1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.267
    Допаѓања:
    3.632
    Знам. Пострашно во ситуацијава е шо нему никако да му текне колку е саатот. А познавам многу вакви случаи за жал.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.699
    Допаѓања:
    5.513
    Пол:
    Женски
    Зошто женава не де јави на брат и да дојде, да помогне, или да прати некаква помош? Зошто ќути? Зошто и нејзините ќутат на целава ситуација сега?
     
  3. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    18.013
    Пол:
    Женски
    Како да не ќутат, па он е машко, мора да шета, да трчка моми, да си го живее животот...... ќерката е за дома, она не смее живот да има.
     
    На Gosh, *Amethyst*, ♡ Cinderella ♡ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.699
    Допаѓања:
    5.513
    Пол:
    Женски
    Ау, фала му на Господ што немам вакви родители!
    Нешто што многу го мразам, е не фер игра, некој будала да те прави буквално, ако дома не те почитуваат твоите, тогаш што да се очекува од други луѓе...
     
    На Skorpija25 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    18.013
    Пол:
    Женски
    Моите беа со такви размислувања. Фала бого шо бев единица и немав брат оти ќе се искољевме!
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.699
    Допаѓања:
    5.513
    Пол:
    Женски
    Е богами да, тука и најкриви се родителите што прават такви поделби.
     
    На Adidas888 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    826
    Допаѓања:
    601
    Некои работи се по договор.
    Јас да имам брат се би му оставила( имаме скромно) амаа се останато нема да ме интересира, ни дали ќе им треба финансиска помош ни било што. Можам да припомогнам ама целата одговорност ќе му ја оставам.

    Јас не би му делела куќа, во која решил да живее со семејството, плус тука таа снаа се грижи за старите(и ручек еден и перење мн значи)

    И да, можеби најдобро би било БАТЕ да си купи гарсоњера , ќе се гура пола живот во неа, а куќата ќе се распаѓа, бидејќи нели ни ДАДА нема да сака да вложува во ништо туѓо.

    И една куќа што вредела можеби и 80 000е кога ќе се распадне од неодржување ќе наследат нешто што можеби и едвај ќе се продаде.

    А што родителите сами ќе се мачат не е проблем, не е ничија дилжност да ги чува.

    Во нормално семејство и со нормални луѓе лесно е. ДОГОВОР се наоѓа.
     
    На Rozevata, Edinstvena., Skorpija25 и 4 други им се допаѓа ова.
  8. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    826
    Допаѓања:
    601
    По мое грешка во родителите, како што се му дале нека му земат, кој ги чува на тој нека дадат.
     
    На Mumoftwo30, Mnik, Anyshka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Јас имам, ама не гледам потреба утре зошто браќата мои да земат од куќата на моите по 50000 еур, а јас ни евро. Кај мене тие приказни не поминуваат. Јас сум дете исто ко другиот или третиот. Крај краева од детево мое ќе одземам ако размислиме подлабоко. Утреден децата на браќата мои ќе имаат пари од родителите за што да е, а моето не,зошто нели дада се откажа од делот за мир во куќа. Ма марш таму.
    Вака сите тројца по околу 35000 еур пример и чиста сметка, долга љубов.
     
    На SummerGirl, Anneliese, farahfarah и 12 други им се допаѓа ова.
  10. ♡ Cinderella ♡

    ♡ Cinderella ♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2023
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    2.941
    Пол:
    Женски
    Да пробаш да разговараш со него,да се промени,да го натераш да поминува повеќе време со тебе и децата,да му дадеш до знаење дека им недостига на децата па така некако да пробаш да го оттргнеш.Вие сте му примарно семејство а сестра му треба да му е во трети-четврти план,неубаво од негова страна.Ама се за среќата на дада се прави,а семејството нека трпи.А што ако се деси не дај Боже да се разболат ваше дете и дете на сестра му,што тогаш ќе трча по детето на сестра му ,оти зетко се излежава и си има слуга а дада си има брат па тој ќе среди,на вашето дете ти да му се думаш .Си ја наредиле убаво зетот и золвата за се маж ти да им трча за се што им треба.Тука пак ќе пишам цела кривица е во маж ти,гледа дека го прекарува за едно нешто што ви купиле и ќе незнае не да и рече,ќе и изиграва слуга.
     
    Последна измена: 11 јули 2024
    На Erika.greeneyes, mama11, *Amethyst* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.347
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
  12. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.659
    Допаѓања:
    265.818
    На flower30, Malesia и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  13. Edinstvena.

    Edinstvena. Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2023
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Ептен интересни сте ми.
    Ве следам што сте пишувале за поделба на имот со брат/сестра?
    Дали навистина мислите дека со вашиот брат и маж треба да делите ист кров? Дали не мислите дека маженцето малце треба да се стегне и сам да заработи за семејството кое вие како жена ќе му го оформите ?
    Од вашиот маж лембет сакате да правите ? ..како само би му дошло Охохо. Мислете малку со мозокот подлабоко. Не сум против за сама една соба во куќа на родителите да имам достапна во секое време или при развод ..Али навистина 50-50не. Братчето и снаата се повеќе околу старите така било и нека остане. Ако е обратно во ред заслужен ви е имотот.
     
    На LaTama, Malesia и dushiche им се допаѓа ова.
  14. Anneliese

    Anneliese Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2024
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    658
    Пол:
    Женски
    Сосема нормално е ако еве имам куќа на два спрата наследство од моите на едниот спрат брат ми и снаа ми на другиот јас и маж ми,ниту е забрането со закон ниту е срамота,можеби било пред 6 века ама сега не е и не гледам зошто да е.Тие ќе бидат посебно семејство,а ние посебно.Или пак обратно маж ми и сестра му да се на различни спратови во една куќа,битно ми е да не ми се мешаат во бракот друго не ме интересира.За мене е најубаво сами на сосем некоја десетта локација ни со свекрва,свекор,девер,золва,браќа,снаи и итн.
    Во бракот се двајца и двајцата треба да придонесуват во домот и заеднички да го создадат тој дом.Заедно ќе го оформиме тоа семејство бидејќи можеби жената раѓа ама и мажот е потребен за да се создаде детето.Во скоро сите бракови од роднини,познаници и околинава што ги знам и мажот и жената работат,значи и жената придонесува во домот.
    Имот од наследство неможе да се дели и мажот нема никакво право на него ни во брак ниту при развод може да бара дел.
    Значи сите мажи на кои жена им зела дел од имотот на родителите се лембети, па ги збогатила и им донела на готово имот жена им со делот оти нели од мажот ќе биде тој дел,законски тоа е имот кој го добила жената и како сака може да управува со имот во нејзина сопственост,вакви муабети му донела,му спечалила на мажот имот жена му се од пред 6 века.

    Ако најдлабоко размислиме со мозокот братот ќе биде уште поголем т.е невиден лембет ако добие куќа на готово,нека се стегне малце и братот нека спечали,нека не седи во куќа од прадедовци наследена и од солидарни дади што не земаат дел за да не го направаат мажот лембет.
    Не гледам зошто да не се дели 50/50 колку што вреди машкото толку вреди женското.Или на двете под исто или на ниедно.Башка тоа на детето мое ќе му скратам,децата на брат ми ќе си имаат куќа,стан,спрат моето соба ќе има и солидарна мајка што и е жал да дели 50/50 со батенце.Ќе нема бате за греота ќе му се скрати дел од имотот.
    Снаата нема никаква обврска околу родителите на мажот,имаат синот и ќерката.Си има снаата родители па нека му ја мисли за нив не за родителите од мажот.

    Зависи од родителите ако јас имав брат(имам сестра) и моите се му дадоа нему за мене не постојат ,како што не сум постоела за нив јас за време на делењето имот.Ако е 50/50 ќе си се договорев со братот и по пола обврските јас и тој,не снаата.
     
    Последна измена: 19 јули 2024
    На Puffy2019, Zumbulche, *Amethyst* и 6 други им се допаѓа ова.
  15. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.109
    Допаѓања:
    18.751
    Пол:
    Женски
    Кога читам вакви постови ко оној погоре, барем се надевам дека ќерка немаат или нема да имаат, да не трпи утре ради нив кутрата
     
    На Puffy2019, Gosh, Zumbulche и 5 други им се допаѓа ова.
  16. jacqueline.s

    jacqueline.s Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    4.090
    Допаѓања:
    20.155
    Пол:
    Женски
    Ами па братчето нека си заработи де, ако е маж, а не лембет. Ако е маж нека заработи да не чека од мама и тато наследство.
     
    На Puffy2019, Gosh, Zumbulche и 6 други им се допаѓа ова.
  17. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.574
    Допаѓања:
    128.772
    Лесно е да крпиш у куќа кога си со мама и тато.
    Излези надвор сам и спечали.
     
    На Puffy2019, SINOLICKA_123, Zumbulche и 11 други им се допаѓа ова.
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.662
    Допаѓања:
    34.893
    Пол:
    Женски
    А зошто братот да не се отсели од кај старите? Уште живееме во она време во кое братот се ќе добие, затоа што ќе ги чува старите. Како така синчето да се мачи. Ок.. Нека добие. Ама после старите не треба да се чудат ако ќерката и зетот ги шутнат на клоци.
     
    На Puffy2019, Gosh, Zumbulche и 4 други им се допаѓа ова.
  19. ♡ Cinderella ♡

    ♡ Cinderella ♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2023
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    2.941
    Пол:
    Женски
    Па и братот е лембет,нека се стегне нека спечали.Ако некој е неработник и се расфрла со пари и без да добие жена му дел од кај родителите ќе е таков,тоа е до човекот не е до земањето имот.Ама најчесто лембети ги праваат родителите кои се му оставаат на братот и сестрите кои од преголема љубов кон бате не земаат дел од имотот на родителите. Нема да добие ништо ќерката оти мажот е должен да се стегне малку и да заработи за семејството како знак на благодарност што му оформила семејство.Се молам на Бога само синови да имаат тие вака што мислат,оти ако имаат ќерка тешко на ќерка им со вакво размислување.
     
    На Puffy2019, *Amethyst* и Anneliese им се допаѓа ова.
  20. SanMichel

    SanMichel Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    484
    Проблемот лежи во родителите. Ги раѓаат, ги растат да се држат заедно накрајот ги двојат ради имотни поделби.
    Убаво е да се печали додека си млад и да си купиш свое, не е убаво дур имаш свое да се лакомиш и да бараш дел додека другиот немал таква можност.