1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. TinnaMinna

    TinnaMinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2022
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    358
    Пол:
    Женски
    Мојава само куче,куче по детево,утре ќе прозбори ќе мисли куче се вика:wasntme:

    А за грчевите ни се качуваше таа горе и нишај нишај дур не се смири и пак кај мене се смируваше,ама не разбираат.
    И сега кога и да заплаче таа горе се качува демек детево нема мајка
     
    На *Amethyst*, Antebellum, Erika.greeneyes и 2 други им се допаѓа ова.
  2. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.287
    Допаѓања:
    19.512
    Пол:
    Женски
    Друг пат ако детето ти го нарече куче, прашај ја "Син ти куче е? Пошто детево куче го викаш тогаш син ти куче треба да биде.. Бог да чува се стариве.
     
    На Anettta, lovely91, *Amethyst* и 7 други им се допаѓа ова.
  3. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.163
    Допаѓања:
    32.256
    Пол:
    Женски
    Свеки моја уште чува алишта од децата на золва ми уште пред 15+ години, демек кога ќе сме имале ние дете ќе ни ги дала. (facepalm)
    Да, да, сигурно, здравје Боже ако имаме дете дека ќе го облекувам со алишта уште од пред 15+ години.
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Dennings

    Dennings Популарен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    493
    Допаѓања:
    3.568
    Пол:
    Женски
    Не го трпам,прво беб фина сега се карам без пардон,се кара маж од почеток ама како поинаку со луѓе што СЕ знаат?Се гледаме кога јас ќе решам и колку јас сакам ама не може да пројде ден без некаков коментар. Муабетот ми беше ете зошто сме ние мајките после лоши, зошто не не почитуваат. За сите нека сум најлоша ама не ќутам веќе.

    Она Џеки Џеки јас ќе речам не се вика така си има име она. Не бре не не и влага у глава очигледно чека квалитетно да се скараме па да го одврзе Џеки и да го пушти у неповрат.
     
    Последна измена од модератор: 1 април 2024
    На Joanna28, *Amethyst*, 1209 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.358
    Допаѓања:
    47.238
    Пол:
    Женски
    Леле солзи ми течат.. солзи
    А ми се плаче коа ве читам. Го нарекла детето Џеки. Па дете е или куче бре
     
    На lovely91, Joanna28, *Amethyst* и 3 други им се допаѓа ова.
  6. LizzyGrant

    LizzyGrant Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2021
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    813
    Пол:
    Женски
    Ако избегнуваш контакт нема веќе да слушаш коментари. Џабе ќе се караш и нервираш, ми звучи како да не е баш нормална жената.
     
    На *Amethyst*, Erika.greeneyes, Dennings и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Dennings

    Dennings Популарен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    493
    Допаѓања:
    3.568
    Пол:
    Женски
    Мојата ги извади од син и бенкиците пожолтени. Ама од таткото биле морало да се носат. Тие 30+ години на таван чувани ама морало:D
    Кога ми извади една количка за компири носење, мислам и јас сум имала таква во тоа време такви имало не викам дека нешто се моите премодерни ама затоа е одамна фрлена. Нема потреба да се чува нешто старо исдрцано апла уништено пожолтено и со пајаци на него.Она ми кажуваше во неа ќе ја возиме кога ќе дојдеш. И реков ова може да послужи само за внуката куклите да си ги вози.
     
    На Joanna28, *Amethyst* и Anyshka им се допаѓа ова.
  8. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.163
    Допаѓања:
    32.256
    Пол:
    Женски
    Па и за кукли сега има модерни. :D
     
    На Dennings му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.358
    Допаѓања:
    47.238
    Пол:
    Женски
    Е од ова си патиме. Полошо од антиваксер е антиваксер баба. И после ќе им збори дома да не го вакцинираат детето. И ќе иаме и морбили, и крокодили, и чумата ќе се врати ко шо тргнало. Не корона за нас, свети корона за да се опраат луѓево
    IMG_5175.jpeg
     
  10. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.287
    Допаѓања:
    19.512
    Пол:
    Женски
    Некогаш по сабајле ако ми е пуштен тв по ова нашиве канали по утринскиве емисии. Па ако гостува некој доктор па кога ќе почнат бабиве да се јавуваат "Овде е една загрижена баба на 3 годишен внук..... Само бабиве се загрижени за внуците родителиве не. Па и моиве кога ќе почнат па ова им е па она им е докториве не знаеле они повеќе знаат, експерти за све се.
     
    На lovely91, *Amethyst*, mKdevojce и 9 други им се допаѓа ова.
  11. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    2.078
    Допаѓања:
    7.034
    За кавга треба двајца.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.026
    Допаѓања:
    7.538
    Пол:
    Женски
    За ова за алиштата. Не зборам за сите алишта. Ама нешто што сме сочувале ново. Зошто да не облечат од мама и тато, не од баба и дедо. Јас кај моите си најдов скроз нова маичка дете кога бев си ја зедов ако сака ќерка ми да ја носи утре кога ќе биде поголема. Нова е скроз, убава. И од татко и би и облекла од мерак нешто ако има сочувано чисто да не биде пожолтено.
    И имав тогаш барби ми ја донесе братучеда ми од странство уште си ја чувам, ако сака ќерка ми нека игра кога ќе разбира.
    Ама со сила да ти дава алишта ако не сакаш и ме ти се свиѓаат и си имаш мерак нови да си купиш. Нема што да инсистира. За едно две алиштенца ајде ама сите алишта од маж ти.?
     
    На *Amethyst*, Anyshka, Antebellum и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Трагедијаупмм

    Трагедијаупмм Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2023
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    777
    Пол:
    Женски
    Ќе речев за истата збориме ама мм нема брат.
    Исто куче упорна...
     
    На Anyshka и Antebellum им се допаѓа ова.
  14. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.026
    Допаѓања:
    7.538
    Пол:
    Женски
    Ајде почни баш ме интересира, не сум те читала порано :)
     
  15. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.132
    Допаѓања:
    18.869
    Пол:
    Женски
    Кај им ги најдовте профилите жити све?
     
  16. Dennings

    Dennings Популарен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    493
    Допаѓања:
    3.568
    Пол:
    Женски
    Секако дека не сите не чува толку многу.Немам јас ништо против да земам тоа што е сочувано и земав пример ќебенца како нови. Ама со толку мерак да купувам а на секое коментарот и беше имаме од татко и. Како некоја желба повторно она да е на мое место да спрема за бебе, ваљда си носи некои трауми од тоа време:D
     
    На Трагедијаупмм му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    4.441
    Пол:
    Женски
    Сакам да прокоментирам на тема стари алишта. Верувам дека е иритантно некој да проба да подвалува стари алишта, ако не сакаш. Но, знам и од каде им доаѓа поривот на постарите да чуваат стари работи. Порано немаштија имало на секој чекор и водени со таа помисла како они живееле, ги чувале за да синот не се троши.

    Кога подобро ќе согледаме, маркетинг индустријата создава чувство дека треба цело време ново да се купува. Факт е дека детето ќе порасне и со старо и со ново. Јас моето дете го облекувам со 80% стари алишта од луѓе со пораснати деца. Нормално, се носи она што е сочувано и не гледам никаков проблем. Секако ќе се исфлека додека кажеш некому здраво, секако ќе се надрасне за брзо време. Имав ќеиф за одредени нови алишта, купував, но сфатив дека никаков бенефит немам од трошење пари за нешто што го имам. Вие си одлучувате, но сакам да кажам, не мора да се потсмевате со нечиви чувани алишта.

    Исто ќе прокоментирам за членката што напиша за свекрва и дека ништо не работи, само нивата ја интересира. Не знаев дека нивите сами се садат, копаат, од Господ паѓаат семињата. Најголеми физички работници се оние што се грижат за домашни животни и ниви. Не гледам никаков проблем и синот ако пројави желба да чува животни и да одржува ниви, да си ги следи своите желби. Само кај нас се има комплекс од чесна работа. Изгледа подобро е во парламент да биде, да си мести тендери, да краде од народ.
     
    На baby-star, жули, *Amethyst* и 9 други им се допаѓа ова.
  18. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.445
    Допаѓања:
    38.739
    Пол:
    Женски
    (y) Баба ми се срамеше од нејзината сваќа (на тета свекрва ѝ) што чувала крави и се бавила со земјоделие. Е ама сватовите им направиле на двајцата синови волкави куќи на два спрата со голем двор. Тета никогаш не е живеала со свекор и свекрва.Од друга страна па баба ми никогаш ништо не е работила и беше цел живот домакинка, немаше ни пензија. Направија една куќа на 2 спрата, ние живеевме во две соби, чичо ми со неговите исто во 2 соби беа, а старите се ширеа во цел спрат од 4 соби. Небитно тоа, од село кога дојделе толку можеле. Муабетот ми е дека секаде во светот има луѓе земјоделци и сточари, ама само овде се срамат луѓето од таа работа. Само овде е најбитно да се постелеш во некоја канцеларија и шефуваш и мислеш дека си најјак со партиската книшка во џеб. Изворот на нашата егзистенција е во сточарството и земјоделието, ама некои баш и не го сфаќаат тоа. Нели сите бараат за децата органско домашно да биде, е фабриките не го произведуваат тоа, туку селаните на кои им се потсмевате

    И за алиштата да прокоментирам. Големата ми порасна во алишта од на братучет ми децата и не се срамам да го кажам тоа. Јас на моите деца многу малку облека им имам купено, а фала Богу па не одат во партали и нечисти алишта. После нашите алишта ги дадовме на друг братучет кој е инженер, а жена му докторка и не се искомплексирани што сметат дека децата мора у најнова мода да се облечени или да мора да има етикета зара на нив.
    Исто така и немам аспиратор носко од 1000 и кусур денари, и најобичниот од 300 ми завршува работа.
     
    Последна измена: 30 март 2024
    На baby-star, жули, Mnik и 4 други им се допаѓа ова.
  19. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.147
    Допаѓања:
    40.359
    Пол:
    Женски
    Кај нас скоро имаше еден дечко што доби на лото, не голема сума ама доволно да си ги оствари соновите, мал град е па се знае што и како. Свекор ми со денови го пцуваше детето оти парите ги потрошил да си купи овци и да си направи фарма, а он и предходно тоа си работел. Секој ден кога ќе се спомнеше тоа, свекорот одма коментираше, дека бил прост, место да ужива, место ова она, мисли дека он седи дома и ништо не работи, сите такви амбицио имаат.
    Според мене тоа е сосем лигитимна и паметна работа што ја направи дечкото.
    Јас животна желба иам да живеам на фарма или ранч и ако добијам голема сума на пари сигурна сум дека истото ќе го направам, уште сега гледам дека ќе го мавне пак срцето за таква одлука.
     
    На Zumbulche, *Amethyst*, Erika.greeneyes и 4 други им се допаѓа ова.
  20. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.163
    Допаѓања:
    32.256
    Пол:
    Женски
    Oк стари алишта, мене порано ми давале братучетките постари од мене што се, ама многу убави и модерни работи сочувани, постари од мене се 3-4 години, мајка ми моите ги давала на братучедка што е помала од мене 6-7 месеци, и немало врска со сиромаштија, тоа време некако повеќе сме имале, зборам за нас.
    Исто и сега на мм братучетка има пари, сака ново да си купува за детето, ама и сестра и има постари деца 2-3 години од нејзиното и и дава нешто, работиве како нови се, а не да ми дава алишта од пред 15-20 години.
    Не е за пари работава, од инат е.
    Ако е за тоа, носат на децава за крштевка за повојница, другарки имаат неотопакувани алишта што им носеле.
    Не е работата за стари алишта, туку што со сила наметнуваат, и едно е децата од другарка, братучед/ка што децата се постари 3-4 години, па и 5-6 нека се, а друго е од пред 15-20 години.
    Ти алишта веќе се пожолтени, тешко и да се исперат, мирисаат лошо од многу стоење.
     
    На Amore123, Dennings и Feminka22 им се допаѓа ова.