1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.219
    Допаѓања:
    40.856
    Пол:
    Женски
    Па така де, ете и ние во странство си работевме и си плаќавме се сами, дури едно време и на неговите кредитот за куќа го плаќавме заедно со сестра му, ама ете непосакувана здравствена ситуација, со новороденче не натера да се вратиме пак под кровот на нашите, уште сме таму, иако иаме спрат кој сами го спремавме пак сме во нивна куќа. Фала богу што има каде, што се разбрани и сестра му што не рекла аа брат не може таму јас го сакам тој спрат нека ми стои…да секако ќе биде нејзин тој спрат и ако некогаш и треба да се врати таму ради било што вратат ќе и е отворена, ќе се теснеме ама на улица никој нема да е. Рака подадена ако не од фамилија од кој да очекува човек ете не знам.
     
    На Milobebence, Skorpija25, Mnik и 11 други им се допаѓа ова.
  2. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    3.267
    Допаѓања:
    40.578
    Баш ми е мило за вас, само шо има везе ова со муабетов да ми е да знам? Јес да ова и збориме, али нема везе.
     
  3. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.551
    Допаѓања:
    5.976
    Пол:
    Женски
    Па се надоврзувам на твоево што го пиша, хахах
     
    На Anyshka, Malesia и Gosh им се допаѓа ова.
  4. Трагедијаупмм

    Трагедијаупмм Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2023
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    831
    Пол:
    Женски
    Ситен пример од околина на којшто сеуште се восхитувам.
    Две ќерки ,едната мажена живее несреќна во заедница другата тогаш се мажи и сака да иде во странство со сопругот па им требаат пари за почеток . Родителите имаат само голем стан во центар не се сеќавам на квадратура не е ни важно. Го продаваат ,купуваат гарсоњера. Ги делат остатокот од парите на двете ќерки едната за учество за стан другата за старт на животот во странство.
     
    На Rozevata, MeowMeow, Malesia и 4 други им се допаѓа ова.
  5. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    3.070
    Моето братче од скоро 27 години, имаше моја помош за школо дури учеше, сите документи сестра му му ги среди кога дојде време за факс, го проверував што учел што јадел, му кажував што знам од совети за било што.
    Сето тоа престана кога апла веќе не се трпеше неговото понашање, викање, се други му беа криви кога он потфрлил, де не можел он тоа, не можел она, никаква почит, туку и непочит. Ти да помагаш некому, тој некој да ти се сили, па и да те брка ко куче. Моите го дозволија сето ова, буквално го гледаат ко солза, јадење спремање, сите по кејф му одат, он освен теретана, ни учење, ни работа, со ништо не се замара.
    Чашата се прели кога фати еднаш да ми ја стега раката и кога почна да ме врега со апла грди зборови, а татко ми го дозволи тоа да помине неказнето.
    Јас да сум родител, да гледам едното тоа да го направи на другото мое дете, ќе го срамнам до земја.

    Мојата комуникација со нив си е сосема ок, освен кога иде прашање во врска со него. Не прашувам за него кога се јавувам, не ме интересира што прави. Тие си создадоа мал тиранин низ дома, тие нека му го берат гајлето. Јас сум одговорна за мој живот и мое ментално здравје. Не мислам трауми да пренесувам на мои идни деца, зашто една била фамилија и морало да ја трпиме.
    Се сметам за многу свесна особа што не е себична, дури сум и бааги фина, ама фина не значи глупава и наивна.

    И пошто се направи многу паметна да знаеш каква сум и што имам, и свекрва имам, не секирај.
    Ја ценам до мерата која таа мене ме цени, досега не сме имале некој голем конфликт, напротив, таа да го растеше брат ми, ваљда ќе излезеше дете ко маж ми, а не паразит. Така да, бар за тоа знам дека направила ок работа.
     
    На winnie02, Lanna89, Marsi* и 19 други им се допаѓа ова.
  6. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.883
    Допаѓања:
    6.389
    Пол:
    Женски
    Скроз си во право за се, со сила не можеш ништо на човек да му дадеш, па ниту памет.
     
    На SummerGirl и kelly.r им се допаѓа ова.
  7. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.076
    Допаѓања:
    7.580
    Пол:
    Женски
    Не мора да значи дека ако свекрвати го растела ќе бил подруг. Еве и тебе те растеле истите родители па нели не си ко него.
    Јас мислам дека е до човекот, секој човек како расте си формира свој карактер.
    И јас за многу работи сум различна од моите дома.
    Случајов кај мм пример фамилијата. Баба му и дедо му вредни луѓе, неговите паразити, а брат му па тотална спротивност од мм.
    И еве мм не личи на нив а со брат му па се различни ко небо и земја. Брат му каде што јаде не си крева маса а не па друго.
     
    На Martka, Anyshka и Трагедијаупмм им се допаѓа ова.
  8. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.220
    Допаѓања:
    19.360
    Пол:
    Женски
    Еве тука ќе ти кажат дека џабе ти е имот, потпора, пари итн. При прв шамар ископај си гроб јер ако сака да те убие, ќе те убие, не се мачи за џабе.
    Или шо би се рекло - ама грозјето е кисело.

    Битно тука ќе продаваат причи за огромната безусловна мајчинска љубов ама баш ги боли утре нивна ќерка да е тепана.
     
    Последна измена: 7 јули 2024
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    2.106
    Допаѓања:
    14.990
    Не е до имотот за кој не те ставаат во рачуница за дел туку до чувството дека за нив твојата вредност е еднаква на една голема нула, само поради тоа што си женско. Во најголем дел тие такви галени синчиња, и покрајшто ќе наследат се', ги оставаат родителите сами на себе и не ги погледнуваат кога ќе имаат потреба од некаква помош.
     
    На CameliaMiller, MeowMeow, jacqueline.s и 7 други им се допаѓа ова.
  10. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    826
    Допаѓања:
    601
    Лесно е да се осудуваат родители кои имаат многу па не поделиле праведно. Тешко на тие што имаат само куќа, во која со нив живее и синот, ја одржава 20+ години , ги чува старите родители, дада си ја лади цел живот и на крај му зема пола куќа оти нели од татко и зема, не од брат и. И на крај он е крив , зошто живеел со родителите, можел да се снајде.
    Гарсоњера се купува со пари коои се вложуваат во стара куќа. Во куќа да не вложиш ништо 10 год ќе почне да се распаѓа, ама битно кај нас е да се земе само, дали си дала нешто не е важно.
     
    На Anyshka и mama11 им се допаѓа ова.
  11. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.551
    Допаѓања:
    5.976
    Пол:
    Женски
    Не можам да ве сфатам… како можете воопшто да си мислите дека родителите треба да ги делат децата.. зарем вие би ги оделиле своите? Би оставиле се на синот а керката кој ја врти??? Не сфаќам стварно… се надевам дека не сте вакви родители…
     
    На CameliaMiller, Dennings, Elliana и 5 други им се допаѓа ова.
  12. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    831
    Допаѓања:
    4.742
    Пол:
    Женски
    Зошто тогаш не си купи бате гарсоњера, ако реновирање на куќа е во иста вредност?
    Така ќе си бидат раат двајцата нели?
     
    На Cka, CameliaMiller, An-na и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    2.632
    Пол:
    Женски
    Кои деца 40-50 годишни?
     
    На Anyshka, *Amethyst* и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  14. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.886
    Допаѓања:
    19.966
    Пол:
    Женски
    Па тогаш требало и ќерката да си го земе мажот кај неа дома и да се туткаат сите. Така мислам дека најправилно би било според тебе, за на крај да се подели еднакво.
    Ама има еден проблем, снаата ќе се буни.
     
    На Cka, CameliaMiller, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.551
    Допаѓања:
    5.976
    Пол:
    Женски
    И на 80 години, секогаш ќе ти е дете.
     
    На Aschenputtel и H.VAGA им се допаѓа ова.
  16. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.883
    Допаѓања:
    6.389
    Пол:
    Женски
    Ако брат/сестра, земе се без ваше знаење, тој не ви е брат, не ве сака и не ве почитува, а исто и вашите родители.
    Кај нас се знаело и се знае, секогаш и засекогаш, колку и да имаат моите се ќе биде на пола, општо за се сме научени да делиме со брат ми.
    Скекогаш треба да мислите на другите, не е убаво се за себеси да си земете, алчно и себично!
    Не е до материјалното, до тоа колку те вреднуваат и како те гледаат, и родителите и братот/сестрата.

    Мене мојата свест не ми дозволува да замислам воошто, утре на брат ми себично да му земам се, без тој да знае, како бе, како??? Како има некој што прави лошо на најблисиот свој????
     
    На Minnie-e, CameliaMiller, Aschenputtel и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    3.686
    Е ова. Имам ваков случај во фамилија. Се оставено на синот, кој патем не ни живее во МК. Цел терет за старите оставен на ќерката. Како поминуваат годините, обврските околу нив се зголемуваат, до тој степен да им треба секојдневна помош. Синов абер нема, ни да доаѓа Мк почесто за да ги гледа ( си тера одмори по други земји ), ни да ангажира платена помош, ни да вложи нешто во куќата, па глувци ќе ги изедат, влага има на секој ќош, катастрофа. Ќерката растргната, дали да гледа за нејзина фамилија, дали за старите. А нема срце да ги остави така, иако тие своеволно цел имот му го оставија нему. Нему не му ни текнува да се понуди сам, да и даде пола од имотот. Се прави на тошо. Ќе си го продаде имотот кога ќе дојде време, во меѓувреме си живее живот, гајлето друг му го собира.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.883
    Допаѓања:
    6.389
    Пол:
    Женски
    Е ова, искрено нема ни јас да продолжам да ги гледам така, додека не се согласат пола имот да го добијам, каква е оваа глупост? Па тие сега гледаат ли во чиви раце паднале за гледање?
     
    На mama11 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    3.686
    Лесно е да се каже вака, друго е кога стварно ќе се најдеш во таа ситуација. И неа и е криво, вика јас зар помалце вредам? Ама женско дете, не те остава.
     
    На jacqueline.s и Adidas888 им се допаѓа ова.
  20. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.883
    Допаѓања:
    6.389
    Пол:
    Женски
    Лесно или не, не е фер! Каде е сега синот? Тотално не фер.