш и им кажуваш од другата година да си знаат.
    Нема ништо лошо во славите, само за убаво нека е, ама тоа ако сакаш да славиш некоја слава, не некој со сила да ти наметнува.
    Мене повеќе ми се оди на слава кај пријатели отколку кај роднини, таму тетки, стринки кога ќе почнат да те распрашуваат :D
    И не е само да се слави, еве утре е мрсна слава, ама дека Среда се паѓа, посно треба, а знам тие што слават мрсно спремаат, епа и тоа не оди.
     
    На Трагедијаупмм и Adidas888 им се допаѓа ова.
  15. Camille84

    Camille84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    777
    Пол:
    Женски
    :D:D:D:D:D и јас истото го помислив!!!!
     
    На La-loca, Anyshka и Angie1432 им се допаѓа ова.
  16. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.521
    Допаѓања:
    38.334
    Пол:
    Женски
    Мислам дека ни ти ни неговото семејство не сте поразлични. Они што дозволиле секој комшија да дознае а му го скратиле тоа право на сопственото дете, ти што звучиш како трачарка позади загрижена сопруга. Помислуваш ли како му е на сопругот со буцкањава од страна за да видиш како ќе реагира?
    Па до сега сигурно си имала прилика да го почнеш разговоров со него, не со братучетки, тетки и стрини...
     
    На VDT2906, CameliaMiller, *Amethyst* и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.554
    Допаѓања:
    18.372
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не треба да ја судиме членката шо се чуствува така дека треба да му каже. Мислам дека сите сме биле во ситуација кога сме дознале нешто сериозно шо во тој момент не сме знаеле како да постапиме, дали да кажеме на партнерот или не.


    А на членката ќе и кажам да не кажува, оти човекот можеби не знае а и нема потреба да знае. И да знае и да незнае, нема потреба да му отвараш рана која засекогаш ќе му остане во срцето и ќе се прашува ЗОШТО. Тоа не е твое да му кажеш, тоа си е помеѓу него и родителите. Ти само давај му подршка за да знае дека ќе бидеш покрај него па можеби ако знае, еден ден ќе ти каже.
     
  18. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.884
    Допаѓања:
    85.601
    Пол:
    Женски
    @@mirna@
    По ова се што го напиша мислам дека твојот сопруг знае дека посвоен,но од некои причини не зборува со тебе за тоа.
    Можеби му било соопштено без детали.
    Мислам дека треба да бидеш трпелива.
    Од оние кои ги познавам, а биле посвоени и го дознале тоа,денес доста возрасни сеуште им останува прашањето кои биле вистинаките родители и зошто биле оставени.
    Можеби едноставно не е спремен сеуште да збори за тоа.
     
    На Zumbulche, Erika.greeneyes и Adidas888 им се допаѓа ова.
  19. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.282
    Допаѓања:
    16.700
    Пол:
    Женски
    Можеме колку сакаме да зборуваме за членката ама не сме и во кожа.Прво би била прелута да крие од мене таква голема работа.Ајде налет и генетика него што правиме со инцестот.Имаат две деца за женење мажење а Македонија педа земја.Со некој кој решил да створи фамилија мора да сподели така битна информација.
     
    На SummerGirl и BlackNight им се допаѓа ова.
  20. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.426
    Допаѓања:
    14.236
    Пол:
    Женски
    Ама и тоа го збориме дека никад може нема да дознаат кои се родителите вистински.
    Еве ќе и признае. Ќе седнат на маса и ќе каже да посвоен сум и што после?
    И ако толку ја копка нека разговара со него, не со родните кои може и не ја знаат целосно вистинската приказна.
     
    На Трагедијаупмм му/ѝ се допаѓа ова.