1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Јас гледам по син ми. Кога ќе му зборам пред нив нешто да земе, он намерно не сака зошто знае дека они ќе земат што треба. И јас го карам, детево ми вика дедо ти ќе донесе и овој уште па оди носи. (facepalm)
    Пред некој месец имавме расправија и и' реков на свеки ко што може син ти горе да среди, може и свекор ми да си среди по себе. Она ми вика, не знам кај мене така не правеше. (facepalm) и за тоа сум крива, што кај нејзе син и' ништо не пофаќал. Уште па пред некое време, свекор ми заснат беше, миеше тањир, тенџере, што јадел, му отиде го истурка, "сум сакала јас маж да ми мие мене, ајде бегај таму". Сами си ги прават сите глупости, после друг им е крив.
     
    На *Amethyst*, Anyshka и Amore123 им се допаѓа ова.
  2. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.419
    Допаѓања:
    14.194
    Пол:
    Женски
    А мојава е врв. Не јаде некои работи и тоа е ок. Мислам не сите луѓе јадеме се. Ама она е смешна, НИЕ не јадеме леќа, ние не јадеме боранија , итн. Као никад ни децава не јаделе. А мм да е жив и здрав се јаде бре. Викам абе се јаде син ти и као не ме слуша и незнам незнам, ние никад не сме јаделе хахахахха
     
    На Mother of 2boys, Zumbulche и Mnik им се допаѓа ова.
  3. Lena0903

    Lena0903 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2023
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    374
    Пол:
    Женски
    Јас знам тип (брат му на маж ми), кој по вршење голема нужда не пушташе вода или да зачисти, свекрвата чистеше. После него не се влегуваше во вц. Кое ниво на будалаштина е тоа. Зборувам за 38-39 годишен.
     
    На Zumbulche и Anyshka им се допаѓа ова.
  4. Amore123

    Amore123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2023
    Пораки:
    501
    Допаѓања:
    707
    Пол:
    Женски
    О м Г , врв:lol::lol::lol:
     
    На DELFINA81, H.VAGA, Трагедијаупмм и 3 други им се допаѓа ова.
  5. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.419
    Допаѓања:
    14.194
    Пол:
    Женски
    Другарка по маж и трча во тоалет после голема нужда…
    Свеки вика да се жалиш од маж ти е греота, се ти помага. Не ми помага , заедно живееме , не ми е гостин па да се нуди за помош, како мене што ми е обврска и него му е.
     
    На spacegirl92, warrior, Zumbulche и 6 други им се допаѓа ова.
  6. Lena0903

    Lena0903 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2023
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    374
    Пол:
    Женски
    И уште бевме дечко и девојка со маж ми, седиме таму кај него, ми се приоде по мала нужда, го чекам брат му да излезе, и што да видам....подобро да не опишувам. Излегов одма, ми се врати мочалото. И секојпат свеки влегуваше по него да чисти.
     
    На Joanna28, Anyshka и Amore123 им се допаѓа ова.
  7. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.535
    Допаѓања:
    3.061
    Da trcam po nego koga odi vo wc I da cistam po nego?
    Bog da cuva, so se nema.
    Nekoi bogami si gi zasluzuvaat sluginskiot zivot I komotno moze da si go teraat.
     
    На Amore123, Трагедијаупмм, Mnik и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Macimaxi3

    Macimaxi3 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2023
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Zdr zeni kako se spravuvate ako imate malo dete i svekrvata ne saka da vi go cuva za sovet ve molam
     
  9. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.610
    Допаѓања:
    44.544
    Пол:
    Женски
    Да го чува во која смисла? Колку долго и колку често? :)
    И поради која причина не сака?
    Јас пример не очекувам а и не сакам да ми го чува некој пример секој ден, или на подолго да речеме.
    Доколку е еднаш за да завршиш нешто, тогаш разбирливо. Но ако не сака тоа е тоа, бараш друг начин, сигурно нема да ја молиш.
    Јас па не сакам да барам ништо од никого, гледам со мм да се координираме и да испланираме, освен ако нели морам.
     
    На *Amethyst*, H.VAGA, Трагедијаупмм и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Macimaxi3

    Macimaxi3 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2023
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Nekogash ptimer ako imam rabota okoli 3 ili 4 saata potoa odma si odi se umorila ili prefrla kade sum do sega pa ke odi da si legne se umorila od cuvanje
     
  11. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    4.739
    Пол:
    Женски
    @Mnik , мојава пак со обратна дијагноза. И кога не ја бараш или немаш потреба од неа, се појавува.
    И тоа со драми, со солзи, зошто сме немале потреба од неа.


    Во која ситуација? Кога си на работа, па да го чува, кога е настинато? Кога имаш на пример потреба да излезеш и да завршиш некоја работа?
    Заедно сте? Посебно, па не сака да доаѓа?

    Инаку не е должна да го чува, како прво. Се е работа на договор. Дали и таа е слободна, дали е физички спрема, не знам како поинаку да се изразам, ама сепак за чување мало дете треба и енергија.

    На пример на мојата другарка свекрвата е 75 годишна. Од старт си имаше жената кажано дека е стара и може пола час, час во денот да и помогне со детето, за другаркава да се избања пример, да јаде, да тркни до продавница. Но, не и да чува жената дете на 75+ години по 9-10 часа.
     
    На Zumbulche, Трагедијаупмм и Anyshka им се допаѓа ова.
  12. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Аа ова кај мене се подразбира. За дете чување мислам. Не за друго. Да го родам и нејзе да и го оставам се очекуваше. Уште филмови како покрај каминов ќе сме и ставеле столица со нишање и ќе си го успивала тука, па прашување најдовте ли столица? Па зошто сегде кај што сме оделе детето со нас одело, дури на една свадба лани кога одевме, она си кажа како планира - она да останела дома со детето, јас, мм и свекор ми да сме оделе. Не знам како си придаваат толку на значење, не знам како после толку расправии и муабети, уште се убедени дека она или они одлучуваат за нешто. Не знам искрено како еднаш не се помири и сфати каде и е местото.

    Ако сакаш одма ќе се смениме со свекрвите. Барем на 1 месец. После ќе си ја бараш назад, ти гарантирам.
     
    Последна измена од модератор: 6 март 2024
    На Puffy2019, Zumbulche, Joanna28 и 5 други им се допаѓа ова.
  13. Macimaxi3

    Macimaxi3 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2023
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Veruvam deka nema da ja pobarash ako ti gi kazam site prikazni i deka delime ista sudibina neznam dali ek mi veruvash
     
  14. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Можно е, ама според ова што го прочитав, се молам да е бар малку ко твојава, оваа сака да не го барам од неа ни за спиење. Опсесија.
     
  15. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.168
    Допаѓања:
    32.275
    Пол:
    Женски
    Подобро да не сака да чува дете отколку да е толку опседната со внучето.
     
    На Puffy2019, *Amethyst*, Amore123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.610
    Допаѓања:
    44.544
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека тоа не треба да претставува проблем. Доколку е и постара или не може физички, разбирливо е да е изморена по 4 часа. Јас на твое место би намалила со оставање, ќе си барам друго решение, или бебе со мене доколку ситуацијата дозволува.
     
    На 1209, H.VAGA и Viveki им се допаѓа ова.
  17. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Затоа го гледа, колку што го гледа. Периодов дури омекнав, па знам да го пуштам кај нив 2/3 пати неделно, по 1-2 саати. Иначе пред тоа ич не и го носев со месеци. Ако се видевме по двор или ако дојдеше понекогаш горе, ама не седеше повеќе од 15 мин. Кој што си посеал, тоа ќе си жнее.
     
    На *Amethyst* и Anyshka им се допаѓа ова.
  18. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    4.445
    Пол:
    Женски
    Која е причината зошто не сака? Колку години има жената?
    Ако е во поодминати години, јас ја разбирам, мене ми е тешко со мало дете цел ден, не па постара жена.

    Не можеш никого со сила да тераш нешто, нема магичен совет кој некој би ти го дал и таа ќе посака да го чува твоето дете. Бидејќи може и да не е желба или не сакање да не го чува, туку неможност. Не може да се лутиш ако физички и психички не може.

    Но, дека има решение друго има. Градинка, бебиситерка, твојата мајка, сестра, итн.
     
    На H.VAGA и Anyshka им се допаѓа ова.
  19. Macimaxi3

    Macimaxi3 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2023
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    I mojata mi ponudi da spie so nea da ne mi smetal na mene a preku den umorna bila ako go cuva inc da napomrnam mlada e ima 50 godini

    Vo mnogu odlicna sostojba e samo taka i odgovara
     
    Последна измена од модератор: 6 март 2024
  20. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    4.445
    Пол:
    Женски
    Види, дека ти должи нешто, не ти должи, без разлика на твоите очекувања.
    Нејзината должност е да биде баба.

    Мене никој не ми го чува детето, се снаоѓаме како знаеме и умееме. Дека ни е лесно, воопшто не. Но, кај мене други фактори се пречка.

    Така да, тоа е, децата се наши, не на нашите родители па да очекуваме они да се грижат за нив.

    Не знам каков совет би добила, кога без разлика на нејзините причини не сака да го чува детето. Не можеш никој и ништо со сила да тераш.
     
    На Didajo, Zumbulche, A94 и 3 други им се допаѓа ова.