1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.039
    Допаѓања:
    97.065
    Пол:
    Женски
    Ако на дете не му збориш тоа нема и да збори, како ќе знае дека треба да збори. Нели сите сме со некакви навики, кој ни ги стекнал тие навики ако не основното блиско семејство. Пример едно дете кое секоја вечер легнува со приказна и книга, во иднина ќе има вистинска навика да чита и да се надоградува, додека дете кое во животот не му се прочитала книга ниеднаш тоа нема да знае кое е значењето на читањето, па ни основните лектири во основно нема да ги прочита. Имам куп такви примери во близина. Потоа основната хигиена, ако дете е научено дека секоја вечер треба да се мијат заби, да се тушираат и да си легнат, така и ќе продолжат да се однесуваат во иднина спрема личната хигиена. Е исто и тепањето и насилството, ако ти живееш и добиваш во животот се со насилство, нормално дека така и ќе бараш. Тоа е јасно, затоа се рекло, детето се раѓа како празна табла, наше е таа табла да ја испишеме со навики, доблести и мани. Децата разбираат се, само што ние ги потценуваме, мислиме дека се деца и ништо не знаат па се понашаме кон нив како кон животни, еве вака, им покажуваме со насилство како не треба. Ако искрши чаша треба да му се зборува деноноќно за значењето на таа чаша, дека чини пари, дека е опасно по живот, дека не е во ред да се биде деструктивен, да сака да се скрши нешто, ама не полесно е плес плес и мислите дека разбрало, аха, они паметат дека се истепани, ама ако ги тепате толку често веќе не знаат за што се истепани, туку само дека се истепани. Самодовербата им ја уништувате страшно на децата со тепање, во иднина добивате несигурни и деца склони кој насилство. Да се разбереме не зборам за потчукнување по газе, има моменти кога дете знае да направи нешто да те извади од такт, повеќе преплашен за неговото здравје ако оди по маргините отколку да е удрено без причина, но овој случај беше за тепање на дете по глава, кај стигне, додека дете се брани да го тепаш, е тоа е верувам и на вас, срце да ви се расплаче. Ако сметете дека е во ред нека ви е, но јас мислам дека тепање на дете е најстрашната работа што може да му се случи.
    Темата отиде на страна, но едно е јасно, децата не се сопственост на бабите и дедовците, туку на родителите, сфатете го тоа како такво и ќе видите дека полесно ќе биде се, полесно ќе ги воспитате и полесно ќе се справите со нив. Бабите и дедовците ако требало да чуваат деца ќе ги раѓале на 70 години, ама не, природата рекла да постојат родители кои ќе бидат примерот за децата. Мајки ставете си го тоа во глава и ставете си во глава дека свекрва не ви е бебиситерка, ако сакате животот да го терате на повеќе полиња прифатете дека вашето дете ќе биде од неа и воспитувано, и неа ќе ја гледа како пример. Можеби се летам со паметот, ама моето дете е мое, јас ќе го гледам и воспитувам, во исклучителни ситуации ќе го оставам на баба му да во чува или на тетка му, ама во ниеден случај нема да биде тоа за мој ќеф, туку во исклучителни ситуации. Не зборам стрикно за овој случај, овде бабава, извинете ама срам да и е, еднаш годишно го гледа па не може да го причува и да го погледа, нешто што треба да ја исполни неа и да го гледа како задоволство со огледа на тоа што не може да го гледа кога сака туку ете еднаш во годината. Но тоа е, сите баби не се исти, па оттаму и дека сите баби не си ги сакаат внуците повеќе од децата, најчесто тие и децата не си ги сакале ама тоа е друга приказна. Измешав свашта ама мислам дека ме разбравте :D
     
    На Daydream, fairy90, artemidis и 3 други им се допаѓа ова.
  2. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.130
    Допаѓања:
    64.666
    Пол:
    Женски
    За првиот болд со дете (бебе) од 1-2 се разговара многуууууууу лесно, битно е нели да се сака да се разговара а не да се решава секоја работа со ќотек кој е нели полесен а и побрз начин на решавање на проблем отколку разговарање додека устата пена не ти фати.

    За вториот болд....ОМГ секој/а што мисли дека е во ред да се тепа дете заради кавгите со мажот е сосема ненормална и треба под хитно да се лечи!

    Ќотекот е само мерка на тешко фрустрирани родители кои се неспособни да излезат на крај со сопственото дете, ќотекот ништо не решава само го шири кругот на насилство.
    Ако јас го тепам син ми, тој ќе го тепа сега брат му, заедно утре ќе го тепаат братчето или сестричето а понатаму сите тројца ќе ги тепаат сопствените деца и ако тоа не е доволно да ги сопрат тие родители што ги тепаат децата тогаш треба пред да кренат рака на детето да си ја акнат главата во ѕид.

    Детето од 1-2 кога ќе скрши стаклена чаша не е виновно тоа, виновни се родителите, зошто воопшто му дале на толку мало дете стаклена чаша, не измислиле за џабе пластични чаши за деца, прво заради безбедност да не се исечат ако се скрши а второ затоа што тие не знаат дека стаклената чаша ако падне ќе се скрши, наша работа како родители е да ги чуваме и штитиме и затоа тие што се троа понормални им дават пластични чаши кои се соодветни за нивна возраст.

    Домот кога ќе дојдат децата треба да се прилагодува на нивните потреби, не може по масите да стојат милиња, чаршави со кристални вазни или други украси и да си мислиме дека децата нема да ги фаќаат или уште полошо да се дериме по нив цел ден за не ги фаќаат. Во природата на детето е да фаќа така учи, така се развива, затоа се прилагодува домот за нивните потреби и сите вакви работи се тргнуваат за некои идни времиња кога ќе бидаат доволно големи да не ги фаќаат.

    На секое дете му треба само многу љубов и внимание и тие ќе возврат позитивно на истото, ред и дициплина се за војници и дресирање на кучиња а за деца не.


    А овој болд е причината за 99% од проблемите со свекрвите, за сопругите им е нормални и прифатливо таткото да нема нерви за сопствените деца ама ако свекрвата искажува 1% нетрпение тогаш таа е злобна вештерка.
    Проблемот лежи во фрустрацијата затоа што ја нема потребната подршка и помош од сопругот и таткото на децата и затоа фрустрациите се лечат врз свекрвите, како беше таа народната не може по магарето па удира по самарот?
    Инаку и мојот сопруг работи смени од 24 часа, 12 часа и има многу одговорна и тешка професија ама дома кога ќе дојде е сопруг и татко, колку јас им посветувам внимание и ги чувам децата толку и тој, ги бања, ги пресоблекува, ги храни, им чита, што е и нормална работа за татко да прави, не е нормално таткото да нема нерви за сопствените деца.
    Постариот син до 20-тина месеци и маж ми го викаше мама :D сигурно затоа што татко му немал нерви за него :?:
     
    На BoaVista, Daydream, mimiiiii и 8 други им се допаѓа ова.
  3. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Детето не треба да биде авторитетот, а страв и трепет не треба да биде никој. Самата кажа дека сите ги тепале и во тинејџерски години - мислиш немаше да се сеќаваме на такво нешто? Или која возраст е пресек на меморијата?
    Не се согласувам со дел од родителите сега што апсолутно се дозволуваат и не мислам да дозволам детето да се качува на глава ниту на мене ниту на околината, и казна (и награда) како концепт мора да постои, но се со мерка и граница. И тоа мерки и граници кои јас и сопругот ќе ги поставиме, а не бабата, бебиситерката, комшиката или кој и да е друг.
     
  4. Nezna28

    Nezna28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    215
    Браво Bridget, токму тоа е она што ми смета, што наеднаш прават монструми од свекрвите. Мислам дека многу подобри луге излегувале од оние времиња кога имало и воспитни шамарчиња за разлика од денешниве деца, кои се воспитувани по некакви си психолошки шаблони. Затоа и се повеќе има наркомани, хулигани, деца кои немаат почит кон постари луге, деца кои уште како малолетни ги пцујат своите родители. Затоа има се повеќе абортуси од малолетници.... Сето тоа е затоа што сега повеќе страв имаат родителите од децата отколку обратно.

    Bridget, даде убава дефиниција воспитна, тоа е тоа што е потебно и без чие присуство тешко дека ќе може да се оформи здрава и нормална личност.

    Некој рече се рагаме со интелигенција.
    Да, се рагаме но во тој период не знаеме правилно да расудуваме. Зошто тогаш го носиме детето во градинка или некој го чува? Затоа што и покрај тоа што може да оди и се останато, тоа не е во состојба да расудува што е добро, што не, и може да предизвика несреќа или да се само повреди, или да се изгуби.... Значи во тој период не е способно само да расудува што е добро а што не.

    Ако сакаме да идеализираме дека децата се попаметни и од нас или дека децата незнаат да лажат тоа е друго, но оставете го тоа за приказните и вратете се во реалниот живот.
     
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.039
    Допаѓања:
    97.065
    Пол:
    Женски
    Епа ете јас тврдам дека моја блиска која добиваше и повеќе од воспитно шамарче на матура веќе беше трудна, значи ќотекот не играл улога овде. Инаку истата тетка денес е баба и исто се однесува со внучето, со воспитни воспитува внуче, ама од ќерка и, тоа на снаа и не го допира.
    Според мене свекрвиве не се монструми, туку едноставно си дозволуваат малку повеќе под изговор дека они веќе излгедале деца и знаат како, а ние сиротици не знаеме ништо и они ќе ни гледаат деца. Мало сутра! Мое дете, јас сум се чепела да го направам и сум се козела да го родам, јас и ќе си го воспитувам, на крајот на краиштата ако е невоспитано нема да речат баба му не го воспитала ќе речат мајка му не го воспитала ;) Затоа воспитанието ќе биде моја работа и на татко му, на баба е само да го сака и ако она е вољна да го погледа на час или два ако имам обврска која бара да го оставам дома.
     
    На fairy90 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558

    да ги пишеше ова пред две год ке помислев дека си безчуствителна, ама денес немаш поим колку сум сигурна дека си во право.

    Прво да си кажам, дека немам ништо против ничиво мислење на оваа тема, дека секој си ја знае маката.

    Имам внук кој до 2 год беше најслаткото детенце, најмилото на тета, најсаканото итн иако од тогаш знаеше да си ги поткупи родителите со по некоја жална фаца и солза ама нели мало е, ке порасне.
    Ама ете навршува 4 год а тој стана прав насилник, ја тепа бабаму со шамари, ја клоца во стома, ја скубе мама, го плука тато, го пцуе децо со пицка ти мателина, да ти ебам к’вта итн. А се тоа поради што мојата снаа никогаш во живот не му го покажа местото и границата. НИкако сирото дете, да свати дека е дете и дека на скоро 5 год не се фрлаат стаклените чаши. А недај боже некој да го скара ( за тепање не ни помислувам), мама одма рипа - ТОЈ Е МАЛ- НЕ РАЗБИРА- ЕДНО Е- НАЈМАЛО Е- ГРЕОТА Е- БЕШЕ БОЛНО МИАНТАТА НЕДЕЛА- ОД ИНЕКЦИИТЕ МУ - ОД ТАБЛЕТИТЕ МУ Е - НЕМА ДРУГАРЧЕ-САМО Е СО СТАРИ ИТН

    Значи ако нешто сака, да јаде сака одма да му биде спремно пр гриз или палента или какао, ако почека 1 мин почнува да плаче абе да премалува,да гребе, да фрла со предмети, да ги тегне завесите, да истура по подот што ке најде. Сирота баба, се труди колку мое да излезе на крај со керката, за да си го востита синот ама оваа одма се лути, се кара. Бабата неколку пати го има плеснато по газот ( по пелените), го има потегнато по увце, го има удрено по раче, ама кога снаава не беше дома и тој беше мн мал да кажува и одма се подсмиуваше и беше послушен, ама штом снајкава ке дојдеше дома, детето стануваше ѕверче. Инаку бабава е мајка на снаа ми и кај нив живееше за да и помага за малиот додека наполни 2 год ( пошто принцезата една е на мајка и никад ништо не сработила во животот) и си ја користеше мајкава, па кога потпорасна малиот и даде клоца, како наводно лошо го воспитува малиот. Абе важи. И старата секогаш вика, дека јас многу и попуштав нејзе за тоа сега и двајцата се вакви.
    За таткото да споменам дека работи по 12 часа и кога е дома малиот е послушен пошто и овој знае да го истегне за увцето и убаво даму свика, па да оди на спиење во 9 ( како секое нормално дете) а не во 12 или 1 по полнок како кога тато не е дома. Да не продолжувам кој го чува далечинскиот и кој мора на пц да седи и......... .

    Не сакам да кажам дека дете треба да се тепа, ама ако го плеснеш по газето или по рачето ке знае кој е главен и кој треба да се слуша, зошто има потепмераментни деца, поживи, поинаетни итн и си заслужуваат понекогаш по некоја воспитна. Понекогаш доволно е друга казна како одземање на некоја играчка омилена, или забрана за нешто што го сака, како цртани. Мора да се бара начин да се воспита од помало, дека како што растат се бетер ке стануваат и да најчесто таквите и се насилници ( мислат дека се секаде и на секого главни)
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  7. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.130
    Допаѓања:
    64.666
    Пол:
    Женски
    ^А дете од 4 години кај слушнало такви псовки?
    Сигурно некој дома така се изразува и затоа и тоа така се изразува а ако некој дома така се изразува значи дека е и насилен и затоа и детето е насилно.

    Зошто моето дете не е насилно и не пцуе а не е потчувано по газето, не е шлапано по рацете, ушите не му се тегнати, не му се влепени воспитни шамари и никој не се дери по него, не пцуе затоа што никој дома не пцуе и не е насилен затоа што никој дома не е насилен.

    И внук ми од братот е прво дете, срце на тета, ку*ле на дедо, сонце на мама и тато ама не е таков како што го опишуваш твојот внук, се е до воспитувањето а воспитувањето никако не е ќотекот, воспитувањето е вложување на време и труд во децата, колку ќе вложиш, толку ќе добиеш назад.

    И јас не паметам никогаш во животот да сум удрена или да ми се дереле моите а види за чудо и јас и братот израснавме во нормални личности кои постигнале нешто во животот, додуша јас се омажив со стомакот до заби ама бев 31 година па ваљда не се смета тоа за неуспех на воспитувањето без ќотек од моите родители. :lol:
     
    На Daydream, Doozy, BestFriends.99 и 4 други им се допаѓа ова.
  8. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    мила види, јас не реков дека секое дете треба да биде плеснато или да добие воспитна, убаво си имам пишано, зависи и од детето. За пцуењето виновни се неговите дома (поточно снаата) пошто се што кажува е ’мама тоа е неубаво’. Не дека тие пцујат по дома, туку детето може да го чуе тоа секаде и да си го повторува, на улица, кога дедо го носи со него пред продавничката, кај што се собираат и другите пензионери, ама проблемот е што многу му е дошуштено и затоа е детето такво. Кога се емитуваше полат оној од волците, малиот цели фрази знаеше од филмот ( ке му ја скинам главата така нешто) Јас во предходниот пост никаде не го кривам детето, туку јасно кажав кој е крив ( мајката) а бабата кога се труди да го воспита некој ја спречува и после таа е лошата и детето удира на неа. и сеа да дојде снами да пише дека мајката нејзина го тепа детето,а од друга страна таа до 2 год го гледаше, со неа спиеше, со неа на инекција, таа го хранеше секаде со неа, а кај снаата само на доење одеше и толку. Старата при толку маки во животот, со тешка болест на бубрези се намачи и што го плеснала некогаш, сега постојано и се спомнува. Епа и јас да сум била, ако незнам како поинаку да го смирам, да не ме греба, скубе и растура, сигурно и јас ке сум го плеснела. И на крај не е тоа насилство.
    Негогаш беше мило и со душа сакавме да одиме да го видиме и да се наиграме, сега е поиману, го сакаме, наше е, ама како со такво размазено бебе? Дали од него да се пазиш или од мајката да не рече дека го млатретира некој со зборови или со дела


    Не ти се дереле и не си удрена, дека те воспитувале што всушност е и поентата на мојот пост. Инаку после 23 год ако се мажи со стомак, со срека нека и е. Не е до воспитанието,туку до одлуката на најдобро време за мажачка ( со или без стомаче небитно)
    фала многу пријатно :*
     
  9. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.718
    Допаѓања:
    252.735
    Пол:
    Женски
    Јас се чудам што ви е муабетов со тепањето, јас еве 33год имам не ме тепале, по брат ми памтам да викале некогаш по дома ама мислам дека повеќе татко ми беше тој период нервозен по дома отколку што тинејџеров бил нешто посебно невоспитан.
    Ќерка ми има скоро 3 години и можам да кажам дека е ок дете. Ама зборувам и повторувам по 1000 пати се, понекогаш ми е и мене мачно имам дома обрврски со стари и болни луѓе ама секогаш си повторувам дека детето за тоа не е виновно. Знам понекогаш да викнам ама гледам да се искорегирам. Низ дома не крши, не фрла, се што и е на дофат е ок да го користи. Знае и да се заигра а знае и да плаче и плати за внимание, да е болна и кенкава и се по список.
    Јас сама ќе си признаам дека скоро јас бев уморна, нервозна а малава не наспана и плачлива ме испрска додека ја миев и ме измокри цела, ја плеснав по газето она збунета и расплакана ми вика ама мамо зошто, и и кажувам зошто и она ми вика па кажи ми убаво со збор немој да ме удираш! Се засрамив од самата себе.
    Инаку и јас сакав истото да го напишам, детето од каде ги научило пцовките...со децата се разговара, тие се сфаќаат и разбираат само треба трпение ама затоа и сме родители.
     
    На Doozy, Lovely93, bittersweet и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Ве молам да не ме цитирате кога се разговара за тема за која немам пишано коментар. Свекор ми или свекрва ми никогаш не го удриле детето мое. Ова болдираново е напишано во друг контекс и во поинаков разговор од оној кој се води на последниве неколку страни. Воопшто немам коментирано за тепање на внучињата.
     
  11. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.130
    Допаѓања:
    64.666
    Пол:
    Женски
    Окензи истото го говориме. :?:
    Значи не е до ќотекот или недостатокот од истиот, до начинот на воспитувањето е или во случајот на внук ти недостатокот од истиот.
    Прво ете дедото што го носи на места несоодветни за мали деца каде никој не води сметка за тоа што збори пред истото и јас пред децата кога ќе ме изнервираше некој во сообраќај пцуев како кочијаш, сега со децата на задно седиште си вријам во себе и голтам пцовки затоа што знам дека ако јас почнам да пцујам пред нив и они ќе си пцујат, истото го очекувам од сите што се во нивна близина инаку нема да бидат во нивна близина, мои деца, мои правила.

    Второ што да се очекува од толку мало дете на кое му е дозволено да гледа полат и слични срања, таа серија не беше соодветна ни за тинејџери а камоли за толку мало дете и ете да не спие иако треба да спие во тоа време кога се дава таа серија зошто родителите го гледаат?
    И јас сакам многу работи да гледам ама не ги гледам ради децата или чекам кога ќе заспијат за да гледаме со сопругот тоа што сакаме.
    На поголемиот му дозволувам по 30-тина минути на ден игри да игра на и-пад, wii, кои се соодветни за негова возраст, еден цртам филм долгометражен на два, три дена и цртани филмови по највеќе еден саат во денот другото време гледам да си играме игри, надвор да трчаме, играме итн.
    И јас да му дозволувам да гледа такви глупости како Полат ќе биде агресивен ама не му дозволувам и не е агресивен.

    Тоа е тоа многумина сакат да бидаат родители ама ништо во животот да не им се смени, па затоа после децата биле нервозни, агресивни а всушност они самите се виновни што се такви па после удри му го ќотекот е ај сега нзс.
     
    На Daydream, okcenzi, artemidis и 4 други им се допаѓа ова.
  12. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Токму така е, валда преска добро не се разбравме, затоа и јас си ја потенцирав грешката на родителите и маката на бабата ( дедото е друга приказна) и пак ке кажам како во првиот пост дека не сум за тоа дете да се удри, ама ако некогаш се нема излез( во некоја ваква околност) и јас би го плесмала, ама фала богу не за да му оставам било какви последици. Пак ке кажам, само во одреден случај, кога е навикнато да претерува. Ај да престанам да пишувам да не ме свати Леона погрешно, пошто тоа што го пишав нема врска со нејзината случка.
     
  13. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Ни јас ни сестра ми не се сеќаваме дека сме биле тепани. На некоја друга тема пишав дека син ми го имам истепано само еднаш и поради чувство на вина качив температура. Тоа не значи дека јас немам авторитет над детето мое, туку дека сум против „јас сум главна има да се тресеш од страв од мене“. Детето ми е баш совршено за својата воздраст и не гледам ни една грешка во мојот начин на воспитување без ќотек.
    Во однос на тоа дали бабите треба да ги плескаат внучињата, би рекла - никако. Некој погоре напиша дека сме ги оставале на бабите па сме се лутеле ако ги удрат, Ипак се постари и имаат послаби нерви. Ај сега нека им откажат нервите на сред вардење дете и нека го искршат.... Нервите и ќотекот немаат ништо заедничко. Ќотекот е за оние кои не успеваат да се разберат усмено. И во градинките има повоздрасни воспитачки и негователки кои се расправаат со куп деца ама физички погруби се оние кои им фали некоја жичка а оние кои се ценети и почитувани знаат да им го покажат на децата правиот пат низ разговор или со малку повисок тон.
     
  14. kokino

    kokino Нов член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    8
    И јас да кажам за псовките иако може и нема да ми верувате. Мојата свеки едно шо се меша во интимата(мојата и на мм) друго п**** к*** и се на прво место . Е*** кај фтасе таму збори . На пр иде некој или одиме некаде и она вели „ Епа млади се сега треба да се е** да праат друго дете„(за мене и мм). Друго нели кога малите се расплакуваат велат едно пу пу и свеки му вели ПУ ПУ ПУТКА.Нормална ли си ои велам коа ке порасне путка ке вели на секој и она ми вика е арно де што дете е нека вика. Срамота , дете од 8 ,месеци да го учиш да вика путка само зашто се смее кога му збориш така како да Он знае шо е тоа.
     
  15. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.352
    Допаѓања:
    17.400
    Пол:
    Женски
    kokino извини што ќе бидам директна, ама таа твоја свекрва ми изгледа како да е некој психопат, па и невоспитана без грам култура.
    Да каже така пред син и, дека треба да се е*е со жена му и да прави второ дете, тоа само нездрава личност го може. Како не и е срам прво пред синот, а после и пред тебе да каже такво нешто недолично. А уште па и пред други луѓе во ваше присуство :x
    А не дај Боже да си имала некои потешкотии при забременување, па забремениш за некоја година од бракот, па тие години до "нервен слом" може да те донесе со тие муабети.
    Заедно ли живеете со свекорот/свекрвата?
    Јас на таква личност не би и оставала дете да ми чува, сериозно.
     
    На Daydream и Lovely93 им се допаѓа ова.
  16. kokino

    kokino Нов член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    8
    Кажав погоре дека сме во заедница.Не е прв пат така да каже пред луѓе сме ја карале и јас и мм ама таа пак така си тера. 58 години така била навината па сега ние да ја смениме. Така кога вели мм само и вели де ајде срамота а она вели кој не сака да ме слушА НЕКА НЕ СЛУША. Абе тотоално нездрава жена еј,и со нејзината свеки така зборела.Како бре сите маани во1 личност ги ставиле.Јас дур да забременам поминаа 2 год од бракот (ние не сакавме дете одма) абе главата ми ја пукна „Е сеа да имаме едно внуче па да не види бог„. Те коа се породив ми вели „Те сеа уше едно па да си седнам дома да не одам на работа„. И велам ако сакаш друго дете роди си. Утрово му менам пелена на син ми и беше ме клоцнал толку силно и му викнав низ смеа „Абе сонце мамино ме удри воздух немам „ и она ми вика не му викај на детето оти нема да го видиш ке имаш работа со мене и свекор ти. И велам „Ај закути ти најде да ме учиш како да зборам со син ми, жена која го тепа која удира во глава која се дере како нездрава сите да ја слушнат ?„ и замолчи е еве ја како лута пиперка е надвор.
     
    На Abeja и okcenzi им се допаѓа ова.
  17. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    кокино и жал ми е ама и ме изнасмеа со постот. Незнам што да кажам жената одлепила. Ти повремено давај и по некое дијазепамче коа ви идат луѓе во кафенцето :) се шалам
    Ако друг пат ти рече нешто такво за е...е ти речи и го истото нејзи ама на само, за да не испаднеш ти простата и да неможе да докаше дека си и рекла.
    Некогаш некои луѓе може да те разберат само ако остетат на себе.
     
  18. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Ма некои луѓе ни тогаш не разбираат, само уште ќе те направат ненормална тебе што си им рекла, пак ќе ги изврти таа работите не се секирај. Болен ум е, а со болен ум не се излегува на крај, секогаш е тој во право. Игнорирај ја мила, за гостите што ви доаѓаат не се секирај, сигурно веќе ја знаат каква е и тоа си е нејзин минус, и да не ја знаат ќе ја научат. Со будали не се излегува на крај, единствено решение - игнор. Ако веќе маж ти не може да ја доведе во ред, ти уште помалку.
     
  19. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.910
    Допаѓања:
    65.971
    Пол:
    Женски
    На Nausicaa и artemidis им се допаѓа ова.
  20. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    789
    Допаѓања:
    463
    За безобразни свекрви немојте да се чудите. Имам комшика која има син од 30 години во врска со девојка му е неколку години ама сеуште не се решаваат да се земат, комшикава моја си го прашувала синот дали девојка му може бремена да остане да не е тоа причина поради која сеуште не се земаат. Значи треба да си споулавен за да си го прашаш синот такво нешто.
    Кога ја слушнав како ова и го објаснува на мајка ми ми се слоши.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.