Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.415
    Допаѓања:
    14.168
    Пол:
    Женски
    Па што знае мајката па и ти. Какви грозни ситуации слушнав во последно време, не ми се зборат бидејќи не се со баш убав крај, ама реакциите од бабата, дека мајката е крива и дека поради неа се случило се ми е дно на дното.
    Па која мајка не го сака најдоброто за своето дете и не се бори за секој негов здив бре.
    Таквите само да ги задавиш ти иде.
    Мојава свеки за една работа што и кажавме за бебето што го носам не кажа една нормална работа. Се најлошите работи ги споредува.
    Прееска и кажуваме полот, абре одма во секунда како апаратите не чинеле, како на една подоле од улицата и утнале за двете деца, а мм толку среќен не сум го видела и и кажува, а оваа намќор бре.
    Ај нека бркаат работа. Следно што ќе дознае ќе биде кога ќе се породам. До тогаш за се ќе викам незнам.
     
    На Трагедијаупмм, Skorpija25, *Amethyst* и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.167
    Допаѓања:
    32.274
    Пол:
    Женски
    Па не знам зошто и кажувате воопшто.
     
    На ♡ Cinderella ♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.027
    Допаѓања:
    7.538
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека ова занесување на бабите како тие да се мајки на внучето, а не баби.
    Обично го прават бабите свекрви. И мислам дека тоа е за инат од мајката (снаата). Да можат и во доење би ја замениле.
    И сакаат да се понашаат како тие мајки да се, а не баби. И пази тие знаат се, а изгледале две три деца.
    Секое дете различно е, и мајката најдобро го познава. И како што тие се учеле на своите деца, така и ние.

    Од свекрва ми фамилијата збореа како женската страна била побитна, се до тој момент кога маж ми нели стана татко и сега други муабети. Дека внуците повеќе машката страна ја сакале. Абе се нив како им одговара така вртат. За своето боли нели.

    Не познавам некоја баба што е мајка на мајката на детето, да изиграва мајка на детето од ќерка и. Најверојатно затоа што и е ќерка, a не снаа.
     
    На Алек***, Inana123, ♡ Cinderella ♡ и 6 други им се допаѓа ова.
  4. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.167
    Допаѓања:
    32.274
    Пол:
    Женски
    Тие сакаат и ќерката каде што е мажена да биде главна, и синот.
    Како им одговара така зборат, за синот кога се работи поважна е машката страна, ама за ќерката кога се работи поважна е женската страна.
    Кога можеше свекор ми да и каже на золва ми пред зетот "така е ќерко, не попуштај, да видат кој е главен".
    Додека па свекрва ми не смее ништо да му каже на зетот, што им збори еее, јас така да им зборам ќе урлаат.
    И тие се главни баба и дедо на внуците од ќерка им, а свекорот на золва ми не го рецкаат, како да не постои.
     
    На ♡ Cinderella ♡, Skorpija25, *Amethyst* и 3 други им се допаѓа ова.
  5. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.535
    Допаѓања:
    3.061
    Samo ignor mavanje na se so ne vi odgovara, ne se vo pravo I na so nema potreba da vi se mesaat. Nema drug lek, jas odamna si rekov deka ne mislam da kinam nervi radi necii razmisluvanja. I na moite, pa i na negovite.

    Koga se preseluvavme, imav kup raboti so ne gi zedov, vikam ke si gi ostavam doma neli. Koga zapna demek na sala, 5 pati povtori, ama ostaj gi tuka, dali ke ti gi priberat kaj majka ti. Jas den neam ziveano so nea, vo nivnata kuka, so mm pod kirija celo vreme bevme, ona da sum si gi ostavela tamu stvarite. Abe sekako. Tri pari probav so arno da I kazam da prestane, ona pak napinja. Demek na sala znajs. I mi prekurci, I rekov, ako nemaat mesto za moite stvari, ni mene ni stvarite vise ke gi vidat. I ona, abe se salev haha. Aha, sigurno. Mozno e dodusa I da se salela, tapa smisla za humor ima. Ama da ne ostavime na slucajnost da prodolzi da lupeta gluposti, gledam da I ukazam koa preteruva nekogas.
    Mi gi primi majka mi stvarite btw, del od niv si gi nosi sega. :D
     
    На Трагедијаупмм, Antebellum, Zumbulche и 2 други им се допаѓа ова.
  6. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.415
    Допаѓања:
    14.168
    Пол:
    Женски
    Мм како на мајка кажа. Пресреќен после толку години, ама друга песна ќе биде од сега.
     
    На SummerGirl, Erika.greeneyes, Zumbulche и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.026
    Допаѓања:
    3.294
    Пол:
    Женски

    Лелееее за одењето кај моите и јас имав со свекор ми еднаш таква дискусија.
    Снаата кај мајка и и татко и не треба да оди сама, без маж. На што личело тоа.
    Во глобала не враќам, си ќутам. Ама на ова му кажав: важи, може, ама син ти веќе без мене тука нема да стапне. И си заќуте аахахахахаха
     
    На Трагедијаупмм, VDT2906, Skorpija25 и 5 други им се допаѓа ова.
  8. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.167
    Допаѓања:
    32.274
    Пол:
    Женски
    А бе мене золва ми еднаш ми прати она со Колозов "китапот вели жена кај мајка никако, се враќа со фабричко подесување".
    Ок, шала е тоа, ама зошто па ми го прати баш кога бев кај моите, плус моите се во Скопје, јас мажена во друг град, и тоа само верени бевме, а мм тогаш беше во Германија, кога мм нема проблем со тоа, што има па тие.
    А золва ми и ден денес дека живее блиску до мајка, секојдневно и целодневно е таму, па за други ќе зборува.
    Ако сака и нека се пресели таму, тоа не ме интересира, само кога живеевме во заедница се нервирав, 8 души на куп, сега сите нека спијат во една соба ако сакаат, не седиме таму.
    И сега знам ќе скокнат дека одела кај мајка и, па јас не можам да и забранам, мене ми беше зошто кога ќе дојдеше, јас ако имав работа ми велеше "остави, ајде вари кафе", па ете мајка и нека и вари, не ми се најавила на мене, нели таа куќа е нивна, или кога им одговара се гостинки, кога не им одговара нивна била куќата, таму се родени, епа нека се одлучат, ете им нека си земат и куќа и се, јас си имам, можам да ги земам само работите што сум ги купила јас, и тие што ми се од моите, па и тие ете им ги ако толку сакаат.
     
    На ♡ Cinderella ♡, Трагедијаупмм, VDT2906 и 5 други им се допаѓа ова.
  9. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    4.734
    Пол:
    Женски
    Јас се пофалив дека бебето е женско, што реално нас и не ни беше битно. И 10 други да имам нема да ми смени нешто полот.
    На тоа добив одговор од дотичната, какво мислење имал синот, како реагирал. Не знам што очекуваше дека ќе кажам или дека синот треба да изреагира.

    Е, да. Сега е "поголема" мајка од мене. Не можела да живее ден без внуката.
     
    На Трагедијаупмм, VDT2906, *Amethyst* и 6 други им се допаѓа ова.
  10. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.415
    Допаѓања:
    14.168
    Пол:
    Женски
    Ми се повраќа од жениве.
     
    На Miss666, SofiMar_, Gosh и 7 други им се допаѓа ова.
  11. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Кога доаѓате кај нив седите или? Ако да тогаш јас би побарала нешто под кирија за тој период па они нека дојдат на гости и готово. Така и брат ми прави вика раат сум да не биде ете сега дошле ете сега си отишле па само таму се па само ваму се итн. :)

    Јас ќерка ми нема да ја учам вака сум ја мазела и пазела за некоја вештерка да ја малтретира. Не бе работам како коњ ќе и оставам стан во наследство само за да може ако има гад од маж да си го шутне и да не трпи ништо па ако сака нека оди кај свекрва и ако не сака па не ни мора крај краева на синот е таа мајка не е нејзина.

    Во нашава држава најголем проблем е тоа што се нема кај да се живее но веќе гледам пополека дека младиве се заглавуваат со кредити само да не живеат заедно и тоа е многу добро.
     
    Последна измена од модератор: 27 март 2024
    На Gosh, Трагедијаупмм, SummerGirl и 6 други им се допаѓа ова.
  12. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.027
    Допаѓања:
    7.538
    Пол:
    Женски
    А мојава сакаше да биде женско.
    А што ми е гајле за желбата нејзина не ќе раѓа она.
    И јас и мм реално сакавме девојче повеќе тогаш. Ама во моментот кога ми кажа докторот дека ќе биде девојче многу се радував, и искрено сфатив дека и машко да речеше исто ќе се радував.
    И по сите се фалеше дека она сакала женско да биде и женско било, ко она да е најбитна у моментов. А не ја и син и.
    И сега нели она има внука и сва среќна сакаше она да биде мајка(дека немала ќерка) она да и фаќала прцки она да ја бањала, она да ја облекувала.
    Еднаш летоска мн жешко беше со мм бевме да пазариме немаше пола час и рековме да ја зачува да не ја носиме по жешкото.
    Таа ја извадила надвор на лулашки сама си бирала облека (читај ми влегла во соба и по фиоки барала алишта од ќерка ми). Уште кога дојјдовме дома нов ги нема. Мм и се јсви на тел одма дома да си дошла лом ја направи. И кпга дојдоа уште ми вели види убаво сум ја дотерала?
    Јас збеснав. И кажав да сакав јас по жешкото да ја влечам јас ќе ја дотерав немаше тебе да ти ја оставам. Многу работи и кажав.
    Сега женава веќе не направила така. Само се прашувам дали зошто нема прилика, пошто ќерка ми веќе секаде со нас ја носиме, или може се опаметила па не би правела веќе така.
    Ама со неа ништо не ме чуди.

    Edit:морам да се доискажам.
    За тоа делче што го пиша неможела ден без внуката.
    Некогаш кога одам кај моите абе маж ми што и е татко на ќерка ми па не нспнува толку. Нон стоп сака на камера да ја гледа.
    И еднаш дури се дрзна му рекла на мм да ја донесе кј моите да ја видела ќерка ни, не можела да издржи два дена ја немала видено
    Нормално јас збеснав. И му кажав на мм заминав да се одморам не ми треба овде и она.
    Мм нз што направил ама она не дојде хаха.
     
    Последна измена: 19 март 2024
    На Трагедијаупмм, SummerGirl, Mnik и 4 други им се допаѓа ова.
  13. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.026
    Допаѓања:
    3.294
    Пол:
    Женски

    Не стварно не ми е јасно.... Во таа куќа сум израснала бре, да ми кажуваат дека сама не смеам да одам.....

    Абе кога си е тука по цел ден - а и може, родители и се, може она сама кафе да си направи... Она кај мајка и може секој ден, а ти кај твојте не смееш....
    Не бе не ми е јасно во какво опкружување живееме...
     
    На Gosh, Трагедијаупмм, Skorpija25 и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Herbie

    Herbie Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2024
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Мојава објавува глупи мемс на фб за снаата. Не сакала снаата кога одела свекрвата, синот и рекол многу е бавна се радува од ко ќе заминиш, така нешто беше.
     
    На A94 и Anyshka им се допаѓа ова.
  15. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.167
    Допаѓања:
    32.274
    Пол:
    Женски
    Па тоа е точно. :D, си знае. :rofl:
    Јас тука објавив такво нешто.
     
  16. Beunique555

    Beunique555 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2023
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Проблеми имам уште од кога се омажив...
    Али ова што ми се случи за Прочка стварно не е во ред (покрај многуте други работи)...
    Отидовме кај моите на ручек и кога се вратив вечерта забележав дека цел спрат ми го чепкала, отварала фиоки во спална, во дневна дури, кај телевизорот. Се приметив бидејќи толку е глупава што остава траги насекаде...
    Што и да правам џабе е. И да кажам на мм тој ќе ќути, зошто им ќути на родителите секогаш...
    Вака ли ќе се живее цел живот?
    Што толку ја интересира што имам јас? Зошто не го гледа мажот и другите деца? Зошто е толку радознала? Божем јас нејзино зимам!
    Приватност нула!!!
    Никаков живот живеам и никаков ќе живеам во заедница и понатака!!!
    Мајчичке моја што преживувам јас...
    Да е само ова......
     
    На Mumoftwo30, *Amethyst*, riba79 и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.450
    Допаѓања:
    1.947
    Пол:
    Женски
    Stavi si alarm niz cel sprat, šifra za gasenje nikoj da ne znae za početok ni maž ti. Nareden pat ko kje iskačate taka, ukluči i ostaj da si pišti durbne se vratiš, više nema da i tekne
     
    На *Amethyst*, Mnik, Feminka22 и 5 други им се допаѓа ова.
  18. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.287
    Допаѓања:
    19.512
    Пол:
    Женски
    Тука имаше една идеја од членка, стави камера која може и гласовно да комуницираш од далечина. Постави ја негде на скришно место, кога ќе излезете и она ќе се качи прашај ја да не и треба нешто. :D Од памет ќе се извади од каде и зборуваш, нема да и текне друг пат да чепка. А ќе и биде страв да праша што е тоа да не се издаде. :rofl::rofl:
     
    На КикиМаус, oblace1, Skorpija25 и 25 други им се допаѓа ова.
  19. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.287
    Допаѓања:
    19.512
    Пол:
    Женски
    Ова со правењето поголема баба главна баба, зборела свеки на жената на брат и дека она била само баба на децава...Ама се погодила каде да збори женава има 3 ќерки ( од прв брак) башка се пријателки со мајка ми. Женава многу "културно знае да шлапне во фаца и да се зеза, а овие припрости и многу пати не разбираат. И рекла само мајката може да биде 100% сигурна дека децата се нејзини. :D
     
    На Zumbulche, Mumoftwo30, *Amethyst* и 8 други им се допаѓа ова.
  20. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.881
    Допаѓања:
    7.605
    Пол:
    Женски
    "Се заборавам да те прашам, ти требаше нешто за прочка кога претураше насекаде?"
    Тука следи " од каде ти е тоа?"
    А ти лабаво "абе те видов на камерите ама се заборавам да те прашам што ти требаше. Баш видов дека не најде. Јави ми се друг пат слободно, ќе ти кажам каде има".
     
    На Skorpija25, Harper, Mumoftwo30 и 10 други им се допаѓа ова.