1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.027
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Добро ве читам. И ме интересира дали само мене ми се дешава ова. Да знаете дека си имате работа со манипулатор, лице што лаже користи интриги си мисли само за себе и сл. И после кога ќе се соочите за некоја ситуација, да ви кажува дека намерата не била таква и таква. И да почнам да се сомневам да не сум јас нешто грешка, да не имам погрешна проценка, претстава. Ама после ми текнува со кого имам работа.
     
    На SummerGirl, *Amethyst*, Трагедијаупмм и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.761
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Даааа. Обавезно немаат лоша намера, сакале да помогнат ама ете грешно сме разбрале. Ред солзи, ред мрсули.
    Во мојава ситуација беше се мноооогу очигледно, па не стигнав да се подзамислам дали јас негде грешам, ама да не беше така сигурно би се подзамислила. Или еве некој да ми кажува нема да верувам дека е баш така, поготово не од мајка такво нешто.

    Устври и за тоа служи манипулацијата. Да престанеш да веруваш во тоа што го гледаш и што е реално, да веруваш во тоа што го зборат.
     
    На VDT2906, lovely91, SummerGirl и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.553
    Допаѓања:
    18.364
    Пол:
    Женски
    Во почетокот на манипулирањето се солзите и мрсулите. Кога ќе биде сигурен дека скроз ви ја уништил самодовербата, тогаш ќе почне и со дерење, кавги, па дури и насилство ( физичко или психичко).
    Ова важи за сите манипулатори без разлика дали ви се партнер или не.
     
    На Gosh, VDT2906, ♡ Cinderella ♡ и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.761
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Јас све живо им ставив на ку*ац. На почетокот од "муабетот" сакаа да ме фатат на емоции, се лигавеа, ама цело време им ја кажував вистината и не штедев зборови кога видоа дека правењето жртва не им пали, збеснаа. Не знам како успеавме да не завршиме на вести и по портали. Најпопуларна феминка ќе бев :rofl:, а не ја исклучувам можноста ако некој од нив двајца ми прииде некаде. Му кажав и на маж ми. Ќе мавам со што стигнам. Сатани. После таа последна средба со нив со крстена вода се миев, страшно чувство.
     
    Последна измена: 18 февруари 2024
    На Gosh, VDT2906, SummerGirl и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.553
    Допаѓања:
    18.364
    Пол:
    Женски
    Aа и јас со првите свекрва и свекор бев добра и накрај испаднав лоша снаа. Ама сега со вториве не, сега газам кај шо ќе стигнам. :D
    И да видиш како стравопочит имат спрема мене. Ма не ми се ни мајка ни татко па за да ги почитувам и сакам. Шо и да биде со нив, секогаш размислувам на првичниот филм, ако не дај боже се разведиме со мм, они неговата страна ќе ја одберат а не мојата. Така да, нема шо да се замарам со нив. Ете, другата снаа си се замара со нив, ги гледа болни, и се и сешто лошо за неа се зборува, а јас си свиркам :D.
     
    На VDT2906, SummerGirl, *Amethyst* и 4 други им се допаѓа ова.
  6. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    9.813
    Пол:
    Женски
    Класика.
    Не смееш да изреагираш зашто у спротивно си лоша, не ги разбираш и не сакаш нивна “помош”.
    Кај мене во фамилија gaslighting е вклучено на најјако.
    Се они ништо не прават, ништо не кажуват, не се мешаат. Ние сме тие што халуцинираме.
     
    На Gosh, flower30, Mnik и 7 други им се допаѓа ова.
  7. Трагедијаупмм

    Трагедијаупмм Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2023
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Да и мене билион пати ,па после се нервирам зошто сум се сомневала во себе...
    Или кога морам да сум стварно идиот спрема неами е криво зашо сум била идиот бидејќи не сум таква :smirk:
     
    На *Amethyst*, Erika.greeneyes, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. mama11

    mama11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2024
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски

    Не е само кај тебе. :hai: Еве и кај мене е исто, таман ќе соберам храброст да и испокажам се што ми лежи на душа ќе почне со плачење па извртување на зборови па како они многу се жртвуваат за нас и на крај си се прашувам јас стварно да не претерувам и другиот ден пак по старо си продолжува и си викам не претерувам јас туку оваа пробува и мене да ме манипулира хахаха

    едит
    А едно жртвување од нивна страна.....Сметки плаќале а ние дали 2000 ден трошиме.. За внуците од ќерката се можат да прават и работа да остават само да ги чуваат ама за моето никогаш не можат. Купуваат работи повеќе за од ќерката на нашето колку да се рече дека земале нешто. Кријат од нас купишта ќеси пазарење од продавници те од јадење до средства до се за ќерката сее буквално тука еднаш не земале за нас нели не треба да делиш деца.
     
    На *Amethyst*, Miss666, Трагедијаупмм и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.169
    Допаѓања:
    32.277
    Пол:
    Женски
    Најдобро е се одделно, и сметки и храна, дури и да не сте на посебен спрат и да делите кујна.
    Ние си плаќавме сметки уште кога бевме во заедница, храна си купувавме, и пак се фалеле по народ се они плаќале и купувале јадење, срамота.
    Епа сега не седиме таму, и се жалат им доаѓало висока сметка за струја, па ние не сме таму за да трошиме, да не сакаат да им плаќаме и сега кога не сме таму.
    А имаат, не се за жалење.
    Парите им одат кај ќерката, нека им одат, ама нека не се жалат.
    Секоја година им уплаќаат за на одмор, сега внукот положи и кола му купиле, ок нека му купат и авион ако сакаат, не земаат од мене.
    Ама мене ми е зошто кога треба нешто да се сработи не викаат нас, а не ќерката и зетот, инаку што сакаат нека прават, два пати во месец ако ги видам и толку.
    На мм му се родители, нека ги гледа колку сака, јас не сум должна да ги трпам.
    Па некои ни свои родители не трпат, расчистиле со време, што се должни па снаите да трпат свекор и свекрва.
     
    На *Amethyst*, Miss666, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Zulejha993*

    Zulejha993* Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2022
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    И јас мака мачам со мојава свекрва, па и заедно живееме што е нај лошо.
    Многу е радознала све сака да што ќе се прави, не не остава сами да се договараме се прави се да знае. Она ке ме учи мене, за нејзината свекрва зборува а она е бетер само што не се гледа од страна неа ја озборува а она е бетер. Само се жали се ја боли нешто а мрза ја јаде голема , ни дете ми гледа како што треба ни ручек прави само ги одбегнува домашните обврски. Ако треба негде да излегуваме не ми се ни остава дете го заспива уште рано слободна да е после јас мака јадам касното. Не сакам да ми се меша во одгледување на моето дете не разбира како да и кажам, уште 1ипол год сме во брак бебето ми е 6м. Само се нервирам друго неможам ништо да направам па и во село сме немам услови за в град одма бегам сама на раат.
     
    На mama11 и Anyshka им се допаѓа ова.
  11. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.425
    Допаѓања:
    14.210
    Пол:
    Женски
    Свекрва што си пика нос и се меша имаш и на километри километри оддалеченост.
    Гледај си детето и колку можеш толку средувај по дома. Најбитно ти е да имаш подршка пд сопругот, за другото од едно уво влегло од друго излегло.
     
    На *Amethyst*, SummerGirl, Трагедијаупмм и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Ова дека "не мислеле така" мислам дека сегде го има. Све ние погрешно сме сфатиле, све ние сме се карале, од све сме правеле проблем и за шала не сме знаеле. Ај важи. Јас почнав да отрпнувам. Ви посакувам и вас брзо опоравување. :rofl::muscle:
     
    На *Amethyst*, Zumbulche, VDT2906 и 4 други им се допаѓа ова.
  13. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.169
    Допаѓања:
    32.277
    Пол:
    Женски
    (y) И јас си отрпнав веќе, "не мислеле лошо", ние погрешно сме сфатиле.
    Тие кога ќе кажат нешто не мислеле така, се било на шега, ама ние кога ќе кажеме нешто се лутат како мали деца, нека им стои. :rofl:
     
    На Mother of 2boys, *Amethyst*, Zumbulche и 6 други им се допаѓа ова.
  14. A94

    A94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2020
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Мене па ужасно смешен феномен ми е кога иде снаата и одма тука ќе ја превоспитуваат, учат на ред. И ти така гледаш колку се 'воспитани' нејзините деца па просто не знаеш дал да се смееш ил да плачеш
     
    На Puffy2019, butterfly6223, Mother of 2boys и 16 други им се допаѓа ова.
  15. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Јас пред некој ден и го плеснав вака на свеки. Нешто обесуваше за воспитување, и реков гледам по син ти, затоа ја на 30 и кусур години го превоспитав. :rofl::rofl:
    А за да ги нервирам ја почнав нивната тактика - Игнорирање. Они си зборат, јас со мислите на Бали, па чао пријатно:rofl: нек се нервираат они, што ја.
    Мада во последно време немаме некои куршлуси. Пу пу. :D
     
    На forumce, *Amethyst*, Zumbulche и 8 други им се допаѓа ова.
  16. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.169
    Допаѓања:
    32.277
    Пол:
    Женски
    Еее и јас сега научив тактика.
    Не дека ги гледам сега, 2x во месец, ама кога и да отидеме таму се им плескам, не да се карам, па да се нервирам, туку онака на смирен начин се им кажувам, како на шега, па наместо јас да се нервирам, нека се нервираат тие.
     
    На senjorita-v, VDT2906, SummerGirl и 3 други им се допаѓа ова.
  17. A94

    A94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2020
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Леле а ние идеме викендот на гости, и тоа спалната за пречек :D неусисана не знам од кога. Такви пајажини по подот. И овој мојот фати сликаше и ја вика мајка му. Вика, види ја сликата и подот, ова да ти иде на памет кога ќе почнеш да збореш дека снаа ти не е домаќинка. Абе не знаете, мене земја ме голтна :D
     
    На Puffy2019, *Amethyst*, Zumbulche и 4 други им се допаѓа ова.
  18. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Не знам каде да го поставам ова. При крај на трудноќа сум, од почеток свекорот си рече дека ќе се вика по него но ние кажувавме дека има време. Мислејќи дека можеби ќе смени мислење. Е сега јас сум при крај со бременост и кога спомнавме за име и некои алтернативи пошто сепак сакавме да му угодиме, тој се налути и кажа некое рандом име така го крстете.. Работата е што имам внуче од сестра што го носи истото име и едноставно не ми е океј и моето исто да се вика.. Од тогаш немаме комуникација, искрено ми е глупо толкав маж да се лути за име и посебно стрес баш сега на крајот. Знам дека изборот треба да е наш, мој и на маж ми. Уште понезгодна ситуација е дека живееме во иста куќа на посебни спратови. Не сакаме и двајцата да се расправаме ама не ми е во ред некој да ми донесува и наметнува одлука која треба да е наша..,
     
    На Zumbulche, Трагедијаупмм, Miss666 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.553
    Допаѓања:
    18.364
    Пол:
    Женски
    Крстете си го како вие сакате. А он ако сака до смрт нека се лути. Ти потребал.
     
    На Gosh, *Amethyst*, 1209 и 10 други им се допаѓа ова.
  20. Karinas

    Karinas Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Колку поише ги тинтриш, толку поише на главата ќе ти се качат. Малце касно и мене ми текна за промени, ама ај. Боље некогаш отколку никогаш. Едноставно на некои луѓе нема никогаш да им погодиш. И сеа покасно коа пробуваш да ставаш граници, нормално не чиниш, лоша си.
     
    На *Amethyst*, Amore123, Watermelon96 и 7 други им се допаѓа ова.