1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Уухууу знам многу ама многу добро дека ги има такви и затоа викам дека не е чудно така да го удриле :^) сум имала и јас слични свекор и свекрва каде што пред снаа се зборува пи*ки ку**ој и тие зборови :x господ да чува.
     
  2. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Со мало закаснување ама морав да ти одговорам на прашањето :D
    Моите две најдобри другарки се омажија едната Словенија а другата Швајцарија. Таа која е омажена Швајцарија воопшто не работи и самата кажува дека не работи бидејќи има две мали деца а градинките се премногу скапи. Да, ама убавко си живеат со една платичка на сопругот. Можеби не живеат незнам каков живот ама сепак ти вика „Јас назад таму, никако“. Има две деца. Кога се породи на двете мајка и отиде Швајцарија цел месец да и помага. Другата па во Словенија што е, и таа не работи и вика кога ќе ги изгледам децата тогаш ќе барам работа. Во септември таа треба да се породи на второто дете и планира сега за 10 дена да доаѓа кај свекрва и да седи додека се породи. Свекрва и работи и не можела да земе одмор па таа ќе си се пораѓа овде во МК и самата кажува „Ќе поседам месец -два додека се опоравам. Што ќе правам ваму сама тазе породена. Колку толку куќата таму е полна со луѓе се некој ќе се најде да ми помогне“. Е тоа ми е поентата на муабетот. Ние во Македонија сме обврзани да работиме. Еве лично јас и сопругот не можеме да опстаниме само со неговата плата па морам да работам и јас. Работам во Супермаркет кој работи до полноќ. Која градинка работи до тоа време? И јас сум со децата мои сама по цел ден и не барам никаква помош од никого ама мора некој да ги чува кога сум после ручек на работа или викенди и празници кога градинките не работаат. Од таа причина мора да имаш свекрва која ќе излезе во пресрет, посебно кога живееш куќа до куќа тоа те иритира. И особено иритира тоа што се породила снаата странсто па свекрви, мајки трчаат на помош, а овде вкомшии ти породена царски па не иде ни да те види. Да бев странство и јас ќе ја земев мајка ми цел месец ама вака секој ден да патува од еден до друг крај на Ск па и финансиски и беше тешко.
     
  3. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.179
    анина,твоите другарки да можеле да си дозволат да плаќаат градинки,да имаат баба сервис,мислиш ли дека дома би седеле??? Bо странство кога си (без поблиска фамилија),си оставен на милост или не милост,па затоа се прават разни комбинации од најтешкото зло,да се извлече полесното.Eдниот партнер ќе работи,другиот ќе чува деца(ако се нема доволно средства за плаќање жени,градинки).
     
  4. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Да,и јас живеам странство и само што најдов работа дознав дека сум бремена :D и еве сега јас седам со малава а мм работи,навистина да плајкам бебиситерка тоа ке ме кошта сета плата што ке ја земам јас и затоа одлучивме уште некој период мама да си ја расте малата а наскоро планирам за неколку сати да најдам работа,една роднина така работи кога мт е дома седи со децата а таа за 2/3 сати и помага на една болна жена.
    Исто и јас планкрам многу скоро да најдам така нешто за неколку сати кога мм ке е дома јас да работам,бидејки со една плата се знае како може да се живее,сепак подобро мирен живот од колку да се караме секиј дден со свек и свек :)
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  5. sonja87

    sonja87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2010
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    85
    Jas isto ziveam vo stransvo ne rabotam samo maz mi raboti.Koga bev bremena nekolku dena pred poragaj dojdoja svekormi i svekrvami.Najprvo se izdraduvav nö uvidov deka na Niv voopsto ne im e gajle dali jas imam rizicna bremenost i deka treba da se porösem.Koga ja rodiv kerkami lezev 4dena na bolnica i si otidovme doma,a doma ne ocekuvase totalen haos.Mazot mi odese na rabota i i pravo doagase kJ Nas a svekrvami ni coniite ne gi imase izmijano za tie 4 dena.Vlegovme doma i na seta sreka so bebceto se rasplakav sto ne preceka vo taka rastureno,maz mi svati samo me gusna i mi rece jas ke ti pomognam.
     
  6. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Еве што се случи вчера ( иако ме нападнавте пред некој ден, сепак мајчинскиот инстикт не лаже). Го оставивме син ми на свекрва ми да го причува ( инсистираше сакала повеќе време да помине со него) а ние отидовме со мм и бебето крвна слика да направиме. И рековме да го извади клучот да не тропаме кога ќе дојдеме зошто син ми ќе спие во тоа време ( и кажавме дека сам заспива) и се враќаме после еден саат, бебето ми спиеше во раце и мм отклучува и што да види.....син ми со свиткани раце околу главата плаче а ненормалната го тепа кај че стаса, нозете ми се пресекоа, ќе ја плеснев да не ми беше бебето во раце. Мм и се развика, ја бутна дури, се збуни и он, го зема син ми, го смиривме и кога го прашавме зошто баба го тепаше рече дека го тепала зошто не јадел пред спиење????? И сакала со сила да му даде и најверојатно мафтал со рацете зошто не сакал па се истурило јадењето и дотичнава почнала да го тепа. Што жена ќе беше, ем го гледа два пати во годината ем вака се понаша....се и беше објаснето ( да го понуди со јадење ама да не инсистира, само млеко да му даде ако не јаде). Маж ми никогаш го немам видено таков-лом ја направи и и кажа дека од сега никогаш нема да и остави дете. И уште вика дека брзо ќе заборавел, дете бил.....пишувам и крвта ми врие......
     
  7. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.484
    Допаѓања:
    162.799
    Инаку имам супер воспитано дете кое се разбира со збор и затоа така изреагира на дерење, да му кажеше дека не може ќе ја разбереше, кај нас ЌОТЕКОТ не е воспитна мерка, повеќе напишав заради претходниот пост каде бабата го удрила детето.[/quote][/quote]

    Јас не реков дека ќотекот треба да биде воспитна мерка. Сум строго против тоа. Ама исто така сум најстрого и за она да му се дава неограничена слобода на детето и да си зацрта во главчето дека мама стои позади него и никој не смее збор да му каже. Затоа и детето се осмелило да и' рече да си оди. Сигурно ова не е прв пат. Не знам дали ќе ти биде сеедно утре и на твоите родители да им го рече истото. Ама тие нема ни тонот да му го повишат нели? Свекрва ти е лоша, твоите се душички и внукот го сакаат најмногу на цел свет и нема ни "а" да му речат.

    Најмногу нешто што ме иритира е кога возрасните индиректно си ги водат војните преку децата. Тебе не ти е по кејф свекрва ти па раснеш како квасец кога син ти и' рекол да си оди.


    Не бе душо, разбирам што сакаш да кажеш, признавам дека неубаво изреагирав тогаш, јас немам никакив проблем со свекрвата ( она живее во странство и мнооогу ретко го гледа и заради глупост му викна), , најмалку сакам дете кое ќе знае дека мајка му стои позади него, само си викам како може така да изреагира а малку го гледа......инаку секогаш исто се поставувам и за моите и за неговите. Не ме разбравте, нема врска....[/quote]


    Еве што се случи вчера ( иако ме нападнавте пред некој ден, сепак мајчинскиот инстикт не лаже). Го оставивме син ми на свекрва ми да го причува ( инсистираше сакала повеќе време да помине со него) а ние отидовме со мм и бебето крвна слика да направиме. И рековме да го извади клучот да не тропаме кога ќе дојдеме зошто син ми ќе спие во тоа време ( и кажавме дека сам заспива) и се враќаме после еден саат, бебето ми спиеше во раце и мм отклучува и што да види.....син ми со свиткани раце околу главата плаче а ненормалната го тепа кај че стаса, нозете ми се пресекоа, ќе ја плеснев да не ми беше бебето во раце. Мм и се развика, ја бутна дури, се збуни и он, го зема син ми, го смиривме и кога го прашавме зошто баба го тепаше рече дека го тепала зошто не јадел пред спиење????? И сакала со сила да му даде и најверојатно мафтал со рацете зошто не сакал па се истурило јадењето и дотичнава почнала да го тепа. Што жена ќе беше, ем го гледа два пати во годината ем вака се понаша....се и беше објаснето ( да го понуди со јадење ама да не инсистира, само млеко да му даде ако не јаде). Маж ми никогаш го немам видено таков-лом ја направи и и кажа дека од сега никогаш нема да и остави дете. И уште вика дека брзо ќе заборавел, дете бил.....пишувам и крвта ми врие......[/quote]

    Кога не си знаела да го оставш молчеки детето и ропни и едно тенгере од главата и избркај ја како куче надовор и око да не ти трепне со ке биде со неа на такви луѓе така треба нема култура со нив
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Леона мила те разбирам се на се,мој совет од сега натака ни А ни Б со таа жена,гледајси го семејството и напред со такви луге во живот не ти треба.
    Денес едно утре друго кој знае што ке следи потоа,господ да чува.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Nezna28

    Nezna28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    215
    leona83 а маж ти кој го пораснал? Стварно е краен безобразлук што и го правиш ова на свекрвати, ја оговараш овде а сигурно седиш во нејзина куќа а можеби јадеш и нејзин леб кој го спечалиле со пот.
    Свекрвати го малтретирала синти? Малтене злосторик ја направи што е навистина срамота и многу безобразно. Па каде ќе ти оди душата да тресеш зелени као само ти да си родила дете.
    Толку издраматизира па дури и маж ти се збунил, као она го распнала на крст и го камшикува. Треба да се засрамиш за годините што ги имаш, дали за мајкати ова ќе го пишеше.
    Јас да сум како таа жена ќе ве избркам на улица без око да ми трепне, па да видиш како се прави и куќа и како се чуваат деца сама.
    Се извинувам на речникот на останатите членки но верувајте ми желудникот ми се сврте наопако од овие бљувотини што ги прочитав.
     
  10. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Знаеш и ти си во право до некаде,мм кој го израснал сигурно не сме ги пронашле ние така големи родени во право си,и јас ич не ги сакам кавгите со свекрвата и домашните на мм.
    Ама ако ти сна се грижиш околу домот правиш јадење за 6/7души и нонстоп значи на сите тие6/7души им одиш по табиет оној сака ова други ова трети тоа и све правиш ти и плус детето го гледаш и време немаш воопшто за себе а свеки само седи и гледа тв и ти кажува млада си ти си снаа ти треба се тоа да правиш..............
    Си кулила еднаш годишно нешто и ти го фрла во канта.
    Болна си и одиш на лекар и кажуваш да го варди детето а кога се врајкаш детето плаче оти она му вика и кара и тепа оти си игфало а нејзе и пречело оти гледала филм........што ке биде?...
    Ке ти пукне еднаш филмот и се ке оставиш.
    Бидејки тие не те почитуват како сна ти си им роб во куќата...
    Најдобро мажот треба да реагира мајката мајка жената и детето фамилијата.

    Ова е дел од мојот и животот на една мија најблиска личност
     
  11. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Извинете не ми ред... Ако може да ми редактирате..

    Значи мм после некои ситуаци и бркања реши да си биде со мене и детето а сега и со неговите си е супер,дада подобро од кога и да било ем се гледат секоја недела ем ко ништо да небило.
    Проблемите со снаите и свекрвите(проблемите снаите на мт кажувајте и така ке се решат)

    Она погоре што пишав мал дел е од мене а др од блиска личност кој мт ништо не превзема а она е како роб дома,се прави а свеки си ужива и еднаш и го повнимава девојчето и кога се врати му се дереше без причина..

    Како што снаите треба да почитуват и свекрвите нека се потрудат малце за да се има слога а само еден да почитува а други не неиде така.
     
  12. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.484
    Допаѓања:
    162.799
    Што зборуваш ти дали се читаш?????
    Мажоти и сигурно го позраснала таа ама од кај знаеш тогаш ако стоела со нервите а како стои сега оти с тек на време да не се лажеме не сме исти на 20 и на 50 и со кое право она како баба тепа на детето бре оти не сакало да јаде Јас сум го раснела од 1,500 гр сум го гледала од една стиска месо за да неа и текнало на путката да го шлапнува е мало морген ке и го акнам тенгерето од глава па ако сака последно нека и е ке му прави на трауми на детето :!:
    Ти па од кај знаеш дали седи во на свекрва и куката и дали свекрва и ја рани па и да е така тоа и дава право да го тепа внучето а ?
     
    На anggell и leona83 им се допаѓа ова.
  13. Nezna28

    Nezna28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    215
    girl-miri Се сложувам со тебе се до делот за детето, воопшто не си во право, детето треба да се научи на ред и кога ќе му кажеш потивко да го свати тоа сериозно, или кога ќе му кажеш не фрлај тука да не скршиш нешто да знае што му кажуваш а не ти да си збориш а оно да си тера по свое, и после се чудиме зошто се онакви децаа по улица?

    Можам да разберам и да прифатам се останато, се карате, се расправате, неќе да ти помага, ти нејзе некеш да и помогнеш и тоа ми е сосема во ред, но кога ќе почнете да драматизацијата за децата е тогаш ми се превртува желудникот. Замисли она го скарала и го удрила а тоа сирото плаче затоа што не му дозволила куќата да ја преврти наопаку. Страшно, од ова ми се превртува желудникот, таа израснала толкави деца и сега вие само што сте родиле ќе и кажувате како се воспитуваат деца. Сигурно маж ти е по воспитан иако го воспитувала таа неписмена жена која не читала прирачници како се воспитуваат деца, отколку што ќе бидат воспитани вашите деца на тие години. Или кога некоја ќе рече го прашувам сине многу ли те тепаше оно сирото ми вика многу, а тоа замисли 2 годинки.

    За да сватите дете како може да ве насамари скарајте го вие и малку само допрете го по рачето, и нека влезе татко му и нека го гушне и нека го праша, сине многу ли те тепаше мајкати? Не само што ќе излаже туку кога ќе почне да плаче ќе испадне како да си го претепала, или ако нешто не му дадеш да го направи истото татко му да го гушне и да го праша те тепаше ли мајкати ќе одгоори потврдно гарантирам.

    Значи толку сте разлигавени вие младите мајки што е чудо едно, како децата да ви се златни треба да прават што они ќе посакаат, и кога ќе отидете негде на гости, тешко на домакинот, ако недај боже го потскара вадите палките и го нокаутирате, кој е он да го кара вашето дете.

    А, што е со вашите мајки толку ли се идеални, јас не прочитав ниту еден ваков пост да кажете за вашите мајки, те никогаш ли не ги караат и тепаат внуците?
    Глупаво е да кажам но мило ми е што ве избркала.

    П.С исто така не ги разбирам младиве мајки кои велат дека кај нив ќотекот не е воспита мерка. Баш ме интересира како ќе разговараат, преговаараат со дете од 2-3 години безда го чукнат по газето или рачето. ерувате во тоа дека без викање, со смирен тон ќе разбере дека тоа нетреба да го прави?
     
  14. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски


    Значи вака: за последното: не знам дали имаш и дете и како го воспитуваш ( или кога ќе имаш) тешко на тоа дете ако со ЌОТЕК го воспитуваш.
    - живееме во стан кој го купивме јас и маж ми ( се уште го отплаќаме си станбен кредит);
    - на свекрва ми и плаќаме карта за да дојде да си ги види внукот;
    - жената била супер мајка( до пред неколку саати со маж ми зборевме за ова) ама во странство со хипотека на куќата за која работат цел живот а маж и умрел ненадејно пред 10 години, она со нестабилна работа и од нерви и стр:ав да не остане скроз без ништо станала крајно нервозна ( маж ми ми го кажа ова);
    - во мк немаат ништо ( се продале кога заминале);-
    - маж ми во мк дојде на работа преку проект па во меѓувреме доби солидна понуда за работа и остана овде;
    - јас имам одлична работа ( магустер по образование и докторат во подготовка- кој ќе почека заради децата), значи не зависиме ни од неа ни од никој;
    - па каква и судбина да имала НЕМА ПРАВО ДА МИ ГО ТЕПА ДЕТЕТО!!!! И ти госпоѓо може зависиш од други па без да знаеш икс работи напаѓаш кои и те како се нерелевантни за тоа дали некој треба да тепа дете за банални работи!!!!!
     
    На girl-miri и kaja11 им се допаѓа ова.
  15. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.908
    Зошто мислам дека ова го преувеличи, ако не и го измисли само да си ги оправдаш претходните постови напишани за свекрвата?
     
  16. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Ок, како мислите така, не морам да се оправдувам на никого, што ме натера воопшто да пишам тука и така само категоријата бебе претежно си ја користев. Поздрав до сите, игнорирајте го напишаново во оваа тема.
     
  17. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Немој да се каеш за напишаното тоа е твое размислување. Ова е форум во кој секој го изнесува своето мислење, а не лични навреди до тебе. Сега ти настапуваш нервозно. Да ве утешам малку за свекрвите. Што мислите со мајка е полесно? Се лажете. Живеам со мајка ми цел живот, ја чува керка ми не велам не ама?????????? Возрасен човек умот им е помал од децата. Се расправа со ќерка ми како да и е јатрва па и ја тепаше како помала , ама нели ми е мајка, а не свекрва ке се искараш и ќе замолчиш. Да не должам ,имам милион примери низ животот во заедничкото живеење со кои не се согласувам и верувајте дали е мајка или свекрва исти се, разлика во генерации, а потребни ни се.
     
    На fairy90 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. nadja.d

    nadja.d Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    220
    Не е битно дали е свекрва,мајка или золва,ако и е карактерот таков ,таа не знае поинаку да се однесува.Едноставно постојат огорчени луѓе,агресивни,полни со негативна енергија кои не ни знаат поинаку.
    Тука не е проблемот само што го удрила,ајде да речеме може и се десило,туку целокупното нејзино влијание врз детето понатаму.Каков однос ке изгради таа со детето понатаму?
    Леона,јас мислам дека со право реагираш и воопшто не те осудувам.Навистина не ми е јасен нападот на некои дека преовеличуваш.Зошто да преовеличува пред непознати ,што ке и помогнеме ние ?Крајно не е ни мала работа,не се пожали од свекрвата дека “лошо ја погледнала“,се пожали дека и го тепа детето.И не, не сме размазани младите снаии,но секој има право да си го воспитува сопственото дете како сака.Па кој век сме бре луѓе?Леона,друг пат не ја оставајте сама со малиот,нека биде во ваше присуство.
     
    На Lovely93, leona83 и joy1 им се допаѓа ова.
  19. kokino

    kokino Нов член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    8
    И моите се под кирија и не се знае кога може да ги избркат. На една плата се едвај крај со крај сврзуваат а не пак дете да ми гледат мислам треба пелени храна за тоа бебе.Погоре кажав дека имам проблем со рацете дека неможам да работам и затоа сум принудена овде да седам ако сакам детето да не биде цел ден во една пелена или да е гладно. Ок моите за почеток би се снашле храна ајде ке купам млеко од крава ама и тоа е за пари. Велам никој нема да ми верува затоа што свекорот е бифш полицаец и ги знае правата и во очите на другите не е пијаница(зошто пие само дома) . Сите ги знаат како мирни луѓе кој на мрафка не газат ама ние дома знаеме дали е така. Како векат не го гледај човек однадвор види и внатре каков е . Едни се пред луѓе друго се коа сме сами.
     
  20. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Nezna28 па дете е тоа кое ке скрши и ке падне и се,така сме растеле ние така и тие ама верувај да го тепаш по глава тоа не е воспитувањ туку можеш да го збудалиш од ударите наместо да го воспиташ.
    И после се што Леона кажува и плака ова она ија држат добро она нема право да го тепа детето и плус по глава,кога некој ке ти довери на чување предмет треба да го одржаваш мн добро а не пак дете.

    И верувај ако свеки не ја сака сната она што и да прави за слога и добро пак нема да биде така бидејки свеки знаат како на направт проблем сум живила со таква и го знам најдобро од сите,се е до личноста ако несака небива што и да е.

    Нашите мајки кои се свекрви тие си знат дома како им е јас за не мешам,мајками нема сна али верувај ако би имала нема ни 4%да биде како мојава бидејки она е сосема друга жена од свекрвами не се реколо по џабе и школото е во животот.

    Дада добро што не избрка бидејки јас сум лоша снаа исто и мм,небидува така си признавам дека сум лоша снаа јас да и готвамчистам за 6 души и секој што сака да правам и платата на мм да ја трошат тие а ние да сме купиле нешто да ни го метнат,да стварно сме лоши.
    Мтуку требало да се поставиме на нивно ниво тогаш што ке било свеки лежи јас лежам она шета јас шетам таа купува троши наредува јас исто,не неиде така.
    Колку да ги навредуваш младите мајки џабе тие кога свекрвата не е подготвена да живее со снаа дома.

    Едно треба да си знаат ако не си подготвен да живееш со снаа подобро на време некаа си им кажат и нека си живее секој по свој пат,знам чудно е да ти дојде дома личност да живее со тебе,личност која не ја познаваш а замисли како и е нејзе таа сменува се и куќа и луге и живот,неоиди така неоди.

    Еден ден ако се мажиш имаш деца а свеки ти оди контра на се ама се ке видиш како е.
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.