1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Macimaxi3

    Macimaxi3 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2023
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Здр жени имам проблем со свекрвата веќе незнам што да направам ми се плаче ако ме верувате толку ми е тешко.
    Само зборува некој глупости за мене како не сум била домакинка како не сум знаела ништо да работам, како сум била ваква онаква и стварно веќе нрможам да издржам имам мало дете кога ми помага кога не. Се нервирам секој ден зборува се и сешто а кога е со мене лице ми прави цело време епа веќе не се трпи ако нешто незнам нека ме подучи ама таа уште кога дојдов снаа несакаше ништо да ми покаже или да мр поднаучи сама се учев се и од интернет и сега незнам што да правам несакам на мм притисок да му правам се расправасо неа ама таа се си тера по старо сака да биде се како она што ќе каже. Тешко ми е многу жени премногу;(;(;(;(;(;(;(
     
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.494
    Допаѓања:
    319.752
    Пол:
    Женски
    Ако си будала плачи и нервирај се оти некоја таму те смета за недомаќинка.Јер да си добра у кујна е најголемо достигнување на 21 век нели |(
     
    На bluebaby, Cherry333, Elliana и 31 други им се допаѓа ова.
  3. Трагедијаупмм

    Трагедијаупмм Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2023
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски
    После 5 г со свекрва можам само да ти кажам дека шо и да направиш ,ама баш шо и да направиш пак нема да чиниш ,па ако сакаш и нозете миј и ги водата пиј ја пак маана ќе ти се најди. Зато ти терај си ја работата ко шо си знајш и не се замарај ако па нешто ти зборува тебе директно ќе и велиш маж ми така ми рече да направам и ајт.
     
    На VDT2906, Skorpija25, LiquidLuna и 7 други им се допаѓа ова.
  4. Macimaxi3

    Macimaxi3 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2023
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Izvini sto ke pisuvam na latinica izvinete site.
    A sto da pravam ako ne placam nemozam sekoj den da slusam od narod kako me sozaluvaat demek jas nishto neznam imam dete go peram go peglam mazot jadenje doma sekogash sekogash cistam se sama i na kraj pak jas ne vredam za nejzinite deca nesmee zbor da se kaze oni se najdobri site drugi ne vredime ni 5 pari, pa nemozam vekje stvarno samo sum bez nikoj a samo gledat kako da me iznerviraat ili nekoj problem so mm da mi napravat stvarno neznam sto da pravam na dusata mi e tesko.
    So nea dzabe i raspravabje i se ne i pravam muabet taa ke pocne da mi zb si kjutam i po nekoe vreme popustam sto da pravam ista kuka sme, ama mnogu mi e tesko mi se cini deka ke pocnam i apcinja da pijam od nervoza.
     
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.309
    Допаѓања:
    33.654
    Пол:
    Женски
    Најбитното - да знаеш да месиш :!:

    Особено тие што немаат мајка (како јас) се неспособни. :x Јас па будала сакав децата да ми ги чува. Море мрш таму.

    Спасот бил во странство :D
     
    На DoubleK, VDT2906, Skorpija25 и 14 други им се допаѓа ова.
  6. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.046
    Допаѓања:
    9.431
    Пол:
    Женски
    Имам јас една таква, што мисли дека синот и снаата треба да живеат под нејзина команда. Златна, место ти да почнеш да пиеш апчиња, направи ја нејзе да пие. Не дека и јас не се нервирам и нема да се нервивам, ама можеш да почнеш да и' се смееш во лице, ко јас што им правам. Следен пат кога ќе чуеш муабет, речи им "што јас да се мачам, си имам свекрва што знае се', нека работи". Јас па намерно вака кога ќе ме буцне некој им пуштам различни муабети, да има што да се расправаат и оправаат. :rofl:
    џабе е да ти речам не се нервирај, ама свиркај си и провоцирај како што провоцираат.
    Иста е мојава, иста. Само што ние сме делени, ако сфатив добро вие сте заедно. Или барај чаре да се одделите или нервирај ги ти нив.
    А за луѓето, луѓето секако ќе си зборат, ама размисли дали вреди да се замараш. Сите тие ќе ги нема за некое време, така да и тоа што го зборат ќе си отиде со нив. И? Толку. Готово. Небитни муабети, исто ко луѓето. Џабе е маж ти и на месечина да ја прати, она од инает ќе си тера така.
     
    На Elliana, Skorpija25, Inana123 и 7 други им се допаѓа ова.
  7. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    6.012
    Допаѓања:
    27.597
    Пол:
    Женски
    И да знаеш да месиш ќе ти најде маана, јер не е како нејзиното. :rofl:
     
    На Elliana, DoubleK, VDT2906 и 11 други им се допаѓа ова.
  8. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.211
    Допаѓања:
    262.257
    Најбитно е две+ години подоцна прво видување, солза да и' капне за тебе 8)

    #незаборавнасум
     
    На VDT2906, Skorpija25, SanMichel и 9 други им се допаѓа ова.
  9. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.284
    Допаѓања:
    2.081
    Пол:
    Женски
    Мене по сите соби ми шета, секаде отвара дури и во фрижидерот шо сме имале како сме имале(facepalm)
     
    На Zumbulche му/ѝ се допаѓа ова.
  10. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.082
    Допаѓања:
    31.307
    Пол:
    Женски
    Не биди будалче да плачиш и да се нервираш за свекрвата што зборувала. Ќе се нервирам оти рекла не сум домаќинка, нема грешка. Мислиш она знаела сѐ кога дошла, абе ајде. Помош од таква не ни ти треба, нека си го задржи нејзиното знаење.

    Многу добро те советувале погоре. Што и да направиш во сѐ ќе ти најдат маана, неможеш да им угодиш. Еве мојата свекрва до ден денес ништо ми нема речено, нит за јадење што сум му симнала, нит за ништо, 2 години сме во брак, ама од кај да ја знам дали во себе нешто не си вика или па потајно не му збори на свекорот?

    Затоа ти велам, не само на свекрва, на никој неможеш да им угодиш. Терај си ти по твое како што си знаеш и ич да не ти чуе.
     
    На VDT2906, LiquidLuna, Erika.greeneyes и 6 други им се допаѓа ова.
  11. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.555
    Допаѓања:
    44.728
    Пол:
    Женски
    Значи кога ја читам темава, не сфаќам како може да има толки катиљ особи. Дали убаво би се осеќале некој на нивните ќерки да им праи така? Дечки ми нема мајка за жал, ама ми има кажувано колку му се тресела, и има последици до ден денес. И мислам дека и ние не би се слагале, пошо ќе го проверуваше нонстоп како е.
    Ама затоа сестра му сѐ знае.
    абе све. Ја такви обожавам. Плус помала сум и од двајцата, иам нерви за инат терање.
    Шо мислат они бе, ако им се фам на партнерите дека се Господин Господин Стефан
     
    На mjay.yyy, Amore123, SanMichel и 5 други им се допаѓа ова.
  12. Tea SK

    Tea SK Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.150
    Допаѓања:
    5.609
    Пол:
    Женски
    Аман бе, каде ги наоѓате овие свекрви во 2024та година, што ви оценуваат месење, готвење, чистење, пеглање???
    Па што ве заболе вас што зборела свекрвата?!
    Јас или живеам во паралелен универзум или не знам што е работава.
    Свекрва поим за замарање? Зошто?
    Евентуално ручеци ако ви прават и ви чуваат деца, па затоа да толерирате и да се замарате инаку муабетиве ми се апсолутно несватливи?!
     
    На DoubleK, kikin, VDT2906 и 9 други им се допаѓа ова.
  13. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.594
    Пол:
    Женски
    Нема врска со ручек правење и деца (внуци) чување.
    Тие живеат во друг град, ниту ручеци ми правела, ниту деца ми чувала, па на почетокот се мешаа и по телефон, и кога доаѓаа за викенди, откако пресековме веќе не се мешаат, и сега знаат да кажат нешто, ама маж ми кога ќе ги погледне преќутуваат, се е до мажите, џабе ние снаите ако се расправаме со нив.
    Имам пријателка надвор од државата се па им се мешаат, не и кажуваат на неа, туку на синчето, па тој е мамино синче и се расправа со жената.
    Имам што живеат во иста куќа, па не им се мешаат, како ќе поставиме граници така ќе прават.
    Ама има и навистина многу напорни, колку и да им се објаснува џабе е.
     
    На VDT2906, *Amethyst*, Mnik и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Likicka

    Likicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    55
    Се додека живееме за што ќе каже или кажал народот ќе си имаме измислени проблеми. Народот ниту сметки Ви плаќа, ниту деца Ви чува, ниту Ви дава кров над глава. И зборат и ќе зборат што и како да направиш. На крајот од денот сама работиш, вртиш куќа, одржуваш семејство, не народот. Народот нема да дојде чаша вода да ти подаде кога ќе ти е најтешко. И од кај ти идеја дека треба сметка да даваш на народот колку вредиш? Што си ти, стока за продавање?
     
    На VDT2906, IRBBB, LiquidLuna и 10 други им се допаѓа ова.
  15. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    9.628
    Пол:
    Женски
    Потпишувам!
     
    На Anyshka, Mumoftwo30 и Mnik им се допаѓа ова.
  16. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    3.033
    Пол:
    Женски
    Зошто ти треба валидација од свекрва ти?
    Може треба да престанеш да правиш работи кои сметаш дека поради нив таа ќе престане да те критикува.
    Пробај да живееш за себе и својата фамилија.
    Самата си ја правиш фактор во животот. Престани да ја издигаш на пиедестал.
    Не си била домаќинка? Бре бре.
    Нема што ти апчиња за пиеш, за некој друг што треба да пие.
    Проблемот ти постои, само затоа што не се цениш и вреднуваш себе.
    Сака таа по нејзино, ти ќе сакаш по твое.
    Најпасивно средство за уништување свекрви е-Да, така е. И си правиш по свое.
    Што чекаш?
     
    На Sophitas, Lanna89, VDT2906 и 15 други им се допаѓа ова.
  17. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.284
    Допаѓања:
    2.081
    Пол:
    Женски
    Ма дај кога ќе сфатите дека синчето си го сакаат повеќе од нас, никогаш нема да не почитуваат, дека му паѓа тешко шо не се шефиците во куќата повеќе, дека синот си ја слуша жената, е тука ги боли.
    Шо може да те научи шо очекуваш од неа, се ќе си најдеш шо треба не е тоа некоја филозофија. Гледај делете се оти на подобро и нема да ви оди, кога се така поставени работите.
     
    На Anyshka, Mumoftwo30, Erika.greeneyes и 3 други им се допаѓа ова.
  18. LiquidLuna

    LiquidLuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.340
    Допаѓања:
    16.292
    Пол:
    Женски
    Муабетов од свекрва ти извини ама "бла бла бла" треба да ти биде во уши. И ништо повеќе. Не си домаќинка? Не си. Толку. Крај на муабетот. :D

    Сарказам и незамарање најмногу ќе ги боли особите што се дрзнат да ви се мешат у куќа и домаќинлук :)
     
    На VDT2906, Anyshka, IRBBB и 11 други им се допаѓа ова.
  19. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.555
    Допаѓања:
    44.728
    Пол:
    Женски
    Како да му објаснам на дечко ми дека ради ова неќам у заедница. Јас сум му кажала директно дека неќам ради мир, и пошто не можам допрва и на други да се прилагодувам. Со татко му многу се слагам и го обожавам, ама знам дека пак нешто нема да чини. Едно е вака кога се гледаме. Шо и да праам пак нема да чинам толку, и дома го иам истиот пример. Мајка ми, им се нашла на баба ми и дедо ми 1000 пати повеќе него тетка ми, она не се замара, мајка ми шо не праела, поготово за баба ми, и пак ја оговарале и тетка ми е светиња коа ќе дое. И ова му го иам кажано, и неќам ни сестра му со фамилијата да ни доаѓа у иднина пошто седат со недели. Ја не можам некој да ми ремети мир. Он ме разбира за среќа. Само е машко и нз как ода му речам, дека никад нема да сум доволна за нив.
    А му иам плеснато дека знам дека сестра му не ме сака. Е зошо не би ме сакала. Е ајде де? Не ни имам кога нешто да им направам лошо, а нит сакам
     
    На Anyshka, Mnik, Mumoftwo30 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. SanMichel

    SanMichel Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    340
    Како што те забележувам по темите не те сака бидејќи имаш rebels дух кој отворено си кажува што мисли. Да глумеше часна сестра ќе и беше богиња до сега.
    Ок, не мора да те сака.
     
    На Mnik, Mumoftwo30, Lisandra и 6 други им се допаѓа ова.