1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. kokino

    kokino Нов член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    8
    Тоа да му викнат на дете кое разбира или удрат ок нема проблем значи згрешило. Сигурно без причина нема да му викнеш или удриш шамар. Ама на моево дете кое нема ни годинка кое има всушност 8 месеци. Зошто заплакало(му паднала играчката) и баба му по глава во тил го удира а дедо му шамар и детето пола саат беше со прсти на лице. Од страв сиот ми трепереше. Еве сега си седевме надвор и си играфме дојдоа гости побараа кафе да ставам и го оставив детето в количка да седе врзано и да си игра арно ама заплакало оти му се свиткала ракичката и дедо му му вика „Ама ја претеруваш ке ти удрам шамар„. ЕЕЕј па тоа е дете од 8 месеци знае ли како да си ја одглави ракичката. Абее ми иди да не им го дадам да го видат ама пусто од шо сакам да не не озборуваат го оставам пред луѓе да е со нив секако во мое присуство.[spoiler
    само да се надоврзам на постов.
    Како е должност една свекрва/мајка на керка и децата да ги гледа а на снаата и синот НЕ. Тешка работа е тоа нели.][/spoiler]
     
  2. kaja11

    kaja11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    131
    А каде си ти во целиов муабет???
    Ова е сериозна работа и наместо да го заштитиш своето бебе (постојат разни установи, а и поим сопруг) ти си играш играчки и кукаш по форуми. Дај бре жено освести се правац у полиција ние тешко дека ќе ти го решиме проблемот...незнам во муабетов кој е полош свекорот/свекрва или родителот/мајката...
     
  3. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.179

    извини кокино,ама ти како родител должна си да си го заштитиш детето,поготово кога знаеш дека сеуште е бебе и не може самото да се одбрани.Kога веќе гледаш со какви дисфункционални луѓе живееш во заедница ,дали мислиш дека комшиите и роднините (што ќе помислат) треба да се стават пред здравјето на твоето дете??? само за да не сфатат погрешно??? извини ама бебе да тепаш по глава и шамари да му лепиш,значи навистина човек треба да се запраша што воопшто бара таму т.е заедница.
     
    На SimonaTino и vinozito1 им се допаѓа ова.
  4. kokino

    kokino Нов член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    8
    Затоа што мојот сопруг нека да се дели од неговите. Од каде јас да знев дали порано го имаа удирано оваа сосем случајно го видов.И кога одам во вц да .... треба да ме душка да го зимам со мене па мора некој да го причува. Дур се бањам седи до мене
     
  5. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Бебето ќе биде секаде со тебе ,секогаш,па и да се бањаш,заедно ќе се бањате
    И кога веќе видам дека не се добри луѓето со паметот,не им го оставам ни секунда,нека им вари свекрвата кафе на комшиите (место да ми го плеска детето)
    Моето е 1 и 3 мес и сварно е пргаво и живо,јас знам да му свикам и да го "плеснам" по газот ако прави глупости (отвара во фризидер и истура нешто) а тие не го ни чукнале ,ќе викнат не бабе/деде и ќе го заиграат да не прави глупост,а не па 8 месеци кога му се притресувавме ако заплаче еј!!!! :@
    Извини ама како што кажа Гласна ,со нив само на дистанса и МОРАШ да си го заштитиш детето па макар и кај мајкати да мораш да си одиш,па нека си седи маж ти со нив штом толу му е убаво
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  6. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Некел да се дели :^) ами со тепање по глава дете што се постигнјва знаете? :o па немој така,кажиму како стојат работите а не некел да се дели.
    Ти мила детето до тебе секаде,дете така се тепало :o па еднаш удри по глава па други удри по глава и шетај по болници.
    Господе какви луге има :tmi:
     
  7. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    5.068
    Допаѓања:
    143.152
    Пол:
    Женски
    еее ај не верувајте во се што ке се напише.само се филува приказнава бетер од турска серија.
    кој дедо удира шамар на 8 месеци бебе,па не знам колку ненормален да е.
    ми се смачува од вакви ликови што го олнат форумот незнам со каква целпа оние со реални проблеми не можат да дојдат на ред
     
    На Glasna и artemidis им се допаѓа ова.
  8. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    ВикаАш така а :?: што знам,ги има секакви на светов па не е чудно да е вистина :| ама ни чудно да лаже.
    Само ако е вистина лелее бе знам има и такви ненормални болни луге :^)
     
  9. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    Секакви луѓе има,верувајте,свекрва ми среќа не и го давам детето,проблеми , ова она,се решив од тоа,а гледам како се понаша со од јатрвами децата кога се тие на работа,цркни,пукни таму сама мандо една,тоа колку толку не се зборови за 4-5 годишно девојче,според мене,девојчето е малку пргаво и не слуша,ама си постојат и други воспитни мерки,ама за кого како тоа.

    Затоа колку и да е чудно постојат такви луѓе,кои недоволно си ги сакаат внуците.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kokino

    kokino Нов член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    8
    Што друго можеш да очекуваш од дедо на кој добро утро му е коњак? Па нормално дека ке удира. Тој
    што не видел дека постои некој кој ги тепа бебињата незнае, ама кој искусил зне дека постои такви личности. Тоа што јас го оставам кај нив да го причуват дур има некој за да ги послужам е од почит зошто свеки нозе ја болеле неможела а свекорот како шо кажав коњакот и цигарите се на 1 место. А мм ги виде кога го удрија и ништо некажа. Коа му кажав дали ним така баба им и дедо им ги тепала ми рече само „де ајде .. не барај само причини„ . За него тоа е нормално.Абе и јас удирам по газето на памперсот онака од милост ама да го удрам шамар :^) шо ке разбере тоа бебе дека нетреба така.
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.417
    Пол:
    Женски
    Ако е така како што велиш и маж ти притоа не реагира тогаш си ти таа што мора да превземе нешто.Зошто и понатаму седиш во таа кукја,зошто пред твои очи дозволуваш да ти го малтретира детето некој на кому алкохолот му е најбитен?знаеш ли кои последици може едно бебе да ги има од удар во врат и глава?извини ама ништо не ми е јасно :?: јас за керка ми би убила некој да ја удри без да има вина ,a ti како релаксирано објаснуваш за ситуацијава боже боже..уште ги служиш гостите на свекрвати додека оној ти го тепа детето.не се знае кој е полуд овде
     
    На SimonaTino, Glasna, mila25ve и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Ruzica00

    Ruzica00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2012
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    172
    Се извинувам, ама ако ти си отишла да свариш кафе за гостите, а во меѓувреме свекор ти му удрил шамар, не ми е јасно како реагирале гостите?!? Зашто, ти нели, го оставаш детето со бабата и дедото за да не ве оговараат комшиите и пријателите. Е сега не ми е јасно како тие исти пријатели и комшии реагираат на тоа што бабата и дедото ти го тепаат 8 месечното бебе :^)
    По некоја логика, ако и дојдат гости на свекрвата, а неа нозе ја болат, па она седи со гостите и детето додека ти да свариш кафе, значи ако го тепа, го тепа пред нив....Нешто мене тука не ми се вклопува :x
     
  13. kokino

    kokino Нов член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    8
    Се ве разбирам ама јас немам услови за да се вратам кај моите.Јас значи не бев видела да го удират , сум слушнала да му писнат кога ги гриза со забите силно или ги тегне за коса ама за удирање не бев видела. Нормално се распискав и им реков дека ке го удрат само ако тие го носат 9 месеци и тие го родат. А мм на тоа само си гледа не реагира. Како да нив така ги тепала баба им.На тоа што го удриле пред гостите не изреагирааа само се изнасмејаа зошто јас на врата бев (седеа во двор) кога го удриа и право им го зедов од рака се развикав и влегов дома да фго смирам детето.
     
  14. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.472
    Пол:
    Женски
    Да му удри таков шамар на мое сопствено дете од година дена, одма заборавам на култура и воспитување па му врзувам и јас една истиот момент да види како е, викам полиција со образложение дека пијаницата ми го тепа детето и си одам засекогаш од таа куќа, не седам ни минута повеќе. Другиот ден одам во социјално, го носам во болница и вадам лекарско, па со сите тие документи барам судска забрана за пристап, а ако тој што го нарекувам маж не сака да ме поддржи освен судска забрана барам и развод. Толку. Во рок од два дена ја завршувам работава па после пак нека му текне да крене рака на мое дете. Пијаница, тој да се пијанчи секој ден и да ми малтретира дете??? :@ Па ќе го снема од лицето на земјата бре. Уште па негови гости да му служам, ќе му ги удрам тоа тањирите од глава.
    Нема да бидам ни прва ни последна што ќе биде самохран родител. Ако не можам да се вратам кај моите ќе си земам една соба и ќе бидам раат. На почеток е тешко ама после кога ќе си го фатам редот ништо не ми можат. Барем знам дека детето ќе биде израснато во нормална и здрава личност, а не личност што ќе иде по улица и ќе тепа луѓе. Ќе се борам со сите сили и ако треба ќе одам до крајот на светот за да опстанам и да го израснам во нормална личност.

    Ти го тепа детето, а ти дремеш. Не дај Боже да се случи нешто, кој ќе биде виновен? Свекор ти што се пијанчи секој ден или ти како мајка што при здрава свест и памет треба да си го заштитиш детето? Ќе се каеш цел живот зашто си дозволила еден сељак да се изживува на твоето сопствено дете кое си го родила. Господе Боже. Да си во некоја европска земја може да ти одземат родителско право зашто не знаеш да си го заштитиш детето. Таму не смее некој да ги допре децата, а не со шамари да се расфрла. Тешко на детето. :tmi: А на маж ти тоа му е нормално зашто може и тој со шамари е израснат. Како поинаку. Штом тој дедо е па се осмелува внукот да го тепа, можам да замислам неговите сопствените деца кога биле мали колку ќотек јаделе. Страшно. Сите до еден недоквакани.
     
    На Bozica1980, butterflysk и joy1 им се допаѓа ова.
  15. kokino

    kokino Нов член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    8
    ти благодарам на мислењето на сета мака па и недокавакани сме (ако спагам и јас таму). Не сум вработена од причина дека имам проблем со раците ми се вкочануват многу бргу (последица од бременоста).Абе ај лесно за вие што живеете во градови ама кај нас во село тешко дека некој ке ти верува да кажеш дека дете ти удриле. Зошто снаите се лоши а свекрвите добри во нашево родно место.
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.417
    Пол:
    Женски
    Kokino a зошто неможеш кај твоите?немаат финансии,простор или се срамиш од озборувањата?
     
  17. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.472
    Пол:
    Женски
    Не се мислеше тоа и на тебе.
    А кој треба да ти верува? Селото? Луѓето? Комшиите? Јас ти зборам да пријавиш во институции, а не некој дали ќе ти верува или не. Во полиција ако го пријавиш и ако си го однесла веднаш на лекар да ги видат тоа прстите што му ги оставил дедото и тоа како ќе веруваат. Плус ако пие секој ден... Законот е секако на твоја страна. Во нашава држава ова е најголем проблем што не знаеме да застанеме цврсто и да си ги бараме нашите права, а права имаме, верувајте. Ти најмалку што си можела да направиш е во истиот момент да ги направиш сите лом, да се развикаш пред сите, да се заканиш и да не знаат збор да кажат, а не да го земаш детето и да бегаш. А тебе те интересира што ќе кажеле комшиите. За твое дете се работи, а ти мислиш за нив. Треба да покажеш сила малку. Ццц, во приказнава најмногу ме нервира маж ти. Алал да му е. Прав маж. Не заслужува ни да го погледнеш.
     
  18. m3a3c3a3

    m3a3c3a3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    259
    Истото и јас сакав да го прашам jоy1 ама во некои од постовите напишала дека таму нема услови. :(
    Kokino не мора да си одиш за стално можеш да си заминеш на пр.на викенд кај твоите (или 3-4 дена).
    Пред тоа кажи му на мажот ти дека доколку не ја среди работава со неговите родители,ти нема да се вратиш кај него.А и не ми е јасно како тој само така си дреми и гледа како неговите го малтретираат детето? :x Зар не е и негово дете ? Зар не го боли душата кога плаче бебенцето? :worried:
    Јас да бев како тебе него ќе го мавне како што неговите што го маваат детето и ко ќе го здоболи ќе му текни како му е на детенцето. Свашта :puke:
    Ако веќе ни тоа не го опамети речи му дека ќе се разведеш.
    А старите вампири игнорирај ги. И ич да не им го даваш детето. :!:
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.417
    Пол:
    Женски
     
    На m3a3c3a3 и Daydream им се допаѓа ова.
  20. m3a3c3a3

    m3a3c3a3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    259
    Абе јас немам ништо против,затоа и напишав ете нека проба на 2-3 дена колку да види каква ќе е реакцијата од мажот и. Таа нема да е ни прва ни последна разведена или пак што се вратила кај своите родители.Ниту пак има од што да се срами пред народот се вратила зошто и го малтретирале детето,(а колку се вратиле ради изневерување или сл.па гајле си немаат ) тие треба да се срамат. :devil:
     
    На mila89 му/ѝ се допаѓа ова.