1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.388
    Допаѓања:
    59.799
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со мислењето на @jacqueline.s . И јас имам партнер кој е значително по-assertive од мене, особено за бизнис и финансии. Јас што од страв, што од несигурност ретко правам драстични одлуки на поле кариера и затоа многу ми е мило што си се најдовме. Мене така да ми се дере и да ме понижи баш кај што ме боли мислам дека толку ќе биде. Ама па затоа сме како тенџерче и капаче, едниот го бива за едно, ама јас придонесувам со скроз други работи во врската, кои се подеднакво важни.

    Со право се лутиш за уништена покуќнина и за оставање на децата сами. И јас би се преплашила, затоа што секунда е доволно за да се случи нешто, а не па 15 минути. И со право скренуваш внимание на тоа. Погрешен ти е пристапот, ама замерката ти е коректна.

    Е сеа маж ти си е таков. Секогаш си бил. Или ќе си го сакаш таков каков што е, или ич не се мачете двајцата. Ама да го пцуеш и да му се дереш не е во ред.
     
    На crimson, unlucky, Annath и 6 други им се допаѓа ова.
  2. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.299
    Допаѓања:
    95.020
    Како вака сега жени, снаата кога живее во куќа/стан со старите викате цело време НИВНА КУЌА, НИВНИ ПРАВИЛА, или навикни се или запоти се и спечали си свое (оти овде имаме многу запотувачки и способни)
    Како сега не важи истото во обратна ситуација???
     
    На Kanya, MeowMeow, Erika.greeneyes и 8 други им се допаѓа ова.
  3. Anneliese

    Anneliese Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2024
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    658
    Пол:
    Женски
    Емотивни се на мажот родителите,ќе се навредат или расплачат затоа не важи во обратна ситуација еве така и рекол мажот на членкава што го пиша проблемот.Плус родители му се ако уништуваат се што некој се трудел да го створи.За еден месец колку за цела година направиле штета.Незнам како можат си терат ,како ништо да не било јас да сум на нивно место ќе се изедам ако направам некаде било кај ,роднини,пријатели мајка ми,татко ми итн дома штета,ќе речам извинете да платам штета ви сторив.Овие мува не ги лази уште децата сами ги остават.
    Џабе е и одделен да си ако мажот им ќути и дозволува да се мешаат,и на Марс да живеат пак ќе се мешаат најчесто од мажот родителите бидејќи дозволил мажот.
     
    На Erika.greeneyes, *Amethyst*, arontt и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.148
    Допаѓања:
    32.118
    Пол:
    Женски
    Значииии....
    Снаата ако отишла да живее во куќата од свекрвата (т.е. од свекорот нејзина) таа им се тупнала, не знам ти што, па таа куќа не била нејзина, има да трпи и ќути.
    Ако не сака така, нека се исели, нека запоти газ и нека си спечали за свое, и немало да и се мешаат.

    Снаата отишла илјадници километри далеку, доаѓаат на мажот родителите, и во свое пак мора да ги трпи снаата, јер се на мажот родители тие, па тууу за едно лавабо ли е, па што има врска и со зејтин ако и испрскале, големо чудо, пари се печалат, снаата ќе си рмба и ќе си купи.
    Двојни аршини.
    Кога се работи за снаата не смее да зуцне во туѓа куќа, ама затоа родителите на мажот во туѓа куќа смеат лом да направат, јер се родители и мораат да се трпат, па ќе се расплачеле "бебињата", а снаата што се нервира тоа не е важно.

    Ете станот/куќата ја земале на кредит, а да биле под кирија и да уништиле се во туѓ имот?
    Газдата од станот/куќата ќе им барал да си го платат оштетеното, епа и ова е исто.

    Никого не смееме да трпиме, ни наши родители, не па туѓи.

    Кога пишуваа неколку членки и да живеат далеку пак ќе им се тупнале свекорот и свекрвата, тука ги нападнаа "како тоа ќе им се тупнувале кога тие биле родители на мажот", епа како снаата им се тупнала, а овие не.

    Или пу пу не важи ова за свекорот и свекрвата, туку само за снаата.
     
    На maculencence, butterfly_91, Erika.greeneyes и 7 други им се допаѓа ова.
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.339
    Допаѓања:
    47.161
    Пол:
    Женски
    Мене најјак момент ми беше ,,ќе се расплаче емотивен е”
    Ко мало дете.
    А членката убаво пиша само никој не чита. Му рекла да им каже дека не е расположена за делење совети и да ѝ попуваат. И дека е уморна.
    И ја сфаќам скроз. Да работам 2 работи, после по дома, и да дое некок да ми уништува и труби. Знам ист таков пример. Пошто се опиноци без осет. Не е за село работава. За сељаци у душа е.
    Боље селан него сељак. Она мн покултурна од нив
     
    На Erika.greeneyes, crimson, Mumoftwo30 и 7 други им се допаѓа ова.
  6. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.148
    Допаѓања:
    32.118
    Пол:
    Женски
    Има разлика помеѓу сељак и селанец, ама кој да разбере.
    Па и сите ние потекнуваме од село, што има врска кој од каде потекнува, има многу покултурни од село.
     
    На Erika.greeneyes, Mumoftwo30, Adidas888 и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.339
    Допаѓања:
    47.161
    Пол:
    Женски
    Fala bogu
    Gore i rekoa deka seloto ne iskocilo od nejze. A nema vrska sea koj od kaj e
     
    На Erika.greeneyes, Mumoftwo30, Anneliese и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.148
    Допаѓања:
    32.118
    Пол:
    Женски
    Ама па мажот на членката што ја терал тутун да сади го бранеа, демек немало врска што бил од село, па никој не кажа што бил од село, ниту членката, туку што и кажал да оди по нивите, друго е да сака, друго е да ја тераат.
     
    На Anneliese и Feminka22 им се допаѓа ова.
  9. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.878
    Допаѓања:
    85.519
    Пол:
    Женски
    Го избркала да спие во дневна.
    Да беше обратно мажот да ја избркаше да спие во дневна, тука постовите ќе беа остави го.
    Мажот навистина не е конфликтен.
    А таа вришти со Јас па Јас.
     
    На Elliana, Unread, Annath и 4 други им се допаѓа ова.
  10. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.339
    Допаѓања:
    47.161
    Пол:
    Женски
    Тоа да. Не е проблемот у бркањети. Бар ја не го глеам у тоа.
    Иам и ја еден попустлив и на глава ни се качуваат. И исто се аљкави без осет. Така шо ја сфаќам
     
    На Erika.greeneyes и Anyshka им се допаѓа ова.
  11. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.878
    Допаѓања:
    85.519
    Пол:
    Женски
    Неа ја нервира мажот, мирен но очигледно амбициозен штом успеал без знаење јазик да стане тим лидер.
    Старите деца и чувале еден месец во годината.
    Башка филува.
    Мермерна плотна не се оштетува, со чекан да ја кршиш.
    И смета мажот , и сметаат неговите, со нејзините очигледно нема некој однос, па потсвесно и смета тоа што тој има.
    Башка тој е тим лидер , а таа учи или е на пракса.
    Фрустрации си има еден куп.
    Затоа така агресивно се однесува женава.
    Нема право да го брка и пакува кога тој работел две работи за да земат куќа.
     
    На Annath, joy1 и forumce им се допаѓа ова.
  12. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.148
    Допаѓања:
    32.118
    Пол:
    Женски
    Не мора членката да ги кажува сите проблеми тука.
    Може за нешто друго го избркала да спие во дневна, не верувам дека е само поради неговите, тоа само ја прелило чашата.
    И за разлика од нас жените не се плашиме како мажите да им кажеме нешто на родителите.
    Па биле емотивни, дрн, дрн, ако се емотивни нема што снаата да ги трпи, не се бебиња па да се расплачат.
    Па дете по ќе се разбере од нив.
    Таа уште пред да дојдат му кажала што требало да им каже, кажала на свекорот да не гребе со нож, тој си терал по свое.
    Да, јас ќе рмбам две работи, некој си ќе ми уништува, со тие пари на децата ќе им купи нешто.
     
    На Erika.greeneyes, Adidas888 и Anneliese им се допаѓа ова.
  13. Anneliese

    Anneliese Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2024
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    658
    Пол:
    Женски
    Тоа веќе не е грешка или незнаење тоа е од инает.Кажано му било,ама не го болело него по џебот и си терал си гребел.Нека работи снаата и по 10 работи,тој не се замара мува не го лази,ако му речат ќе си плаче.На гости кај син му е.На снаата тоа и е работа да печали за тој да уништува.Работава е сама си ќути си,родители се на мажот им се може,што сакат тоа ќе прават.
     
    Последна измена: 24 јули 2024
    На Erika.greeneyes, *Amethyst*, arontt и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.148
    Допаѓања:
    32.118
    Пол:
    Женски
    Ама пазиии, мажот бил тим лидер, таа учела.
    Што сака нека е ако е мамино синче и се плаши да им каже на неговите.
    А тука пишуваа дека жената/мажот и децата се примарно семејство, тоа не значи дека кога ќе се оженат/омажат треба да ги фрлат родителите, ама за се си има граница до каде можат да одат, таа граница си ја поставуваат синот/ќерката, секој со своите родители.
    Ако учела како така го повлекла мажот?
     
    На Erika.greeneyes, Mumoftwo30, *Amethyst* и 2 други им се допаѓа ова.
  15. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    3.542
    Пол:
    Женски
    80% од тука што пишувате го имате истиот проблем како на членката што ја критикувате.
    Само поубаво го опишувате вашиот проблем , она е директна и искрена.
    Нека дигне два прста на кој не му смета кога ќе ви дојдат на гости старите и скршат нешто особено ако се работи за несмасен човек.
    Нека дигне два прста тие што сте во странсво кои не се жалите кога ви идат на поседок. Ве читаме јасно ни е.
    нека дигне два прста кој има таков сопруг ама сепак ги кривите родителите негвви.
    На до крај сите и викате има проблем со мажот , она тоа се обидува да го реши. Казната му е спиење во дневна , казнување со не одење кај неговите родители итн инт.
    Сите ве боли кога мажулињата чмаат пред мама и тато ама сеа она е некултурна.
    Сите ве боли кога сте ствриле нешто ама партнерот не го боли уво ама сега е она лошата.
    Сите се жалите за непочитување на ваши одлуки на свекрва и свекор кон дете ама она е некултура и безобразна.
    Намалете со лицемерието ве молам.
    Јас ја поддржувам потполно!
     
    На Animini, butterfly6223, Joanna28 и 18 други им се допаѓа ова.
  16. Anneliese

    Anneliese Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2024
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    658
    Пол:
    Женски
    Најмалку е тоа битно дали била тим лидер или не била,таа дома носи пари пиша работела,допринесува во домот за свекорот како ќе му е мерак да си тера ако му рече некој нешто ќе плаче.Сум тргала сум штедела за некој со нож да гребе и мајка ми да е ќе и речам што ме родила кој сака нека е ќе му речам.Никаде не сум била да турам лепак и да гребам и не сакам никој да ми гребе и уништува тоа што сум го купила од свој џеб.Плус таа го повлекла Германија иначе во детската соба (во станот од баба му во кој седат родители )ќе им бил тим лидер на мајка му и татко му.
     
    На maculencence, Gosh, *Amethyst* и 2 други им се допаѓа ова.
  17. jacqueline.s

    jacqueline.s Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    4.090
    Допаѓања:
    20.155
    Пол:
    Женски
    Обидување да се решат проблем со казнување не ми одат во иста реченица. Тешко на тој брак кај што се решаваат проблеми со казни и бркања.
     
    На Annath, Manako2, forumce и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.148
    Допаѓања:
    32.118
    Пол:
    Женски
    Точно до збор.
    Па во темата за немирни деца кога им доаѓале од роднини и пријатели се нервирале што им фрлале смоки на тепих, што им мачкале со чоколадо по гарнитура, и повеќе не ги поканиле.
    Ама тука што има врска, па мермер не се оштетувал, па за едно лавабо, големо чудо, снаата ќе спечали и ќе си купи ново.
     
    На Erika.greeneyes, Gosh, *Amethyst* и 4 други им се допаѓа ова.
  19. ImagineDragons

    ImagineDragons Активен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2024
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    231
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20240724_121517_Chrome.jpg Screenshot_20240724_121700_Chrome.jpg

    Kako prvo Fala vi na site za mislenjata , gi procitav site i ubavo svativ kaj se moite greski i deka spored napisanovo deluvam arogantno, sebicno i nadmeno no veruvajte deka voopsto ne sum takva osoba. Ne sum kavgadzika, trpam mnogu , ne baram vlakno vo jajce , sekogas bilo moja inicijativa da im se pomogne na negovite paricno, sum kupuvala i prakala pokloni, karti koga idele na gostu nikogas ne sme ostavile sami da si platat .Pocituvam i moi i negovi ama za vozvrat sakam i mene da me pocituvaat.

    Ne sum barala nisto od niv ni pari ni pomos ni zivealiste iako zolvata ja finansiraat starive na veliko iako i taa e vo stranstvo.

    Nikogas ne sum prerekla za pari, nivni se kaj sakat neka gi trosat i taa im e dete.

    Inaku sum devica u horoskop , ponekad malku kontrol frik , mora sve da mi e cisto, sredeno i pod kontrola, inaku gotovo se gubam .

    Zal mi e sto nekoi clenki ne go svatija mojot Karakter deka osven losi imam i dobri strani ama sekoj si ima pravo na mislenje i jas go pocituvam toa.

    Maz mi e dobar na karakter ima dobra dusa, odlicen tatko moram da priznaam ,nema poroci posveten e na semejstvoto , samo pasiven e vo prevzemanje cekori i vodenje i toa mene mi preci.

    Za toa najmnogu veruvam se krivi negovite posto "pomagajki mu non-stop" t.e vrsejki gi site negovi raboti namesto nego go osakatile i sega normalno deka ke mu e tesko i ke prepusta sve na mene.

    I ne ne e lesno da si silna zena i sve da vodis a mazot da dreme kako ukras do tebe, pretesko e ama sto da pravam .

    Posakuvam i jas da se fokusiram na " zenski raboti" ama nemam doverba da ostavam vo negovi race.

    Majka mu administracija cel zivot osven tasna za na rabota nema podignato, pravosmukalka, rucek, pazarenje, smetki , zimnici sve svekorot pravi .Abe cel zivot 1 kese gubre nema frleno be luge.

    On e gord na mene i mi ima priznaeno deka mu bilo strav da ne zemi zena ko majka mu mrzliva.

    Uste ednas ke povtoram ne e problem u Lavaboto so go ostetil problemot e so mu kazav :Ne go strugaj so noz, ke kupam specijalno sredstvo . A toj isto kako nisto da ne sum kazala.
    Ova neli e nepocituvanje spored Vas?
    Ete on napravil kako sto toj sakal , iako nam ni nanel materijalna steta bitno u pravo e covekot moze i so noz so ke davame pari za sredstvo.
    Koj mu dava za pravo da se ponasa ko Sef u moja kuka !!!?

    Dur ziveevme so negovite prva se omazi sestra mu ama sobata nejzina si stoese zaklucena ne ni ja dadoa da ja koristime posto gospogata nemala mesto ( zivee vo 2 spratna kuka ) da si gi zeme stvarite.
    Taka da jas maz mi i detevo sedevme u 10 m2 sobce i ne se ni pobuniv bidejki ne e moja ova kuka - nemam pravo .

    I da bas zaradi ova se macevme da specalime za nase da nema meskanja, i da si uredam jas kako sto sakam .

    Moite koga doagaat imat oset deka se samo gosti i taka se ponasaat.
    Ama i jas sum im dozvolila da go napagat maz mi ili da ni se mesat u nasite odluki.

    Taka da i te kako ocekuvam i toj da zastane pozadi mene da mi dade grb.

    I ako ne baram od maz mi da me zasiti i zazeme stav pred negovite od koj da baram.Da go viknam komsijava moze e pohrabar ?
    I drugo e koga on ke razgovara i ke im ukaze malku da se smirat i da svatat kaj im e mestoto, nemu nema da mu se nalutat sin im e.

    Ne barav od maz mi da go fati tatko mu za vrat de kako nekoi so zamislija.

    Mene veke posle 10 godini trpenje fitilot mi e kratok i jas ako razgovaram so niv se plasam deka nema da mozam da se vozdrzam pa ke ja spukame ubavo .

    Posto maz mi nesaka da razgovara jas sum povredena i navredena od nego.
    Znaci nego bas mu e gajle kako se cuvstvuvam jas,bitno toj da ne se stresira i tatko mu da da ne place.
    A misli li nekoj mene kako mi e??
    Se cuvstvuvam kako da ne vredam 5 denari

    More ke spie u dnevna dur ne mu dojde pamet.

    Cel zivot site gi zalev i pomagav a za mene nikoj ne mu e zal.

    I otkako pocnav da se cenam i da ne dozvoluvam da me gazat OP Jas sum vesterkata Snaa so zamisli vo nejzina kuka saka nejzini pravila.

    I da nemorat sekogas zenite da se zrtvuvat za da se ima nekoj familijaren normalen odnos.

    Ako ne se priberat malce nemam namera da gi trpam , vo nivni interes e da imat kontakt so vnuci .

    Inace do tolku se gnasi so moram da go cistam krevetot posle niv so tie vodenite pravosmukalki posto leto e se potat, ne se banjat, perenje nemat nisto :puke:

    I znam ne e okej ( ama so da pravam mnogu sum gadliva ) ama carsavi i navlaki kupuvam samo za niv , im gi peram dur se ovde i gi frlam u kanta :devil:

    I posle pak kupuvam novi.

    Sliki od Labavoto za clenkite so se potsmevaja deka bilo MARKA
    Samo da vidat deka i te kako ima skapi raboti i za nego plus 2 cesmi HANSGROHE treba da rabotam cel mesec:(

    Za kraj :
    Planiram malce da porazgovaram so Psiholog bidejki napnata sum i premnogu rabota i stres mi se ima nasobrano.

    Si rezervirav Hotel ke spieme vo Ohrid nekolku dena , malce niz Struga, posle na odmor Turska i ima da se odmoram kvalitetno8)

    Pozdrav do site :inlove:
     
    На Joanna28, CameliaMiller, Gosh и 11 други им се допаѓа ова.
  20. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    3.542
    Пол:
    Женски
    Некои така умеат и тоа е ок.
    Како да спие со партнер во кревет кој не сака да се бори со фамилијата? Еве јас не знам како би реагирала на нејзино место моот сопруг да не се завземе за нас, вајда исто. Не знам.
     
    На *Amethyst*, ImagineDragons, anuska_dzuli и 1 друга личност им се допаѓа ова.