1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    1.039
    Допаѓања:
    2.323
    Пол:
    Женски
    Извини вака ама ќе му кажеш на маж ти зошто гледам нема никаква разбирачка тука јас си одам, ако сакаш со мене ајде ако не чао пријатно. Прочитав дека е на твоја страна и се тоа, ама како на твоја а пак те остава да живееш заедно со старите?! Покажи му заби малце и на маж ти:)
     
    На Aschenputtel и mama11 им се допаѓа ова.
  2. Estella

    Estella Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2021
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    519
    Пол:
    Женски
    Strasno kako si barate samo povodi za raspravii so lugje .
     
    На ArabellaStarfall, An-na, andromedae и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Mislovna imenka

    Mislovna imenka Нов член

    Се зачлени на:
    16 април 2024
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Не можам да разберам како може некоја ваква глупост да изнервира возрасна особа која решила да стане мајка. Како може да ти е гајле што зборува и како зборува, нејзини пари ли трошиш? Нека си зборува, а ти истерај си по свое. Толку гнев во неколку реченици никому добро не носи.
     
    На An-na, senza.parole, Estella и 3 други им се допаѓа ова.
  4. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    9.808
    Пол:
    Женски
    Прво мислење во темава ми е кога се пожалив од нив двете.
    Не се справувам веќе никако, само ги игнорирам. А зборат за мене ги слушам ама си терам по свое.
    Гледам само дека на золва ми навистина и е убаво со син ми и за разлика од мајка и ме прашува за се во врска со детето. Инаку по карактер е злобна, провоцира, за се иде контра, сите други поарно правеле од мене, факултетот ништо не ми вредел (а она нема ни средно завршено до крај).
    Ова ти го пишувам чисто да ти дам слика за тоа што карактер е, мајка и побетер е.
    Ама игнор му е лекот, помножи ги со нула и ке видиш дека ке сменат однос со тебе.
     
    На Skorpija25, Mnik, Zumbulche и 2 други им се допаѓа ова.
  5. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.409
    Допаѓања:
    14.164
    Пол:
    Женски
    Незнам што и се деси на женава или јас лошо ја проценив.
    Изгледа она второто е. Прво си мислев ај женава има поминато тешки ситуации, се мачела, ама не не не, ова е ненормално.
    Јас и не ја фермам многу, свекор ми па ич, тој е па еден инат, една особа што мора да е по негово. Си терам по мое, дали они се нервирале , дали им сметало баш ми е гајле. Будала и јас , што ги третирав и трчсв за нив.
    Како и да е, со план сме да си идеме од тука. Нема да е одма, за година две, ама и мм штом го има истото мислење , подруго е.
     
    На Skorpija25, Mnik, Трагедијаупмм и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.299
    Допаѓања:
    95.021
    Ти немаш проблем. Сама си правиш проблеми.
    И свекрва ми плетеше за ќерка ми, па јас ништо не и облеков. Виде колку облека изнакупив, ама на неа досадно, ќе плетам сега за внуката. Плети, ако имаш вишок раце.
    Се правев мутава, се спомна неколку пати и се заборави.

    На едно место позади ќерка ми немаше косичка, абе се опседна дека на детево нема таму коса да му никне.
    Ја игнорирав.

    Мајка ми, да беше до неа, детево по дома ќе беше цело време со капче, дека зимско бебе.
    И кажав да не ми се меша, капче ниеднаш не ставив.

    Ако за вакви глупости замерувате, на вас си правите нервози, они ќе си кажат, ќе заборават.
    А вие вртете си во глава цело време, оти хеј, свекрва ми рекла некои панталончиња да му облечам. Мнооогу голем проблем.
     
    Последна измена: 18 април 2024
    На Skorpija25, Dilajla123, Oneo и 15 други им се допаѓа ова.
  7. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.756
    Допаѓања:
    2.782
    Пол:
    Женски
    Мојана олош не виден, не те остава ништо да збориш да кажеш, а таа кога ќе се разборува не престанува, се прави дека само она знај се и кажуваш пример нешто, еве пример јаболкото е убо за јадење она одма контра тие прскани се зошто ти се. Си најдува и измислува болести за се и се најлошото шо можи од било шо знај да го искоментира, токсична, те прекинува кога зборуваш и таму кога одам си ќутам и само да да велам колку да не се расправам а врска нема од ништо, не почитува ниедно мислење, никаква култура.
    Ми се меша со детето во последно време го одбранува за се и сешто ако малце е искаран и детево почнува да се буни пошто има две мислења и не знае како да реагира. Јас едно велам таа друго секогаш обратното, не живееме заедно но јас сакам ко ќе појдам прво мене да ми е пријатно да седам таму барем биле тие два часа за викенд и да не се чувствувам како натрапник.
    Кога јадам ми застанува над мене и зјапа бог да чува. Ако одиш во вц или одма после прегледува кај си шо си, да не мисли ја крадам јас не знам шо да мислам од сето ова.
    Ете не знам како да ја истрпам за викенд ама мора и да се појди.
    Барем да го заигрува детево ко ќе сме таму.
     
  8. mama11

    mama11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2024
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски

    Му реков сеа последно јас не правам муабет веќе со нив ти ако сакаш прави муабет и размисли си дали ќе се одделиме или ќе си идеме од куќава јас на ист спрат и во ист двор не живеам повеќе чим не знаеа да ценат се што правевме за нив и не вреѓаат и мене и тебе толку. Еднаш простив, два пати простив више им стана навика не простувам.
     
    На NNK19 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.756
    Допаѓања:
    2.782
    Пол:
    Женски
    Најдобро е да си одите од таму.
    Но мислам дека золвата е најкрива за се и пробува такви игрици или си се погодени со свекрвата, нека и речи неа нека прекини или не мора со неа да живеете, таа е помлада ќе разбери затоа мт со неа нека се разбери. Ако продолжат и ти прај го истото одговарај ја зборувај најлошо шо можиш со некој твој близок, јави се на пријателка и на цел глас зборувај за неа да види малце како е. Ако ги начекаш повторно така да оговараат влези му во соба и се во лице да му кажеш барем нека ти олесни навреди ги и излези си.
    Да видат малце како е, со лошото лошо треба.


    Мојана е најголем верник, се знае се следи и во најголемите постови најлошо, најголемиот отров од уста и излегува.
    Може да се слушнат најлошите зборови од нејзина уста, шо јас никад дома кај мајка ми не сум ги слушнала.
     
    На *Amethyst* и Трагедијаупмм им се допаѓа ова.
  10. jacqueline.s

    jacqueline.s Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    4.092
    Допаѓања:
    20.159
    Пол:
    Женски
    Маж ти шо вели на тоа?
     
  11. Mislovna imenka

    Mislovna imenka Нов член

    Се зачлени на:
    16 април 2024
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Каде пишува дека морате да одите? Свекрва ми направи пар глупости додека беа бебиња децава, не ги виде со години а на 500 метри живееме. не сум стапнала таму од тогаш, маж ми скоро ич, децава одат само ако сакаат, ама големи се веќе. Ништо не мора, поготово не за себе.
     
    На GoldLeo, Трагедијаупмм и Anyshka им се допаѓа ова.
  12. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.163
    Допаѓања:
    32.243
    Пол:
    Женски
    Точно, ништо не се мора, ако сака мажот нека оди, син им е, снаата ако не сака нема потреба.
    Еве ние последен пат откако бевме таму, си имаме спрат, јас си седев горе, мм се симна на 15 минути, јас не, сепак него му се родители, нека си ги гледа.
    Па свеки се качи да ме викне да сум се симнела, и кажав дека ќе одмарам, она не се разбира од збор, и си заклучив, не е морално да седам со нив.
     
  13. dead.flower23

    dead.flower23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    438
    Пол:
    Женски
    Јас никогаш не би живеела со неговите родители некако тоа ми е предуслов за брак ако нема стан ни тој и јас или рентаме тогаш ништо а јас да трпам секојдневно војни не пошто и за нив е странец им доаѓа у куќа. Затоа на време со муабет му кажувам и тоа е. Ако немаме финансии тогаш не сме спремни да живееме заедно.
     
  14. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    826
    Допаѓања:
    601
    Не секогаш е се како што сакаме.
    Ние живеевме 2 години заедно, за да се поштедиме од кирии ,сега сме скоз сами.
    Кога ќе се навратам наназад незнам дали би исто направила, заштедивме пари а нерви изгубивме.
    Од друга страна да не штедевме тие 2 год можеби ќе бевме уште под кирија.

    А верувај кој сака и кому му се дозволува и од далеку се меша..
     
    На lovely91, Трагедијаупмм, Zumbulche и 2 други им се допаѓа ова.
  15. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.535
    Допаѓања:
    3.061
    Ne e nikogas kako planirame, ama pak vakvi stvari se pravat so nekakov plan.
    I vo toj moment biras koe e pomaloto zlo, dali mozes da gi trpis drugite, ili da frlas pari. Jas rado frlav pari, da ne gi trpam ni ednite, ni drugite.
    E sea, mozda mozev eden kup odmori da isteram so tie pari, poso stan sekako nemavme plan da zemame vo mkd, no odbrav mirna glava.

    Jas samo vi se cudam na vas so ne ziveete zaedno, a se zamarate so vi rekle I so pravele. Abe od takvo ne gi mavam. Ne krevam slusalka, ne odgovaram ako nejkam, ednostavno imate opcija da ne vi se vturuvaat vo faca sekoj den ako ve nerviraat.
    Jas imav slucka pred nekoe vreme. Jas se slusam so sveki mozda ednas mesecno, koa mi e kejf da sednam I jas do maz mi koa on muabeti so nejze. Ona vaka ne me bara, ni jas nejze, baska razlicna vremenska zona.
    I mu vrtela na mm, toj ne I krenal, zela mene da mi pisuva mene da mu kazam da ja baral koa nemalo da e zafaten. Poso cim ne I se javil odma, zafaten e sigurno kutriot. A jas iako poise saati rmbav togas, valjda sum sloboden umetnik za da izigravam sekretarka. Mm ne bese zafaten, gledase serija so mene. Gledam jas porakite, mu vikam, baraj ja majka ti, a jas niso ne i vrakjam na ova, poso sekretarka na sekoe ne mislam da ti izigravam.
    Duri I takvi stvari secam u koren, poso poznavajki ja nejze I nego, sekogas koa ke ja ignorira, ili nema da mu se zbori, jas ke bidam dezurnata da I kaze so prael sin i. Barem za mene prasaj kako sum koa vise me baras.
     
    На SummerGirl, *Amethyst*, forumce и 8 други им се допаѓа ова.
  16. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.548
    Допаѓања:
    18.285
    Пол:
    Женски
    Исто и кај мене. Нити дигам на телефон, нити им звонам, фала бого шо сме далеко од нив оти и врата ќе им затварев. Едноставно не се замарам бе.
    Не ми е гајле чии родители се, мои не се. Па и за моите неам љубов а не спрема овие.
     
    На Anyshka и SummerGirl им се допаѓа ова.
  17. Mislovna imenka

    Mislovna imenka Нов член

    Се зачлени на:
    16 април 2024
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    И тоа како може да се планира според тоа како сме ситуирани дали ќе се земеме сега, или подоцна. Јас не попуштив, маж ми не попушти, еден месец бевме таму само за спиење и кренавме раце. Преку ден бевме на работа и реновиравме стан, и тие пар саати кога ќе се приберевме ноќе се мрчеше и се даваа "совети". Се погледнавме, уредивме едно сопче набрзински за да може да спиеме таму и поздрав. Се гледаме понекогаш. Теравме многу долга врска баш заради тоа да се осамосталиме и финансиски да се обезбедиме да не зависиме од никого.
     
    На Anyshka и dead.flower23 им се допаѓа ова.
  18. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.026
    Допаѓања:
    7.538
    Пол:
    Женски
    Да да инаку мора одма да им се јават. Не можам да ги разберам. Кога ќе види дека го барала ќе и се јави. Што мора толку да напнуваат. Освен ако е нешто лошо скраја да е.
    Вака свеки нон стоп на мм му ѕвонеше за се нешто. Секој ден. И мм почна да не и крева секогаш во моментот туку од после ја бараше а некогаш не ја ни бараше.
    И таа одма со тие филмови почнуваше да урла да хистериша како може да не кревал слушалка може таа умирала ќе умрела и немало да крене слушалка да и помогне. За што му служел телефон.
    И мм и рече да било нешто итно ќе си го побарала татко ми ако ја не сум ти кренал. Во тој случај предземаш секакви чекори нема да ме чекаш мене.
    И нон стоп истиве испади ги правеше и мене еднаш ми збореше. И и реков е добро де спиел не ти кренал слушалка што толкава галама, ти барем имаш и други луѓе дома да прашаш. Нешто ако ти треба.
    И секојдневно се гледате, знаеш и кога е на работа, знаеш јас дека сум дома што толкава фама сега.
    А и јас на моите не им кревам ако ми спие малата или ја заспивам во моментот ќе им се јавам подоцна. А моите подалеку живеат баш моите немаат кого друг да побараат освен мене ако треба нешто да ми соопштат.
    Маж ми не знаат секој ден која смена е па кај него да му ѕвонат. Не се гледаме секој ден.
    И од тогаш постепено престана да му ѕвони. Инаку беше напорна и кога шетавме, кога бевме кај моите или некаде излезени.
     
    На moonlight-girl.55, Anyshka и Трагедијаупмм им се допаѓа ова.
  19. Трагедијаупмм

    Трагедијаупмм Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2023
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
  20. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.816
    Допаѓања:
    25.757
    Добро жени, пред да се мажите, не ја запознавте фамилијата на сопругот?
    Како може олош свекрва да израсне добар син за вас да ви биде сопруг со кој ќе се согласувате? Или сите на млади години се мажевте лудо вљубени без да мислите каде ќе живеете, од што ќе живеете и дали ќе зависите од некого?

    Краток е животот за да го трошите на безвезни замерки. 17 години сум со маж ми ако се рачуна почеток на врска. Мајка му ја знам 15 години. За 15 години еднаш само и имам сериозно замерено, и кажав директно за што и замерив, ме ислуша, ме разбра и ми се извини. На сите ни сметаат коментари, посебно за нашите деца, ама што па се замарате што кажала. И мојата кажува глупости, пример - детето не сме знаеле да го чуваме, па кој ја слуша, нека си збори, ние си правиме по наше. Во друго време растеле тие деца, пола работи и ги заборавиле, нека си збори што сака, не ми е релевантно.
     
    На SanMichel, Bozica1980, baby-star и 3 други им се допаѓа ова.