1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Алек***

    Алек*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    985
    Допаѓања:
    2.086
    Пол:
    Женски
    Мојава е типичен флегматик. Бутниме да ќинисам. Ама ич по чистотата. Теписите да не претерам едно 10 години не им се перени. Ајде во стан живееат, нема кај да ги исперат, ама затоа има кај да ги однесеш. Чисти како мачката со опашката. Телевизорот кога ќе се изгасне, комотно можеш да се потпишеш. Требаше дур зборевме да напишам на него,, ИЗБРИШИМЕ '' :lol::rofl:
     
    На Stressed Out, Anyshka и Erika.greeneyes им се допаѓа ова.
  2. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.292
    Допаѓања:
    5.743
    Пол:
    Женски
    Кога ве читам, алал да ви е. Дојдете кај мене, слободно потпишете се и на телевизор и избришајте ако ви смета. И на кафе ќе ве носам. Колку само не можам да се замарам со такви нешта.
    Ете денес половично, утре четвртинесто, колку да се фати. Животот пораѓа, не сакам да сум роб на домашните обврски.
     
    На Dancewere, Sun&Moon, Amore123 и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    И тебе те разбирам. Мајка ми е ваква. Ама како да седнам, а над глава да гледам со денови дека ми виси пајак? Како да газам по трошки и прашини? И на психа влијае чист/нечист дом.
    Како да оставам детево играчките што ги фаќа во детска да се со прашини? Треба умереност во се'. Не секој ден со крпата, ама 2-3 пати неделно да избришеш прашина, да исмукаш, поготово со мали деца, некогаш дури и малку е. Јас секој втор ден смукам, ако почекам на 3тиот, не можам да ја гледам куќава, ми смета валкано.
     
    На *Amethyst*, Anyshka и Gosh им се допаѓа ова.
  4. A94

    A94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2020
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Јас не замерувам што не чистат. И јас не сум со крпата во рака секој ден. И чистачки викам кога не можам да постигнам. И не ми е срам, ниту пак сакам да си губам многу време и опседнувам со чистење и готвење и тако даље. Ама и те како замерувам кога свекрви се дрзнуваат да зборат која недомаќинка е снаата и да солат памет а дома кај нив да ти се налепат тренерките со прашина кога ќе седнеш. Секој нека си гледа за себе.
     
    На Erika.greeneyes, Amore123, Трагедијаупмм и 2 други им се допаѓа ова.
  5. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.147
    Допаѓања:
    40.362
    Пол:
    Женски
    И јас ве читам и си велам жениве само тоа прават. Два пати неделно се чистело и малце било. Јас чиста. еднаш неделно, темелно. Сега два пати усисувам оти детето лази, ама пред тоа не. И свекрвата еднаш неделно и мајка ми, и впрочем сите што ги знам. Дека се средува секојдневно да, ама генералка се прави еднаш неделно, сигурно нема секој ден со џогерот во рака да сум.
    И кај баба ми чиниите знаеле да бидат недомиени, не гледа жената, ќе станам и ќе ја сменам со друга нема да ми падне круната или ќе ја замијам.
    Стварно не ми е вкусно да се оговараат жени која колку чистела, а пак на крај само жените ги спомнуваме како тоа да е вечита нивна обврска. Свекорите послабо, како они да се гости на сите дома.
     
    На Anie93, warrior, mal.ecka и 19 други им се допаѓа ова.
  6. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    За свекорите што се чудиш, тоа се тие генерации каде 90% не знаат навлака на перница да си сменат.
    Затоа нели се земале снаи дома во тоа време, затоа нели и сега снаи се земаат, ама ние малце ги зезнавме.
    Иначе за чистењето, сегде е релативно. Дрвата ми седат во кутија на тераса, за да донесам дрво, морам да поминам од дневна, сакала нејќела паѓаат ѓубренца. Детево ќе седне ќе јаде Плазма пример, обавезно трошки по земја, колку и да го учиш да пази, дете е, ќе му падне. Во кујна под маса трошки обавезно. Јадело нешто друго, смоки пример, соленки, кифли (сусами куп) и сега ако сабајле сум исмукала, денес ова се направило, како јас утре или евентуално задутре да не го исчистам тоа? И ние возрасните колку и да пазиме пак ѓубре се прави. Да газам под нозе 3 дена? Прашина не се брише секој ден точно, за тањири, ретки се тие што одма ги мијат, ама ѓубре по земја е нешто што ме вади од кожа и не можам да оставам така, баш зошто имам дете, седнува, си игра, лежи по земја, се тркала околу камин, тоа пепел има таму, колку и да пазиш. Пепел смукаме секое сабајле ако нема жар од ноќта и пак е џабе, до вечерта има, кога ќе му видам на колениците од трењерките побелено од пепелта, ми се темни.
     
    На warrior, *Amethyst*, ♡ Cinderella ♡ и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.167
    Допаѓања:
    32.274
    Пол:
    Женски
    Не мора да се чисти секој ден, ама дека има прашина секој ден има.
    Еве немаме деца, никој не е дома, си работам од дома во посебна просторија, ако денес пуштам правосмукалка и џогер, другиот ден до вечер се нешто има на подот, што се движиме, не знам од каде толку прашина.
    И јас кај што седиме во дневна, и во ходник секој втор ден пуштам правосмукалка, во спална може еднаш неделно да исчистам, не дека треба да сме со крпите во рака, ама навистина и тоа е болест, мене мајка ми ми кажала, ми велеше како оние што се по моловине да џогирам на секое. :rofl:
    А за свекорите да не правиме муабет, свекор ми е гостин дома, ама така свеки си го научила.
    Еден комшија кај мајка ми постар од свекор ми, има 70+, жена му почина многу одамна, ама и кога беше жива, се по дома правеше, навикнат од мал без мајка, знаеше буквално се, сега на 70+ кога ќе видам како му се алиштата пружени, па кошули и јакни на закачалка, бетер од жена е педантерија, исто и друг трошка не даваше дома да падне, се наведнуваше и ја земаше.
    Свеки кога ќе се јави и да праша за мм, кога ќе и кажев прави ручек, велеше "аууу како така он да прави", на тоа и одговорив "мене не ми е добро, не ми се ни јаде, ако сака да јаде ќе прави".
    И велев како кога беше во странство си правеше, не си отишла ти да правиш.
    Или кога бевме таму ако му кажев да донесе нешто од подрум, ние на тераса, свеки во двор, ќе слушнеш и ќе кажеше "еве јас ќе донесам".
    (facepalm)
    Аууу да не се помали синчето.
     
    На senjorita-v, Freckles. и ♡ Cinderella ♡ им се допаѓа ова.
  8. Алек***

    Алек*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    985
    Допаѓања:
    2.086
    Пол:
    Женски
    Абе не дека јас сум секој ден со џогерот и правосмукалката, ама сакам и одражавам да ми биде чисто. А, за мојава свекрва не со едната, туку со двете раце заслужува да и се потпишам.

    Хаха, ме изнасмеа :rofl:
    И онака на дрва се топлат. Ах, да зборевме ќе и ја дадев идејата, да ги врие алиштата, и онака оганот гори, вака пералната струја ќе врти.
     
    Последна измена од модератор: 6 март 2024
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. TinnaMinna

    TinnaMinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2022
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    358
    Пол:
    Женски
    Мојава мие садови и ги мети трошките кога има гости(facepalm)
    Мм еднаш и рече таа му се развика да ги газиме трошките,па ќе заминат ќе очистиш:)
    Свекор ми е по прецизен кога нешто мие,таа како со опашката чашите се све со прсти и само ги менуваме:nod:
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.287
    Допаѓања:
    19.512
    Пол:
    Женски
    FB_IMG_1709297525402.jpg
    :l::D
     
    На eliesaab, Freckles., Алек*** и 4 други им се допаѓа ова.
  11. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.167
    Допаѓања:
    32.274
    Пол:
    Женски
    На Amore123 и VDT2906 им се допаѓа ова.
  12. SaNjANN

    SaNjANN Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2019
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    Ова со свекориве исто е сегде изгледа. Свеки дури и во чинија му става да јаде. Му ги мести алиштата во плакар. Постојано го нуди со благо, сок, вода бидејќи он сам нема да стане да си земе колку и да му се јаде или пие. Ама она така си го научила пошо ќе и е направел трошки, ќе направел лом ко да е мало дете. За чистење и помагање по дома бог да чува нели тоа се женски работи. И синко така го учат ама кај мене не може така. Еве татко ми и сам си готви, сам си мести маса, сам си собира по него. Не дека мајка ми не знае како едноставно и помага. Тоа поранон така било жената дома или на работа до 2, деца гледале свекрвите, она имала време за се. Сега до 4 на раб, додека се прибереш, па деца, па куќа ако чека мм за да му ставам во чинија да јаде бога ми гладен ќе остане.
     
    На warrior, VDT2906, lovely91 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.167
    Допаѓања:
    32.274
    Пол:
    Женски
    Свекор ми ни кафе не вари, а бе не станува чаша да си земе, ако јаде, а свеки не е дома, се така остава на маса, мм еднаш му кажа сувомеснатото ќе се расипе така на маса летно време.
    Ама јас и кажав на свеки дека таа си го научила така, и золва ми така и вели.
    Па и за мм така сакаат, демек машко, а зетот што се прави по дома не е машко.
    Море така им чини.
    Снаата значи и болна да падне според нив мора и ручек да прави, и да чисти.
    Јас пред Нова година имав пункција, немав кој знае какви болки, имав некое пецкање, и со цел памет ми врти не да ме праша како сум, туку што сум направила ручек, на тоа и одговорив "што ќе направи мм тоа, јас можам да поминам со било што", ми велеше "аууу како така", е така како, и велам "е како зет ти и внук ти (од сестра и), прават се по дома", ми одговори дека не биле сите машки исти, епа не се ни како свекор ми мрзи, гости во сопствениот дом.
    Сега за вторава пункција цела недела имав болки, 2-3 дена кога ќе направев поголеми чекори осеќав болки и позади, цел недела така ми беше, едвај седев странично и тоа кога јадев, таа запнала да сме оделе на слава кај некои си нивни роднини што само за свадбата сме ги виделе и толку, мм и кажа дека не одиме, пак напнуваше.
    Не се разбира женава од НЕ.
    Кога не и кревам се жали кај мм, многу ми е гајле, нека размисли зошто не и кревам, кога ќе почне со муабетите Трајанка вака, Петкана така, што ми е гајле за комшиките нејзини.
     
    На senjorita-v, warrior, ♡ Cinderella ♡ и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.027
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Кој како сака нека си прави. Јас кажав погоре што ме изнервира. Кога некој се прави нешто што не е а зборува за други, без факти. Мене искрено баш ме брига дали ти или некој друг чистел или не. Негов дом, негов живот.
    Ама отсекогаш сум мразела луѓе што се прават нешто, пример во случајов вредни. А добро гледаме и знаеме кој е што е. А зборува за други невистини.

    И јас чистам еднаш неделно. Сега откако се роди малава два пати. Ама чистам детално и ми одзема повеќе саати чистењето. Не сум како свеки секој втор ден со крпата во рака ама исчистено што да ти кажувам и кога ќе рече абе секој ден да чистам пак нема да биде чисто, некогаш зависи и како си исчистил нели? Не може за пола час ти се да исчистиш.
    Тоа ми беше цело време поентата. Таа се фати прва за мене се дрзнала да рече дека не сум била вредна не сум чистела бла бла. А таа што дека е секој ден со крпата, тоа е за пред народ да се покаже а нечистотиите пак си седат. Тоа ми е зборот кој колку сака нека чисти само нека не се фали и нека не збори за други. Што и сам е свесен дека подобро го прават тоа од него.
    И за мажите исто сум и рекла и неа, секој дома прља значи секој треба и да зачисти. Сите го користат тој простор а не снаата обврска и е. А синот кога ќе измие садови(мм) фала на помош му вели. А мене зошто не ми вели фала на помош? Или ја морам. Па не и работи неа мм.
    Мм секогаш со мене работи токму, затоа што сам вика не може јас да седам да дремам ти и дете да гледаш и дома да работиш се. Ако не одиш на работа не си слугинка. Он кога е на работа секогаш ми вика гледај го детето другите обврски батали ги освен ако имаш навистина време и сакаш, и никој не смее збор да ти рече.
    Ама свеки ја боли мм кога работи. Пример еднаш се налути зошто тој пружи алишта а не јас. Страшно.
    И секогаш мм ќе ми рече пример среди ја малата, јас ќе измијам садови. И свеки ааа остави не ти јас ќе мијам. И мм вика ако не ги измиев јас од тебе ќе чекаше.
     
    Последна измена од модератор: 6 март 2024
    На *Amethyst*, VDT2906, A94 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    3.184
    Допаѓања:
    39.758
    У држава кај шо 8ми Март е ден на мајките, а да бидеш жена е пониско и од гомно, а па нарочито у очите на други жени - еве пример целава тема за тоа како жена на жена очи вади само оти е жена, и и го украла пресветиот син, нема шо да купуете за свекрвите ( част на исклучоци). Има она син, он нека и купи.

    Или и таа обврска ви ја има увалено јакиот алфа мужјак шо не смее да и писне на мајка му коа ве понижува, оти нели он е за мир у куќа, а усвари го заболе ташак се додека има зготвено и испрано и децата да не му скокаат на глава додека гледа курви на Инстаграм.
    Мех.
     
    На DoubleK, Kanya, senjorita-v и 25 други им се допаѓа ова.
  16. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.167
    Допаѓања:
    32.274
    Пол:
    Женски
    (y) за постов, јас пишав секој на својата мајка, ама неее, не било ден на мајките 8-ми Март.
    Кој како сака така нека прави, некоја снаа ако сака и кола нека и подари за 8-ми Март, и нека не кажуваат почит, ова она, дека поради мажот мораме да почитуваме некоја си свекрва што замара, истото важи и за мажите, не мора да ги почитуваат мајките наши ако не заслужиле, цела година некоја си свекрва да понижува, ќе и купи некоја снаа подарок за 8-ми Март, и од утре пак исто, важно се испочитувале за 8-ми Март, родендени...
     
    На senjorita-v, Meddy, Amore123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.553
    Допаѓања:
    18.346
    Пол:
    Женски
    На бившата ми свекрва за 8ми и бев купила една скапа ташна каква шо за мене никогаш не бев си купила. А она мене само ми честиташе, ништо друго. Сега да сум со овој акл, гомна би и намачкала на вратата за 8 март. :D:D

    А на оваа новата ни честито ни ништо. Веќе не сум толку глупа :D.
    За мене ќе си ги потрошам тие пари.
     
    На senjorita-v, Fairy tale.23, ivani30 и 5 други им се допаѓа ова.
  18. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.167
    Допаѓања:
    32.274
    Пол:
    Женски
    А бе тоа ме нервира на ти го дај ми го, се знае на кого треба, на мајките, другите ако сакаат нека подарат и на цел комшилук и роднини, јас ни на мои тетки не подарувам, некои не живеат во Скопје, и ќе одам јас од град во град за да им подарам.
    Па јас со тие пари ќе си купам нешто убаво за мене, не глупости да собирам да ми фаќаат прашина.
    Јас сум кажала ни сакам да подарам ни да ми подарат.
    Свеки се жалеше од јатрва и (стрина на мм), и купила нешто од 100 ден., а свеки и купи пластични влечки. :rofl:
    А бе ако загледуваш така подобро ни подарувај, ни да ти подарат.
    Свеки на цел комшилук купува глупости.
    Мајка ми со комшиките не си подаруваат една на друга, си одат негде на кафе, на благо, колку да означат.
    Мене воопшто не ми е гајле за 8-ми Март, и така секогаш се паѓало за време на пости, освен оваа година, ама Петок е, така да пак ќе постам, ама барем со зејтин. :D
     
    На senjorita-v, Пале 345 и Adidas888 им се допаѓа ова.
  19. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.292
    Допаѓања:
    5.743
    Пол:
    Женски
    Не бе драга моја. Друга ми беше поентата.
    Ин -аут толку. Не им продавајте на значење. Не трошете си време и само нервози да се полните со зборењето што ви пререкле. Не им давајте толку многу значење на зборови кажани без размислување или со цел баш да ве провоцираат.

    Јас порано чистев опсесивно. Се додека еден ден не укапирав дека надвор сонцето свети, прекрасен ден, наместо да излезам со очила негде на кафе, ја рибам, а после два саати пак ќе биде со прашина. Толку треба. Доволно е алишатат да ги здиплам или прозор да отворам. Пак се познава.
    Сега на две на три. Кога колку можам. За дете кај игра е битно да истресам и избришам и толку.
    Не можам и не сакам да се мерам со умот на свекрвите. Не бидете како нив. Ако на нив тоа им е најбитно, или толку им фаќа, вие бидете подобри. Не паѓајте на исто ниво, оти орден никој не дава кај кој е најчисто, кај кој е најсредено. На крај се полните нервози и болести за што? Оти така рекла. Е арно де. Ахам и бркај работа.
    Мене ми е битно дете најдено, исперено, прошетано. Ние исто исперено.
    Денес купатило, утре спална. После дневна. Секој ден по нешто..па еве не ми висат пајаци над глава, ако не рибам по 4 саати на ден.
     
    На eliesaab, warrior, Anaroz1 и 11 други им се допаѓа ова.
  20. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.287
    Допаѓања:
    19.512
    Пол:
    Женски
    Исто и моево свекрвче чисти како мачка со опашка, а исто се дрзна да збори на снаа и од брат дека јас не сум чистела. Јас доле и усисивав дека неа нема да и текне, само затоа што децава кога идеа кај нив кога беа помали се валкаа на теписите. Теписите постари и од маж ми, немој случајно да ги сменат пари дале на времето. Прашина куп, единствено што садови мие одма не остава да стојат. Кога делевме исто купатило дур они правеа доле, ниту еднаш не и текна да земе да исчисти. Јас трудна тогаш ми сметаше многу хемијата и не можев се гушев, маж ми чистеше ( и сега чисти де) :) и мајка ми ја викав. Она мака немаше, ај да не го користи и она тоа купатило не и е обврска ама и она го користеше и не и текна ни еднаш да го исчисти.
     
    На eliesaab, *Amethyst*, Erika.greeneyes и 2 други им се допаѓа ова.