1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.287
    Допаѓања:
    19.512
    Пол:
    Женски
    Божеее болеста не бира!!! Исто знам примери каде што внукот носи име од дедото, едното има ептен старо име и си викам како не ти беше жал жено така да го крстиш. Другово има класично име ама пак не би го крстила така освен ако ептен не ми се допаѓа името и ми било омилено.
     
    На *Amethyst*, Likicka, Mnik и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Трагедијаупмм

    Трагедијаупмм Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2023
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Јас сама не го крстив детето со омилено име бидејќи не сакав сратено Ева да ја викаат друг ќе прашам :rofl:
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.447
    Допаѓања:
    38.752
    Пол:
    Женски
    Услуга ѝ направила на снаата:D:D
     
    На Bettina23, *Amethyst*, VDT2906 и 7 други им се допаѓа ова.
  4. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    31.138
    Пол:
    Женски
    Уфф колку ме нервираат стари вампирки што сакаат да го наметнат своето име на внучето. Плус па ако е некое сељачко и застарено нема проблем. Да се најдам у таква ситуација во очи би и го плеснала дека не е таа поише баба од мојата мајка и не ми значи поише па за по неа да го крстам. Ако морам да бирам зошто да не е еве на пример по мојата мајка, која е свекрвата да се занесува? Јас ако се малтретирам да го раѓам, јас ќе му ставам име, ни на мажот не му попуштам ако не ми се допадне неговиот предлог а не пак на старците.
     
    На spacegirl92, anggell, Сандра_мил и 12 други им се допаѓа ова.
  5. A94

    A94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2020
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Јас не знам зашто би ме донел некој во ситуација да морам да им плескам било што. Нели може секој да си знае местото кај му е. Зошто е толку тешко?!?!?!?! Поминало нивното, нека си дремат таму, нека гледат турски серии, нека земат едно куче и нека шетат по улици. Што се овие опсесии непотребни околу туѓи деца.
     
    На spacegirl92, *Amethyst*, Трагедијаупмм и 12 други им се допаѓа ова.
  6. Алек***

    Алек*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    985
    Допаѓања:
    2.090
    Пол:
    Женски
    Хаха, од дете го јадам крајчето, па никако да ме засака свекрвата :rofl::rofl::rofl:
     
    На *Amethyst*, Трагедијаупмм, VDT2906 и 8 други им се допаѓа ова.
  7. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.027
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Па баш со овие турски сериии. Почнаа многу да се занесуваат.
     
    На spacegirl92, Mnik, Anyshka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Се тоа зависи колку блиски биле пример. Еве јас сум золва ама океј сум со снашките излегуваме се дружиме, со браќата функционирам нај нормално не им досаѓам да им се тутнам или нешто такво и други луѓе завидуваат зошто едноставно се тераме на заебанција кога ќе се собереме нема вреѓање итн итн. За разлика од мојата што секој ден прашува кај е брат и кога ќе си дојде од работа итн итн што ме замараш мене гледај си твоја работа. Дури еднаш како дечко и девојка кога бевме му се наљути зошто не сакал со нејзе да седне да јаде она го чекала. И секој ден е децата што прават ама буквално секој ден. И сега почнав да не одговарам на пораките и зошто не аме иделе кај нив на гости одма љута сум била. :) И сега и е статус кво дали сум или не сум :D муабетот ми беше има разлика од зова до золва ја не се замарам ако ти треба помош тука сум нема да дробам секој ден едно исто. А мојава е психопатка :)
     
    На *Amethyst*, Трагедијаупмм, VDT2906 и 9 други им се допаѓа ова.
  9. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.454
    Допаѓања:
    1.950
    Пол:
    Женски
    Mojata sveki, koga se rodil prviot vnuk od drugiot i sin, od dever mi i jatrvata, barala da ide po niv u bolnica i ona da go nosela bebeto na iskačanje, togaš u onoj bel plik bea bebinjata, nemalo transporteri, i i dale ona go nosela...i go donele prvo kaj niv doma, kaj svekrvata.. Svašta
    Koga slušnav za toa, si pomisliv pa kutrono imalo li tatko, a ako vekje baba go nosela, možela drugata, nejzina kjerkja se mačela ne tvoeto sinče.. I mu rekov togaš na maž mi po mene da dojde samo on sam nikoj drug..
     
    На *Amethyst*, Трагедијаупмм, VDT2906 и 5 други им се допаѓа ова.
  10. lia22

    lia22 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    2.601
    Пол:
    Женски
    Znachi icc da ne se trudam (ne mi e po volja bash da jadam krajce), sekako nema da me zasaka?
     
  11. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.716
    Допаѓања:
    5.614
    Пол:
    Женски
    Lele be sto saka neka si zborat znaci, nema da go krstam kako sto bilo koj saka, jas i maz mi kje se dogovorime, sekako, taka bilo i za dvete deca.
     
    На VDT2906, Erika.greeneyes, Anyshka и 2 други им се допаѓа ова.
  12. A94

    A94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2020
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Хахахаха и тоа што викаш.
     
    На Erika.greeneyes му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MorskaSirena

    MorskaSirena Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2020
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    1.495
    Пол:
    Женски
    Ја коа дознавме дека сум трудна уште не знаевме дали е машко или женско, доаѓа свекрва ми (Господ да ја прости) вика снашке ако е женско овде кај нас се става име по свекрвата, демек по неа и ја се насмеав ама ќутам и она абе се шалам. И кога дознавме дека е женско маж ми предложи име женска верзија од свекор ми. Премногу ми се допадна па го прифатив, а и свекор ми е душа од човек па со гордост си ја крстив ќерката по него. А и искре о се надевам дека има повлечено коренче на него, онака интелектуално склоно на учење :lol:
     
    На anggell, Трагедијаупмм, Purpleheart и 10 други им се допаѓа ова.
  14. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.169
    Допаѓања:
    32.277
    Пол:
    Женски
    Ооо па добро е што ве вика да одите, некои не ни викаат, само сакаат да се тупнат кај братот и снаата, а кај нив никако да викнат.
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.761
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Пијам кафе кај трудна другарка која живее со свекор и свекрва. Јас и другаркава онака си збориме за името на бебето, даваме предлози, а свекрва и нешто си прави во кујна. Го слушнала муабетот, се појавува на врата и вика "чекај да се врати татко ти (свекорот), тој ќе каже име". А првото се вика како него. И така беше, тој кажа како да се вика, а другаркава гореше од желба да му даде име како што сака таа.

    *Одбегнувам да одам кај неа зошто на секое одење имам мини срцев удар :rofl:
    Сум и кажала, не ми се лути.
     
    На tanjita, *Amethyst*, Трагедијаупмм и 12 други им се допаѓа ова.
  16. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Ве читам и не можам да се начудам. Како живееме ние, јака ни душа, сме имале бре нерви.
    Што значи жена да си, во ова затупено општество. Ги трпиш сите околу тебе, мајка и татко на маж ти, да не се навредат, сестри, браќа, нели греота е да се караш, со твои треба да ќутиш, твои се нели, те боли, пред комшии, другарки глупо е да се расправаш..
    Ќути, трпи од сите страни.
     
    На flower30, *Amethyst*, Трагедијаупмм и 11 други им се допаѓа ова.
  17. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.553
    Допаѓања:
    18.364
    Пол:
    Женски
    Или ќе трпиш или тебе ќе те трпат. Одлучи си сама. :D
     
    На tanjita, CameliaMiller, flower30 и 11 други им се допаѓа ова.
  18. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.749
    Допаѓања:
    6.917
    Пол:
    Женски
    Затоа што во mindset-от на Македончето е да ќути. Пошо не е убаво да се караш со твоите. Не се карај со роднини/пријатели, ќе ти затреба твој човек. А секој од нас е токсичен на свој начин. И ако ти пречи некој тука се сече комуникација.
    Затоа ми се допаѓа ладниот менталитет на западни земји. Нема лижење задник само затоа што може да ти притреба некој некогаш. Македончето не е спремно за овој разговор.
     
    На Bettina23, anngelique, flower30 и 11 други им се допаѓа ова.
  19. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Абе мене ме трпат, уста ко чорапа имам, ама општо зборам.
     
    На SummerGirl, Pa8la, Brpbrp и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Zumbulche

    Zumbulche Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2021
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    1.453
    Пол:
    Женски
    Со мм ставивме имиња на наши родители бидејќи сакавме македонски имиња, одлучивме сами ние а сите дознаа за името по испаѓање од болница.Тоа што е крстено по на мм страната го викаат по име ,другово што е по мои родители му го менуваат името со кратенки :D Значи нема погодување (facepalm)Иако и не ми беше намерата некому да погодам туку едноставно имињата се преубави.

    За ова прашање одлучуваат само родителите и никој друг нема право да се меша.8)
     
    На Трагедијаупмм, SummerGirl, јolene и 2 други им се допаѓа ова.