1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Ако се има волја се се може.
    Волјата е тркало кое не` движи напред.

    Со силна волја може да бидеме и мајки и кариера да тераме. Само многу работи наеднаш-исцрпуваат, те трошат и психички, физички...
    Дали вреди да се плати толку?
    Не е лесно се наеднаш, да не се лажеме. Нешто/некој ќе страда. Ретко да е се подмачкано.

    И зависи што е кариера. За некој рецепционер е врв на неговата кариера, друг сака да е менаџер, трет важен службеник во канцеларија.
    Ама, релативна работа е...кај нас овде ретко каде можеш да се унапредуваш и да тераш кариера, посебно за жените.
     
    На tessie, imelda и Nati.P им се допаѓа ова.
  2. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Malku off topic od temata ama mislam deka ako i dvajcata roditeli se posvetat na gradenje kariera ( sto znaci mnoogu podolgo vreme pominato na rabota) togas ke trpat decata, mislam na otsustvoto od roditelite ( neli drug bi gi cuval). Ubavo e da se najde nekoja zlatna sredina zosto pa i karierata znaci deka ke ovozmozime podobra idnina na decata:)
     
  3. Quuen

    Quuen Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2014
    Пораки:
    465
    Допаѓања:
    2.603
    Пол:
    Женски
    ne sum mazena i nemam problemi a ne ni sakam da imam no imav slucaj so edna moja prijatelka.Brakot i se raspadna poradi svekravata mazot bese preoptereten so majkami a mojata prijataelka nemase veke nervi za raspravii prviot predlog i beshe da se iselaat od kukjata ama majkata nekako go 'smuti' sinov i nisto ostana posle mojata prijatelka ostana uste 2 -3 mesici da zivee so niv i pobara razvod a bea mn srekkni pred svekrvata da dojde da zive so niv
     
  4. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.816
    Допаѓања:
    3.620
    јас неможам со мојава да искочам на крај како ужасно ме нервира како појава :@ , се нејзе ја занима , каде ке одиме, што ке правиме дури замислете зашто одите од тој пат не од другиот не прашува! :o претерува више, цело време само ми дрнда нешто , за моите алишта се секира да не ги наврнело дожд, да не се напунеле прашина да не ги печело сонце она ми кажува алиштата кога да си ги собирам :tmi: што не си ги гледа нејзините не моите..пред некој ден телефонот ми звони она го слушнала замислете од двор и се дере да кренам а јас дома сум :lol: шта више речи :| може па нејкам да кренам на телефон бе :devil:
    ми се качува у секое време на тараса ми ги вади цвекињата ( и ме вади мене од памет додека ја занесена работам во кујна а она ке ми се избаци на прозор) се прави пред комшиите вредна свекрвица |( како демек снаа ми не ги вади цвекињата јас и ги вадам, а тие кутрите ке скапат од толку вода |-)
    катастрофа више не и ни правам муабет ама пак ме отекува со прашања а јас онака и одговарам колку од култура уфф како би отишла негде далеку од нив кај проблеми еден куп па уште со нејзе да се расправам :sweat:
     
  5. anaoncheva97

    anaoncheva97 Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Dokolki zivees so svekrvata, sekogas ke se karas i sekogas ke gleda da ti nasteti na nekoj nacin bidejki sepak si i go zemala sinceto |(
    [mod-kirilica:oi84g8c1][/mod-kirilica:oi84g8c1]
     
  6. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    потполно те разбирам... :(
     
  7. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    луѓееее колку и да е тешко трпете,трпение спасение,мм работи,сега барам јас работа п ке тргаме чаре под стан,оти вака нервите ке ми попуштат, веке сум на беддоксин, и тоа за памет,сама сум с крива што не излегов од тука со време. затоа стиснете заби и бркајте работа. веке сме созреани млади жени кои мораа значи морааааааааааааа да истераме некако да се изведеме нас,нашите мажи и нашите деца на прав пат.
     
  8. xfactor55

    xfactor55 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    14
    ух......многу ми е тешко,,не знам кому да кажам да се олеснамз атоа еве тука со вас че споделам...толку сум напната и исцрпена...до сега беше ок,,,свекрвами многу многу не сака луѓе но до сега глумеше,правеше политика и се однесуваше супер...во брак сме 2 години,,вакви испади со сега имала 2-3 пати...последното што го направи ја оцрна мајками и сестрами во очите на мм...направи тој а ги мрази,,едвај здраво да им каже...а мајками вече не сака ни да доаѓа кај мене...се што направи таа им залепи на моите,,што еден господ знае дека не е така,а мм убеден е дека мајкаму не лаже..а јас не можам да го убедам дека не е така....после сето тоА мајками ми рече да не си правам проблеми со мм,,и јас продолжив да се однесувам дома како и порано,,секогаш лјубезна..мада и тоа не се цени тука...а многу мие мака и криво што мајками и сестрами ништо не направија,,а таа така им направи,,напротив секогаш тие пазат да не рече свеки нешто,,да не се налути нешто...сега имам е бебче свеки мисли нејзина сопственост е..а мм мамина маза,еден збор не и вели..и ми вели како и да е мајкаму секогаш е во право,,јас сум таа која е крива..ок,,мене нека ми лепи етикети колку сака,,но ова што и го направи на мама и сестрами нема никогаш да и го заборавам...ни криви ни должни а плаќаат,,да не можат внучето да дојдат да си го видат...свеки искотристи што јас не бев дома 2 недели,,не од убаво,,ради здрав.проблеми,со детето бевме отсутни..а таа искористи во простор и време да не оцрни пред мм....после тоа првиот ден мм како статуа беше кога дојдовме дома...едвај се опушти со мене,,,а таа пак глуми идеална свекрва со мене...се мислма дека мајками ја гледа како конкуренција,,и по сеоја цена сакаше да ја оддалечи од кај нас иако многу многу ретко доаѓаа моите и претходно,,не сакаа да смеаат и да досадуваат....јас не знам што да напрам мм да сфати што му прави мајкаму,,,,само да знаев дека че биде вака никогаш немаше да се мажам за него,,мамина маза не ми треба.,ми треба маж...ќе полудам,,ми се плаче...не знма...свеки не можеше да поднесе што мм стана малце поблизок со моите,се опушти псоледно време и мораше нешто да направи...и секогаш таа кога е присутна тој се плашеше да зборува со мајками,,со сестрами,,,значи мораше да биде сериозен,,и тн,,,а кја моите еднаш на два месеци ако одевме заедно...со мм........ве мола за некој сов ет,,како да постапам,,да напоменам и пкрај се...глумам пред неа,,се смеам,,не сакам да се закарм со м пред неа..да и го правам кејфот......ве молам со совет,,,,,,,,мислам дека ќе полудам,,помош за ова најверојатно нема.ааааааааааа...
     
  9. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    С,овет мој е да продолжиш така на прав пат си а вистината ќе излезе на виделина кога и да е...
    Тогаш свеки ќе пати,а ти секогаш подржува си го маж ти
    Животот во заедница не е лесен,поготово првите 2-3 год дури не паднат маските и се види кој е кој,неможе вечно да се глуми
    Никогаш не ја напаѓај пред маж ти,кажи и насамо дека несакаш да ти се меша во семејството и дека син и пораснал,без да се караш
    Колку си посмирена толку ја јадеш и побрзо ќе се. открие
     
  10. Enamena

    Enamena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    107


    Не е проблемот во свекрва ти, проблемот е во маж ти што нема изградено свој карактер и има лесен памет. Вината барај ја во него, ако он не и дозволува на неговата мајка да се меша во вашите животи, она нема да го прави тоа. Второ, зошто си дозволила твоите да неможат да дојдат кај тебе да си поиграат со внучето? Како можел тој да го дозволи тоа? Како можеш да се однесуваш љубезно после се со неа? Ако мојата мајка нема право да му се радува на моето дете, нема да може и неговата, па да види како е. Премногу си им дозволила и на маж ти и на мајка му. Очигледно е дека те зеле низ нозе. Како прво треба да му покажеш заби на маж ти., после на свекрва ти...... Не и го давај и на неа детето за да се свесне малку...
     
  11. minnie.m

    minnie.m Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    372
    За на темава не сум, ама влегов разгледав и ме потсети ова "еден ден на 40-50 сешто ќе сакате ќе биде да го вратите времето назад и да не го исполните кодексот редум." на една семејна пријателка што е во 50 тите години од животот и заврши на тие години во старачки дом од запаѓање во длабока депресија. Е сега таа имаше кариера и тоа кариера од времето на Југославија што ние можеме сега само да ја сонуваме. Раководителска позиција во државна фирма, па претставник на истата во други држави, значи само нагоре цел живот. Секогаш насмеана дотерана, лепотица ја обожавав како помала. А сега билка стана во рок од 2,3 месеци. Фирмата пропадна како и сите државни а на 50 години работа потешко. Да е сега во свесна состојба да би сакала да се врати времето и се би дала ( кариерата, бизнис патувањата низ цел свет, лагодниот живот) за семејство. Значи ова е редок случај некои се појаки ама во најтешкото може спас да бараш само во семејството, а никој не знае што го чека. Ова само пример сакав да го споделам а никако дека е лошо да се брка кариера.Само не е успешен човек ако успеал само на едно поле во животот не не не ..
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  12. babylove90

    babylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2014
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    x factor55 жал ми е за твојата ситуација меѓутоа не за тоа што ти го прави свекрвата туку за тоа што ти го прави маж ти.Не велам дека не треба да ја подржува мајка му или да не те подржува тебе туку треба да ја гледа реалноста,не се мажите така глупи (извинете на речник) како што изгледаат само твојов си ја преферира мама-тоа е проблемот! свекрвата секогаш ќе прави проблеми исто како што снаата секогаш ќе прави проблеми ама се знае-мажот и жената си имаат свој однос,а не маж ти што само мама ја слуша...јас со мојот сопруг се имам договорено и тоа е правило-колку моите,толку твоите т.е. колку ќе им се обрати внимание на едните толку и на другите,колку ке им се помогне на едните толку и на другите...да не може мајка ми да дојде во моја куќа?молам?па ќе го заколам маж ми ако дојде до такво нешто...да дојде ден јас мајка му да ја трпам а за мајка ми да нема место кај мене?(иако живеете во заедница-таа куќа е и твоја) иначе кога сме на темава лично за себе,у прво време и се замарав на свеки ама после више кој ја *** ,а сега дури и си ја користам,ако нека ме нервира од време на време ама си ја мавтам,да види како е... така можеш да направиш и ти,играј тактички,не разговарај ни со него,ни со неа,прави си се на будала а уствари биди мн итра,врти ја секоја ситуација во своја корист,кога сака во нешто да ви се меша остај ја-на маж ти сам еден ден ќе му пукне ама за ова со твоите мораш да разговараш со маж ти како знаеш,ако не земи детето и оди кај твоите на поседок неколку дена и ако ти рече нешто само ќе кажеш и мојата мајка има внуче не само твојата
     
  13. xfactor55

    xfactor55 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    14
    фала ви на сите...во право сте проблемот е во него....и изгледа него ни господ не можи да го смени,,,ова мене што ми се слуќува е тотална катастрофа..толку сум разочарана од животот....тој амааааааа баш во се мајкаму ја меша...во се неа ја спомнува...како таа м аж да ми е........да можев да бирам сега..никогаш не би се мажела за него макар последниот маж на планетата да е......
     
  14. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.179
    не ти е касно да си ги превземеш работите во свои раце и да смениш нешто додека се уште сте пресни...нема потреба да изиграваш добрата вила по дома,пошто никој нема ни да ти се заблагодари за тоа,не го напротив ќе се уништиш.
     
    На Enamena и tessie им се допаѓа ова.
  15. Enamena

    Enamena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    107

    Сеуште не ти е касно, немора да значи дека ако си се омажила треба друг да владее со твојот живот. Јас да сум на твое место, најпрвин би се обидела да ги сменам работите , би се обидела да му докажам дека не е во право на добар начин. Ако и вака не ја бива ондак идеме со лошо, би го земала детето и без да ги фермам би идела кај мајка ми би седела колку што сакам ЈАС, би ја викала мајка ми и сестра ми, би готвела специјално за нив колку и да ги нервира тоа. Ако после ова не ја бива крајно решение знаеш што е. Сигурно не би го унииштувала мојот живот и животот на детето најпрвин со проклет маж, а потоа со проклета свекрва. Детето сум го родила јас, не е само на маж ми па тој да одлучува кој ќе му се радува.... а камоли една глупава свекрва, никогаш не би дозволила.
     
  16. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    ух од овие свекрвиве...ух,ух,ух на мојава и текнало да слабее ама се ја боли за да сериозно вежба :lol: и реши да слабее така што ќе ме влечка со неа по трговскиве центри и ај шетаме што шетаме се запна по бутици,по фустани,пробува она,јас и бирам јас повеќе фустанчиња она мора да се меша за се,ми додава/одзема у гардеробер влагува кога сака и готова си,ај побрзо :@ и ај ми се допадна едно фустанче ама малце широчко и викам на продавачкава еден број помало дали има свекрва ми не тоа поголемото ќе го купам,плус со некој ствари за неа што избра и викам ај барем да пробам помалово да видат сите и јас барем да не ми е жал ако не ме собира ако не го купи,и ме собра помалиов број како шиено а мене :rofl: .продавачкиве викаат а помалото е подобро,свеки ќути и |( ,и јас додека се соблекував гледам го платила и поголемиов број и не реков ништо(си помислив го купила за мене дека има навика така да прави да ми поклонува помал и поголем број од ист фустан демек кога ќе бидам бремена да имам поголем број).кога стигаме дома и да се пофалиме што имаме ново она фати си го облече поголемиот број и дремеме двете пред огледало со исти фустани.сакам да прашам го личи ли јас со 30години и таа со 70години(значи не е топ жена во изглед од типот на тина тарнер значи не е од оние жени што не им се приметуваат годините стара жена си е во години)да носиме иста гардероба?инаку не е само ова често ми поклонува гардероба што по извесно време и она ја носи т.е. дупла купува и за неа и за мене,дури се има случено намерно да ме тера да облечам нешто со наговор ептен убаво ти стои и во меѓувреме и она истото да го стави а договорени сме за шетање и исто носиме.според мене нејзиното однесување ми е тотално надвор од нормала.грешам или претерувам?
     
    На devojka54 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    :wasntme: е уште ова фалеше да биде темата тип топ. :D
    vichu на свекрвати најверојатно ваквото однесување и е од годините. :D но и ти си и дозволила да ги премине границите на нормалата.
    Во ред е да ти поклонува облека,но да чека истата да ја износиш и после она да си ја носи делува смешно.
    Глупо изгледа ,кога две жени се облекуваат исто, а да не се близначки,или колешки ,мислам на работна облека ;) А мислам нема поглупо снаа и свекрва исто да се облекуваат :tmi: .Што ли ќе рече маж ти кога ќе ве види. :wasntme:
     
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.087
    Пол:
    Женски
    Хахаха ми се допаѓа идејата за шопингот, да имам таква свекрва ( не сум мажена читај) јас секој ден ќе ја носам на шопинг,па да не ми купува абе нека троши, па она плаќа што.
    Шетање по бутиции мммм моја омилена работа.
    А иначе што се однесува за исто облекување границата на нормала е помината. Па сега она мисли си е млада и се може, ама па и тебе ти се може. Кога ќе ти поклони облека на тебе, ти дај го на некоја пријателка и така се по ред. Памти па врати.
    Глупо изгледа и двете облечени во исто.
     
  19. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.894
    Допаѓања:
    65.601
    Vichy твојата свекрва е желна за внимание. Не ми делува како лоша личност, само не сака да прифати дека неjзините млади години се далеку позади, па затоа така се однесува. Сака да се споредува со тебе постоjано, па те советува и ти се меша во сѐ баш поради тоа што мисли дека знае наjдобро. Не викам дека тоа е ок и треба да ќутиш, ама потруди се да jа разбереш. Неjзиното однесување е смешно, нареден пат кога така ќе ти излезе во иста облека како твојата, ти земи расипи сок на себе, па пресоблечи се набрзинка, да нема време да те ископира. :D Жената сака да е центар пажња, тоа и е проблемот.
    Единствено решение ти е да го подбереш маж ти и да живеете под кирија каде што ќе нема место за нив.
     
    На vichy и fairy90 им се допаѓа ова.
  20. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Јас се сложувам со св1911.Вичи,иако ме насмеа твојата приказна,знам дека не е за смеење проблем е голем,ама се гледа дека таа жали за годините а и сака де е во центар на вниманието со срека