1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.147
    Допаѓања:
    40.358
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со членката погоре за коментарот за цицањето. Не гледам ништо лошо во констатацијата, ти веројатно пошто си ја ставила на пик, сега ти смета се.

    И свекрва ми знае да рече е што ме гледаш во гради моите се нефункционални и ќе се насмееме и двете, оти е смешно, не дека ќе му даде да цица да и беа функционални
    . Некни баш со золвата се заебававме дека доевме и двете и моето тргна од неа да цица:D Смешно ни беше, секако дека не му дозволив ама она се зебаваше со дојди ќе даде тета и тебе.
    Некогаш си бараме проблем каде што нема од што сме изреволтирани што не можеме да реагираме како што сакаме од почит, а реално некогаш ни нема проблем кај ние што гледаме проблем.
    Золвата пример деновиве за се ја измаршира свекрвата што пробаше да наметне за мое дете, секако дека и јас не и дозволував ама пак суптилно нешто ќе се промакнеше, ама затоа ќерка и ја стави во ред и деновиве уште подобра е од што беше. Милина дома:D
     
    На Cosmic Girl, Mother of 2boys, fashion-addict и 14 други им се допаѓа ова.
  2. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    2.757
    Пол:
    Женски
    Мојава па ако види со маж ми дека се смееме за нешто лута е и се издишва(facepalm)а ако се потскараме задоволна е, абе што си ја мачи душата јас незнам, и ке кука притисокот и се дигал(facepalm), леле бе жено божја зошто толку си штетиш себеси.
     
    На Amore123, lovely91, TinnaMinna и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.163
    Допаѓања:
    32.255
    Пол:
    Женски
    Не бе, ние си замислуваме така.
    На темава не смееш нешто да се пожалиш, форумските полицајци дежураат.
    Не знам и зошто постои темава.
     
    На LUCI 99, ♡ Cinderella ♡ и *Amethyst* им се допаѓа ова.
  4. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    3.183
    Допаѓања:
    39.724
    Темава првично е отворена мислења да се кажат демек статистиката велела браковите се распаѓале ради старите...

    Значи имала и друг наслов. Сигурно со тек на време ја преимениле , ради тоа што почнале жени да си кажуваат проблеми стриктно од свекрвите и да бараат совети.

    Логички е да помислиш дека некој кој пишува на темава бара совет и мислење... Особено ако пишува скоро секој ден, па и неколку пати на ден... И се само истото.

    Е сеа, има и луѓе шо доаѓаат само да се пожалат. Шо не значи дека треба одма да се лутат ако некој им дае совет. Пишете си одма у прва реченица, демек само да се истресам, не барам совет, и чао пријатно...
     
    На *Amethyst*, јolene, H.VAGA и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. SandStorm

    SandStorm Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2020
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    193
    Пол:
    Женски
    Svekrvite se najlolo nesto
     
  6. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    826
    Допаѓања:
    601
    Најлошото е жена !
    Некогаш е свекрва , баба , золва, јатрва, снаа.
    Реално ретко има проблем со свекор, дедо, зетовци , баѓанаци, сураци.

    Овде е муабет за свекрви, ама сите гоолеми проблеми имаат решение кај мажот, а тоа рекла оно овоо тоа е добро утро кај сите.
     
    На Mnik му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SandStorm

    SandStorm Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2020
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    193
    Пол:
    Женски
    Kjuti ziti se
     
  8. dead.flower23

    dead.flower23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    438
    Пол:
    Женски
    Проблемот се прости луѓе кој си зимаат за право да кажуваат што да правиш. Може и свекор да биде пример уште не влезена у фамилија што се вика таткото на дечко ми коментирал како јас не сум била за него зошто сум била доктор ќе сум идела по семинари и ќе сум го изневерувала, плус сум искачала со другарки без него значи го варам и сум се дотерувала што искрено и си внимавам на гардероба сакам да изгледам убаво али тоа значело сум сакала други мажи да ме гледаат. Му кажал оваа не е за тебе да најде некоја работничка во Кам или Стокомак со пуни 30 години сериозна жена што ме искача и дома ќе.седи он ма работа кога идел а јас сум млада и сум искачала дотерано сум го вртела на мал прст. Место да биде среќен што млада снаа ќе има образована и дотерана пак не чиниш што и да направиш..Свекрвата е почината пред некоја година не ја ни запознав можеби и подобро едно гајле помалку.
     
    На Mother of 2boys, *Amethyst*, Трагедијаупмм и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.026
    Допаѓања:
    7.538
    Пол:
    Женски
    Па што очекуваш да мислат луѓе од амзово време. Колку год има свекор ти?
    Такви им се размислувањата на постарите генерации. Он што сака може да мисли, битно е маж ти да не го слуша.
    Ааа да да така е тоа тие во кам и стокомак по дифолт се мирни.
    Ехее колку случаи знам вака по маркетите каде работничките со одговорниот се плеткаат за да добијат позиција шеф. Како да се работи за шеф во некоја америчка фирма а не во маркет.
     
    На *Amethyst*, Трагедијаупмм, Herbie и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.163
    Допаѓања:
    32.255
    Пол:
    Женски
    Aма размислувањата важат само за снаата, не и за ќерката.
    Ќерката смее да оди сама по кафани, смее кај сака да работи, зетот ќе спрема ручек, ама синот е машко, зетот не е, кога се работи за снаата, тогаш размислувањата им се вакви.
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mama11

    mama11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2024
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Како се справувате со олоши од свекрва и золва? Што на секој чекор ве оговараат и зборат како сте гомно од човек, лоша а пред тебе глумат? Не знам више шо да правам нејќам пред очи да ми излезат. Згора на се и маж ми сакаат да го свртат против мене како он многу се сменил откога сме се земале и така натаму
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Никако, освен да ги ставаш на место секојпат кога треба. Ако маж ти е на твоја страна и на пример се расправа со нив или на било каков начин знаеш дека во тие ситуации е покрај тебе, не се потресувај. Јас за мене свесна сум дека се збори којзнае што, ама секако на тоа не можам да влијаам и не им се потресувам, дури смешно ми е колку ги нервирам. Како и да направиш, не можеш да им погодиш, ако нејќат да им се погодиш. Е ако маж ти не те брани, ако е со нив, ако ги брани нив, тогаш имаш голем проблем и или работиш со него за да се средат проблемите или се пакуваш, за да те сфати озбилно.
     
    На *Amethyst*, mama11, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. mama11

    mama11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2024
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    На моја страна е им кажува им укажува секој пат да не ме ставаат во уста мене и пак исто. Нема разбирачка
     
    На Mnik му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Штом е така, не се замарај. Секако нема разбирачка.
    Мене баш за оговарањево ми е смешно, патетики живи. И уште во лице ти вика "јас нигде, ништо не зборам".:rofl: Јас за други работи се нервирам. Ќе ги сфатат луѓево кога тогаш какви се. А тие што нема да сфатат, едноставно не можеш да смениш ништо, нека мислат што сакаат.

    Тоа од мака и љубомора го прават, не се веќе No.1 во животот на синот/братот. Мене свеки кога почнав да доаѓам во куќава (на само) ми рече: Бившата (на мм бивша девојка) не остана со него, зошто се расправаше со мене (читај меѓу редови работава). Ама си виде низ годиниве дека не е баш така, па мм најлош син бил, не почитувал и не сакал ни мајка, ни татко. Затоа се такви, што друго им останува освен да лаат.
     
    На *Amethyst*, Zumbulche, mama11 и 4 други им се допаѓа ова.
  15. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.026
    Допаѓања:
    7.538
    Пол:
    Женски
    Господе, свеки моја да не си има клонови низ светот ?
    Муабетиве ...
     
    На *Amethyst*, Zumbulche, mama11 и 3 други им се допаѓа ова.
  16. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    6.127
    Јас не разбирам моја, твоја страна.
    Кога се влегува во брак ние сме примарно семејство. Се друго се трга на страна.
     
    На KuklickaSk, Mother of 2boys, *Amethyst* и 3 други им се допаѓа ова.
  17. mama11

    mama11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2024
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Леле ќути ги слушав еднаш јас при мои здрави уши пробува да ме манипулира и плаче со крокодилските солзи се мава во гради нееее јас не кажав такво нешто неее никогаш не зборам лошо јас за тебе :o Така така чим синот си ја брани жената пробуваат да го свртат против неа и дека он најлош син бил што не ги слуша. Јас сум му перела мозок, не го гледал тоа до себе какво било и дека тешко било да се живее со мене :D Траги комедија....
     
    На *Amethyst*, Zumbulche, VDT2906 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Секако, во право си. Така се изразив. До душа во секој брак треба да е така, ама еве читаме доста жени, мажот смета дека "мама е во право", па од таму потекнува негова, моја страна.
     
    На Anyshka и mama11 им се допаѓа ова.
  19. mama11

    mama11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2024
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Така е. Тоа му го објаснувам на маж ми и фала богу си го сфати. Има семејство од каде што е дојден и сега негово семејство што сам си го створил. Сега треба со цели раце да се предаде на семејството што си го створил. Тоа не значи дека ќе се откажеме од семејставата од каде што сме дојдени туку дека ние сме си на прво место
     
    На *Amethyst*, Zumbulche, VDT2906 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Herbie

    Herbie Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2024
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Да си се олеснам, беше денес јадачката дојдена со тетка на мм. Абе влезе и одма го зеде бебево, ај во ред нека го ппдржи и задтанува и му вели "шо ја гледаш мајка ти, за јадење ти дава зато ја гледаш" значи ова о е втор пат како тресо глупости, сппред незе бебе мене ме сака само за јадење. Има експертско мислење за се, отстрана да ја гледаш се прај помајка од мене. После ами оти не му ја ставате играчката вртелешка на креветче (играчкава е стара 20 години и е скршена), и велам скршена е. Дај ми ја ми вели свекор ти че смисли нешто, и велам не мора 500ки е ќе купам. Зошто да даваш 500ки. Господе боже помагај кај и не ти помага па и за твој пари ќе ти кажува. Уште бремена ко бев според незе ништо не ми требаше, требаше да го гледам бебо во ѓубрето од пред 20 години шо го довлечка шо го собрала од кај јатрва е. Значи не ја можам ич, ама ич. Женава донесе поклон за бебо, панталонки ама поголеми за година. И вели јадачов ами за велигден да сум му ги облечела да сум ги завратела само, бебо има 3 месеци. Страшно луѓе страшно