1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    785
    Допаѓања:
    4.329
    Пол:
    Женски
    Не си размислила дека можеби премногу лекарства пак даваат во МК? Докторе, ме боли влакното на левиот мал прст, на ти антибиотик. Битно, ти пројде ли?

    Ние сме учени и за прднување, се да ни препишуваат. Јас исто така размислував, но можеби и овој систем не така лош. Ако навистина имаш проблем што не проаѓа со блага терапија, те испраќаат во болница на други тестирања. Не е така баш како што пишуваш.
     
    На CameliaMiller, *Amethyst*, Zumbulche и 8 други им се допаѓа ова.
  2. SanMichel

    SanMichel Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    484
    Тоа е факт и нормално дека нема да прифати коа 99% доаѓаат само за тапшање во рамо.
     
  3. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    7.802
    Пол:
    Женски
    Сум размислила и не ,не даваат кај нас туку така лекарства . И да,факт е дека имаме добро здравство и добри доктори за разлика од многу Европски земји .
    Бев. Видов
    Со мало бебе дехидрирано од повраќање не ме примаа ,ме лечеа по телефон.
     
  4. SanMichel

    SanMichel Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    484
    Точно е, имаш право.
    Пошо они веруваат дека се можи да се лечи природно, само посериозни случаеви ги земаат у обѕир. Ако збориш за Германија.
     
    На Misskirova му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    785
    Допаѓања:
    4.329
    Пол:
    Женски
    Како не даваат? Оди во аптека во Чаир, од антидепресиви до антибиотици се може да земеш. Колку пати ќе се слушнам со другарка ми, секоја втора недела детето антибиотик прима. Ајде бе. Као само бактерии да има, а вируси не виреат на македонското тло.

    Јас сум против земање на се и сешто, може затоа ми одговара. Но, кога сум била сериозно болна, сериозно пристапиле. Воедно тоа што те лечеле по телефон е затоа што системот е преоптоварен. Секојдневно доаѓаат иселеници, а кадарот е тој. Нормално дека следат приоритети, ако била сериозна ситуацијата верувам дека ќе те упателе во болница.
     
    На CameliaMiller, *Amethyst*, Zumbulche и 6 други им се допаѓа ова.
  6. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.148
    Допаѓања:
    32.116
    Пол:
    Женски
    Епа ете за пример е ова, џабе и да живееш посебно, и во друг град, и во друга држава, некои пак ќе ти се мешаат и ќе ти реметат мир.
    А не само научиле "иселете се, создадете си свое, никој нема да ви се меша", аха сигурно, и преку океан да си некои ако се такви ќе се мешаат.
     
    На Erika.greeneyes, Mumoftwo30, Feminka22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. SanMichel

    SanMichel Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    484
    Сепак според тебе, бебе дехидрирано од повраќање не е толку сериозно?
    Збориме за бебе така рече членката
     
  8. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.408
    Допаѓања:
    38.635
    Пол:
    Женски
    А како ќе знаат дека не е сериозна ситуацијата ако не го прегледале детето?
    Кај нас малата кога дехидрира, одма ја вклучија на инфузија и крв и земаа. Ако не е сериозно дехидрирано бебе не знам што е според тебе со оглед дека малите бебиња најлесно дехидрираат бргу
     
  9. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    785
    Допаѓања:
    4.329
    Пол:
    Женски
    Јас не знам што се случило. Мене секогаш кога ќе се јавам, ме прашуваат дали пие течности. Ако кажеш дека не, веднаш те превземаат. Дехидрирањето го сфаќаат многу сериозно.

    Така да, штом детето е сега добро, а не била потребна медицинска нега, не било дехидрирано.
     
    На CameliaMiller, *Amethyst* и SummerGirl им се допаѓа ова.
  10. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    7.802
    Пол:
    Женски
    Не е темава за тоа. Верувам ке ни избришат мислења ама во живо сум сведок на задоцнето почнување со цврста храна кај бебиња и воспоставување на ред за јадење и за све живо и диво зашто таму немаат секој месец преглед на педијатар за здраво дете.
    Другарка ми се врати од странство па дојде овде на педијатарски преглед. Така да знам како е не ми кажувајте.
     
  11. SanMichel

    SanMichel Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    484
    Арабела, збориме за бебе. Ти се молам и да пие вода,чај ќе поврати. Значи не му прима организмот течности. Случајот е сериозен.
    Е сега факт е дека они си имаат друг систем на лечење.
     
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.338
    Допаѓања:
    47.160
    Пол:
    Женски
    Па не треба да се..не сфаќаат некои работи. Ама боље него дома да ти се секој ден реално.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    785
    Допаѓања:
    4.329
    Пол:
    Женски
    Ти беше таму?
     
  14. SanMichel

    SanMichel Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    484
    Океј, ти имаш друго искуство,секој различно. Ако ти кажам дека роднина со грип ја пратија дома да седи. Со температура 39, се исцеди женава максимално и мораше да си бара чаре. Повозрасна особа, што па за бебе.
     
  15. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    785
    Допаѓања:
    4.329
    Пол:
    Женски
    Така де, ти знаеш, ние што живееме надвор од МК, појма си немаме ни кај сме, ни како сме се нашле, ни како лечат, децана ќор доктор не ни виделе....Испадна Македонија рај на овој континент. Сите таму најпаметни, овие најглупи. Затоа им живеат по 100 години, поради глупоќа на доктори.
     
    На CameliaMiller, *Amethyst*, Zumbulche и 2 други им се допаѓа ова.
  16. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    785
    Допаѓања:
    4.329
    Пол:
    Женски
    И помина ли?
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.748
    Допаѓања:
    2.772
    Пол:
    Женски
    Битно е од кај иди проблемот и кој реално е одговорен за пропаст на бракот.
    Не дека ако не си мажена нема да имаш проблеми со луѓе и се ќе ти цвета во животот. Ќе се најди некоја пречка која треба да се надмине во брак или не, ќе се испречи нешто, но сигурно тоа нема да се постигне со ќутење, дозволиш некој да те турка, и ќе те турне на крај ти ќе бидеш доле.
     
    На *Amethyst*, SummerGirl, Anyshka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.878
    Допаѓања:
    85.515
    Пол:
    Женски
    Тоа само ако и нејзините кога ќе дојдат ги смести во апартман.
    Зошто да не ги прими дома?
    Ради нејзини каприци?
    Не даваат за се и сешто.
    Писмени се нашите доктори.
    А тоа што можеш да земеш се од аптека во Чаир , па мора така поради вас дијаспорците, кога се враќате назад со куфер лекарства во залиха, од апчиња за алергија до антибиотци, кафетини и дијазепами.
    Ајде ко да не знаеме за кого даваат под рака лекови.
     
    На eliesaab, Misskirova и ALISA0000 им се допаѓа ова.
  19. FlowerMarija

    FlowerMarija Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2024
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    110
    Пол:
    Женски
    Членката сакала силен маж, не ,,папучар според нејзиниот опис, таа е револтирана бидејќи нема таков маж. Никој не ја натерал да се омажи со нејзиниот сопруг. Кога живеела со родителите на сопругот убаво и било мали деца кога кршеле околу и пакост правеле сега ја штити нејзината палата кога се стари свекорот и свекрвата. Банални работи направиле може да се поправат, не го зема фактот што човек во години можеби сакал праски за него и си отишол да купи. Од каде знаел дека ќе има таков проблем ? Сега е на висока нога и нема почит кон постарите. За вакви работи не спие со мажот...
     
    На Purpleheart, jacqueline.s, eliesaab и 2 други им се допаѓа ова.
  20. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.408
    Допаѓања:
    38.635
    Пол:
    Женски
    Точно. Работам во аптека и точно вака е како што кажуваш. Антибиотици таблети и сирупи по неколку носат нагоре оти таму не давале
     
    На eliesaab, Cosmi и dushiche им се допаѓа ова.