1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.810
    Допаѓања:
    2.713
    Пол:
    Женски
    Анушке, јас сум и снаа, и золва, и ќерка. Да ти кажам дека мајка ми ме куди и кара секогаш кога не сум во право, имам снаа, мајка ми не може се што мисли да и каже на снаа ми, зошто така би се скарале, може се да му каже на брат ми или мене, зошто мајка ни е, тоа е исто како твоите да му изнакажат на сопругот мн работи кои што би ти ги кажале тебе, секако дека тој погрешно ќе ги разберњ и ќе е лут можеби, а тебе ти се родители, и некако подруг е односот, нели не можеш исто да се однесуваш и зборуваш со синот, ќерката, снаата и зетот, неизводливо е, таа е реалноста, зборувам од името на ќерка, золва, снаа... :?:
     
    На Didajo, Karinas, FridaodaMk и 8 други им се допаѓа ова.
  2. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    5.932
    Допаѓања:
    27.248
    Пол:
    Женски
    Татко ми Бог да го прости ако згрешев нешто ќе ми кажеше, ама на вереницата на брат ми збор и нема преречено, јас и на мајка ми знам да и кажам нешто, ама таа мајка ми е, ќе ми прости, исто и золва ми ако им каже нешто (а нон стоп ги кара), како ништо да не било, ќерка им е, јас и за нивно добро нешто ако им кажам ќе се налутат, исто и маж ми ако им каже нешто син им е, комшика што има двајца синови велеше "прво треба своето да го видиш, па туѓото".
    Ама секој не го сфаќа тоа, има секакви.
    Еве и мајка ми се може да ми каже, можеби во моментот ќе и се налутам, ама ќе и простам, ама на маж ми ако му каже нешто, и да е за негово добро, погрешно ќе сфати.
     
    Последна измена: 21 мај 2024
    На Karinas, FridaodaMk, mama11 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.810
    Допаѓања:
    2.713
    Пол:
    Женски
    Да де, тоа сакав да кажам истото.
    Затоа не мора да значи дека сите се против снаите а ќерќите најдобри, си имала добар пример од татко ти, фала богу дека секогаш треба од своето да почнеме, туѓиот секогаш би се налутил, што викаш и за негово добро да е, затоа мајка ми си ќути повеќе пред снаа ми, како што таа ќе си реши така нека си биде. Така вика секогаш.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Macimaxi3

    Macimaxi3 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2023
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Zа site ato pisavte ve svakam i ne i pravam muabet kolku vreme ama nemozam da ne i davam so degeto da se gleda pak covek sum od gospod mi e strav od dr nikoj, ne i pravam muanet so nedeli i posle pak ke pocnam i taa prodolzuva.
    Kolku pati zabi i pokazav i sekoj den se karame i maz mi so nea ama taa pak si tera po nejzino nema so nea razbiranje edino treba da se odselam ama polani go sreduvav spratot nemozam odma da se iselam tolku pari lupnav za da se iselam i kluc da stavam.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LiquidLuna

    LiquidLuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.339
    Допаѓања:
    16.280
    Пол:
    Женски
    Епа не се замарај тогаш. Маж ти нека се кара, ти свиркај си и затвори врата. Детето може да го гледа, тебе не мора :)
     
    На Anyshka, Mumoftwo30 и Mnik им се допаѓа ова.
  6. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.810
    Допаѓања:
    2.713
    Пол:
    Женски
    Abe nema ni da i zboram, nit jadenje da i davam, neka si naprai sama stom mn kazuva.
     
    На Mnik, Anyshka, Macimaxi3 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.039
    Допаѓања:
    97.065
    Пол:
    Женски
    Штом маж ти е со тебе, што па се замараш толку. Нека збори она колку сака, од едно уво влегло од друго излегло. Ако ти рече прљаво е, да бе речи, прљаво е, така сакаме да ни биде, не е вкусно јадењето, не е? син ти такво го сака, вика исто е ко на мама...
     
    На Трагедијаупмм, Anyshka, LiquidLuna и 4 други им се допаѓа ова.
  8. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    3.146
    Допаѓања:
    10.947
    Пол:
    Женски
    Детето нек го гледа. Ама каква ти е куќата да не ја интересира.
    Прљаво ли, чисто ли, убав или неубав ручекот , не и се замарај.
    Свекрва ми уште е љута кога мм ќе каже дека некои јадења ги правам најубаво. Замисли да и се замарав на тие глупи работи.
     
    На Трагедијаупмм, Anyshka и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  9. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.810
    Допаѓања:
    2.713
    Пол:
    Женски
    Ма ич не се замарам за што и да се лути, не ми е гајле, само кажувајте "аха, така е" и терајте си по ваше, нема потреба да се замарате или нервирате, ама своето истерајте си го до крај. ;)
     
    На Erika.greeneyes, Mnik, Amore123 и 3 други им се допаѓа ова.
  10. TiniMini

    TiniMini Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2020
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    171
    Пол:
    Женски
    Слободно кажи и дека син ѝ толку знае да чисти и готви и свиркај си...
     
    На IRBBB, LiquidLuna, Zumbulche и 2 други им се допаѓа ова.
  11. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    4.829
    Пол:
    Женски
    Исто хахахахха... ми вика ајде кариерата ја среди, син ти порасна, сам ли ќе го оставите ? Викам не е сам, ме има мене, татко му. И викам чек исправка, те има и тебе.
    Оти од коа е роден син ми она е влезена во улога на мајка. Неколку пати индиректно и имам укажано дека е она е причина број 3 што јас не сакам да раѓам уште деца.

    последно коа складирав мали патичиња и облека, реков да ги донираме доста више трупаме немаме простор за нив. И она одма, чувај си ги за друго дете. Аа викам золвата ако раѓа со задоволство ги давам. И она као ма не за золвата, си има она, за твоето второ. Ахааам викам не раѓам јас второ. Кој ќе ми го чува, ти не се подмладуваш, старееш, се жалиш дека те болат коските.
     
    На Joanna28, Lisandra, Mumoftwo30 и 5 други им се допаѓа ова.
  12. Трагедијаупмм

    Трагедијаупмм Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2023
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    408
    Пол:
    Женски
    Ќе си седнете сами со себе да расчистите што очекувате вие од односот со таа госпоѓа. После на другата страна ќе запишете зошто тоа не е возможно ќе видите дека ќе ви помогне да сфатите дека не е до вас туку до неа ,после се е полесно. Пример јас очекував дека ќе си функционираме одделно еднаш во неделата може ќе испиеме кафе ова она. Ќе можеме да се договориме за одење негде нели ко фамилија итн ама испадна нешто слично на @Macimaxi3 е ми требеше доста време за да сфатам дека шо и да направам нема да чини. Нешто бидејќи не било како нејзиното ,нешто бидејќи не знае да го направи она па не треба ни јас ,нешто бидејќи не го јаде она па не треба ние итн. Е сеа има улога и тоа шо мм и спишти да не влегува во наш дел ,ама она пак проба по старо ама кога веќе виде дека не и враќам ама ич не ја ни слушам. Се повлече. Не е сјајно ама не е ни како што беше.
     
    На *Amethyst*, Lisandra, Mnik и 2 други им се допаѓа ова.
  13. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.203
    Допаѓања:
    262.242
    Ама сигурно нема во заедница да живеам. Нека дојде кај мене под кирија, сиромашна сум, ама раатот ми е најскапоцен.
    Не мора ништо да створиш, мора да се умре само, се' останато е приоритети.

    И сосема е ок некој нешто друго да му е приоритет, за себе лично како пред 10 години, така и сега, приоритет ми е мојот раат и истиот нема цена.

    Да сум во таква ситуација (не сум, ете не биднало да сум со некој што живее со негови) јасно од старт ќе се поставам дека е deal breaker. Не ќе се лажеме на овие години.
     
    На Gosh, Luna91, SummerGirl и 7 други им се допаѓа ова.
  14. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.885
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Мојава е таква ко дете мало е. Се она знае, се она е НАЈ.
    Прв пат запознавам у живот ваква личност, и пази добро таква личност ми се падна за свекрва хахах
    Сака се да дознае, што правиме, кај одиме,и се сака да контролира она. И многу е наметлива сака се по нејзино. Кога ја одбиваш треба 10 пати да и кажеш да се откаже од тоа што го наумила. Не попушта.
    И ако нешто кажеш што неа не и се свиѓа готово одма ко дете мало цинично ќе искоментира нешто.
    Во животот мисли дека се функционира како она што сака. Во центарот на вниманието сака да е она, и главна за се.
    На мм сум му рекла може да сонува само, она мене не ми е никаков фактор у животот.
    Затоа јас не и се допаѓам :D
     
    На Zumbulche, *Amethyst*, Трагедијаупмм и 4 други им се допаѓа ова.
  15. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.040
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    И мојата е убедена дека се' она најдобро знае. И јас освен татко ми, друга личност ваква немам запознаено. Најмногу што ми смета е тоа што е опседната што ќе речат комшиите, ако не доиш, ако не и го даваш детето да ака по комшии, ако не си направиш сама торта за родендени, туку купуваш, ако не направиш убави кифли, ако уште жена на 60 години сама си чисти, а не снаата, вечната робинка. Тешки дијагнози. Па и уште тоа "Јас како знам, никој не знае":envy::puke:
    Не е за смеење, ама мене веќе пресмешно ми е.
     
    На Erika.greeneyes, Zumbulche, *Amethyst* и 3 други им се допаѓа ова.
  16. PollyPocket

    PollyPocket Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2023
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    228
    Пол:
    Женски
    Да имав јатрва, ќе мислев ти си :)
     
    На Erika.greeneyes и Anyshka им се допаѓа ова.
  17. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    3.280
    Пол:
    Женски
    Имам комшика што си ја ренда снаата секаде.
    И во еден момент поминува и ме гледа јас надвор лисја збирам оти моиве деца си играа есен :) и почна да ми расправа како снаа и за ништо не ја бива.
    И и викам ти си цел ден по улици кој чисти , готви. Снаа ми- е како кога не знае? Плус шо ми падна во уши највеќе дека син и се променил од коа е со неа.
    И мене ко шо ме дал Господ без перде на јазик и реков- Па ти ко не знаеш да си го воспиташ друг знае. Шо е крива снаата што си го пратила на превоспитување кај неа.
    Речи и на свекрва ти викни ги ријателките твои на кафе да им послуѓам од ручекот што не знам да го правам
    Јас душко мила бев принцеза и не знаев традиционални јадења да правам. Море ништо не знаев, ако ми се јадеше работев и си купував. Па еве никој не умре од моето готвење. Така ич да не се секираш. Кучињата лаат караванот си врви.
     
    На Gosh, Mother of 2boys, Mumoftwo30 и 6 други им се допаѓа ова.
  18. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    5.932
    Допаѓања:
    27.248
    Пол:
    Женски
    Не си домаќинка ако купиш, срамота е, мора со твои раце да е направено. :rofl:
    Дојде ред и мојава за слава си порача и кифли, и посни даски.
    Мислеше дека јас ќе правам, во ред сето тоа, би направила, ама некој кога ќе ми нареди инат ме фаќа и не правам, епа ете и ја ќерка и нека и прави.

    На почетокот помагав колку можев, сега не, и кога има маша нема да си ги гори рацете.

    Што е најтрагично има и млади што размислуваат дека ако викнеш кетеринг или си порачаш за јадење, што ќе кажат комшиите, срамота било. (facepalm)
    Комшика една млада ми кажуваше некој колега за слава им донел на работа купечко благо, оваа му кажала требало да донел жена му со свои раце што направила. (facepalm)
    Епа твојава ако знае толку, нека си прави сама.
    Кажи и "епа јас не знам, нели ти најубаво правиш".
     
    На Mumoftwo30, Mnik, Трагедијаупмм и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Трагедијаупмм

    Трагедијаупмм Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2023
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    408
    Пол:
    Женски
    Иста и мојава..
    Исто и мојава ,изгледа генерациски им е.
    Ама клучно е ние да смениме перцепција околу тоа како ги доживуваме. Не дека не знае да ме извади од такт уште,ама се поретко е.
     
    На Erika.greeneyes, Mumoftwo30, Mnik и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Cycloastra

    Cycloastra Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2023
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    188
    Пол:
    Машки
    Такви се старите. Самобендисаност и преценети мислења. Совети и за мочање даваат. Мајка ми е баш таква. Се научив да викам се потврдно на што ќе каже а јас си терам по свое. Тотално на игнор ми е. Нека си збори не одлучува таа. Тој филм е од времето на дедо ми тој беше главниот и се беше по негово...ама сега само на збор е така на дела не. Ако сака некој нека се кара ако му е полесно. Зборови се преценети. Ако се нерираш за зборови нема далеку да стигнеш.
     
    На Mnik, *Amethyst* и Трагедијаупмм им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.