1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. bertold

    bertold Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    8.170
    Пол:
    Женски
    Е како би ја отерала упм ко ќе се појави да го види детето по неколку месеци.

    Тој може и од комшиите децата да ги именува, ако му дозволи некој. Па уште свекрвава во случајов наместо да го ослови со свекор, вели "чекај да се врати татко ти". Тој не ѝ е татко на трудницата, туку свекор. Досега никогаш не сум слушнала свекрва ко ќе и се обраќа на снаа за свекорот да ѝ рече татко ти, секогаш бил ословен како свекор.
     
    На *Amethyst*, Трагедијаупмм, SummerGirl и 6 други им се допаѓа ова.
  2. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.169
    Допаѓања:
    32.277
    Пол:
    Женски
    Мене на свекрва ми мајка така ми кажа еднаш "почекај да се врати мајка ти", јас па ни на крај памет дека за свекрва ми, нешто си работев, и потоа ми текна, си велев па мајка ми не е тука и ми текна. (facepalm)
    Па и свекрва ми така еднаш ми кажа "сега татко ти ќе се врати од работа и ќе јадеме", и кажав "татко ми е во Скопје", и од тогаш се ми вели свекор ти, ама со пола уста.
    Па свекрва ми не ги викала така нејзините свекор и свекрва, а сакаат јас да ги викам, аха сигурно.
     
    На *Amethyst*, SummerGirl, bertold и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Јас од старт пресеков за тоа кАжав тетка и чичко ради тоа што се постари ако не им одговара тогаш по име. Јас еден татко и една мајка имам. На свеки не и беше сеедно али немаше мн избор
     
    На *Amethyst*, Трагедијаупмм, SummerGirl и 6 други им се допаѓа ова.
  4. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.169
    Допаѓања:
    32.277
    Пол:
    Женски
    И јас пресеков, им кажав дека така нема да ги викам, дека си имам една мајка и еден татко.
    А бе тоа е за пред народ само.
     
    На SummerGirl, Erika.greeneyes, Pa8la и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Алек***

    Алек*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    985
    Допаѓања:
    2.090
    Пол:
    Женски
    Не бе срцка, не се ни труди. Ако е како мојата глумица, тешко да ќе помогне крајчето. :rofl:
     
    На SummerGirl, lia22, Erika.greeneyes и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.027
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Хахаха како па да не. Со моите најлесно е. Ние сите си кажуваме што имаме во лице. И после истата секунда си продолжува друг муабет никој не се лути. А кај мм, никој ништо не си кажува сите собираат. Нели happy family, а уствари не е така. Мене тоа не ми се допаѓа. Сега утре ќерка ми кога ќе порасне јас да не смеам ништо да и речам или она мене ако не сум во право?
    Ама дојде овде снашката(читај јас) и не сакам кавги,навреди ама се што имам си кажувам. За тоа што не се во право, а богами не ми треба мирни вака збор да не кажуваат а позади глупости прават. Нормално дека ќе си кажам што не е во ред. И знам дека заради тоа не им одговарам и му доаѓа дека сум лоша ама баш ме брига. Последниот пат свеки кај мм за мене се дрзна да збори за случка меѓу мене и неа сакаше да биде она жртва а мене да ме оцрни, чекаше да биде сам он хахах зошто не зборува пред мене? Ама наидов јас и слушам мм и вика па во право е (името мое) ,што е сега проблемот? И јас влегов и викам абе па за мене ли се зборува хахах па си добив коментар сум била арогантна. И се што имав си кажав. Па кога мм апла застана на моја страна, сакаше да лаже нели нормално ама ја знаеме веќе. Само ме нервира што лаже и негира. Кај мене не поминуваат тие финти, ама некогаш викам којзнае мм што си мисли сепак мајка му е, може си мисли стварно дека е толку загрижена.
    иначе сега засега сеуште е мирна.
     
    На *Amethyst*, Pa8la, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  7. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.891
    Допаѓања:
    6.395
    :D:D:D:DО Боже, веќе свашта видов и слушнав :D Ненормална работа
     
    На *Amethyst*, SummerGirl, VDT2906 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. SaNjANN

    SaNjANN Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2019
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    Mene mi nagovestija deka tie ne im bile brakja i sestri na mojte roditeli za da bidat tetka i cicko. Bash super. Zatoa im se obrakjam oficijalno, cesto znam da mu recam na mm ''reci i na majka ti" ako treba nesto da spodelam. Sveki vikase mene nemora da me vikas mamo, ama svekor ti ke saka da go vikas tato. Usvari obratno ona gori od zelba ama toa i e. Da bide pozeznato zolva mi gi vika mama i tato nejzinite svekor i svekrva pa sega jas sum bila bez pocit. A toa sto im zbori sto ke stigne ne e vazno, bitno mama i tato so polna usta velela.
     
    На *Amethyst*, Pa8la, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.169
    Допаѓања:
    32.277
    Пол:
    Женски
    Бог да чува се.
    Исто, уште пред свадбата му се обратив на свекор ми со чичко и името, ми кажа не ми бил чичко, епа татко најмалку.
     
    На Pa8la, Mnik, SaNjANN и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.570
    Допаѓања:
    32.455
    Пол:
    Женски
    А како треба да му се обратам?

    Мајка и татко не ми се, чичко и тетка не ми се, ако ги викнеш по име па стари се, како така по име ќе ги викнеш. Ако не му се обратиш никако, туку дирекно тоа што сакаш му го кажуваш, па и така не бива.
    Јас фала Богу имам разбрани колку-толку и свекор и свекрва, па уште од самиот почеток свекрвата ми рече да не се устручаваш да не викаш мамо и тато ако нејќеш, си имаш ти мајка и татко, ние не ти сме.
    Имам и золва, па свесна е дека и она нема шанса никогаш да и рече на идната свекрва мамо.

    А за тоа за имињата, немам коментар. Нека ми дади Господ чедо, нека се пробат така за име како што погоре читам, па ќе видеме.
    Има цела куќа да ја кренам у вис и пак нема да се вика како што тие сакаат, туку како ни одговара мене и на маж ми.
     
    На *Amethyst*, Pa8la, Mnik и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Со господине и госпоѓо фино е и културно :rofl: се шалам јас вакви ситуации сум избегнувала со сакаш ли да го причуваш малиот на 1 саат итн.
    А во врска со имињата на баби и дедовци строго не!! Па и маж ако се противи може да го гледа тогаш само викенд уствари како ќе одреди судот:D па нека си ги чува мама и тато довека.


    Кога сме кај золвите дали и вашите се толку маѓепсани со вашите деца до толку да си мислат дека она е мајка, а не мајката? :D
     
    На *Amethyst*, Pa8la, Mother of 2boys и 4 други им се допаѓа ова.
  12. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.731
    Допаѓања:
    18.517
    Пол:
    Женски
    Леле бе луѓеее
    Шо е со фамилииве озбилно. Ај јас немам ни золви, ни свекрви, ама ни у мојата фамилија не се понашаат вака.
    Мада 70% ми се раселени ама пак, ова све ненормално :x
    Јас ќерка ми ќе ја седнувам на ќош да не се мажи воопшто најубаво :rofl:
     
    На anngelique, see.emily.play, Pa8la и 5 други им се допаѓа ова.
  13. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Еј ќути па и уште љута зошто не сме оделе боже боже. Среќа со бебе аме плус дома па не се тутнува :D:rofl: маката е сега што правиме не знае ја копка :D
     
    На *Amethyst*, Pa8la и Anyshka им се допаѓа ова.
  14. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.346
    Допаѓања:
    170.828
    Пол:
    Женски
    Кхм.. кхм.. |(
     
    На flower30 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.731
    Допаѓања:
    18.517
    Пол:
    Женски
    Не мора да се земат сваќе, само нека се сакаат :inlove:
    А внучето по тебе ќе го крстиме, објасни му на зетко уште од сега 8):rofl:
     
    На flower30, Polyincognito, *Amethyst* и 4 други им се допаѓа ова.
  16. bertold

    bertold Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    8.170
    Пол:
    Женски
    Ако не се тетка и чичко, тогаш уште помалку се мама и тато.
     
    На Трагедијаупмм, VDT2906, SaNjANN и 3 други им се допаѓа ова.
  17. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.419
    Допаѓања:
    14.200
    Пол:
    Женски
    А зошто се очекува дека мајката и таткото на мажот треба да се викаат мама и тато? Па уште еве мене не мора ама свекор ти сака?
    Само малку…он сакал? И сега он ако сака на трепки да одам по кров јас треба да го правам тоа?
    Што им е со тие ретардирани очекувања? Па и со имињата….
    Ако им смета и чичко и тетка ќе ги викам директ на име, бидејќи друг начин еве незнам.
     
    На *Amethyst*, Luminary, VDT2906 и 5 други им се допаѓа ова.
  18. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.027
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Јас никако не ги викам. Директно им се обраќам.
     
    На Anaroz1, Трагедијаупмм, *Amethyst* и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.169
    Допаѓања:
    32.277
    Пол:
    Женски
    Јас никако не ги викам, сами си доаѓаат :D (мала шега).
    И јас директно им се обраќам, ни чичко, ни тетка, ни мајка, ни татко, ни по име.
    Ако гледаат во мене ќе им кажам нешто, ако не ќе си викнам пак да ме слушнат, и така. :)
     
    На Zumbulche, see.emily.play, *Amethyst* и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.346
    Допаѓања:
    170.828
    Пол:
    Женски
    Како така сваќе, во грев да живеат децата не е убаво. Ја тоа под мој кров не дозвољавам.
    Иначе се знае, првите 3 на мене ќе се викаат, после како си сакаат така не мислам ја да им се мешам на децата. :D
     
    На flower30, CareTee, Zumbulche и 10 други им се допаѓа ова.