1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. mama11

    mama11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2024
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    227
    Пол:
    Женски
    Епа очекуваат не знам дали видовте еден пост на женски домаќински вчера, се жали золвата мајка и умрела и татко и очекувал снаата сеа да го чува? Зошто снаата? Синот и ќерка му нека го чуваат?!
     
    На Anyshka, Pa8la и Adidas888 им се допаѓа ова.
  2. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    831
    Допаѓања:
    4.746
    Пол:
    Женски
    Зависи какви можности ќе имам. Ако може да ги повлечам, ќе ги повлечам. Сум размислувала на таа тема со маж ми и не ми е проблем некој да дојде да живее со нас. Ако нештото е вон наша моќ, ќе праќаме пари за нега или убав дом. Секоја помош е помош, ако ја има.

    Како да не гледам во туѓ двор, кога цел сопствен двор на форум го пославте:D
     
    На *Amethyst*, Antebellum и H.VAGA им се допаѓа ова.
  3. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    Ама нели не е убаво жена да се плаќа, нели мора децата тоа?
    Нели во домовите во Македонија по брза постапка ги решаваат?
    Многу си контрадикторна.
     
  4. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    831
    Допаѓања:
    4.746
    Пол:
    Женски
    И јас го прочитав постот. Искрено мислам дека админите на таа страна, пишуваат разни глупости за да соберат повеќе сеирџии. Пошо би била сериозно загрижена за психичкото здравје на жените во МК. Просто не постојат толку многу глупи жени.

    И често имам приметено, а се активира некоја тема со драма на форумов, одма ваму пишуваат пост на истата тема.

    Така да, не верувај на се што читаш.
     
  5. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    831
    Допаѓања:
    4.746
    Пол:
    Женски
    Не сум контрадикторна. Имаш разни домови низ МК. Имаш ужасни, имаш достоинствени.

    Никогаш не реков дека не е убаво жена да се плаќа. Кога и каде напишав такво нешто?

    Читаш нешто или сама си прашуваш и даваш мој одговор кој јас го немам напишано:D
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.100
    Допаѓања:
    8.160
    Пол:
    Женски
    Па нека го чуваат де.

    Нели снаата си има стан од родителите, нели на ќерките им купуваат станови, што има да се замара она што очекувал свекорот или што рекла золвата?
    Си има нејзин стан, од свекорот ниту бара нешто ниту треба да се замара со неговите очекувања.
     
  7. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    А демек ако свекорот им дал живеалиште, мора снаата да го чува?
    Па еве снаата ако си има стан од родителите и живеат во нејзин стан од нејзините, дали зетот треба да ги чува нејзините затоа што живеат во стан купен од нив?
    Или тој е маж, не треба да чува ни негови, ни нејзини, а снаата може.
     
    На Трагедијаупмм, Anyshka, eliesaab и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.100
    Допаѓања:
    8.160
    Пол:
    Женски
    Ништо не се мора освен да се умре.
    Нека си седнат уште од старт и нека си се договорат, нека си каже од старт снаата вака и вака, јас на старост не планирам да ве догледувам, барајте си со време друга опција.
    Па после дали свекорите ќе го дадат имотот на другото дете со обврска да ги догледа, дали мажот односно нивниот син ќе рече јас ќе ги догледам мои родители се, дали ќе склучат договор за доживотна издршка со некои рандом луѓе на кои ќе им остават имот или па ќе продадат све па ќе си платат полуксузен дом, нивно си е.

    Кажи си со време, нејќам ни стари ни пари, си иам стан од моите (пошо нели на сите ќерки им купуваат) и решен проблем

    Ама стари никој не сака а од парите исто не сака да се откаже, па после свекорот очекувал ова очекувал она.
    Изјасни се со време ни стари ни пари и ќе бидат на чисто дека нема што да очекуваат од тебе.
     
    На Antebellum и Adidas888 им се допаѓа ова.
  9. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.887
    Допаѓања:
    19.976
    Пол:
    Женски
    А од кај излезе ова дека на сите ќерки им купуваат стан? Кој го кажа? :rofl:
     
  10. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.100
    Допаѓања:
    8.160
    Пол:
    Женски
    @Anyshka па после ја поддржаа неколку членки.
    Синовите биле обесправени, добивале куќа со гратис стари, а ќерките стан на раат да се шират.
    Остана мистерија зошто при стан идат да живеат во заедница или по спратови и доградби во ист двор со свекори девери јатрви и золва.
     
    На VDT2906, eliesaab, Adidas888 и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    Значи ако на некој родителите оставиле се на братот, не и на нив, не поделиле еднакво, не значи дека сите родители се такви покварени.
    Во која година било тоа каде се останува на братот?
    Сега делат еднакво и помеѓу браќа, и помеѓу сестри, и помеѓу брат и сестра, е сега има исклучоци, ова повеќе го има сега по селата или во руралните средини, дека се останува на братот.
     
    На *Amethyst* и Anyshka им се допаѓа ова.
  12. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.220
    Допаѓања:
    19.362
    Пол:
    Женски
    Па еве низ темава пола и више што се жалат живеат во заедница, многу дури и на ист спрат
     
  13. mama11

    mama11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2024
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    227
    Пол:
    Женски
    Не на сите ама околу мене што се а и мојата золва си добија од нивните куќа, а синот куќата стара кај што живеат старите. Плус нели и золвата зошто и оваа куќа е нејзина кај што живеела снаата и синот немаат право на збор и тука и чуваат соби нели за коа ќе дојде да преспие кај мајка и иако се оддалечени само 20 мин пат нели. И се префрла нели за пари дека му даваат на синот а колку се дадени на ќерката? Тоа мене еднакво не ми е делење ... Па вие што сакате кажете
     
    На Anyshka и Pa8la им се допаѓа ова.
  14. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.887
    Допаѓања:
    19.976
    Пол:
    Женски
    Па немора синот да живее со старите. Зошто живеат тогаш со старите, нека си одат под ќирија. Кога ќе умрат старите нека си дојдат во празна куќа.
     
    На Asparagus му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    Па кажав не сите живеат во заедница, еве јас не живеам, и не оставиле се на брат ми.
    Тоа е во руралните средини, во помалите градови, во селата.
    Во наше друштво, колешки, другарки никој не живее во заедница, еден ден немаат живеено, во маалово каде што живееме никој, кај моите во маало никој, еве и свекрва ми живее во друг град, па и таму никој, има ретко, ама пример на синот му ја препишале куќата, тој горе на спрат, родителите доле, а на сестрата и дале пари.
    Има и двајца браќа каде едниов останува во куќата на неговите, на брат му му дале пари.
    Нигде не познавам на едно дете се да дадат, на другото ништо, вие ако познавате, или вас ништо не ви дале, се на братот, виновни се вашите родители, не братот.
    Па моите не живееле тоа време во заедница, ниту свекор ми и свекрва ми, не па сега некој ќе живее.
     
    На *Amethyst*, Anyshka и mama11 им се допаѓа ова.
  16. mama11

    mama11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2024
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    227
    Пол:
    Женски
    Е како може за ќерката да можат куќа да направат а за синот во стара куќа или он додека ги чека да плаќа кирија нели е тоа неправда? Нели треба поддеднакво да делат за двете деца??
     
    На Anyshka и Pa8la им се допаѓа ова.
  17. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    Па и на ќерката не мора да и купат куќа, нека живее под кирија.
    Што и купуваат стан?
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.887
    Допаѓања:
    19.976
    Пол:
    Женски
    Многу се ретки тие шо добиваат така стан додека се живи родителите, ма и после нивната смрт.
    Обично после смртта на старите, ќерката на пр добива стан а синот куќата. До тогаш се е само на муабет, ама и тоа не им чини на снашките.
     
    На Asparagus му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    Еве јас познавам што добиле стан ќерките, и пред свадба уште си се вселија во станот.
    Ти дека не си добила ништо, мислиш сите се така.
    После смртта се дели се еднакво ако не поделиле родителите.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.887
    Допаѓања:
    19.976
    Пол:
    Женски
    Епа тогаш, ќе си се стиснат во една куќа и золва и снаа и брат и стари и праисториски и сите и ќе ќутат, нема жалење. Кога ќе умрат старите тогаш ќе си добијат тоа шо ќе си добијат.
    А не, ем золвата им пречи шо живее уште кај старите, ем им пречи и ако си оди во посебен стан.
    Никако неможеш да ја погодиш.
    Тогаш нека се договорат, синот нека си добие стан а на ќерката куќата. Ама и тогаш нема да ви чини.
     
    На Asparagus му/ѝ се допаѓа ова.