1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. D-a-n-i

    D-a-n-i Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    32
    Изначитав доста мислења, и ме фаќа паника по малце :lol: кога знам дека за некое време и јас ќе имам свекрва, додуша за сега е добра со мене, а освен тоа и идните золви ми се против тоа свекрвата да и се меша на снаата, па дури еднаш и самата си кажа дека и свекрвата треба да уче нешто :!: од снаата...

    Кој знае како ќе биде, но најмногу се тешам со тоа што и дечко ми никако не сака во заедница да биде, па и уште сега си е одвоен сам. :)
     
  2. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    856
    Ви благодарам :) инаку да, имаме близок однос, ама жената за такви работи сака да си држи дистанца. Ниту таа, ниту пак јас сум сигурна дека ќе бидам јас снаата. Од каде знаеш што ти носи животот. И дечко ми беше таму кога муабетевме и и рече: аха, мисли си ти дека така ќе биде. Ме познава добро и знае дека не сум таква, го правам она што го сакам и она што сметам дека е добро, а не она што ќе ми речат други. Не реков ништо бидејќи не сакав да се контрам, ќе рече уште не дошла правила ми поставува :D
     
  3. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Ај уживај си, ако живеете на страна ич да не му ја мислиш.
    Е сега некои работи ќе мора да ги направиш ради основна почит, ама нормално нема да дозволиш на глава да ти се качи и да преземе контрола на вашиот живот.
    Само мој совет е да не дискутираш за овие размислувања со дечко ти односно утре здравје мт, зошто мажите се менуваат.
     
    На Nati.P му/ѝ се допаѓа ова.
  4. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.527
    Сите мажи се менуваат, само некои на подобро! Не дека мојот е најарен, има денови кога би го фрлила од МРТВ, ама си стана човекот домаќин! Ние празниците ги решивме до распоред, односно да се знае кога каде се оди. Без расправии, без караници. А мила, ако уште од сега такви муабетчиња ти врти, отварај очиња! Не за неа и кон неа, она ќе си е иста или бетер (со должна, најдолжна почит кон чесните исклучоци). Отварај очи кон дечко ти, како реагира! Ако е мама закон, онда ти си е*ана страна на сите начини, и нема цвеќиња никако да ти растат.

    Артемидис, ти симнувам капа! :bow:
     
    На nene88, senza.parole, Nati.P и 3 други им се допаѓа ова.
  5. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    girl-miriмногу е лесно да заминеш и тоа ептен голем кеиф ќе и направиш на свекрвати...Ти треба да разговараш со твојот сопруг и мораш да се потрудиш да му објасниш дека ако продолжи со навредите кон тебе си го навредува синот,тебе и вашето детенце...
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.418
    Пол:
    Женски
    Да мојата свекрва ме нарече курва гледајки ме во очи јас би и удрила шамар.Да најозбилно.Ке заборавам дека е мајка на маж ми баба на керками и дека е постара од мене.Тоа се мн навредливи зборови и не би ги трпела ни под разнооо.А маж ти жити све како реагира на тие навреди упатени кон тебе?Те брани или кјути? :^)
     
  7. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Тие зборови беа првата година од нашиот брак,ете онака жената си врејга се дере си збори триста работи против снаатаа и се без причина или нешто нејзе и врти во глава и се на мене истураше.
    Мм само ке кажеше доста се карате и ништо др,не беше на моја страна не знаеше што се слуЧуваа,бидејки повекето време на работа и не знаеше кој е виновен.
    Тоа беше една година `ПЕКОЛ` потоа кога мм виде како стојат работите и неговите често не брка па и со тоа бркање еве скоро година како сме сами со мм и нашето душиче :D господ здравие да им даде што не брка,бидејки од тогаш се ни е поубаво на мене и мм!.
    Се се смени,се е така поубаво,нашата љубов,па бебенце имаме :D преубавао ни е, а таму се каравме и јас и мм за нивна вина се додека он виде што се случува и како се однесува со мене.
    Иако една година бевме кај нив а тука помалце од година :!: сега знам што е љубов и брак :)
     
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.418
    Пол:
    Женски
    Stom sega vi e dobro dr ne e bitno pominalo :) jas mislev seuste ste zaedno i te vregja.epten nevkusno od nejzina strana i mn nisko pred se
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  9. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Мило ми е што е така... ;)
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  10. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Тие работи што ги преживеав таму не сум ги заборавила,сакам ама неможам,можеби покасно.
    Таа знае и кога е кај мене на гости да каже неубави работи што не и долекуват ама таа е таква и сите ја знат дека си збори и врејга без везе.
    Јас знам од едно уво да влезе од де излезе бидејки сега секој си прави како сака ама ете некогаш бре збори ѕешки зборови што не и премолчувам,така си е пак......

    Важно мирно си спијам што се вика, се ни е смирено и весело по дома :inlove: иако кога мамата збори знае мм да смени малце :D сепак има разлика од тогаш и денес :)
     
  11. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    совет од искусниве со свекрвиве...ете ни ги родителите на мм пак на посета |( и свеки мерак кај моите на гости,секое доаѓање кај нас сака кај моите на гости дека им кпува по некое маиче,ситно нешто на подарок за сите ,ама за тие што ме читале од порано знаат дека се заладија односите со моите зошто свеки знае често да пререче демек мајка ти добро ти мисли ама не ти прави добро во твојот живот итн.и јас сум и кажала на мајка ми што ми вели и дека ми вели да не ја слушам мајка ми што ме советува дека сакајки да ми помогне демек ми одмага(мене многу ми е тешко на оваа свеки да и лижам газ и да и верувам во се што зборува особено против мајка ми и моите сега знам дека сум зела нивно презиме и дел сум од нивната фамилија но знам од која фамилија потекнувам кој вложувал во мене цел живот и се уште и не можам наеднаш да свртам грб на моите и да прекутувам што по дома се врат муабети против нив и неможам да прекутам тоа на пример идам на гости и си муабетиме со мајка ми и неможам да прекутам што е речено за неа,зошто главно многу се нервирам на овие муабети на свеки па и да мисли дека е така за мајка ми сепак тоа не се зборува бре се има граница јас не сум и ќерка па се да трпам да ми збори па кога ќе ми каже мама какви мами и бакрачи :@ не разбира женава дека една е мајка она е мајка на маж ми,мене само свекрва)и проблемот е свеки инаетливо сака кај моиве на гости а мајка ми убаво ми рече ако ми дојде на секој нејзин провокаторски муабет ќе и вратам во иста мера она не вреди веќе во мои очи и нема што да ја милувам/трпам плус не сака да им доаѓам со свеки по гости зошто мајка ми ми има речено дека не осеќа убавина од нејзино пристуство дека и смета негативноста што ја шири свеки. совет како да и кажам/објаснам на свеки културно дека е непожелна на гости кај моите?
     
  12. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Не бе мила одете на гости кај мајкати а таму што ке си заслужи тоа ке си добие.


    Или веке ако запнува тогаш прашаја со какво лице оди таму по се што збори свек?..
    Иако јас за ова што зборат свекрвите викам таа ако беше човек немаше ни да проговори такви работи а не па даги прават.
     
    На mon4i91 и zalosna им се допаѓа ова.
  13. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.276
    Оти се мажите бе жени и дополнително си го комплицирате животот ако немате остварено кариера?
    До нормите кои општеството ги наметнува ли е? Или бидејќи вие така одлучувате поради тоа што целосно му се препуштате на срцето не размислувајќи логично за последиците? :)

    Не осудувам, само чудно ми е онака. :?:
    Чудна ми е секоја жена која преферира да живее во куќа со свекрва наместо да направи кариера и да ги оствари своите потенцијали.
    Што е толку битен бракот како институција? Па, тоа е само едно парче хартија која сигурно нема да ја овековечи или зголеми љубовта кон партнерот...
    Океј, контам као сакате семејство, ама баш по секоја цена ли?

    И уште помалку можам да разберам некоја жена која гледа дека кариерата и е запустена, па уште толку се убива себе си, со тоа што се мажи и раѓа деца.
    Бидејќи еден ден на 40-50 сешто ќе сакате ќе биде да го вратите времето назад и да не го исполните кодексот редум.

    Уште ако ви дојде преку глава сопругот, партали... :x :rofl:
     
    На Captain-Omni му/ѝ се допаѓа ова.
  14. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.855
    Допаѓања:
    11.225
    Пол:
    Женски
    Знаеш што Виши? Ти си едно големо, размазено дете што решило да си игра возрасен во брак.
    Братучетка ми од 5 годинки би играла подобро од тебе впрочем.
     
    На jb82 и dushiche им се допаѓа ова.
  15. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    856
    :o :x :x :tmi:
     
  16. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.813
    Допаѓања:
    39.395
    Сега други крајности имаме :D А што е за тебе Валерин "остварено кариера"?Да магистрира,да докторира некоја?Или само да најде државна работа?Или да напредува до шефица?Или приватен бизнис да почне и да го развие?Кое од сите тие?
    Секој има различна дефиниција на среќа ,и за некого бракот и децата се апсолутен "must",и кој вели дека кариера не се брка со маж и деца ?Едно е да се нема средства за живот,и да се тискаш во двособен стан со свекор и свекрва,и двајцата да не работат,и да немаат никакви амбиции.Ама има многу примери на млади жени во брак со бебе кои сеуште студираат,па и жени во доцните дваесетти или триесетти што сега студираат и не мислам дека направиле катастрофална грешка,особено ако сопругот добро заработува или се ситуирани на друг начин.
     
    На stefi23m му/ѝ се допаѓа ова.
  17. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    771
    Пол:
    Женски
    a vo nasava drzava ako cekame da osvarime kariera, pa da se mazime i da imame podobra motivacija za zivod, da gledas dete kako ti rasti, otkolku da bides sef i da mu se deres na vrabotenite,ako cekame na toa 80%nemazeni ke ostanat
     
  18. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.276

    Кои се тие други крајности објасни ми те молам. :)
    Имено, под остварена кариера мислам да се оствари максимално во доменот за кој ја бива. Пишав погоре, не знам дали прочита. Не е ова земја на можности, ама мора да се стегнат забите! :!:
    За некого бракот и децата се апсолутен ''must''? :rofl:
    A тоа шо не може да најде работа и живее кај свекрвата е топ, си нема гајле, а? |(
    Значи најмногу од се ги критикувам оние кои делат трошоци со луѓе кои практично им помагаат, а зад грб ги кодошат вака по форуми дека не им чинеле.
    Епа, извинете сестри, ама размислете колку имате право да се жалите.
    Бидејќи тоа било ваша одлука која не би била морална, туку вие самите сте одбрале да патите во условите кои однапред ви биле познати.
    Крстете се ама така е.
    И тоа морално, не е дека е навистина неопходно. ;) Пошто традицијата налага такви правила, а таквите како нив ќе бидат вечни следбеници кои ќе се мачат а нема да си ја признаат сопствената грешка.


    Се согласувам со последново. Секоја чест на жените кои успеваат во намерата да имаат деца и студираат.
     
  19. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.276

    Врвот на ужасот, се извинувам!
    Сега оди помоли се за мене во црква и не заборавај да ми запалиш свеќа. :!:
    Ќешки ќе се опаметам па ќе родам деца и ќе се омажам, а ќе баталам факс, кариера ма се у бестрага нека оди. :D
     
  20. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.346
    Допаѓања:
    38.085
    Пол:
    Женски

    Valerin ти посакувам среќа и успех во замисленото, ама не оди секогаш се подмачкано како што ќе си замислиш во животот. Читам на неколку теми и никако не сакав да се вмешам, не сакам за лични теми да пишувам од одредени причини тука, но ме замислувате вака со вакво мислење дали јас со моите скоро 26 години и завршен факултет пред 3-4 години нешто пропуштам и нешто не знам, каде е таа кариера што само со сопствена желба се гради, дали стварно е толку лесно и мене не ме бива да се снајдам, а работа во мојот град ни за по бутици без пријатели нема. :^) На многу начини пробав и приватно и на сите огласи и партиски и непартиски и секако ама не и не. :D И сега што треба да ја откажам свадбата што ми е за неполн месец и да чекам чудо да се случи или да ги живеам најубавите години најдобро што можам на начин што ме исполнува и ме прави среќна, замисли и без таа кариера. Лично за мене пишувам, гледам поделени мислења во врска со оваа тема, ама не е се црно и бело во животот за толку одречно и дрско да се коментира на вакви теми.
     
    На Lacrimosa, Daydream, Nati.P и 5 други им се допаѓа ова.