1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Па најлесен одговор им е тој. А да размислат подлабоко кога би биле во таа ситуација дали така лесно би си го дале себеси тоа решение.
     
    На Nausicaa, *Amethyst*, Antebellum и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.761
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Си одам одма. Ако мислам да ги протепам, ќе ги протепам, ќе им искршам се и довиџења. Со татко, со полиција, со другари, со роднини, со пиштол, било како и со било кој, ако веќе не можам сама. Кое е тоа решение од 2019 да ги пријавувам и да им седам пред нос? Да чекам да ме осакатат или убијат? Да ги убијам јас па децата да си ги оставам сами како она сега?
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.163
    Допаѓања:
    32.256
    Пол:
    Женски
    Па имало работа, па дрн, дрн...
    Не и биле во кожата не жената.
    Еве и да работела, и да има кај да оди, дали под кирија или кај нејзините, што мажот и не можел таму да и дојде и да ја тепа?
    Па имаше случај каде една жена со децата се отселиле кај нејзините, мажот им отишол, и татко и, и брат и ги тепал, и жената, некаде каде зетот си го убил шурата.
    Лесно е да се каже "има работа, нека се отсели".
    Демек изговор било тоа, кој изговор, па не може да и отиде на работа и да ја чека?
    Тој што е насилник ќе ја пронајде каде и да се отсели и ќе ја претепа или убие.
    И кога ќе кажат "пријавувајте насилство", па ете пријавувала, џабе, и на крај си превземала во свои раце.
    Исто како случајот со Пале, да не го убиела, тој ќе ја убиел.
    И вработени во МВР има насилници.
     
    На Sielo❤️, Zumbulche, *Amethyst* и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.546
    Допаѓања:
    18.296
    Пол:
    Женски
    А ако немаш ни татко ни батко, полицијата повеќе од очигледно нема да ти помогне, пари немаш за под ќирија со деца? Што тогаш?

    Многу лесно се силите, ама реалноста е друга. Посевно е тешко ако жената е сама, нема ни родители ни никој.
     
    На Sielo❤️, Zumbulche, LiquidLuna и 7 други им се допаѓа ова.
  5. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.761
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Да не се лажеме, има милион и еден начин ама за жал на повеќето жени не им се прави чекор напред и најлесно им е да речат "немам спас".
     
  6. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.546
    Допаѓања:
    18.296
    Пол:
    Женски
    Другарка моја, го напушти, го даде на суд, му дадоа забрана за приближување, и она го напушти градот, отиде да живее во друг. Овој, и покрај забраната, отишол, ја прател и на сред центар, ја грабнал и ја претепал. Арно ја спасиле некои луѓе. Пак пријавила и џабе, гадот пак си е на слобода.
     
    На Zumbulche, Mumoftwo30, Malesia и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.761
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Што не му пуштила два-тројца да му ги дадат забите во раце? Има да бега од далеку ако ја види следен пат.
     
  8. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.546
    Допаѓања:
    18.296
    Пол:
    Женски
    Не е баш така, страшно е кога си сама, посебно ако ти се закануваат дека ќе те убијат или претепат.
     
    На Sielo❤️, Zumbulche, LiquidLuna и 5 други им се допаѓа ова.
  9. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.546
    Допаѓања:
    18.296
    Пол:
    Женски
    Оти е самохрана мајка на повеќе деца и едвај се прехрануваат во месецот и едвај ќирија плаќат, е затоа.
     
    На Zumbulche, Mumoftwo30, Malesia и 3 други им се допаѓа ова.
  10. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.053
    Допаѓања:
    26.690
    Насилник дава знаци дека е насилник уште во врска. Ни на крај памет ми е да ми е дечко таков, а уште помалку маж.
     
    На baby-star, Mumoftwo30, Amore123 и 6 други им се допаѓа ова.
  11. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.694
    Допаѓања:
    11.098
    Пол:
    Женски
    Многу тешко се напушта насилна средина и потсвесно се наоѓаат оправдувања за насилниците. Посебно па ако ти се дел од фамилија, не се пресекува таа врска туку-така во психата на жртвата. Најчесто се години за жал.
     
    На Pixi5, LiquidLuna, Mumoftwo30 и 13 други им се допаѓа ова.
  12. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.053
    Допаѓања:
    26.690
    Апсолутно. Најмалку од се е потребно да се напаѓа жртвата. Треба време додека таа да се одлучи за да превземе некој чекор, во некои ситуации тоа за жал и го нема. Дури и додека се одлучи периодот после тоа е многу тежок. Ама па и во голема мера зависи и од карактерот на човекот.
     
    На Mumoftwo30, Malesia, *Amethyst* и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.761
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Извинете, можеби е така. Не сум била во таква ситуација и да не даде господ на никој. Ама јас не би можела да седам и да не преземам ништо, поготово не ако имам деца.
     
    На Mumoftwo30, Malesia, Feminka22 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    4.440
    Пол:
    Женски
    Не е така едноставно како што се кажува. Ти не би била. Меѓутоа ти за да го имаш тоа мислење, некој во твојата фамилија ти оставил впечаток дека без разлика на се, ќе бидеш добредојдена назад. Прво. Второ, твојот мајндсет и воспитување се различни. Ти сметаш дека не е срамота да се разведеш, да абортираш, да иницираш живеење под кров што не е на родителите на маж ти. Само замисли се себе си, кои пречки си ги имала во животот и до ден денес ги провлекуваш со изговор дека нема како да ги надминеш, ама кај друг да се јави таа пречка, ќе ја реши за две секунди. Башка не си била во таква врска, не си го имала тој страв, за да знаеш како поразлично би постапила. На слобода си, но во затворот на својот ум.

    Еве и јас не би била, ама мене вратата на моите ми е отворена. Не живеам во средина каде се срамота општи и нормални работи. Често се случува и жртвата несвесно да бира маж кој е сроден на тој некој претходно што ја ,,сакал" насилно во фамилијата. Затоа што смета дека е таква љубовта. Дека тоа е нормално.

    Цела психологија е тоа и не можеш никогаш да кажеш, ама зошто е глупа и не си отишла. Да ти го даде мозокот ќе сфатиш.
     
    На Zumbulche, Mumoftwo30, Malesia и 5 други им се допаѓа ова.
  15. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.053
    Допаѓања:
    26.690
    Затоа јас си кажав за мене :)
    Јас се знам себеси, можеби и сум била на почеток на таква ситуација па затоа кажувам.
    Никогаш не реков дека се глупи, толкаво мислење, поентата утната. :)
     
    На baby-star, Amore123, Feminka22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    4.440
    Пол:
    Женски
    Можеби затоа што си имала потпора кај да се обратиш за помош.
    Женава пријавувала во полиција. Очиледно неуспешно.

    Не и менува многу дали ќе живее со него или друг град, или две улици подоле, се додека тој некој е психопат и ќе те најде да ти наштети.

    А вака си мислиш може ќе се смени, може ќе стане подобро. Една Тина Тарнер, едвај глава извади од таков брак. Ама она е Тина Тарнер, ова е обична жена од Кратово или од кај и да беше.
     
    На tanjita, Zumbulche, Mumoftwo30 и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Да, да, има, ама има минимум 3 што ги памтам лани на Балканов убиени од мажи насилници. Едната во Босна што на лајв видео ја тепаше и ја уби, друга што ја уби дома кај нејзе и третата што ја уби сосе мајка и' заедно. И на овие ти што би им кажала? Истово сигурна сум. Е сега убијците, насилници уз пат ќе излезат од затвор, а жртвата?
    Многу ви е лесно вистина.

    Еве јас да ти кажам имам маж насилник, ми се заканува со убиство ако се иселам, јас нели се селам со твоја поддршка, истиот иде и си го исполнува зборот. Ти сега што ќе направиш со советов?

    Затоа најарно вака сите бам, бам, бам и ајт.
    Јас ќе излезам, тие не. Со други зборови чим нема правда, јас ќе сум правдата.
     
    На Zumbulche, Nausicaa, *Amethyst* и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    А имаш личности на кои ова би им дало спротивен ефект.
    А имаш и мажи кукавици што напразно се закануваат.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.546
    Допаѓања:
    18.296
    Пол:
    Женски
    Богами најубаво така.
    Мислат дека кога ќе го напуштиш насилникот, ружи ќе ти цветаат, но не е така. Цел живот во робија ќе го поминеш од страв после, да не ти дојде да ти направи нешто на тебе или децата.
    Женава шо ги убила, стварно се спасила.. нема шанси да леже многу години затвор пошо системот ни е расипан, максимум 6-7-8г ќе полеже, ако не и помалку. Таа свекрвата ќе умре и она дотогаш, куќата ќе остане на децата.... жената кога ќе си излезе на раат ќе си биде, ем куќа, ем никој нема да и брчи на главата, ќе може спокојно да си живее со децата.
     
    На *Amethyst*, Mnik и Anyshka им се допаѓа ова.
  20. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.761
    Допаѓања:
    3.263
    Пол:
    Женски
    Сите три јаделе ќутек многу порано пред да ги убијат така? Таа што ја уби во живо имаше и 9 месечно бебе пред кое и го изврши убиството. Значи ја тепал, а она правела дете со него и му родила. Не ме заебавај. Жал ми е за сите тие жени ама не можам да ги разберам.
    Инаку да, ако морам да бирам би убила и јас, би била правда.
     
    На baby-star му/ѝ се допаѓа ова.