1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Во кратки црти, што би рекол маж ми, место ти да пиеш апчиња, направи ја нејзе да пие.8)
     
    На Anneliese, Anyshka, Zumbulche и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.020
    Допаѓања:
    7.537
    Пол:
    Женски
    Абе еднаш не слушнав да му речат гледај си го семејството детето и жената. Туку тие нон стоп тато, мама. И јас намерно кога ќе речам дека како растеме се осамостојуваме и нормално мажот/жената и децата ни се на прво место. Тие одма контра реплика секој си има свое место.
    Како само тие да се родители. И само тие имаат деца.
    Сите имаме родители, не значи дека ако мм и детето ми се примарно семејство дека моите ги отпишав од живите.
    Јас пак си ги сакам моите и ако им требам за нешто може да ме побараат. Ама тие самите си седат на страна без да ме тормозат со вакви муабети. Се гледаме на фамилијарни ручеци кај нив дома, ќе поиграат со ќерка ми и тоа. Ние вакви муабети не правиме, да ми дишат во врат. И да ми префрлаат зборови, и да се натпреваруваат со мм за моето внимание. Ова ми делува дека не се зрели личности тие. Па и птиците на гранка знаат како е животниот процес. Растеш и си формираш свое семејство.
     
    На Mother of 2boys, CameliaMiller, Anneliese и 8 други им се допаѓа ова.
  3. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.699
    Допаѓања:
    5.513
    Пол:
    Женски
    Така си е, затоа со време преселба и сами живејте си, така најдобро ќе се знае кое е примарно семејство и ќе се даде повеќе внимание и време на истото.
     
    На Anneliese, SummerGirl, *Amethyst* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.020
    Допаѓања:
    7.537
    Пол:
    Женски
    Точно така.
    Само некогаш на моменти се прашувам дали јас претерувам со размислувањава. Пошто и од многу жени сум го слушнала ова демек ако се разведеш родителите пак се тука. Да не ти се мешаат у животот ама сепак родителите се едни маж може секој да ти биде.
    Еве нека бидам чудна ама и јас имам родители ги сакам,почитувам воопшто не ми се мешаат ни па ми згрешиле нешто. Во супер односи сме. Ама според мене веќе се знае кој треба да ми биде примарно семејство плус бракот е свето нешто. Со брачниот партнер станувате едно нешто, тим. Во добро и во лошо. Заедно против сите, без разлика кој е на другата страна. Секоја навреда на мм значи навреда и на мене.
    Понатаму, нашите деца кога ќе пораснат и тие ќе си одат по свој пат, родителите нема вечно да ни бидат живи за жал. И само брачниот партнер останува до нас и на стари години. Нормално ако е вистинската личност. Не зборувам за токсичен брак.
    И ова верувам не ме прави помалку ќерка од останатите.
     
    На Anneliese, Anyshka, Gosh и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.699
    Допаѓања:
    5.513
    Пол:
    Женски
    Така си е, како што ти си отишла од твоите родители, така и маж ти од неговите, и на твоите им било можеби тешко кога си заминала, така да нека не ви праат филмови старите на маж ти.
    Секако е најнај добра опција да си живеете сами, тогаш се добива нова димензија, верувај.
    Кога си сам и имаш свое (ваше), нема никој да ти се меша или барем нема да дозволиш, подалеку од нив, и раат главата ќе ти биде, не постои подобра одлука која сме ја донеле со мм, да си купиме стан и да сме сами, колку и да е тоа тешко финансиски, не се споредува со ништо, на крајот на денот среќата е најважна, и раатот нема цена.
     
    На CameliaMiller, Anneliese, Zumbulche и 2 други им се допаѓа ова.
  6. ImagineDragons

    ImagineDragons Активен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2024
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    231
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site.Ve molam za sovet dali sum vo pravo ili preteruvam ko so vika maz mi.
    Vo brak sum 9 godini imame 2 decinja 5 i 8 i ziveeme vo stranstvo veke 7 godini.
    Prethodno ziveevme so negovite 3 godini i nikogas ne se skaravme iako mi precea mnogu raboti. Negovite nemat losa dusa i sekogas sakat da pomognat no premnogu se mesat vo se i so toa pravat da se cuvstvuvam nesposobna.Baska maz mi uste (ima 35 ) go tretiraat kako dete.
    Primer : vrne nadvor majka mu se dere od Terasa : ZEMI CADOR SINE KE NAVRNES ili svekorov setame u ZOO maz mi e zeden i on sam odma ide da mu kupi voda Za mene e toa too much Jas sum rastena poinaku u selo i sve sami si sreduvavme .Maz mi radi toa e povlecen, sramezliv nema samodoverba i e ic ne e snaodliv . Dodeka ziveevme so niv jas bev pomlada, vospitana da ne odvrakam zbor na stari i radi pocit roditeli mu se na maz mi im gi trpev glupostite od tipot mesanje, soveti okolku kuka, dete i slicno.Majka mi ekspert po sestologija sve ona znae iako nema mrdnato od doma, nema prijatelki, rodnini i zastareni svakanja koi i baba mi na selo od 83 godini gi nema.Bidejki taa sredina me gusese i ne mi odgovarase namesto da kukam i da cekam da se sluci cudo dojdov sama vo stranstvo a po 3 meseci najdov stan , namestiv se i gi zemav maz mi i deteto.
    Da cekav na nego uste ke ziveevme vo negovata detska soba
    Za ovie godini postignavme mnogu : si kupivme kuka ( na kredit se razbira ) , nauciv jazik ,on seuste go uci, ni se rodi uste edno dete i sve sami si go izgledavme, maz mi ima dobra rabota sega vo It sektor ( jas sama rabotev 6 meseci dur da najde gospodinot po struka ) Negovite ( majka mu i tatko mu ) seuste ziveat vo stanot od baba mu i nisto im nemat obezbedeno na decata svoi.Ok fala Bogu hrabra sum i rabotliva i ne ne ocekuvav nisto ji od moi bi od negovi, iako mi smeta koga mi pametuva nad glava a nema ni 1% od mojata hrabrost ili karakter.

    Premnogu se opteretivme eden period maz mi rabotese 2 raboti , jas nokna plus privatno cistev , nosev deca vo gradinka, so majstori se raspravav i zakoni i germanski bidejki maz mi ne go znae ubavo jazikot i neznae da se spravi so majstori i da se iskara ako treba.Puknav skroz.
    Dobar del od zivotot ni pomina u brzanje doma,rabota, deca ,majstori taka da iskreno ja izgubiv mnogu nervi.

    Da skratam : Dojdoa negovite sega na gosti kaj nas i sedea 1 mesec.Uste pred da dojdat mu rekov na maz mi zboruvaj so niv da se priberat malce i da ne davat soveti i komentari mnogu mnogu bidejki napnata sum i izgubiv trpenie i neznam dali ke mozam da se vozdrzam da ne im vratam ili ke ja spukame rabotava . Toj valjda ne me svati seriozno bidejki jas sum stvarno mnogu silna i borbena zena i mislese nisto ne mi e. Zamerki, meskanje, imav korenja domati bez nikoj da mu kaze gi posadil na patekata megu nas i komsijata germanec
    ni ostetija labavo koe bese mnogu skapo namerno ( mu se isturilo lepak sekundaren na svekorot na labavoto bidejki lepel bez da ne prasa nesto na skalite i prvo negirase , posle odma se fati za noz da go cisti .Mu rekov Ne go cisti ke pobaram sredstvo da mu stavam bidejki ke go igrebes taka.Nareden den se vrakam od rabota labavoto izgrebano so Noz Ok za mir u kuka ne mu rekov nisto iako pritisokot mi ripna 300.
    Imam vo kujna mermer plotna i nea ja ostetija im padnal fildjan miejki.
    Zidot vo kujna mi go isprskaja so przenje mekici
    Znaci pizdarii sve so mozea sjebaa u kukava a sve e novo skapo i marka.

    Jas dodeka ziveev kaj niv edna lazica nemam premesteno, ednostavno si velev ova ne e moj dom, stegni si zabi i napraj si svoe pa uredi si kako sakas.

    Iako mi precese sve bese staro, valkano gi mrzi da cistat a najgrozno od sve i da se banjat blakkk... stvarno samo u Nedela se banjat

    Ok nisto ne rekov samo radi maz mi ajde retko gi gleda , se e ova materijalna steta samo familija e pobitna od parite ama ovie mi se kacija na glava.

    Majka mu si otide a svekorov ostana da gi cuva decata preku leto.

    Trebase sin mi i svekorov da dojdat vo mk zaedno i izvadivme karti.

    Vrv na se bese koga se vrativ od rabota a decata moi sami doma ostaveni da sedat.Gospodinot otusol do market da kupi praski ‍‍

    E ovde mi se stemni Nedaj boze nesto da se sluci ke go ubiev so goli race picka mu mater.
    Go prasuvam zasto si gi ostavil sami me pravi bidala : pa na kratko baraa ovosje a decata moi slabo jadat i ne ne ni barat.
    Me pravi BUDALA na kraj.

    Mu kazuvam na maz mi koga dojde od rabota so se slucilo i da razgovara so nego deka ova ne e vo red dobivam odgovor pa tatko mi e emotiven ako mu kazam toa moze da se rasplace :

    Na maz mi kako so e logicno sve mu iznakazav i sajki i majki i pcuenje do 13 koleno nanazad .

    Mi vika ti sakas da me skaras so moite a glupiot ne svaka deka samo baram da ne zastiti kako mas a ne da se krie kako glusec .

    Mnogu li baram od nego - da si gi stavi decata pred glupostite od tatko mu,
    mozese nekoj da prijavi deka se sami doma i da gi odzeme socujalno a on neznae jazik pak jas ke trcam da sreduvam .

    Se javi majka mu da dojde pak da posedi malce .

    Mu rekov ako dojde majka ti u moja kuka ne stapnuva veke a i tvojot kufer ke te ceka pred vrata.

    NEKA SUM NAJLOSA NA SVET NE DOZVOLUVAM DA MI GI STAVATE DECATA VO OPASNOST

    Stariot se vrati, sin mi ostana ovde ne go pustiv vo Mk.

    Pasuva svekorot zasto ne ide X so nego maz mi mu veli : ke dojde so nas ke prosetame u Belgrad pred da ideme u Mk. ( zamisli mu.izmisluva prikazni namesto kako zrel maz da razgovara za problemot).

    Tatko mi ima sten pred 2 godini edvaj se spasi pa ako ne pravi nesto kako sto treba mu kazuvam deka toa ne e vo red.

    Doma situacijata e ratna : ne razgovarame , epten po potreba bidejki jas pravam ausbildung kaj nego u firma on e Team Leader, okolu deca ako e vazno, go izbrkav da spie u dnevna i sega koga ke ideme na odmor u Mk mu rekov deka jas i decata ne ideme da spieme kaj negovite nego u Hotel.

    I na kraj pak jas krivata i losata snaa so gi tolerira site okolu sebe.

    Ama dosta e : Podobro ke se razvedam otkolku da trpam nekoj da mi sere nad glava

    Ajde davajte kritiki dali sum u pravo ili preteruvam
     
    На Joanna28, 1209, CameliaMiller и 10 други им се допаѓа ова.
  7. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.337
    Допаѓања:
    47.158
    Пол:
    Женски
    Јака ти душа. Ти си легенда жими сѐ. По пишувањево слични сме. Не сум мажена. Ама по мене си у право. Мора да се има граници. Твој дом (ваш де) ваши правила.
    Збори со маж ти да им стаи граници, ако не ти почни. Мене тоа исто ме нервира, попуштање и сожалување.
    Браво и за храброста и што си вредна, и така да останеш, и со став и карактер. Глеј со маж ти да си добра и да завземе став, овие кој ги врти.
     
    На 1209, crimson, *Amethyst* и 6 други им се допаѓа ова.
  8. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    826
    Допаѓања:
    601
    Искрено, мислам дека си трпела премногу и си се ослободила и веќе се чуствуваш премногу силна сама да тераш и затоа не ти се трпи ништо.
    Не ти се проблем само старите, прочитај си сама ќе сватиш , на секој втор збор кажуваш кога како ти повеќе си допринела за семејството, како ти си работела, ти знаеш јазик. Ти си главната, се е твое, таков впечаток оставаш.
    Да имаш добар брак, и љубов меѓу вас , 1 м во година ќе ги истрпиш и најлоши да се.
     
    На hermosa, Joanna28, *Amethyst* и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    18.014
    Пол:
    Женски
    И јас мислам дека е во право. Некои луѓе едноставно не се за дома. Си знам по бившиот свекор. Ќе исчистев се, ќе средев се, и ете го него ќе дојде да валка, ставаше мокри чаши и тањири во висечите кои подоцна мувла фатија, ќе си праеше јадење оти јадеше по 100 пати на ден, и цела кујна, подот во кујната, трпезариската маса и подот под масата, се лом беше од јадење и ронки. Масата ќе ја поминеше со рака само, не ја чистеше. Па колку работи ќе му паднеа, ги сокрши, ги оштети. Вратата од шкафот ја скрши оти ја завлече силно, вратата од туш кабината исто ја скрши....
    И се се ваѓаше на тоа дека незнаел, па дека е емотивен, па ќе плачеше.... и пак по старо.
    Ма ајде мрш тамо, таквите се за во штала.

    Убаво им праи членката. Нема шо нивните гомна да ги чисти.
     
    На Joanna28, *Amethyst*, Anyshka и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.337
    Допаѓања:
    47.158
    Пол:
    Женски
    Super si e zhenata. Bravo
    Plus reetko citame vakvi slucai, kaj so se borat zborat i se karaat. Nikoj ne e duzen nikomu da kjuti be. Ke mi remeti nekoj mir. Ovie i se iselile udzum u pak im remetat mir. Da mu e mater. Ne sfakaat deka so toa sho ja macat snaata, se odrazuva na NIVNOTO DETE. Ebati roditelite skapani. Super im prai bravo. Samo taka so takvite. Da ne citame ovde placenje i kukanje.
    Ja sekad vikam, bolje tugja majka da kuka nego mojata.
     
    На Erika.greeneyes, Anyshka, Трагедијаупмм и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.337
    Допаѓања:
    47.158
    Пол:
    Женски
    Ne e dolzen nikoj nisto da trpi. Sekoj treba da e normalen, i doma da se ima mir i harmonija. Koj ima hirovi ima specijalisti i ustanovi za lecenje.
    Ke placel. Neka place de. Bolje on na 70 nego ona na 30-40 kaj so doprva i trebaat nervi da raste deca. Pubertet, stresovi ova ona. Oni si go izziveale nivnoto
     
    На Erika.greeneyes, crimson, Anyshka и 2 други им се допаѓа ова.
  12. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    826
    Допаѓања:
    601
    Се е тоа точно, јас лично неможам да излезам на крај ни со моите. Амаа некогаш за мир у куќа се претрпуваат некои работи. Замисли да беше обратно, татко и да беше ист и маж и да не сакаше веќе да го види??
    И тогаш совет кој? Да се одкаже од родител или да се разведе?

    Живее во странство ќе им одат на гости, во ред е да им посочи некои работи да припазат, океј е да се каже, амаа ради татко му , маж ми да спие у дневна ??
    Ако е така , јас до сега ќе бев разведена, евентуално ни свадба немаше да има. Знам како е со стари седев неколку год, доаѓаат на гости сега, ништп посебнп немаат дадено аама се најпаметни на свет.

    За мн раб мм си премолчува, искрено и јас на моите им премолчувам, ама се тера, на крај секој дома си оди.
     
  13. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.337
    Допаѓања:
    47.158
    Пол:
    Женски
    Isto linija i so moite ako preteraat.
    I ja se karam doma poso ja cistam. Preeska cistev na 40 stpeeni, doaga tatko mi so noze od terasa shlap kaj mene u soba. Vikam aman sea cistev znaci.
    pogotovo za u idnina, ako se mazam praam nov zivot, nema so moite da se meshaat i da delat soveti. Ko so ja ne im se mesham na niv a mi doslo mn pati. Moj izbranik moja rabota. Ne mi go remeti mirot i srekjata da ne e obratno posle
     
    На crimson, Mnik, Anyshka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    826
    Допаѓања:
    601
    За се си во право, ама кога си во брак некои работи сепак можат да се претрпат, мораат, не секој може да не зборува со родител затоа што не трапав.
    Јас да седнам и да пишувам за свекор ми пола ќе пишете како сум живеела со нив тие год, ама морав , трпев и уште ги трпам ама неколку саат у 2 недели.

    А членката погоре нема проблем само со старите, како бе живеела со нив не се карала , трпела се , кога дошла до некоја пара повеќе никој не и треба па ни маж и?? Тркалото се врти, не знаеш што те чека. Што решение сака таа? Да се сменат нема, а да се откаже ли маж и од нив? Ни еднаш годишно да не ги гледа? Не ми е јасно?
    Плус јасно си потенцира, јас дојдов, јас се снајдов, јас јазик знам, јас , јас , и само јаас.
     
    На anggell, Zfer и Feminka22 им се допаѓа ова.
  15. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.337
    Допаѓања:
    47.158
    Пол:
    Женски
    Pa dobro valjda nemala nisto, pa sega koga ima neke nekoj da i unistuva. Gledas ziveela vo ruralna sredina, dosla do ova nivo. I zosto realno nekoj da i istura lepak na lavabo i da ostetuva. Se toa kosta.
    Koga znaes kako e da nemas nisto, koga imas se ke pazis.
     
    На crimson и Anyshka им се допаѓа ова.
  16. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    3.542
    Пол:
    Женски
    Па и јас да сум ќе си потенцирам ЈАС ЈАС И САМО ЈАС: Знаеш оти? оти сопругот како што пиша и е повлечен од тоа тато носи мама меси. Ако прочита убаво до таа мера се ако рече вода ми се пие трчаат да му купат. Епа сама отишла, сама научила јазик сама се снашла и го повлекла. И замисли пак не е самостоен да стисне заби да рече не во оваа куќа, не вака не таа=ка.
    Сто пати браво за членката. Не во дневна требало да го спакува со татко му да му го бришат газот дома.
     
    На Kanya, 1209, Erika.greeneyes и 12 други им се допаѓа ова.
  17. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    3.542
    Пол:
    Женски
    Браво за твојот успех да се извлечеш од токсична средина.
    Па и се што пиша ти држи место за хотел да одиш. Ти ќе дојдеш да се одмориш и прошеташ а не со нив да се замараш.
    Не у дневна треба за памет да му дојде и него да го пратиш со татко му.
    Потполно си во право за секоја одлука.
     
    На *Amethyst*, Anyshka, Mumoftwo30 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    1.079
    Допаѓања:
    2.370
    Пол:
    Женски
    @ImagineDragons еве ти совет, проблемите не се решаваат со бркање на маж ти во дневна, туку со смирен разговор и без тоа јас, јас, јас... Биди среќна што маж ти нашол работа на струка, сигурно заработува повеќе од физички работник. Сигурно тие 6 месеци не дремел ко мисир, туку чувал деца. А и сама велиш еден период работел две работи. Од напишаното ми се чини дека си го цениш само твоето, а неговото не ти е доволно. А би требало заедно да придонесувате, секој со своите можности.
    Однесувањето на старите не е во ред, ама тебе како да ти е поважно скапото лавабо од се друго.
     
    На Elliana, Watermelon96, lale22 и 6 други им се допаѓа ова.
  19. ImagineDragons

    ImagineDragons Активен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2024
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    231
    Пол:
    Женски
    Vo pravo si dobra psihoanaliza si mi napravila i se soglasuvam so tebe.
    Stari kako stari znam deka site mrcat koj poveke koj pomalku i oni se sporedniot problem.
    Maz mi e glavniot problem so neznae da postavi granici so niv a mene uste edno dete za gledanje ne mi treba.
    I jas si imam bubacki u glava baska devica pa svesna sum deka ne e lesno so mene.
    I da gledajki me od strana stvarno covek ke pomisli deka sakam da sum glavna ,no realnosta e poinakva, ne sakam da "sum mazot vo kukata " ili glavna no ako cekam na maz mi da prezeme inicijativa uste ke ziveevme vo negovata detska od 10m2 taka da moram da turkam za da ziveeme pokomotno .

    Porano sum trpela sum bila mlada naivna, zaljubena pa site sum gi stavala pred mene niv da im e dobro.

    Neznam dali sozreav ili pocnav da se cenam samata poveke ili so negovoto ponasanje se oladiv no nemozam poveke nikoj da trpam
     
    На Joanna28, 1209, Erika.greeneyes и 9 други им се допаѓа ова.
  20. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    4.294
    Допаѓања:
    14.957
    Пол:
    Машки
    Си излегла ти од селото ама селото од тебе не излегло, си нашла маж тололо и помирни луѓе да те трпат па сега на глава им се качуваш, виде некоја пара и мислиш готово успеа во животот, ама животот е круг не е од денес за утре.

    Туку друга песна ќе пееше тука така маж ти да те бркаше во дневна да спиеш, да те малтретираше тебе и твоите со пцуење и се ова останато како што ти се к*рчиш.
     
    На An-na, Misskirova, Orchidea и 2 други им се допаѓа ова.