1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Trupko

    Trupko Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2024
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    И јас си ја носам секаде, се случува да плаче, да е нервозна и да си станам пред време. Тогаш слушам ајде ке ја чуваме наредно ние па вие ќе може да шетате или пак ние ќе ја земеме на одмор да можете раат да си спиете. Се тоа супер не бегам дека ќе дојде време ќе сакаме да излеземе, да патуваме сами, но дозволете ми јас да го побарам тоа, а не да форсирате и да ме правите лоша мајка пошо бебето мене со поглед ме бара.
     
  2. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.026
    Допаѓања:
    7.538
    Пол:
    Женски
    А јас искрено не бев никогаш дечар може да ме прочиташ некаде по темите се плашев да имам дете зошто не знаев како да се понашам со него, дури имав и такви откачени мисли дали ќе го сакам детето колку време ќе ми треба да го засакам хахах. Пошто мене до деца не ме биваше не знаев ни што муабет да им правам.
    Е со ќерка ми сум скроз друга, некоја друга јас. Ама пак не можам да се споредувам со други жени што се видно дечари.
    И замисли ќерка ми е лепенка за мене. А овие постојано се со неа. И никако не можат да го сварат тоа како пак е лепенка за мене.
    Ќе си играат пример и ќерка ми ќе и текне мама мама и ќе дојде кај мене да ме гуши. И тие аман бе веќе остави ја мајка ти . Па како само ти да имаш мајка.
    Таа вака седи со нив ама да не нема со саати ќе почне да ме бара. И ете со никого освен мене не гушка не гњави. Не бакнува. Тие сите ја гушат ја бакнуваат. Ама на сила. Она нив не. А мене толку многу ме гуши, и толку е среќна радосна. Мм нон стоп знае да искоментира колку многу те сака девојчево. Му викам мала е уште, после ќе не сака и двајцата исто.
    Сите што не гледаат се чудат и општо има коментари дека премногу била поврзана за мене дека сме имале некоја посебна врска.
    Обично еве имам и другарки сами живеат па пак децава не се лепенки за мајката.
    Свеки кажа дека и нејзините не биле лепенки.
    Еднаш вака ме изнервираа и им викам сум се покажала бе како мајка, затоа.
     
    На Zumbulche, VDT2906, H.VAGA и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Многу се замараме ние одредени жени. Тоа го имам приметено. Секој збор од луѓево (општо значи од било кого) си го ставам при срце. Особено за детево. Ама си викам можеби со тек на време ќе почнам да гледам поинаку и ќе научам да не се замарам. Учам како да игнорирам одредени муабети, ќе научам и како да не се замарам. :D
     
    На Mother of 2boys, Трагедијаупмм, *Amethyst* и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Абе остај ги жити се. Свеки неможе да се помири дека седнувам и играм со детево, односно не може да се помири дека не е она единствената која игра со него. Зошто повеќето деца од околина играле со неа кога биле мали, а никој друг од домашните не го правеле тоа со нив и сега оваа е љубоморна зошто и дома не е така. Некогаш кога ќе сме надвор и она е тука негде, по погледот и' се приметува дека и' смета. Нема како посебно да се истакне во животов на моево дете пред мене, си има кажано "децава ме памтат дека сум играла само јас со нив". Не треба многу за да сфати човек. Вчера свекор ми беше дојден кај нас и јас со малиов пуштам машина и свекор ми му вика "дедо ти си знаел да пушташ машина? Чим знаеш, дојди и на баба ти пуштај и', да не се мачи, ја болат рацете". Уште што не му реков кажи му на дедо ти, дека ти ќе го научиш него да пушта, па да си знае да си ги пере своите гаќи.
    Коментаров со мачењето му беше индиректно за мене, зошто јасно и гласно имам кажано дека може сами да си се перат, зошто се здрави и прави, а се очекуваше обратно. Ама ете изигнорирав, детево преќуте и така демек неприметно му помина. Глупа сум, не сфатив.:rofl::rofl:
     
  5. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.411
    Допаѓања:
    14.165
    Пол:
    Женски
    А со кого побогу да е приврзано? И тоа на сила лулање силно за да заспие…
    Пресечи си со време. Едно е да ја подржи,поигра, ама да се прави мајка неможе.
    Кажи и еве ти го твоето дете, успиј го ако сакаш.
     
    На Erika.greeneyes, *Amethyst*, Anyshka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.347
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    И ние расневме со баба и дедо, никогаш не иделе така контра и инает на снаи. Мајка ми, стрина ми и тетките мои биле почитувани како мајки на своите деца. Баба ми и ден денеска ги прашува дали може мазник да направи и за нас внуците. Што да ни купи или слично толку почит се имало едни спрема други.
    Сега од стара особа тешко.

    @Trupko Добредојде во клубот. Нема да се разбереш со таква баба ( бегај , одбегнувај ) колку можеш највеќе, за да не се нервираш. Уште побизарни работи ќе прави.
     
    Последна измена од модератор: 8 април 2024
    На Mother of 2boys, Трагедијаупмм и Anyshka им се допаѓа ова.
  7. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.163
    Допаѓања:
    32.256
    Пол:
    Женски
    Муабетов со машинава е"ти кажав ќерко, сети се снао". :rofl:
    Мене ме интересира зошто со внуците од ќерките не прават така?
    Туку како ќе кажат ќерките така прават.
     
    На *Amethyst* и Malesia им се допаѓа ова.
  8. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.347
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Болештини :whew:
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Herbie

    Herbie Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2024
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Како му викала шимпанзо бре, таа ептен забегана била. Што нема да се чудиш...
     
  10. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.411
    Допаѓања:
    14.165
    Пол:
    Женски
    Ќерките се си знаат, нема што да им се кажува.

    А едни комшии кај моите, несмеат на писнат пред ќерка,зет, снаа и син, па само дофрлуваат и солат памет по други. Па и односот…
     
    На *Amethyst*, Anyshka и Malesia им се допаѓа ова.
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.675
    Допаѓања:
    34.948
    Пол:
    Женски
    Децава скокаа на кревет и затоа така им викаше. За неа тоа е нормално. (facepalm) И после зошто децава не сакаат да одат кај неа.

    Затоа понастрана од такви.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.347
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Такви злобни со сите се злобни. И со деца свои и со внуци.
     
    На MG3, Anyshka и SummerGirl им се допаѓа ова.
  13. Bellaa1234

    Bellaa1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    715
    Допаѓања:
    867
    Пол:
    Женски
    Dobivme bebence skoro. So maz mi ziveeme vo mojata kuka bidejki tatko mi e vo druga drzava a majka mi e pocinata I plus vo ovoj grad rabotime.
    Se porodiv carski I bev mnogu loso I psihicki I fizicki. Majka mu ni dojde napomos no podobro da ne dojdese. Lugje 4den od operacija taa poveke zbuneta od mene, zenava mi se obrati na visok ton zosto nozinjata mu bile zarezanki(a toa od corapcinjata normalna pojava) pocna da mi se dere. Jas tuka puknav I kazav ako saka da mi pomagat okej ako ne da ne odmaga so vakviot ton. Doticnata se rasplaka me napravi vinovna I sum bila Bez oset, stana I si otide, ispadna demek jas ja isplasiv taka SE zalese na maz mi. Duri nesakase da mi Kazan nemu za situacijata. No najlosoto od SE e Sto SE razocarav od maz mi. Vo negovite oci jas bev vinovnata I taa so ja napravi situacijata. SE ispokaravme, zasto nikoj ne mozese da sfati deka jas sum taa Sto od takvi situacii moze da padne vo depresija. Deka se ucam I sum mlada majka. Nakraj doticnata svekrva mi I rece zgresila ama bidnalo, I deka e strasno navredena.Si najde racka da ne pomaga. Barem Jas taka mislam. Maz mi ja gleda kako svetica a mene me povredi najmnogu na svet. Se prasuvam kako posle ova jas ke ostanam so nego? Kako....iako mi se izvini za zborovite dzabe e se.
     
    На Mother of 2boys и *Amethyst* им се допаѓа ова.
  14. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.606
    Допаѓања:
    99.342
    Пол:
    Женски
    Абе свекрвите се прават мајки кај вас, мене мајка родена ми рече Ти оти го доиш и му даваш цицка, да те видам да не го доиш, нема да те погледне.... Само и реков да размисли што рече и си заминав. Со смеење и тоа ми го кажа тоа. Е арно де, не мислела она така, се насмеала. Не дека си отиде после 7м и бебе не ја бара, ама нема везе. Страшно!
     
    На VDT2906, Zumbulche, *Amethyst* и 2 други им се допаѓа ова.
  15. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.217
    Допаѓања:
    6.634
    Секако не смеела да ти вика и да се вреѓа. Како може да и вика без причина на жена штотуку породена,на која и пукаат хормони и не знае уште што со себе и со бебето. Немој да дозволуваш вакви испади.
    Маж ти те наптавил виновна. Воопшто не требало да се меша. Кога разговарате -држи до себе. Покажи заби од почеток и после сами ќе сфатат кај им е местото.
    Имаш среќа што сте далеку. Остај помошта во првите неколку години,па ќе тргни градинка ехее..никој нема да ти треба.
    Поарно така него ли над глава да ти стои цел век и да го крева носот.
     
    На VDT2906, Zumbulche, Bellaa1234 и 4 други им се допаѓа ова.
  16. TinnaMinna

    TinnaMinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2022
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    358
    Пол:
    Женски
    Оваа мојава свекрва од раѓање на детево му вика мама на работа ќе одиш ти со баба ќе седиш
    Изгледа тоа и е најголема желба,и некни пак му вика што ќе правиш мама кога ќе оди на работа (а мама уште ни бара работа ни планира)
    Реков во градинка ќе оди што ќе прави и се зачуте(facepalm)
     
    На *Amethyst*, Mnik, Lena0903 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Lena0903

    Lena0903 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2023
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    374
    Пол:
    Женски
    Можела со убав тон да даде совет околу чорапчињата, а не да вика особено не на штотуку породена жена. И воопшто не си виновна во ситуацијава. Игнорирај ја и оддалечи се, се заклучува дека жената е сплеткарка. Покажи студен однос, па маж ти сам нека сфати.

    Бев деветти месец бремена, а за три месеци оттогаш бевме поканети на свадба кај близок другар на маж ми. Значи уште детето неродено, таа ми испланира дека ќе дошла со нас, ќе седела во кола со бебето и ќе ми се јавувала кога ќе треба бебето да цица. Сега дури ми е смешно кога се присетувам. Значи план како од првооделенче. Нормално, кога дојде време за да одиме на свадбата, не ја ни рецнавме. Битно свекрвиве животот ни го испланираа.
     
    Последна измена од модератор: 8 април 2024
    На VDT2906, *Amethyst*, Dennings и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Болдираново, кај мене беше и сеуште е. Абе за секој момент она има/ше план. Ја пак ќе кажам, од каде им е таа замисла дека имаат право и одговорност да одлучуваат место нас? Што сме ние? Мене лани за на една свадба ми имаше испланирано како она и син ми ќе седеле дома,испланирала и за вечера што ќе му направи (месец дена унапред), жената не ме ни праша што планираме, битно она испланирала. Секако не излезе по нејзино, се напна зошто дете ќе сме земале, па порција ќе требало за него, срамота ќе било, а луѓето на мм му рекоа "сите ве планираме". Ја и викам не се потресувај, јас нема да јадам, моето ќе му го дадам, детето секако јас и татко му си го планираме со нас да иде. И госпоѓата до последно викаше јас не идам, имам болки од артрисов во надеж дека ќе го оставиме дома со неа, а недела унапред си го имаше испрано фустанот за на свадба. :rofl: И на крај дојде кога виде дека не ја есапиме.
    Што е тешко да прашаат? Или се знае, они што ќе речат и поп што ќе закопа. Будалаштини.
     
    На *Amethyst*, Трагедијаупмм и Anyshka им се допаѓа ова.
  19. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.347
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Еве ја испланирала утре да го носи до банкомат требало да шета да се социјализира
     
    На mal.ecka, Zumbulche, Antebellum и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
    банкар во најава?8)
     
    На mal.ecka и eliesaab им се допаѓа ова.