1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.108
    Допаѓања:
    5.222
    Пол:
    Женски
    Не можам да се изначудам на ограниченоста на некои луѓе…. Прво во 90% од случаите едниот иде па го влече другиот, и што тој е као успешен па сеа ќе префрла као он го повлекол во странство. И да сите се на кредит дојденци ко нас пошо така лесно стан не се купува таму. Второ аман бе што напраи се марка ти е е дома… па жити се така се гребеше мермер, ама ај може таа не ти е толку јака марка на мермер, пошо 80 пати појасни дека е марка.. нормално дека сите ќе се потрудат да најдат по струка, поготово струка што е многу добро платена ко таа. Односот ти е ужасен и полн комплекси, треба да поработиш на себе, тоа е проблемот, не се другите.
     
    На Elliana, ArabellaStarfall, anuska_dzuli и 3 други им се допаѓа ова.
  2. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    826
    Допаѓања:
    601
    Проблемот е што таа прва отишла , се жртвувала.
    Маж и ништо не правел, со мама и тато чувал мали деца САМО.
    И истите кои можеле со месеци сами да ги чуваат сега се лоши и се уништиле а МАРКА е.
    Ми делува дека од село гледала во град да се мажи, па малку и било, дошла до странство и сега е Велика Госпожа, сите се лоши.
     
    На eliesaab и ArabellaStarfall им се допаѓа ова.
  3. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.748
    Допаѓања:
    2.772
    Пол:
    Женски
    Заради тоа шо ги преминуваат границите и повеќе одмагаат него шо помагаат. Сигурно не мора во свој дом секакви луѓе по карактер да трпи дури еден месец, па тоа не е малце. Башка напомена не ги пазат работите, ај тоа се купува но да одиш по нив да му чистиш, и трпиш само во недела се капат во жешко време ај ти седи ако можеш така до нив цела недела.. Вц да му чистиш, да му готвиш, переш алишта и општо не пиша членката какви се на карактер, но како шо сватив ти едно му збориш тие си тераат по нивно. Зошто да не седат посебно,шо има со нив во куќата. Правилата да важат за сите исто.
     
    На *Amethyst*, Feminka22 и Anyshka им се допаѓа ова.
  4. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    785
    Допаѓања:
    4.329
    Пол:
    Женски
    Јас кога дојдов, поради сопствениот менталитет и ве разбирам, земав се и сешто. Ништо од тоа не искористив. Кога си имам проблем, на своја рака ништо не земам, си одам на доктор. Што ќе ми даде тоа земам. Ако не даде, ништо не земам.

    Инаку даваат, еве до сега ако имало потреба за антибиотик, кортико, секогаш давале. Од не знаење преувеличувате. Ако беше така, цела нација ќе им испоцркаше.
     
    На CameliaMiller, *Amethyst*, anggell и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.108
    Допаѓања:
    5.222
    Пол:
    Женски
    Ништо мажов на другаркава една година сам беше дур ја повлече таму не знам зашто не ја остави до сеа…. Се жртвувал он… језиво… комплекси на кило.:x
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  6. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.408
    Допаѓања:
    38.635
    Пол:
    Женски
    Не е од незнаење, туку од тоа што вие иселениците кога дојдете тука го кажувате. Јас сигурно не си измислувам за тоа како е таму, од каде би знаела ако вие не кажете
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  7. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    826
    Допаѓања:
    601
    Мојов па за да имаме тука дом со години работеше во странство, а јас лоша жена, само деца чував.
     
    На mal.ecka, Mumoftwo30 и Feniksgirl им се допаѓа ова.
  8. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    785
    Допаѓања:
    4.329
    Пол:
    Женски
    Па не даваат, кога нема потреба. Зошто да ти даде ако имаш вирусна инфекција. Логично е. Ама ние мислиме дека и вирус се лечи со антибиотик и затоа земаат се и сешто.
     
    На CameliaMiller, *Amethyst* и SummerGirl им се допаѓа ова.
  9. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.878
    Допаѓања:
    85.515
    Пол:
    Женски
    Ама какви секакви луѓе .
    Родители.
    Било негови или нејзини.
    Што не ги гледаш воопшто , а животот поминува.
    Ти дошле на посета, а ти врескаш за испрскан зејтин.
     
    На Annath и H.VAGA им се допаѓа ова.
  10. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.748
    Допаѓања:
    2.772
    Пол:
    Женски
    И родителите да се, башка карактери. Треба да водат хигиена прво на себе, после и на просторот оти ако испрскаат треба некој по нив да чисти. Ако упропастуваат работи треба некој да си плати од негови пари шо рмба цел месец и да купи ново. Кога ги оставаш децата на нив треба да ги гледаат. Тоа може се ситници, но се собира едно друго и станува проблем.
     
    На Amore123, *Amethyst*, Adidas888 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.574
    Допаѓања:
    128.775
    Две години по ред имам грип, еднаш кај матичната бев еднаш у Систина. Двете места беа исти, парацетамол и одмарај дома. Што треба за грип да ви прават?
     
    На CameliaMiller, *Amethyst*, arontt и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Anneliese

    Anneliese Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2024
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    658
    Пол:
    Женски
    Ако сама не сака да сфати треба да и се укаже на еден преубав начин.

    Не сакаат да се помираат дека веќе не е дете маж ти,мислат сега сите тројца ти,маж ти и ќерка ти ќе им одите по кејф ќе ги тинтрате вие ,светот околу нив се врти,за во вц ќе барате дозвола и ќе давате рапорт кај сте биле.Јас не сум мажена ама живеам сама во стан,па секој ден не одам кај мајка ми за се не и кажувам,Секој ден не киснам таму ни пак моиве ми изиграваат надзорна служба, идам уморна од работа имам обврски,ќе отидам еднаш или двапати неделно на ручек или кафе ,не пак со маж и дете да сум и секоја минута мама да ни прави надзор.Се знае каков е односот дете-родител и каков е односот маж-жена,што да им прави маж ти може сака време со тебе да помине и што и нив ќе ги земе и в кревет ако треба со вас или да прошетате некаде сами да си посветите еден на друг внимание,да немаш никаква приватност во ситуацијава,имате вие теми на муабет што само вас како семејство ве интересира,а тие немаат потреба да знаат ни да се мешаат.Не викам да се откаже од нив ама се знае кој е на прво место.
     
    На Erika.greeneyes, Трагедијаупмм, *Amethyst* и 2 други им се допаѓа ова.
  13. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.678
    Допаѓања:
    11.020
    Пол:
    Женски
    Лош совет и' даде. Па може и он што е мирен ќе му скисне, па од каучот во дневна фино лепо ќе си излезе низ врата.
     
  14. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.284
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Една тема да не ја отеравте во мерење на Мк со странство бе :rofl:. Особено ако е Германија, тогаш таму јадни прости гастарбајтери, од магаре на коњ мислат се качиле.
    Нема врска кај се.
    Еве мене на пример би ми било криво ако било кој, на кој му сум укажала да не пробува со нож, го изгребе мијалникот. Спомна дека е се марка, вајда пошто си ги цени парите. Некој рмбал цел ден може за да си го купи, а друг да го оштетува и да не му е гајле.
    Или ако на некој сум му рекла да ми го припазиш детето, на крај само ми го оставил. Значи сум се замолила, сме се договориле. За само ако требало, јас ќе сум му ја мислела.
    И како тоа да очекуваме дете од 8 години, да гледа по дете од 5 години ли?
    Па баш тоа од 8, супер прилика да изигра некоја игра што мама не ја дава, или се позјапа у тв или да се проба да подзапали нешто дома.
    Мене некогаш ми е криво детево што ќе ми изгребе или намачка ѕид, ама дете ми е, па се ми е ок. Премижувам. Вајда и вие дома сакате да ви е средено што знам.
    Свекорите можат во најмала рака да се извинат, а сопругот на пример да им укаже да внимаваат повеќе. Мислам дека со тоа што он не кажал ништо, она се осеќа како нејзините зборови да немаат тежина. Т.е они така ја примаат, пошто мажот си молчи. И мене би ме нервирало маж ми да не го опомене свекорот, ако ја усрал со децата. Па макар детето и 12 години да е, ако предходно сме биле договорени.
    Пошто мажот и си молчи, нема храброст да им противречи или бар да каже не, они сметаат дека не е битна ствар. И да, носи до фрустрации.
    Ете не се повредени чувствата на старите, испочитувани се, ама почитта е двонасочена улица, без разлика помлад или постар. На постарите нема да им падне круната вајда ако признаат дека згрешиле. Толку.
     
    На Joanna28, moonlight-girl.55, MeowMeow и 14 други им се допаѓа ова.
  15. SanMichel

    SanMichel Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    484
    Не може секој организам да поднесе грип. Факт е, не сме исти.
     
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    22.002
    Допаѓања:
    66.491
    Пол:
    Женски
    Ќе следуваат банови доколку продолжите и со навреди и со оф топици.
     
    На SummerGirl, Mumoftwo30 и Feminka22 им се допаѓа ова.
  17. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.700
    Допаѓања:
    5.513
    Пол:
    Женски
    Мора ли бе секаде да се мешаат стариве? Аман.
    И нормално дела си во право жено, ти треба маж да застане до тебе, а не уште мама и тато вода да му купуваат.... сам дозволил до ова да дојде.

    Тоа дека си отишла сама и дека него си го повлекла, не треба да му го пререкуваш, доколку тој бил тука и ги чувал децата, мислам не е фер, сепак ти е сопруг, и заедно се жртвувате на некој начин.

    За старите си во право сосема, ти не си мрднала ни лажица кај нив дома, а тие за месец дена уништиле многу ствари, очигледно не знаат колку чини, и како тешко се заработува. Јас ич не би оставила ни деца со нив веќе, ниту пак дома кај нив би отишла.
    Маж ти е типичен балкански маж, што се плаши да им пререче на мама и тато, ама битно со жена му знае да се кара. Најдобро е прво убаво да разговараш со него, да му укажеш повторно дека треба со неговите да си направи добар муабет, а не да плаши како некое лигле.

    Види што можеш да спасиш, што добиваш а што губиш тука, па одлучи сама.
     
    На Erika.greeneyes, *Amethyst*, Hope IT и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.878
    Допаѓања:
    85.515
    Пол:
    Женски
    Многу ме интересира како се уништува мермерна плотна во кујна од филџан:?:
    Еве мојава мермерна плотна 20 год не е мрдната.
    Од филџан:rofl: и ја уништиле,мермер.

    Абе ајде. Си бара рачки женава од што е незадоволна .
     
    На Annath, Трагедијаупмм и mal.ecka им се допаѓа ова.
  19. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.388
    Допаѓања:
    59.799
    Пол:
    Женски
    Ги прочитав сите мислења, и твоите и на членкиве и искрено мислам дека проблемот е што ти и маж ти сте на скроз различни фреквенции. Со него го имаш фактички проблемот. Те нервира што немате сличен карактер, ти целиш кон едно, тој не ги дели приоритетите со тебе. По напишаново не ми изгледа како лош човек, туку како пасивен. Е сеа ние овде не може да ти кажеме што да правите. Тоа треба вие да си го средите. Ама да знаеш дека со тоа бркање од спална, викање, урлање и пцуење си ги трауматизирате децата. Посебно сега кога се како сунѓери и впиваат се. Немој да мислиш дека се мали, се разбираат. Утре тие ќе имаат проблем со интимност и ќе имаат проблем да остварат здрава врска.

    А маж ти не се променил, таков си бил. Си се променила ти. Ако можеш да се износиш со тоа каков човек е прифати ги нештата и продужи даље, а ако не можеш исто прекинете и исто продужи даље.
     
    На Joanna28, Martka, Erika.greeneyes и 11 други им се допаѓа ова.
  20. jacqueline.s

    jacqueline.s Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    4.090
    Допаѓања:
    20.155
    Пол:
    Женски
    Имам поделено мислење за постов. Од една страна можам да ги разберам фрустрациите, ама од друга страна можам да речам дека претерува.
    1. Разбирам да ти е криво некој да ти оштети покуќнина, ми уништиле... знам како е, криво ти е, се нервираш. Исто фрустрирачко е да гледаш мажот кој треба да претставува столб, стабилност, сигурност на смејството, да гледаш како е третиран како бебе од домашните. Исто така ти честитам што си се изборила во животот, тоа е голема работа....
    НО...
    2. Не мислам дека мажот ти е лош/мрзлив/неспособен човек, кој заслужува да биде избркан да спие во дневна со дополнителни закани дека ќе биде спакуван и исфрлен од дома. Искрено, партнер така да ми направи, би ме скршило за на век. Очигледно не е конфликтен човек, затоа нема кавги со неговите, а ко што гледам ни со тебе... тоа е карактер, ако не сака конфликти - не сака, и најлесно би му било да ги одбегне во секој случај. Очигледно станал успешен човек, со кој заедно сте успеале да купите куќа и да ја опремите со МАРКИ внатре. Јас би се гордеела со сопруг кој постигнал толкав успех да стане тим лидер во нивна ИТ фирма, и би рекла ФАЛА БОГУ што не работеше било што во меѓу време, па не ја пропушти оваа прекрасна прилика. Ама зависи како ги гледаш работите, нели?

    Претеруваш со твоето ЈАС... мислам повеќето жени сме многу способни, и во 80% од успешните бракови со добри финансии клучна улога играат жените, колку и да била пасивна или активна улогата. Одењето во странство не значи автоматски успех... јас се сметам за успешна во Мк... имам пријатели кои крпат во Германија... ништо не е гаранција, ниту па си скалило погоре само затоа што си заминала странство. Сте сметале дека ви треба, успешно било - супер, гордеј се со тоа, ама немој да го триеш по луѓето.

    Имаш среќа што сте далеку со старите, па не е трагедија од време на време ако дојдат да ве видат. Ќе си им кажеш јасно дека не сакаш да готват, да поправаат, да садат, ќе им објасниш како се работите и законите во Германија и како може да бидете казнети за садени домати кај комшијата и оставени деца сами дома... со убаво ако кажеш, гарантирам дека мажот ти ќе се уфрли на твоја страна... и наместо да го омаловажуваш сопругот со закани дека ќе му го спакуваш куферот, и со пцуење, може треба со убаво да разговарате... убавиот збор железни врати отвора. Со правилна комуникација ќе си стекнете меѓусебна доверба, па и ќе си ги решавате работите тимски, гарантирам.
     
    На Joanna28, glosipgirl, winnie02 и 16 други им се допаѓа ова.