1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. srcka

    srcka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    beter od spanski serii sme tesko toj so ima maki a imaat site!!!!!!!parite ne se vazni ,od ljubov ne se zivej od so da zivejme?so velite?
     
  2. magdalenamn

    magdalenamn Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    3
    zivotot e tolku kratok a se zamarame so takvi gluposti. jas imav prekrasna svekrva. pred da stapam vo brak imase sovetuvanje koe trebase da se poseti za da se zeme dozvola za maticno. ne znam dali i sega e taka. i tamu kazaa nesto mnogu pametno sto jas i mazot mi go primenuvame cel zivot. nema moi i tvoi. tuka sme jas i ti. kratko i poucno.
     
    На Natasha1991, marceperce и dimoska им се допаѓа ова.
  3. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Ajde toa vece jasno e deka ne se sakaat saa i svekrva ali ne mi e jasno kako mo9ze da se pletkaat sekaden pa i svekor mi e takov pa on rado bi legnal megu nas dvajca samo da vede sto pravime ko sne sami cccc neznam nie kakvvi svekrvi ke bideme ama takvi sigurno ne ;)
     
    На Lastovicka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.559
    На дечкото мој,мајката е едно препотентно,дигнато суштество кое што мисли дека знае се и е прва виолина.Дома се тројца мажи,ги има научено ко попчиња да и ќутат.И чистат,и смукаат со правосмукалка,не оставаат неред,можеби тоа е плус за мене зошто ова моево стварно е педантно,ама од друга страна е показател дека е мамин син,ако дојде време,здравје еден убав ден да се земеме,има душата да ми излегува.Фино си ја нареди,си даде отказ и дома седи,по цели денови по пријателки е,во неделата два пати на фризер,во секоја продавница знае кога и колку има попуст.
    Лицемер невиден,кога ќе ме види цуца моја,кафиња,мафиња,први другарки,поздрави ми праќа,а од друга страна на бившата на дечко ми ѕвезди и симнува и пола факултет со врски и го заврши,душава ми плаче уште сега.
    Еден ден ако се земеме,ма нема жива сила што ќе ме натера со неа под ист покрив да живеам,прво затоа што сум претемперамента и енергична личност,па сигурна сум дека ќе и пукнам две три ако ми прекипи,второ затоа што сакам лабав живот,па дури и прашина да ми фати по дома го сметам како уметнички израз,а не непедантност,мразам стерилност и опседнатост со гланцање и чистење,а уште па и други да тормозиш ради твоја опсесија,макни се бре,трето,затоа што не знам да бидам лицемер и отворено ќе и шлапам се (и сега го правам тоа низ шега,ама немам нешто многу-многу материјал затоа што избегнувам да ја гледам)а познавајќи ја ќе квичи и ќе се лигави,а познавајќи го ова моево какво мамкало е,јас крива ќе бидам.Има уште до недоглед да пишувам...ама ај...

    Не за џабе рекле,СВЕКРИВИ.
     
    На Annence, Macika1234, korcula1 и 7 други им се допаѓа ова.
  5. zdravkova

    zdravkova Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    65

    E toa da vidis ,i jas se prasuvam kako e toa mozno,takva gluma vo prisustvo na sinot a koga go nema mozes se da ocekuvas i da slusnes.Mnogu poznato
     
  6. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Na site OD SRCE I OD ISKUSTVO vi kazuvam deka od ziveenje so svekrva (i so ostanatite ,zolva,dever ,jatarva) NEMA POLOSOOOOOOOOOOOOO!
    Propadjaat brakovi,vrski i sl.
    ANSEVJANA ti rece deka ste vereni i deka uste ne ste skluciule brak...
    Zamisli kako ke bide vo toj PEKOL koga ke se zemete i koga ke dojde dete...
    Jas bev vo brak,izbegav od svekrva i edna razmazena zolva ,koja se komandase doma ,a najmnogu svekrva mi ,a bese tolku nedozreana(pr. bricese miski vo sadoperot ,kade sto mieme sadovi za jadenje),pa MORASE da se izbegaa!
    Otidovme pod kirija i placavme 5000 den.kirija ,a so uste tolku go pominuvavme mesecot,so toa sto majka mi mi gi placase smetkite od okolu 3000-4000 den.
    Ako imas tolku sredstacva BEGAJ!
    Nikogas verenikot/mazot NEMA da kaze TI SI VO PRAVO ,A MAJKA MI NE!
    Na toa ne se nadevaj.
    Jas sum 5 god.vo brak(ima nekoj sto e i poveke od mene) ama takva rabota nemam cueno ,nitu pak ke cujam.
    Namesto da odam po odmori i da si otvoram kancelarija i da rabotam,jas resiv da go spasam brakot i da renovirame stara kuca ,koja mu ja dadoa na maz mi i da mi se rodi dete vo mirna sredina.
    Nemas uste dete ,pa resi i odluci sto poskoro.
    TI POSAKUVAM MNOOOGU SRECA!
    Pisi ni pak.
    POz.
     
  7. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Svekrva mi prv pat ja zapoznav edna nedela pred brak, ne ziveeme zaedno, se gledame vikendi za rucek... I togas ke progoltam komentar za moite alista koi ne bile kasmir tuku sintetika i nekoi drugi sitni provokacii i ke si odam doma pa posle raat. Nemam namera da se zameruvam so nea za da ne si stvaram problemi vo brakot za djabe. Sigurno da ziveevme zaedno nemase da mi bide taka lesno
     
  8. zoricavezenkoska

    zoricavezenkoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    5
    ZNACI SEKADE BILO ISTO NEMAM DO SEGA SLUSNATO NEKOJ DA SE POFALI OD SVE KRIVA.SEKADE VO SEKOJ BRAK MORA DA GO PIKAAT NOSOT DA SE MESAAT.IZGLEDA NEMAAT DOVOLNOPAMETNI SINOVI DA MU JA TRASNAT PO EDNA PA DA VIDAT TOGAS DALI KE GO PIKAAT NOSOT KAJ STO NE MU E MESTO.JAS IMAM DVAJCA SINOVI I VO BRAK SUM 7 GOD.IMAM MN KRKANO OD SVEKRVA AMA TO E ,SAMO NE DAJ BOZE DA BIDAM JAS KAKO NEA.GOSPO NEKA ME KREPI NA UMOV.
     
  9. magic

    magic Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Не сум во брак се уште, но и да бидам нема теоретски шанси да живеам со свекрвата. Сум ја запознала, супер е сега, но знам дека тоа ќе се промени кога ќе сме во брак - сум слушала доволно од други. Ни дечкото мој пак не сака да живее со неговите под ист покрив, па се надевам ќе си стои на истото мислење и тогаш. Поздравче и мило ми е што ги споделувате вашите искуства со нас.
     
  10. sofce

    sofce Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    19
    sVEKRVA MI PRED DA SE OMAZAMBESE ZLATO MNOGU ME SAKASE ZA SEGA POSLE 7 GOD. BRAK DA MI KAZE DEKA ZA MENE MISLELA SE NAJLOSO BIDEJKI MAZOT MI ZIVEESE VO SK. ZAEDNO SO MENE OD POCETOK JAS SUM BILA KURVA SO SUM GO PRIMILA
     
  11. karamazova

    karamazova Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    2
    Точно, само што не заборавај дека и свекрвата е нечија мајка и тоа ни помалку ни повеке на мажот што ти значи најмногу! Ако си го сакаш доволно него ќе можеш или ќе научиш да ги сакаш сите негови блиски.
     
    На HelloGirls11 и Macedonian girl им се допаѓа ова.
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Kolku idealisticko mislenje... da bese se taka rozevo na site rozi ke ni cvetaa.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  13. sofce

    sofce Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    19
    zdravo i se nadevam nema da mi zameris ako ti recam pred da se zemete da begas podaleku od svekrvati da bides sama.I kaj mene e ista situacija samo se 3 sina i imam 2 jatrvi koi mn. se sakaat so svekrva mi a svekrva mi mrza i samo se mesa vo brakot iako sum 6 god .vo brak i imam 4 god. kerka .A ako bides so nea ke ja trpis ako ne sakas da se r azvedes oti vo vakvi situacii majkata mu dirigira na sinot so da pravi nas ne oddaleci od site prijateli i rodnini.pozdrav i izdrzi
     
  14. rjgdm

    rjgdm Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    40
    od pocetok bev otvorena so "svekrivata" kako glumi ludilo se fino pred nas kjuti muti......no jas bev protiv ziveenjeto vo zaednica i otidovme i sega ziveeme sami , no mora da priznaat deka vo mojata situacija jatrvata napravi golem problem momentot koga se dozna deka sum bremena zenava zbudale , misli deka sum egocentrik kako nea pa ke i odzemam "slava" na nea i nejzinite deca.a sto e najtragicno dvete zaedno ziveat ne se podnesuvaat a si glumat ludilo edna na druga "poradi decata". jas se ispleskav vo lice i znaat na sto se od mene , za sreka mojov se svesti i vide i sam koj sto kako e.
    moram da dodadam deka imam problem i so majka mi.No sega otkoga gi sednav site i (site mislam svekriva , mama i soprug) i im kazav se vo lice i rekov deka nema da toleriram nikakvi gluposti nitu pak mesanja se e poinaku . svativ deka covek ne treba da bide mnogu toleranten, na krajot na kraistata jas sum go zemala soprugot a ne majka mu vo paket so nego. :lol: :lol:

    da ne zaboravam da kazam i ova jas bev spremna da bidam i sama dokolku ne zavrsese vaka
     
    На Imperatorka5 и zalosna им се допаѓа ова.
  15. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
     
  16. zkjb

    zkjb Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    53
    Da ama i taaa treba da znae i da ne zaborava deka ti si zena na nekoj koj taa go saka pa ako sin i te saka tebe treba i taa da te saka ,pa i ti si necie dete
     
  17. katence4

    katence4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    17
    мајка си е мајка свекрва си е свекрва и мојта тн идна е сега фина ама ако навистина ми биде ке ми излеза на нос :D :D :D ама ако мажот не се деле од суќната на мајка му подобро тргни се уште на почеток затоа што за се ти ке бидеш виновна ама има и добри свекрви
     
  18. Svetlina

    Svetlina Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    35
    Факт е дека не можеш да ја сакаш свекрвата како мајка. Но, проблемите во бракот се решаваат меѓусебно, меѓу двајцата брачни другари (на маса и/или во постела) и затоа не треба да се обвинуваат родителите. Тие знаат да ги замешаат прстите (и едните и другите), но ако вие двајца не пресечете и не се дистанцирате тоа ќе трае и трае. Понекогаш се чини дека на едниот од брачните другари им одговара да бидат или мамина маза (мажот) или пак татино милениче (жената). Затоа, засукајте ги ракавите, одвојте се од влијанието на родителите и ќе видите всушност дали проблемот се тие или пак нешто во вашата врска не чини.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  19. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    SVETLINA ,taka e kako sto si napisala ,ama vo teorija.....za zal praksata vika nesto sosema drugo......
    RETKI ,AMA SKROZ RETKI se onie ,koi ke priznaat deka roditelot ne e vo pravo(OSOBENO MAZITE ZA MAMA).....
    Ne poznavam zena koja rekla deka mazot mu ja zazema nejzinata strana koga e vo pravo,a pak koga ne e ic da ne pravime muabet.....
    Mnogu im e tesko na mazite da se soocat so mama,a toa e FAKT koj ne e samo kaj mene tuku kaj skoro site sto gi znam,a ostanatite mazi se indiferentni prema site .....
    Jas konkretno,nemam tatko i nemozam da bidam "tatino galenice" ,"mamina maza" uste pomalku posto so majka mi sum na dalecina od 200 km,pa se slusame samo telefonski ,kako drugarki....
    Mislam deka SE ZAVISI DO COVEKOT...
    Nekoj saka da se nametne i da se dokazuva ,kako vo slucajot so svekrva mi...
    Taa saka site konci da gi drzi vo raka i gotovo!Ne dozvoluvam toa da se sluci ,kolku sto mozam,ama nekogas i jas nemozam da se boram kako Don Kihot!
    Za zal za ovie raboti moze da se sudi samo ako covek oseti na sopstevan koza,.....
    Taka e za zal....a od razgovori na masa/vo postela kosata mi obele i sega nemozam da ne se farbam :lol:
    Pozdrav.
     
  20. Svetlina

    Svetlina Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    35
    BabyCatty,

    Јас мислам дека не е само теорија. Јас и мојот сопруг успеваме да го избалансираме тоа. Се разбира дека беше потешко кога живеевме во заедница, но и тогаш успевавме. Нам ни се случуваат истите работи, но со договор со сопругот се решаваат некои работи. Јас ги разбирам мажите бидејќи се на некој начин во средина, да не кажам меѓу две жени кои ги сакаат, но сепак треба да се направи разлика. Еднае љубовта и обврската кон мајката, а друга кон жената. Затоа, ако се направат тие разграничувања и ако не се дозволи влез на трет човек во бракот, се е можно. А тоа можеш да го дозволиш ти и твојот сопруг. Значи повторно кај вас е проблемот. Поздрав!
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.