1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    7.215
    Пол:
    Женски
    Мојава има 50г хехе.
    Инаку она си има доста добро живеено. Гледана е како принцеза. Една е. И нејзините многу и допуштиле. И дома се по нејзино е, така и останало уште од времето на нејзините. Таа си го земала мажот со неа да живее, пошто со свекрваи поживеале малку и не се поднесувале. И дома буквално се како што сака така правела. Мајка и се и работела. А до сега брзо се и работеа и мајка и и свекрва и замислете стари жени а она уживаше. Она не се гледа себеси како била и што правела. Па сега наеднаш тешко и паѓа малку да работи она. Ај да и правеле така, ќе речам заради тоа таква е.
    Ама не бе ја третирале ко принцеза и сега очекува цел живот така да биде, до сега мајката и свекрвата од сега снаата си мисли дека треба се да прави. Затоа велам од каде и се овие заостанати размислувања.
    Или едноставно сака цел живот некој да и слугува па тешко и паѓа што јас не сум таква и мм не и го поддржува тој филм.

    Се согласувам со тебе. И да, сулудо е да бараш да бира меѓу тебе и мајка му.
    Ама некогаш овие мајките некако не си го сфаќаат веќе местото кај им е.
    Еве конкретен пример. Кај мм во фамилија се случи некоја ситуација за во болница ама фамилија од свекрва ми. Значи не се работеше за неа или за свекор ми. И баш јас не бев добра во моментот и со мало дете не можам да го вардам. Мм нормално дојде кај мене. Секако за него сме приоротет јас и ќерка ми. Она одма му се сипала на мм како можел да трча само кај жена му, тој требало да биде со неа во болница. А свекор ми другите значи ко небитни(иако и они беа). Зошто мм не бил со неа. Тоа беше се за инат кажано зошто мм остана со мене.
    И одма коментари од типот само за мене гледал за нив не, им должел го пораснале бла бла.
     
    Последна измена од модератор: 4 јуни 2024
    На Gosh, Zumbulche, Lisandra и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    5.779
    Допаѓања:
    26.631
    Пол:
    Женски
    За се се стари, само за шетање не се, први се, моиве повеќе и од нас шетаат. :D
    Или некогаш кога ќе ми се испушти, свекор ми реагира "кај стари, не сме стари", а тие така си кажуваат дека стари биле, се нешто им е, а за шетање здрави се.
    Овие денови сум тука, по цели денови не се прибрани дома.
    Одат кај роднини во Германија, за Велигден свеки беше во Грција, сега во Јуни заедно со свекор ми ќе одат на одмор.
    На толку шетање не знам како имаат уште старомодни сфаќања.

    Свеки кај што работи сега се се млади колешките, и одат после работа по кафичи, одат по прослави за 8-ми Март, Нова година, и не ми е јасно како може да има заостанати сфаќања.

    Ама неее, кога им одговара имаат такви сфаќања, кога не им одговара тогаш се прават модерни. :D
    Значи не се зачуцани само дома да седат, шетаат и џабе.
    Тоа им е во крв изгледа патријахалното, и што ќе кажат комшиите.
     
    На Zumbulche, *Amethyst*, Erika.greeneyes и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.022
    Допаѓања:
    9.293
    Пол:
    Женски
    Требаше летово свеки да оди да ја чува малата на золва ми, ама не одела, ми вика "знаеш ти колку е тешко мало дете од 1 година да чуваш? Стара сум веќе јас, кај можам како кога бев млада" и си викам тука те чекав бе пиле, и и' викам "аааа епа здравје второто кога ќе го родам, да не ми се мешаш за ништо ко со Петар што ми правеше, башка да не очекуваш пак мајка дека ќе глумиш, стара си, не можеш".
    Мизерии. За мене душа да ми се вади, на глава да ми стојат и да ми трубат како дете не сум им давала, а за да не и' смета на ќерка и', стара е.
    Двојни аршини.
    Мајка ми има проблем со кичмата, оди на физикални, ми вика мене "што и' е на сваќата, не е стара бре", ја и' викам "па ти артритисот што го имаш од старост ли ти е?" А генерација се. Види им го мозокот.
     
    На Gosh, Zumbulche, LiquidLuna и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    5.779
    Допаѓања:
    26.631
    Пол:
    Женски
    Мене нешто кога ќе ме боли, ми велат "еее млада си ти", им велам "вие сте поздрави од мене, што има врска млад, стар, не дај Боже болеста не прашува за години".

    Ааа нее, ова ги исчувала внуците од ќерка и, сега големи се, ама се уште им прави јадење по желба, а мене ми се жали, Бог да чува.
    Ако не може нема да им прави.
     
    На Zumbulche, Amore123, *Amethyst* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.022
    Допаѓања:
    9.293
    Пол:
    Женски
    Секогаш ќе ми смета таа поделба на внуци. Баба ми по мајка ова ни го правеше.
    И најглупо ми е тоа, "млада си ти".
    Јас им е чудно и ми се потсмеваат, што уште од сега сум имала проблем со вените на нозете. "Ееее тиии уште од сега ако почнеш, млада си". Уште еднаш кога ќе го чујам ова, ќе им речам "хххх (другарка на золва ми), што умре од канцер на 35 години, за потсмев ви служеше или ја жалевте?"
    Или треба нешто лошо да се случи, па млад да е за греота.
     
    На *Amethyst*, Трагедијаупмм и Anyshka им се допаѓа ова.
  6. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    5.779
    Допаѓања:
    26.631
    Пол:
    Женски
    Јас им велам дека старите се поиздржливи од младите, гледам на 90+ одат по пазари, ова како порано апаратит постари за домаќинство што повеќе издржувале, така и постарите.
    Еее какви млади познавам со 300 болести.
     
    На Amore123, *Amethyst*, eliesaab и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.022
    Допаѓања:
    9.293
    Пол:
    Женски
    И јас исто. Ама кога ќе збори некој од инает, тоа ти е. Само да се научиме уште малку што би рекле на ку**болие и топ ќе ни е.:rofl: они нека тропаат, ние свиркај си. Иначе ќе не' надживеат.
     
  8. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    3.315
    Допаѓања:
    12.797
    Пол:
    Женски
    Нормално оти ќе не надживеат кога они го фатиле тоа време кога куќи без пари се правело и со една плата 5 души на одмор оделе. Оди сега ти напрај куќа и оди на одмор со минимална плата да те видам :D
    Не се нервирале како ние шо се нервираме
     
    На JustBeautiful, 1209, Gosh и 6 други им се допаѓа ова.
  9. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.022
    Допаѓања:
    9.293
    Пол:
    Женски
    Да е уште појако, нивните два спрата, свекор и' им ги направил. Ниви, плевна, се' од него се. Свекор ми ништо нема купено, жими една кола на 60 години што си ја купи, зошто со мм му пререковме што на секое без да праша ни ги земаше колите. Стануваш одсабајле, колата нигде. Уште и пијан ти се враќа со истата.
    Еден кров на куќава сменил само, што и тој мм му го урнал, за спрат да крене. И ќе ти се прават мачени во животот, они се сами. Свеки не работела, зошто до 50 години живееле со пензијата од свекор и, Германска, 1000 еур. Сега кука, се немало. Епа се нема сестро. И све друг им е крив. Свекрва и', јатрва и', бившата на мм, сега јас, сите само они двајца за ништо не се криви.
    Мојава ни на одмор не одела, со свекрва пуштала деца на плажа, а замисли таа не знаела да плива. И мојава сега рипа, она и свекор ми требале да носат дете мое на плажа, "и' викам жено божја, не знаеш да пливаш, не Дај Боже нешто се деси, нема да можеш да му помогнеш", ми вика "ете и моите одеа со баба им, па ништо не им е, здрави прави". Можеш да и го видиш умот од ова и колку ќе се изнаживее. Треба да почнам да мавам ракија секој ден, иначе отидов во неповрат.
     
    На 1209, Gosh, tanjita и 5 други им се допаѓа ова.
  10. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    3.315
    Допаѓања:
    12.797
    Пол:
    Женски
    Абе на нив од азгн им е отиден аклот :rofl:
     
    На Zumbulche, Lisandra, *Amethyst* и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.022
    Допаѓања:
    9.293
    Пол:
    Женски
    Па баш тие таквите си живеат по 100 години. Ние будалите и 50че да фатиме, премија ќе е.:party:
     
    На Gosh, Zumbulche, Трагедијаупмм и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    5.779
    Допаѓања:
    26.631
    Пол:
    Женски
    И да си "маваш" ракија, верувај смирува.:D
     
    На Gosh, Zumbulche, *Amethyst* и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    7.215
    Пол:
    Женски
    Недомаќини ! Хаха ама најсериозно и овие се такви, претходно начекале од старите а сега чекаат од нивните деца. А они самите никогаш ништо не направиле.
    За колата тој дел да не почнам да зборам подобро, сензитивна тема е :D
     
    На Zumbulche, Mnik, Трагедијаупмм и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.022
    Допаѓања:
    9.293
    Пол:
    Женски
    Најмногу што ми сметаше на почетокот беше тоа. Јас дојдена овдека, стануваме сабајлето, колата нигде. Девојка значи му бев на маж ми, не вереница, не жена. Него незгодно му беше уште во старт да ги знам какви се, ми вика "греота е, смачено му е да оди со автобус". Ама после веќе ни дојде преку глава.
    Туѓо да земам туку така, без да прашам. Периодот кога не работев, уште чуваа прасиња, свекрва ми пред една комшика "на смеење" ми пререкува "еве јас имам работа, ова ми е мене работа, не сум ко некои дома да седам и ништо да немам". И ја ко што ме дал Господ што на ум то на друм, и' викам "колана ја гледаш? Колана што ја товариш ко магаре 2 пати месечно, си одите на пазарење, ни бензин што не ставате во нејзе, што мислиш како дојде во куќава? И тоа се пари. А пари со работа се земаат". И оваа демек се смеела. За греота. Безобразни створови. И после почит. Почит? 0.
     
    На Gosh, Erika.greeneyes, Zumbulche и 3 други им се допаѓа ова.
  15. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    3.033
    Допаѓања:
    10.712
    Пол:
    Женски
    Прост човек, прости работи ќе каже. Не очекувај нешто паметно. Мојава најдалечна дестинација и е што отишла два пати кај сестра и во овие 6 години. Лани како на мини одмор едвааааај ги натера девер ми и ние да отидат, ама малава стомачен вирус фати и се вратија. Ден денес префрла на детето како ради неа се вратиле. А за таму што кажуваше бруки невидени. Нит знае да се понаша во кафана, ресторан или кафич. Па неа се тоа и е смешно. Глупости и проститулок на највисоко ниво.

    Што ми е раат глава што не збориме. Нема кој да ме полни негатива. Му викам на мм , она е таа што нема почит према мајката на твоето дете што треба да се роди и према твојата жена. Мене ми е буквално сеедно, тебе не ти е, зошто сам гледаш и свесен си како ти функционираш со моите. Ама јас не губам ништо, а она ќе изгуби многу. Зошто неа газот и паѓа и и одат годините.
     
    На Lisandra, *Amethyst*, Mnik и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    19.003
    Пол:
    Женски
    Моиве свекор и свекрва од дома не можеш да ги изнесеш, квакнале дома да не им се помести куќата вика маж ми. А имаат да шетаат секој викенд негде, ама пусто прости и стиснати се. Ако има гага негде може ќе се кандисаат да одат и тогаш со тешко срце зошто ќе треба пак некој денар за нешто да потрошат. Мајка ми ни пола од нивните приходи нема па сегде шета организирано со пензионери, свекрвче љубоморна дури е. Кога се прости и скржави нека киснат дома и нека се рчкаат со свекоров само.
     
    На riba79, Gosh, Zumbulche и 6 други им се допаѓа ова.
  17. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    3.033
    Допаѓања:
    10.712
    Пол:
    Женски
    Аа да. Делот гага да не го заборавиме. Секој се да им даде, ги учат децата од девер ми дека не треба да помогнат ако на некој му треба, еве фалат 10-20 денари. Ама нив ако им даде некооој. Еее тоа може.
    Мојава има блиска пријателка, сама жената, големи деца и внуци и женава си шета нонстоп со пензионери. Неприбрана била, ваква , онаква. А женава и одмори и секој викенд некаде е, за празници прослави. Ужива.
    А мојава куќата од 40 квадрати да не и ја земе некој.
     
    На Mother of 2boys, Gosh, Zumbulche и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    2.003
    Пол:
    Женски
    Исто исти се.
    Мене стварно не ми е јасно како најголеми верници на најголеми празници зборуваат најлоши муабети за секој, ќе те поднавредат на некој начин, се дерат се караат, прават сплетки, а сите празници ги знае мислам јас и не сум толкав верник ама вакво змииште на никој не му посакувам за свекрва да му се падне, каде оде отров плука а со крстот на чело е... Само негативна енергија чуствуваме кога сме во близина.
    Јас дури си викам нешто не е ко шо треба а не оди да се лекува..
     
    На Gosh, VDT2906, Zumbulche и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.930
    Допаѓања:
    6.726
    Пол:
    Женски
    Е ова не можам да го разберам. Ова за мене не се родители искрено.
    Јас не родив дете за утре другиден да ми слугува. Го родив да ме радува. И да дадам се од себе да порасне во праведен човек. И едноставно вакви коментари ме остават само со подотворена уста.
    Не можам да разберам дека раѓаат деца за утре другиден да мора да бидат покрај нив за да ги гледаат и чуваат. Страшно
     
    На JustBeautiful, noteforself, fashion-addict и 20 други им се допаѓа ова.
  20. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    4.764
    Пол:
    Женски
    На некои дури и снаата им должи и треба да им слугува, оти момче и исчувале :rofl::rofl::rofl:.
     
    На noteforself, fashion-addict, MeowMeow и 8 други им се допаѓа ова.