1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    826
    Допаѓања:
    601
    Абе тука сите министари и богаташи и имаат куќи и вили.
    Реалноста е друга, на темава се жалат жени од скромни семејства. За мене лично не е важно дали некогаш нешто ќе наследам, ама тоа што сум го купила не би го само поклонила бидејќи ја имам родено.
    Знаеш ли колку родители од своите деца се избркани, од свој дом под старост под кирии или во дом.
     
  2. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.547
    Допаѓања:
    18.280
    Пол:
    Женски
    Јас колку шо знам, имот се остава после смрт. А за пред смрт, кај родителот треба се да си биде.
    И како мислиш не би го само поклонила, за децата мислиш или за комшиите?
     
    На *Amethyst* и ♡ Cinderella ♡ им се допаѓа ова.
  3. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.163
    Допаѓања:
    32.241
    Пол:
    Женски
    Тогаш е тука снаата.
    Тогаш ќерките ќе ги снема кога ќе дојде ред за чување на родителите.
    Штом оставаат имот пола пола, треба и родителите да се чуваат 6 месеци кај синот, 6 месеци кај ќерката.
    Една жена двајцата синови така ја чуваа мајката.
    И двајцата си живееа посебно, ама мајката си беше пола година кај едниот син, пола година кај другиот син.
    Така може, а не цел терет само на снаата, треба и на ќерката, или и на другата снаа доколку имаат брат.

    Ако се две сестри исто по пола и имот, и чување родители.
     
    На Трагедијаупмм, Gosh, *Amethyst* и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.347
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Нека засукаат ракавите и нека не кукаат.
     
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.358
    Допаѓања:
    47.225
    Пол:
    Женски
    И двајцата
    Ама најчесто синот е.. и кај мене е така
    Тетка ми денар нема даено дееенар
    Татко ми сѐ праи
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    826
    Допаѓања:
    601
    А чекај сега а до мојата смрт? Нека живеат со мене и нека се чудат кој ќе наследи. Еве им спрат нека го средат ама мој е а можеби и сестрата ќе го добие, можеби братот аама ваше е, јас ќе умрам вие се договорете .
    Е вака и дедо ми викаше кога ќе умрам што сакате правете, и нормално татко ми незнаеше дали ќе му ја делат куќата која сам ја доправувал ама на име на дедо ми. Среќа нормално семејство и свесни беа дека треба да е на татко ми , од причина што ги чувал до последен ден.
     
    На Трагедијаупмм, Anyshka и Feminka22 им се допаѓа ова.
  7. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    826
    Допаѓања:
    601
    А околу наслетството се на пола а ?
     
    На Anyshka и Feminka22 им се допаѓа ова.
  8. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.132
    Допаѓања:
    18.865
    Пол:
    Женски
    Јас во фамилија имам и братучеди што се израснати во здрава средина ама пак со менталитетот дека спратот на синот, ќерката кај мажот. И така и се.
    Братучедов што се ожени е горе на спрат и едвај чекаа дедо ми да умре да може долниот спрат доле неговите да го земат.
    А братучетка ми убедена дека нема никогаш да има потреба да се враќа, си имала куќа.
    Свекрвата утре ќе умре па ете, нејзино ќе е. (Демек)

    Дм е единец и сум му се заколнала во све најмило што имам дека од негова фамилија нема ништо вредно да земам, ниту да користам.

    Едит.
    И не се правете на Тошо дека немање покрив над глава е нешто небитно.
    Затоа постои темава. Оти да имаа сите посебен дом, немаше да биде толку страни.
     
    Последна измена: 19 јуни 2024
    На Dentina, Feminka22 и ♡ Cinderella ♡ им се допаѓа ова.
  9. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.358
    Допаѓања:
    47.225
    Пол:
    Женски
    Eee
    Требало на пола. И татко ми сакал да ѝ го откупи делот. Пошо куќава била барака, па кревале спрат. А она неќела, ама коа им затребале пари магично се сложила.
    Они живеат у куќа на 2 спрата, ние на 1 сме па ти види.
    Дедо ми е доле
    А ,,золва” ми истото пробува да го напраи. Нит живее овде, нит денар дала од коа се иселила, и пак нишо неќе, ни стан да ѝ се купи ни пари да ѝ даде, за да му го отстапи делот. Мене тоа ме нервира. Никој неќе да ги остаи со прстот у уста, нели, ама и понудените опции не чинат
    А ја знам она шо намерава
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.547
    Допаѓања:
    18.280
    Пол:
    Женски
    Епа тоа е проблемот, шо дозволуваат децата да се чудат кој ќе наследи. И после се ствара револт и омраза кај децата, епа ќе се ствара.
    Децата уште од мали ако ги научиш дека се оди подеднакво, нема да се лутат и мразат кога ќе дојде до делба.

    Имав комшии тука, ама заминаа скоро, маж и жена по 60г и кусур, имат син и ќерка. Синот во друга држава, ќерката во друга. И ниеднаш не им текна да викаат на децата да се вратат за да ги гледат или да се закануваат со имот. Напротив, им викаа, седете си тамо, живејте си животот, бидете среќни и напредувајте.... ние сме стари, нашето помина.
    Ми кажаа дека имотот во Мк, ќе биде поделен подеднакво на децата и никој не се лутел туку се знаело.
    И цела фамилија беше пресреќна кога се собираа.
    Јас од нив пример гледам, така и моите ги воспитувам, сине колку на тебе толку и на сестра ти, ќерко колку на тебе толку и на брат ти. И си знаат дека не се делени, дека имаат вредност подеднакво во моите очи.
    И така нема људба.
    А со закани кој ќе ги чува старите, кој ќе наследува, ништо не правите.
     
    На Трагедијаупмм, Gosh, *Amethyst* и 3 други им се допаѓа ова.
  11. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    826
    Допаѓања:
    601
    Затоа имам во фамилија пример на лош син, делба се на пола кога стариот се разболел другиот тргнат не го интересира амаа братот паметен, стариот во кола и кај брат му. Кога зимале пари и ниви се братски е кога е за чување никој нема.
     
    На Anyshka и Feminka22 им се допаѓа ова.
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.358
    Допаѓања:
    47.225
    Пол:
    Женски
    Ama glejte
    Realno treba sekoe dete da se grizi za roditelite. Sea ja sum edna. Ama i da imav brat sestra. Ne za parite.
    Majka mi i tatko mi se grizele za mene, ne spiele, stvarale, se nervirale, sekoja nokj me ceka majka mi budna dur se vratam.
    Treba sekoe dete da im vrati za toa
    Taka ide ciklusot na zivotot. Eden den nie ke ostarime
    Majka mi i tetka mi podednakvo se grizea za baba mi, iako ziveese so tetka mi. Majka mi idese, ja nosese nekad po doktori, pazarese, po frizeri, najnormalno se bukvalno. Koa ne mozela tetka mi, i obratno. Za odmor koa sme idele sme se dogovarale, cvekjinja si vadime si cuvame. Oni funkcioniraat top
    Drugava tetka, maz i ne i daval pari da dava
    Znaete kolku se iam dereno doma na site? Poso go naucija tatko mi deka moze? On moze nema za 400-500€ za osiromasi, ama jas posle si kratam za mene od so gleam deka se trosi nasekade i mi e glupo da baram neso za sebe
    Zena za baba mi, lekovi, smetku plakanje, posle u dom koa bese, koa pocina isto pogrebot, nov grob naprai
    Sve tatko mi lugje. A samo on raboti kaj nas doma, a kaj niv site rabotat
    Majka mi ja banjase baba mi, peleni menuvase, ja ranese, i pak majka mi ne cini
    I da ne urlam?
    Neka rece nekoj neso za majka mi ke gi stopam site do eden. Gospod nema da im pomogne
    Edniot ako ima poise, ne znaci deka treba masta da mu ja izvadis da mu ebam majkata. I tatko mi ima dete, ja sum use student ne rabotam. I toa ke kazete fer e?
    Eve ja koa ke se mazam, nema da se selam od kaj so ziveam. Mi kupile od taa pricina, pa on ako saka bujrum, i na decko mi mu kazav, kaj tebe da ziveam nema sansa, niti ke davam pari za nov stan koa vise iam, on ako saka da vlozi pari okej, ja od tuka ne mrdam. Ende
    Da mi doaga onaa da mi se kuropeca
     
    На ♡ Cinderella ♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  13. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    826
    Допаѓања:
    601
    Конечно некој ме разбра.
     
    На ♡ Cinderella ♡, Fraerce4 и Anyshka им се допаѓа ова.
  14. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    7.028
    Батали машкиве пасив-агресив муабети на женски форум. Мене во животот парите никогаш не ми биле мерило за ништо. Важно ми е да имам кров над глава, да платам сметки и да се прехранам, без друго и ќе се помине. Проблемот во бракот не е секогаш во финансиите, туку проблемот во бракот е кога наместо партнерите сами да си ги решаваат проблемите имаат луѓе од страна кои диктираат правила.
    Бракот е најубавата одлука на двајца луѓе за заедничка иднина. Бракот станува хорор кога тие двајца ќе ја изгубат комуникацијата. Без комуникација нема убава иднина.
     
    На Трагедијаупмм, Vikktorr, VDT2906 и 4 други им се допаѓа ова.
  15. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.163
    Допаѓања:
    32.241
    Пол:
    Женски
    Грешка си...
    Бракот во Македонија е помеѓу двајца и цела фамилија на мажот.
    :rofl:
     
    На butterfly_91, Pa8la, Трагедијаупмм и 9 други им се допаѓа ова.
  16. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    7.028
    Некаде и на жената, зависи кој на која нога ќе стане. :rofl:

    *Тоа е заради зачувување на традиционалните вредности, де.
     
    На Трагедијаупмм и Anyshka им се допаѓа ова.
  17. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.547
    Допаѓања:
    18.280
    Пол:
    Женски
    Во Мк, не зема мажот жена, туку свекрвата си добива слугинка :rofl:
     
    На Pa8la, Erika.greeneyes, VDT2906 и 6 други им се допаѓа ова.
  18. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.163
    Допаѓања:
    32.241
    Пол:
    Женски
    Тоа во 17-ти век, сега се освестивме, и свекрвите останаа без слугинка, штета. :rofl:
     
    На Pa8la, Трагедијаупмм, Erika.greeneyes и 5 други им се допаѓа ова.
  19. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    9.808
    Пол:
    Женски
    Ти сериозно си имаш проблем (веројатно во фамилијата твоја) секој ама секој твој пост е за нееднакво делење на имот.
    Не значи ако кај тебе дома се е дадено на брат ти дека тоа е во најголем бр случаи тука или во Мкд. Родители се освестуваат и делат еднакво. Верувала или не, дедо ми (уште жив) си го подели имотот на мајка ми и вујко ми. Што значи, проблемот ке кај тебе во фамилија.
     
    На Emy867, Трагедијаупмм, Vikktorr и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.132
    Допаѓања:
    18.865
    Пол:
    Женски
    Нигде не сум кажала како е кај мене дома:)
    А темава немаше да постои да се делеше еднакво ама океј.