1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    9.811
    Пол:
    Женски
    Кај мене водат ред за некое си наследство од татко ми за кое јас појма немам дали уопште има нешто човекот (пошто не сме у контакт), ама според нивен заклучок мене ми следувало се после негова смрт, едино да ги прашам за имотот на дедо ми у Војводина да ми кажат дали ми следува нешто или не :rofl::rofl:

    Оваа “грижа” е од баба му на мм, пошто на мајка му нејзините се дале на едната ќерка додека оваа ја извисиле, и сега баба му е преокупирана за тоа дали мене ми следува нешто од моите :rofl:
     
    На Joanna28, Pa8la, flower30 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. A94

    A94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2020
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Па може стварно се грижи, немој да те заебат, да те поучи патилец хаха
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    3.644
    Нас ни замерија бидејќи сме земале долги одмори. Кај се видело одмор од 3 недели, многу ќе сме потрошеле :?:
     
    На bertold, SummerGirl, Pa8la и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.553
    Допаѓања:
    18.363
    Пол:
    Женски
    Ама не седи со неа, тоа е работата, он е во посебен стан а она во друг стан.
    Паметна е таа жена, капа и свалувам, и од него и од бившиот маж се зима, а овие ко будали и веруваат и и даваат. Ако треба они ќе седат без ич ама на неа и носат :D. Па си има она и дечко на 60г, и од него си зима, си ги седнува сите тројца на маса, гајле си нема :D:D
     
    На 1209, VDT2906, Pa8la и 4 други им се допаѓа ова.
  5. A94

    A94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2020
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Е нас ни кажаа за меден месец до Грчка да сме отишле, немало поента у трошење пари оти они со парите од свадбата цигли купиле за куќата. Ама има да се печам некаде у скапото хахаха и слики на свеки ќе и праќам, а може и на камера да и вртам да види убавини.
     
    На *Amethyst*, Pa8la, LiquidLuna и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.761
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Гарант има тефтер негде под спална, со датум со све :rofl:
    Добро е не сум сама, јас мислев едини се овие, пошто немам слушнато до сега од други ама изгледа не сум сакала да слушнам. :rofl:
     
    На *Amethyst*, Pa8la, Anyshka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. SaNjANN

    SaNjANN Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2019
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    Кај мене свеки така мисли дека машката страна е поважна и побитна. Чак што више и на ќерка и и рече ,,си знаеш како треба да ги викаш свекор ти и свекрва ти". Плус откако се вери и кажа дека си има веќе друга куќа за гледање и нема што да седи тука, да си оди кај што и е местото. Јас па контра до свадба не ни преспав тамо, па и коментари слушав. Си велам кога на ќерка и така и збори за мене сигурно милост нема.
     
    На 1209, *Amethyst*, bertold и 5 други им се допаѓа ова.
  8. A94

    A94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2020
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Учам те ќерко, сети се снао хаха
     
    На VDT2906, Miss666, Anyshka и 2 други им се допаѓа ова.
  9. SaNjANN

    SaNjANN Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2019
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    Ниту ќерка и се научи, ниту јас се сетив
     
    На warrior, 1209, *Amethyst* и 6 други им се допаѓа ова.
  10. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.168
    Допаѓања:
    32.275
    Пол:
    Женски
    А бе и кај мене демек машката страна е поважна, ама кога се однесува тоа за золва ми пу пу не важи.
    Еднаш баш свекор ми и кажа на золва ми пред зетот "така е ќерко, не попуштај, да знаат дека сме главни".
    Аууу значи и за кај ќерката тие да се главни, а и навистина се, кога одат на одмор или негде, свекрва ми оди кај золва ми, свекор и не, и свекрва ми има клуч од таму.
    Не ни зборуваат со никој од на зетот фамилијата, и зетот не зборува ни со татко му, ни со сестра му, ни со брат му, а мене знае свеки да ми каже "па таа му е сестра, една е".
    Мајка за мајка, сестра за сестра, жена за жена.
     
    На SummerGirl, Pa8la и Zumbulche им се допаѓа ова.
  11. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.553
    Допаѓања:
    18.363
    Пол:
    Женски
    Абе секој за своето си гледа, за туѓото не ги интерисира.
     
    На Erika.greeneyes, SummerGirl, Anyshka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Lena0903

    Lena0903 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2023
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    374
    Пол:
    Женски
    Во контекст на мубаетов што се води, на свекрва ми најголема болка и беше што сум една, немам ни брат ни сестра. Сум била многу поврзана со моите. И го боцкаше маж ми со такви празни муабети, леле леле една е, како ќе се раздели од нејзините, нема да сака, сите што се едни се разгалени, ќе ти пребарува бла бла...заостанати муабети.
     
    На злоба, *Amethyst*, VDT2906 и 7 други им се допаѓа ова.
  13. Karinas

    Karinas Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Дали се замарате што свекрвите не ве сакаат? Јас да, многу ми е мака. Сум пробувала да угодам многу, на крај не чинам. Се и сешто ми изназбореа, згора на тоа и моите ги навредија. Главата ми пука цел ден, а со мало дете сум. Кажете што би правеле вие вака ако ве навредат?
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.568
    Допаѓања:
    32.454
    Пол:
    Женски
    Се замараш затоа што свекрвата не те сака? Будалче.
    Не ни треба таа да те сака, твоите треба да те сакаат, маж ти, детенцето.
    Што си постигнала со тоа што си сакала да ѝ угодиш? Ги изнавреѓала твоите, тоа треба да ти биде доволна причина за да престанеш да угодуваш на погрешни луѓе.
     
    На злоба, 1209, VDT2906 и 5 други им се допаѓа ова.
  15. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    4.445
    Пол:
    Женски
    Не е сеедно да немаш нормална комуникација со најблиските на маж ти, без разлика какво мислење ќе прочиташ. Затоа што здрав брак се заснова и на здрави целокупни фамилијарни односи.
    Нормално, ако се пречекори границата на толеранција, тогаш ќе си ги зачуваш своите интереси.

    Се зависи и за какви индивидуи се работи. Ако твоите свекор и свекрва припаѓаат на групата на малограѓанштина, малку можеш да направиш. Затоа што се задоени со мислите дека снаата треба да биде покорна, да сработува се низ домот, да биде ќутлива и неинаетлива. Ако сепак се работи за другата група, која е помалку застапена, а според горекажаното не припаѓаат, се решава само со комуникација.

    Кога не гледаш дека имаш позитивен одговор од нивна страна, без разлика на твоите напори за да имате добри односи, ти преостанува да се повлечеш. Колку повеќе сакаш нештата да бидат во твоја полза, толку повеќе ќе се оддалечуваш од замислената идила.

    Разговарај со маж ти, објасни како се чувствуваш. Ниту еден совет нема да ти биде од полза, ако ја немаш поддршката од маж ти.

    Лесно е да се прекине комуникација и да биде оставена само на формалност. Кога си соочена со такви луѓе, лекот е само тоа. Колку повеќе даваш материјал од себе за обработка, во смисла, се зближуваш, повеќе ќе бидеш навредена и повредена.

    Игнорирањето е скоро секогаш најдобар двигател кога имаш контакт со, јас би ги рекла кооперација-свекор-свекрва.
     
    На 1209, butterfly_91, *Amethyst* и 5 други им се допаѓа ова.
  16. Lena0903

    Lena0903 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2023
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    374
    Пол:
    Женски
    Епа и јас поминав низ низа навреди, пцовки кон мене и кон моите, и закани по живот кон мене и кон моите. И не зборувам со нив. Понатаму во животот, ниту би им помогнала, ниту би им наштетила. А, ги немам навредено, живееме кај моите, и тоа беше болката, а самите тие не нè примија заради брат му, значи не беше моја желба да бидеме кај моите. Купивме стан, тие беа против, при куќа тој стан ќе купувал. А, во таа нивна куќа требаше да се вселиме кога брат му ќе се исели. Е дека не свирев како што диригираа, и оп најлоша. Не сакам да ме сака, сакам само да бидат подалеку од мене. Најважно ти е маж ти да те сака, деца да те сакаат, блиските да ти бидат добро, да имаш круг со вистински пријатели. ,,Љубовта" од свекрвите е привидна, и да е виновен синот, нема да застанат позади тебе, те сакаат додека играш по нивни правила.
     
    На butterfly_91, *Amethyst*, VDT2906 и 9 други им се допаѓа ова.
  17. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    4.739
    Пол:
    Женски
    Ни јас ја сакам, ни ми е гајле дали ме сака.
    За жал сме во иста куќа и мора колку толку да имаме цивилизиран однос.
    Што е до мене и на 5000км и во различна временска зона би била, за и помалку да се слушаме.
    Угодував и јас на почеток, за возврат не добив ништо, така да сега добиваат само тоа што заслужиле.
     
    На *Amethyst*, VDT2906, Karinas и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    Кој што си сеел тоа и ќе жнее.
    За такви само така треба.
     
    Последна измена: 23 февруари 2024
    На Mnik, VDT2906, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.168
    Допаѓања:
    32.275
    Пол:
    Женски
    Воопшто не се замарам дали свекрвата ме сака или не, никогаш и нема да не сакаат, тоа е само лице правење, не можам ни јас да ја сакам, може да има само почит доколку заслужуваат, ако не заслужиле ни тоа, има мене кој да ме сака.
    И јас им угодував на почеток додека не си го покажаа вистинското лице, а требаше уште на почеток да им покажам заби, така ме советуваа сите, и откако се им кажувам во лице, не чинам.
    И така и вака ние снаите нема да им погодиме на нив.
     
    На *Amethyst*, senza.parole, Lena0903 и 4 други им се допаѓа ова.
  20. SaNjANN

    SaNjANN Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2019
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    Iskreno ne se zamaram dali me saka ili ne, tuku se zamaram zosto na seta moja dobrina, prekjutuvanje, ugoduvanje, odenje po gz i stavakji gi drugite pred mene i mojte stavovi ne se ceni mojot trud i postojano se bara vlakno vo jajce. Na pocetokot ne bev vospitana, se bilo dadeno na tacna, mojte bea vakvi ili takvi, pa posle ne bev domakjinka, ne sum praela vaka ne onaka. Koga se rodi bebeto ne znaev da mu bidam majka, sakase da e tuka 24/7. Nekolku pati ja imam fateno kako me ozboruva ama i nemam nisto kazano. Imase posledno edna slucka po koja sto si presekov sama na sebe. Si rekov koga vekje ne me cenat nema da si stavam na srce. Imam soprug, familija sto me saka i dovolno mi e. Pocnav da zboram se vo lice bez da navredam. Bolese na pocetok ama sega prioritetite mi se poinakvi i ne i pridavam znacenje iskreno.
     
    На Mnik, Pa8la, *Amethyst* и 2 други им се допаѓа ова.