1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    4.329
    Пол:
    Женски
    Не седиш еден месец за да видиш некого, штом свекорот останал, со намена било. Човекот ми изгледа како да е несмасен, не лош. Ама ваљда знаеш каков е од претходно. Епа зошто тогаш го викаш да чува деца? Или идејава е, нека чуваат деца, ама нека не мрдаат, не дишат, не пипаат, нека спијат пред врата. Следен пат бебиситерка и мирна глава. Ваљда. Ама нема да биде, пошо тука има друг поголем проблем, ако се чита меѓу редови.
     
    На Elliana, Трагедијаупмм, Andreaaaaaaa и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.018
    Допаѓања:
    172.117
    Не е ова мало дете да му објасниш што е погрешно, ова е инат кој ми е многу добро познат. Растен е во такво време да он знае најдобро, абе ај.
    Ти во туѓа куќа би се осмелила да префаќаш, поправаш, да се праиш газда?
    Разбирам јас сакале да помогнат, ама граница ако се нема, треба некој да им ја постави. Јас на моите, тој на неговите. Ако не е спремен да се објасни со неговите, шо да праам јас со нив?
    Не зачитав многу детали, ама го разбирам револтот.
     
    На Kanya, MeowMeow, CameliaMiller и 12 други им се допаѓа ова.
  3. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    18.014
    Пол:
    Женски
    Некој кого не го поднесуваш, не го викаш да ти чува деца. Значи идејата била од мажот и. Не нејзина.
    Од ниејзиниот пост можам да заклучам дека да е до неа, ич не би сакала да ги види во животот.
    И со право. Некој да ми остави само дете тука во странство кај шо знаеш какви се законите, па има на улица да го измарширам. Малку е тоа шо се дерела на маж и, иако заслужил.
     
    На *Amethyst* и Anyshka им се допаѓа ова.
  4. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.337
    Допаѓања:
    47.158
    Пол:
    Женски
    Буквално.
     
    На *Amethyst*, Mumoftwo30 и Anyshka им се допаѓа ова.
  5. SanMichel

    SanMichel Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    484
    Види женска никој овде не е прост ниту пак Германија не е некое скривено тајно место па да не знаеме што се случува. Децавс биле 10мин сами дома, не пола ден ко што превртувате сите. Немој да ми кажеш дека дете од 8 години не знае да исклучи шпорет на пример. :^) Тогаш ќе треба да збориме за нешто друго.
    Дебатирам срцка, секако тебе не ти се допаѓа мојот начин ниту мене не ми се допаѓа твојот начин па не те набедувам.
     
    На anuska_dzuli, Andreaaaaaaa и eliesaab им се допаѓа ова.
  6. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.574
    Допаѓања:
    128.775
    Стариот згрешил, она му укажала и тука е крај.
    Што има двајцата да му се дерат на човекот? Еден му кажал. Да е татко и и да го оштетил лавабото да видиме дали ќе и беше океј маж и да му се дере.
    Уствари, лудо е за материјални работи со луѓе да се караш... Ама се и било марка дома. А она со однесувањето ич не е марка.

    Кога се прави се од 0 и двајцата партнери страдаат. Она може работела, ама он чувал деца и учел. Да не било така, децата ќе и беа цело време по градинки болни и ќе седеше и она дома да ги чува а мажи ќе беше амал.
    Човекот ем деца чувал, ем учел јазик за да се вработи на салам место кај што ќе напредува и ќе носи повеќе пари, па сеа немаж бил. А нејзе и е тим лидер, па може и тука е проблемот.
     
    На Joanna28, Elliana, Martka и 14 други им се допаѓа ова.
  7. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    18.014
    Пол:
    Женски
    Проблемот е шо не смеат ни 10мин да бидат сами дома.
     
    На *Amethyst*, Anyshka, Gosh и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    4.329
    Пол:
    Женски
    Некогаш за трагедија се потребни 2 секудни.
    Иначе, шо мака си имаш?:D
     
    На Martka, MeowMeow, *Amethyst* и 5 други им се допаѓа ова.
  9. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.877
    Допаѓања:
    85.506
    Пол:
    Женски
    Членкава е его трипер.
    Не може да поднесе што мажот и на крај испаднал поуспешен од неа.
    Не знам што се филма што успеала,ни работа ни школо завршила, куќа на кредит , што тоа успеала:?: и тој работел две работи додека таа чистела, нашол работа по струка.
    Типична гастрбајтерска приказна.
    Е таа останала во место после 7 год.
    Тој успеал, нормално образован ќе бара во струка, не ќе разнесува карго или ќе дига пакети во магацин.
    Безобразна е без почит кон сопругот си тера некакви инаети.
    Не му дозволувала неговите да дојдат и нему ке му го спакувала куферот.
    Искрено, јас неа би ја спакувала и би ја пратела во селото од кај што дошла.
    Драма.
    Стариот згрешил, таа се јаде жива што маж и не го решил како што треба.
    А еден месец ги посетиле во год.
    Па сега театрално драматизира, не го пуштила детето , ќе спиела во хотел не знам што.
    Си има проблем сама со себе.
     
    На Elliana, Annath, Трагедијаупмм и 11 други им се допаѓа ова.
  10. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.748
    Допаѓања:
    2.772
    Пол:
    Женски
    Знајте кој е проблемот, шо оставаме мажите да ни ги решаваат проблемите те со мајка му, те со татко му.
    Не треба ќутење. Го имам истото поминато, но маж ни гледа, ни слуша , ни сваќа... Треба остро ко со секој друг да му се напомени за грешките кои ги прават, па и дури да се налути човек и да не му појди, посебно да се работи за мое дете. Отвараш расправија, му возвраќаш како шо си заслужуваат, трескаш врата и не чекаш на мажот. Си собираме многу.
    И тек после некој ден на врата тропа расправија со мажот за неправдата шо се случила и они те испровоцирале за шо заклучно се само тие криви. Ми се случило многу пати да се карам со мм заради нив, само си викаш ај од почит ај тој нека среди, тој нека речи нешто и оп ти идат бурни емоции и мислиш па до него е, нормално тој е крив.
    Но оние да не дошле немало тоа да се случи.

    Ако доаѓаат ќе му најдете апартман таму да си седат.
    Кога одите нема шо кај нив да седите ако ги знаеш дека секој ден ќе има кавги. Има станови ќе си изнајмите, некое кафе може да се испие со нив, за ручек има ресторани ете да речам ќе се видите и децата да се видат.
    Но толку да те вадат од кожа, сега вие појдени таму животот ви тргнал, и они да ви прават проблеми.
    На проблемот залепи му шлаканица не на бракот, не дозволувај ни за со деца не му давај таква одговорност да ги вардат пошто не можат, не се способни, барем да ги земел децата со него ако толку му е до шетање дојдено или да ве праша.
     
    На *Amethyst*, Трагедијаупмм, Zumbulche и 3 други им се допаѓа ова.
  11. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    826
    Допаѓања:
    601
    Значи ја браните само вие идеалните. Трагедии биднуваат и пред очите на родителите.
    Во мк и таткото и мајката да ги чувале , пак тоа било во станот на дедото. А замисли деца колку се внимателни, душички сигурно како мајката ништо не помериле.
    Ако толку била силна што не седела под кирија во мк?
    Дедото сигурно со 2 деца можел на се да пази. Ако не чувам нечие дете можам да седам со скрстени раце, ама чувајќи деца некогаш мора и у плакар да отвориш ако мајката не ти оставила се.
    Членката драми, плус од љубов ни Љ нема меѓу нив.
    Да спие на гарнитура треба ептееен причина а не татко му што нешто оштетил.
     
    На Трагедијаупмм и eliesaab им се допаѓа ова.
  12. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    7.802
    Пол:
    Женски
    Абе нема проблем. Отидовте сите у бел свет па не ви чини ништо во МК.
    Аман веке.
     
    На Elliana, Purpleheart, anuska_dzuli и 4 други им се допаѓа ова.
  13. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.678
    Допаѓања:
    11.020
    Пол:
    Женски
    А пример можеш да не се мажиш место свесно да си го носиш бракот во пропаст.
     
    На anuska_dzuli, LiquidLuna, Angie1432 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    826
    Допаѓања:
    601
    Истото го сватив , не е само кај нив, сите успешни со кредити до гуша и метла во рака. Не е за потценување ниедна работа амаа големите госпоѓи што сега во странство чистат во мк ни во маркет не би работеле од што тоа им е испод чест.
     
    На Amore123, eliesaab и Misskirova им се допаѓа ова.
  15. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    7.802
    Пол:
    Женски
    Тоа да не збориме .
     
    На eliesaab и dushiche им се допаѓа ова.
  16. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.678
    Допаѓања:
    11.020
    Пол:
    Женски
    Таму работат во маркет оти „никој не ги знае“, ама тука плукаат по касиерките. А ко демек па Германија една голема што е и ко ништо да не се знае.
     
    На Purpleheart и dushiche им се допаѓа ова.
  17. SanMichel

    SanMichel Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    484
    Ае збориш за странција ама никако да сфатиш дека зборот сфати се пишува со Ф а не со В.
    Понижувачко малку нели?!
    Јест, знам ја како је то.

    Е сега не моеш да споредуваш плата вамо и таму, секој сака убаво да живее. Али една Германија,ладно,дождои као ви се живи само… големата Германија пола од нив од социјала живеат, мини џоб и да не набројувам. Многу бенефити има такви нема ни да се оформат у Мкд, факт!
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    4.329
    Пол:
    Женски
    Знаеш зошто е така? Затоа што постои стигма во МК дека си необразован, неамбициозен, неснајден ако работиш во маркет или чистиш. Зошто кога ќе те видат каде работиш, госпоѓите од големото добро утро ќе те оговараат кај стигнат. Воедно и платите се ужасни. Додека пак не се така ужасни, а и нема Стојанки да мрчат, кога работиш таква работа во странство. Друга причина е што одредени струки не се признаени, па мораш да работиш нешто вон своја професија а и јазичната бариера си го прави своето.

    Така да, не дека им е испод чест, се срамат да го прават тоа во МК од горенаведените причини.
     
    На *Amethyst*, Stressed Out, Zumbulche и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    7.802
    Пол:
    Женски
    Абе доста веќе...
    Бев ,видов ,се вратив. Недај боже на доктор да треба да идеш, Парацетамол даваат и за температура и за чир на желудник.
    За плата ли се оди у странција само ?
     
  20. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    826
    Допаѓања:
    601
    Абе за грешки во пишување сите сте детектори, браво. За колку е убаво во странство исто. Но се тоа не е муабет тука. Работа, странство се е личен избор, образовани или помалку образовани исто така.
    Ние не се ни знаеме па до утре може да се препукуваме, пак секоја повеќе или помалку задоволна од животот ќе си легне мирно да спие.
    Жената дојде по совет, ништо не прифати, и тоа ти е. И тука да е , и како кралица да ја носи маж и, пак ќе е незадоволна.
     
    На eliesaab и Misskirova им се допаѓа ова.