1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. lili5

    lili5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    5
    ma kakva majka bre svekrvata nema sansi toa :evil: dodeka ne i otides vo kuka moze da se preprava ,a potoa majka ke ti rasplace a ne majka da ti bide :)
     
    На Mala_plava, Meckicja, lexsi и 2 други им се допаѓа ова.
  2. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    FALA MU NA BOGA uste sum vo brak (nekoi 5 god.)imalo i imalo momenti za diskusija eden kup...
    Stom sum vo brak ,znaci se napravilo -razgranicuvanje-kako sto naveduvas,ama ima razlika od situacija do situacija,od covek do covek....
    Bas e ubavo sto imas razbiranje deka mazot e vo sredina ,ama i vo crkva koga ke go vencavaat ,a i spored Zakonot za semejstvo na RM,mazot e DOLZEN da bide clen na semejstvoto koe samiot go osnoval,sto znaci deka treba da "naviva " onamu kade sto mu gi perat gacite -so izvinenie.
    MUABETOT mi e (poentata) deka se se resava ,ama KAKO?????????
    Do slednoto nesto ,koga pak ke se zastane na necija strana....hmmmm mene toa ne mi izgleda za reseno!
    Jas mozam da se kladam deka sekogas koga ke ja napadnes majka mu na tvojot soprug NIkogas ne ti vika :"Taka e vo pravo si!"tuku probuva da objasni iako ZNAE deka nema mesto za opravduvanje.....ako pak ne e taka togas gubam opklada i castam kafe :D
    Od druga strana ,da kazes deka nekade postoi problem,mislam deka treba mnogu dobro da si zapoznaen so situacijata...
    FALA MU NA BOGA sto uspeavme da prebrodime mnooogu problemi,a ako slucajno te interesira ,vrati se pogore vo moite postovi ,pa ke procitas sto mi e muabetot.
    Pozdrav i sekoe dobro!
     
    На Mala_plava, eli985, EvaB и 2 други им се допаѓа ова.
  3. snaa

    snaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    10
    Jas licno ne se slozuvam so poveceto od tuka koi mislat deka snaata i svekrvata treba da se nepriateli i deka treba da se mrzat.
    Jas licno imam super odnos so mojata svekrva,znaci zboruvam za odnos koj treba da e normalen a ne zboruvam za nekoja si ljubov kako kon majka.Majkata e edna i nikoj ne moze da ja zameni pa ni naj dobrata svekrva,ama tuka nema nisto loso ako toa se svati kako normalno ( da ne se ocekuva cuda),a i taa ne moze da te saka kako svoe dete pa duri da si najdobra,ama i toa e normalno.Sepak mislam deka ako go pocituvas mazot so koj zivees i koj sama si go izbrala,treba da gi pocituvas i negovite roditeli,zasto vo sprotivno i nego ne go pocituvas,a toa dali vo nekoj odnos ke ima i nekoja pogolema povrzanos ili nekoja si vrsta na ljubov ,toa e individualno i zavisi od site ucesnici vo tie semejni odnosi .Za mene e zalno koga ke vidam deka vo nekoe semejstvo se naruseni tie relacii, koi ne sme svesni kolku mu trebaat na edno semejstvo.Jas ne ziveam zaedno so mojata svekrva od prviot den si otidovme vo svoj stan,ne ja vikam MAMO,ne znam da se ulizuvam i prepravam a i taa isto,pa mozda i zatoa imame korekten odnos.Odime na nedelni ruceci kaj niv,mi pomaga koga imam stvarno potreba,finansiski ne ni pogaat posto ne se vo moznost,ama zatoa imam golema pomos okolu decata(dobro sega se veke golemi)a i moite deca imaat odlicni baba i dedo i ne bi sakala toa da im go uskratam.
    Gledam kolku mojot soprug gi pocituva negovite roditeli i koga jas ne bi go pravela istoto mislam deka najpoveke bi go povredila nego ,a jas toa ne go sakam posto neli toj sto go sakas ne treba da go povreduvas.Ima tuka mnogu za zboruvanje,mnogu faktori i situacii,za da ne dolzam pre pre:) mnogu,samo bi im poracala na site malce povece tolerancija samokriticnost i iskrenost i ke vidat site deka od toj odnos snaa -svekrva deka mnogu raboti zavisat vo brakot.Zatoa napravete si go brakot edna ubava zbirka na poveke familiarni odnosi,ke se custvuvate po ubavo i po bogato.
    Pozdrav!
     
    На Vikiliks, eli985, stelastrahinja и 3 други им се допаѓа ова.
  4. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Draga snaa koga bi ziveela vo zaednica so svekrvati togas ke si imala podrugo mislenje nemoj da se lutis ama taka e. Jas sega ziveam oddeleno i maz mi strasno mnogu ja pocituva majka mu (i jas ja pocituvam) no nemozam da go progoltam toa sto pokraj prazen sprat nie otidovme pod kirija i se zaradi nivnata sebicnost. Ti si imala sreca sto si se oddelila od prviot den i znaj deka e drugo da se gledas samo za ruceci a drugo e da se zacekuvas u kupatilo na banjanje. A zaa decata toa e visa sila ke gi gledaat bidejci se od sin i a ne od tebe ;) pozz
     
    На Anyshka, bibiiii, LaleQ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. snaa

    snaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    10
    Draga PEPERUTKE:):)...Zatoa rekov deka tuka ima mnogu situacii i faktori koi vliaat na toj odnos...Znam deka ne e isto da se zivee nastrana i zaedno...Koj misli deka e isto se laze,jas ne mislam.Majka mi koga doaga zima ne vika da odime kaj niv nekolku meseci posto imaat uslovi,ziveat vo kuca i sl.a kaj nas e poladen stanot, plus so termo sme i smetki golemi i demek da zastedime,roditeli se mislat...Jas ne sakam da slusnam,pazi vikam deka majka mi ne vika a ne svekrva mi...Znaci taa sloboda sto ja imam jas doma ne se meri so pari.Ne znam dali me razbiras...Ne moze vo zaednica da se zivee,bez razlika dali so svekrva ili majka,a da se zivee kako da si sam,zatoa zaednicata e teska rabota,sekogas svekrvata ili snaata se krivi za toa (zavisi koj se zali)a ne deka se tie nesto posebno krivi, nego toj nacin na zivot e dosta komliciran i koga ne se ramisluva dovolno se pravat greski,a posto zenite se tie koj go drzat domot krivicata se frla na niv..Ziveenjeto sam si ima svoja cena,nekoj ako misli deka e lesno da se zivee sam ,da se gledaat deca i sl.se laze isto.Jas imam drugarki koi ziveat so svekrvi i kao mi zaviduvaat sto sum sama,veruvaj deka imalo mnogu momenti koga jas sum im zaviduvala mnogu poveke sto ziveat so svekrvi zosto imale pomos...I toa e taka stalno mislis deka drugiot zivee podobro...A ne e taka ,sekoja planina svoja tezina...Zivotot vo sustina ne e lesen i za toa jas velam deka tolerancijata i iskrenosta a i samokriticnosta mozat dosta da ni pomognat.
    Aj ,pozz ...Jas moram da gi branam svekrvite malce:):)uste nekoja godina i jas mozam da stanam svekrva,pa sega vaka na nivna strana vrtam:):).
     
  6. coca

    coca Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    4
    MOJATA SVEKRIVA :D FALAMU NA BOGA SEKOGAS E TUKA KOGA KE MI ZATREBA,ZAEDNO GI "OGOVARAME" MAZITE I CESTOPATI E NA MOJA STRANA OTKOLKU NA SIN I..ZNAE DEKA IMA TEZOK KARAKTER I MNOGU PATI MU ZBORELA DEKA NE E VO PRAVO I TOA PRED MENE.,RABOTATA E STO KOGA MAZOT GO ODBIRAS NE JA ODBIRAS I SVEKRVATA..IMA NEKOI NEGATIVNI STRANI I ONA KAKO I JAS,MOZEBI DEKA E DALEKU PA NA NEKOJ NACIN SE SLOZUVAME.MOZEBI DA BI BILA TUKA DO MENE BI BILO POINAKU.NO BAREM KOGA KE ODIME KAJ NEA SAMO MI VIKA SEDI SI TI JAS KE SVARAM KAFE,JAS SUM OTISLA DO NADVOR TAA MI SVARILA CAJ I MI GO SPREMILA KREVETOT :D A I KOGA E DOJDENA KAJ NAS MI POMAGA,I DA NE ZABORAVAM JAS NEMOZAM DA JA SAKAM ,JA POSTUVAM,NO MAJKA SI E MAJKA,MAMA DA JA OPCUJAM UTRE PAK KE PRAVIME MUABET I KE SI SE SAKAME NAJMNOGU NA SVET DODEKA DA JA NAVREDAM NEA ILI ONA MENE E TOA E DRUGA PRICA VEROVATNO KE VOJUVAME DO KRAJOT NA ZIVOTOT ;)
     
  7. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Draga SNAA...tvojot nacin na razmisluvanje e totalno o.k...
    Se slozuvam i so site sto velat deka ne e isto zaedno i odvoeno so svekrvata...
    JAS mozam da ti kazam od moj aspekt...
    Koga se omaziv jas bev taa sto i predloziv na svekrva mi da ja vikam MAMO,ne da i se ulizuvam tuku deka taka smetav deka e korektno,vo smisla na tradicija i sto svekrva mi e od onoj star kov na ludje ,a mene ic ne mi pravese problem ,posto smetav deka e o.k.
    Se slucija splet na okolnosti koi doprinesoa da nosam gorcina za cel zivot(pri stan i kuca ,pod kirija;navredi od nejzina strana vrz mene;ogovaranja i iznesuvanje na moi intimni detali vo javnost i ednostavno neprijatelski ,zavidliv i zlovben odnos sprema mene)
    I jas bev podgotvena na ona sto se vika -pocituvanje i soglasuvanje bez "ljubovi" ama ednostavno nekoj ne ti dav a da go pocituvas i sakas i saka so tebe da e neprijatel...
    Pominav preku celata moja licna golgota ....za koja iskreno ne bi....i eve 3 god.sme sami so soprugot...
    Ako ti kazam deka se javuva po 3 pati na den da prasa"sto pravime" i da ni sugerira deka treba da toplime kaj sto spie deteto i sl.,
    Uffff koga ke pocnam i samata nemozam da se slusam,ama mi padja maka MNOGUUUU!
    Licno se osecam iznevereno...kako koga ke pocituvas nekoj i ke go sakas (kako prijatel) ,a toj ke ti zabode noz vo grb!
    Ti posakuvam da bides SUPER svekrva ( i jas ke bidam nekoj den,ako dade Gospod!)i da go primenis tvoeto iskustvo so tvojata snaa.
    Pozdrav i sekoe dobro
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  8. coca

    coca Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    4
    jas iako ja pocituvam i cenam svekrvata i iako sea za sea se e vo reed ,nekako nemozam da i recam mamo,sum i kazala no nekako ne mi e ubavo zosto majkata e nesto sveto za mene koe se saka najmnogu ,a nekoja zena koja e skoro nepoznata za mene treba da i vikam mamo,seto toa mozebi e vo red i tka treba da se narekuva no ednostavno jas ne se custvuvam ubavo ,imam nekoe custvo deka ja lazam so toa sto i vikam mamo....pozz
     
  9. snaa

    snaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    10
    Bas mi e zal za tebe "babyketi"sto ti se isposlucile tolku losi raboti,ama ednostavno toa e zivotot,so sila nisto ubavo ne moze da bide...Velis deka si se trudela,od tvoja strana i previse mozebi,ti si znaes,ama vo pravo si koga velis deka za gabe ako od drugata strana nemas nekoj koj go ceni toa sto go pravis.Sega ste sami i mozes raat da si bides,ama ednostavno taa sekogas ke bide del od vas,samo ne se nerviraj i ne ja kritikuvaj pred tvojot soprug(ova ti e moj sovet) znaes nikoj ne saka nesto loso da mu se kaze za roditelot iako i toj mozebi istoto go misli,ama toj i e sin i moze se da rece,a tvoeto ke se pameti.Znaes so tekot na vremeto se poretko ke razmisluvas na nea i posle mnogu godini ke se cudis zosto te nervirale nekoi raboti,koi nekogas ke ti izgledaat nebitni.Najbitno ti da se slozuvas so mas ti,sto pomalku zboruvanje za roditelite (bilo civi) a poveke za sebe,za decata i sl.na kraj kraeva ne sme se vencale so svekrvite pa da tie ti ja davaat smislata na zivotot...Moj sovet IGNORI:):)se sto ne ti se dopaga,sto te nerevira i te pravi nesrekna,ke vidis so tek na vreme ke se okupiras so raboti sto te pravat srekna i se ke bide ok.
    Aj,pozdrav!
     
    На viku и mangupce31 им се допаѓа ова.
  10. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Draga SNAA FALA ti na sovetite ,bas mi e drago koga ek dobijam sovet od nekoj koj e povozrasen i poiskusen.
    Seto toa sto ti go kazuvas (si dozvoluvam na TI ,posto ovde na forumov site sme drugarki)i jas go znam ,ama za zal koga ke se prolie casata veke za se e docna (mi se cini)...
    Se e o.k so mene i soprugot (FALA mu na BOGA) i da ne bese taka i nasata MNOGU golema ljubov,SIGURNO nemase do sega da bideme zaedno.
    Se mi e jasno i samata se obiduvam ,kako sto vikas IGNORE,ama ednostavno postojat ludje koi mi nabivaat negativna energija i od niv begam kako od djavol,ama ovde vo slucajot nemozam da izbegam.....
    Za zal si imam rabota so nevozmozna osoba i do sega nekako uspeav da se kontroliram,ja staviv na distanca i se gledame samo koga morame :D
     
  11. vesne

    vesne Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Повторно започната тема која е болна за многу жени и која никогаш нема да се исцрпи.Од моето искуство знам дека она што природата го споила никој друг неможе што значи тоа мајката е мајка и никој друг неможе да биде мајка и затоа ми е глупаво терминологијата мамо кога ќе се омажиш и уште тогаш е првиот отпор.Зошто не можеш да свикаш свекрво па таа е и тоа мајка на мажот.Но женската љубоморљ е многу поопасна и посесивност и се започнува со таен натпревар кој повеќе ќе доминира :twisted: а последиците можат да бидат катастрофални.Но спрема мене сето ова доаѓа до израз бидејки голем број од мајките не се созреани да ги пуштат своите деца на свој живот онаков каков и тие барале или го имале.Почуна стравот дека го изгубиле синот а не сваќаат дека тоа не е можно тој бил и ќе биде нивни син но не и нешто друго што често се меша позиција син-маж.И затоа ретко каде свекрвата и снаата живеат бидејќо љубопитството и љубомората расипале се.Само би препорачала на сите млади девојки никогаш да не паѓаат на слатките зборови од идната свекрва а во бракот да не и придаваат големо внимание.Голем поздрав до сите.
     
  12. annadod

    annadod Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2009
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    ooooooooooo svekrva i snaaa,,,,svekrvata nikogas nema da ti bide majka,niti ti nejze da i bides karka,koga kerkata i zetot se karaat mojata svekrva ne izleguva od soba po tri dena,togas znaes sto se slucilo a zne da napravi takva zbrka da se karaat sinot i snaata e togas nema tri dena vo soba togas sve e ok!!!!! duri nema ni da primetis deka nesto se slucilo a najtesko e koga sinot ke bide mamina maza go imam i znam kako e pa zatoa devojcinja pazete se.ja znete onaa pogovorka koga edna svekrva raskazuvala koj del od zivotot i bil najsreken????koga bila sama.SVEKRVATA RASKAZUVA VAKA....NA DRUGA SVEKRVA.ABE ZNES SE SEKAVAS NIE KOGA BEVME SNAI KOLKU LOSI BEA SVEKRVITE ,,,E SEGA TAKVI SE SNAITE!!!!!!
     
  13. Svetlina

    Svetlina Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    35
    Се сложувам дека местото на мажот е крај жената како и со тоа дека секогаш ќе има некој кој ќе се обиде да се провне како трето лице во новоформираното семејство. И кај нас беше така, но нас едноставно мислам дека проблемите ни „помогнаа“ дасе одвоиме до толку што дури и кога живеевме во заедница како да бевме изолирани. Фала му на бога сега сме сами, ама колку многу проблеми имавме претходно. Како што реков во еден претходен пост проблемите ја зајакнаа нашата врска и бидејќи проблемите секогаш потекнуваа од страната на семејтството на мажот ми тој едноставно ги согледа работите во вистинското светло и затоа му успева, во поголем број случаи, да остане цврсто на земја. Само како пример: ако двајцата синови влегуваат на врата тогаш на едниот (брат му на мажот ми) му се бораќаат со умилато СИНЕ, на мажот ми му се обраќаат по име (со налутен изговор). Без никаква причина, на пример кога се враќаат од работа. Има милион такви ситуации, можеби и во текот на целиот овој форум ќе успееме да се изнаприкажеме, затоа е и форумов топ, можеш да се изнаприкажеш, а и има кој да чита. И како што кажав, сега сме сами, се обидуваа на почетокот да ни се мешаат, па ни организираа доажање на 20 луѓе без да знаеме и во последен момент ви велат „ке ви дојдат тие и тие на гости“. Но, ние тука велиме, ние сме возрасни, фала богу при свест, телефони постојат, а кога ќе сакаат да ни дојдат на гости нека ни се јават на нас, а не на вас. И ред такви и многу поглупави случаи. Во друга прилика повеќе.Поздрав и посакувам сите снаи односно сите на форумов да можат да живеат сами и да ги уживаат благодетитите на животот во бракот.
     
  14. JATAGAN

    JATAGAN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    154
    zravo dragi snai,snaicki i po nekoja svekrvicka,

    Na pocetok da vi se predstavam deka sum masko i sosme slucajno doznav za ovaa web, a pak forumov e stvarno interesen za vas , ali ovaa tema stvarno me zaintrigira pa resiv i jas da se vklucam iako e zenska strana, no samo da slusnite i masko mislenje.
    Se nadevam deka nema da me "rasturite" so napaganja posle moeto mislenje ;) .

    Dobro be vie ste se zamisluvate deka ste "cvekinja za mirisanje" ???? aj malku podzaprete, ili barem pokazete mu gi komentarive na vasite mazi pa ke slusnete i nivno mislenje (ovde mislam samo na tie sto se vo brak a ne na tie sto se vo vrska , bidejki tie sto se vo vrska seuste idealiziraat ) pa i vo vas se naoga dozata na nervoza i vina za vakvite mislenja okolu postojanata tema snaa-svekrva.

    Moram da kazam deka koga gi citav vasite komentari (a gi procitav site) prosto i jas odma pomisliv deka samo vie ste vo pravo a svekrvite sto gi ogovarate samo spletki vi pravat, ama aj si rekov malku potrezveno da razmislam i da ne rasuduvam odma, pa bi ve prasal:
    - Ajde setete se na situacii koga vie ste bile pricina za nedorazbiranje(da ne recam kavga) , so nekoj Vas gest, gestikulacija, komentar vo vas stil itd., ???????? - ama sigurno ke recete deka nema takva situacija vie ste mnogu kulturni ;(

    E da vi kazam pravo sigurno ima vakvi situacii i toa mnogu samo mozebi vasiot maz nekogas vi skrenal vnimanie ili ve predupredil (samo nemoj da recite deka takvo nesto nemalo) ama vie i pokraj se si prodolzuvate po svoe , demek da znae taa (se musli na svekrvata) cij zbor e posleden, a da ne zboruvame za eden kup situacii koga vasiot maz nisto ne iskomentiral a vo sebe sigurno cuvstvuval bes.

    Moja preporaka vi e najprvo, isfrleteja mislata od vasata glava deka svekrvata mora da vi bidi lut neprijatel (bidejki taa e vrezana nekade vo vasiot mozok).
    Vtoro bidejki vie ste pomladi pa da receme i popametni od starite , pa ajde toa demonstrirajte go pa potrudete se zboruvanjeto od svekrvata da go vidite i ofd druga strana odnosno od pozitivnata strana , mozebi e toa sepak nekoj dobar sovet ili komentar i primete go bez (glimasi, los komentar i sl.) tuku ednostavno islusajte go , na pocetok slozete se a vo tekot na razgovorot so smiren ton i popoleka pocnete da go obrazlozuvate vaseto sprotivno mislenje od nezinoto i na kraj recete aj ke razmislime pa ke vidime sto e podobro, (bidejki vie sekako ke si terate po vase) i normalno vo sledna prilika pak sosema "spontano" ke ja kazete konecnata odluka za prethodno razgovaranoto i ke vidite deka nema da ima posebno negoduvanje od drugata strana .
    Ova e samo eden sovet, i zatoa ne mora da bidite fini i da gi sakate svekrvite (bidejki ocigledno toa e nevozmozno) no barem upotrebete go vasiot mladeski intelekt vo razresuvanjeto na neprijatnite situacii, ova ke bide podobro i za vas i za vasite mazi a i nema da ima atmosvera na neprijatnost .
    Sega za sega tolku bidejki nemam bas vreme , no vo sledniot moj kometar ke prodolzam.

    I da ne zaboravam da prasam , a kako toa vasite majki se tolku dobri pa na maz vi nisto ne mu smeta kaj niv???
    Ne ste se zaprasale ili ne ste zaprimetile nekoj komentar ili postapka od vasata majka sprema mazvi - koja postapka ili komentar ne bil vkusen za nego, no toj sigurno ne vlegol vo konflikt ili ednostavno go zanemaril ????? - Mazite ne komentiraat za odnosite so тештите bidejki mazite imaat poinakov mentalen sklop i na toa mnogu ne mu obrnuvaat vnimanie ili neprijatnostite so тештите gi kazuvaat kako vicevi.

    Tocno e mislenjeto od neznam koja bese na forumov deka so majkae moze i da si opcue i se da bide vo red utre, za ova se slozuvam i nornmalno e da e taka, bidejki i sinovite mozat so majkite da se ispokaraat i utre da bide se vo red, ama ako na тештата samo nesto i prefrlat taa e lesno uvreditelna licnost i odma ke i kaze na kerka si deka mazoti e osobeno losa licnost a toa i sekade ke go kazuva, a kerkata pa duri i ke mu soli pamet na mazot deka majkae ne rekla nisto loso i bla bla bla.

    Dragi snai i snaicki, pred bilo sto da komentirate ili ogovarate ili gledate na se crno sprema svekrvite kajprvo malku podzakocete izbrojte do 10 zemete vozduh i obidete se na seto da gledate od poveke aspekti a ne samo od vasiot odnosno malku zadlabocete se , bidejki kako vie sto si ja sakate majka vi taka i mazotvi si ja saka majlkamu i tuka stanuva zbor samo za normalen priroden odnos a ne za mamino since i li slicno kako sto obozavate da kazite , bidejki ako e toa taka togas i vie bi trebalo da bidite mamini kerkicki i angelcicki, ama ne e bas taka.

    Se nadevam za seto ova ke razberete koga eden den daj boze ke stanete svekrvi , pa togas vratetese pak na forumov (ako seuste postoi) pa procitajte sto ste mislele i pisuvale sega za da ne go menuvate mislenjet i za da bidete postojani za da ne dojdime do izrekata koja pogore nekoja od vas ja kaza:
    Dve svekrvi si pravele muabet kako porano koga tie bile snai svekrvite bile mnogu losi , i zaklucile deka denes snaite se tolku losi :D (edna generacija preskoknata) :D

    Izvinete za dolgiot komemtar, no temava kako i da recam dobra e za od tipot na trac rubrika , a sto e najloso nikogas nema da se simne od "prvoto" mesto na top listata nitu sega nitu po 50 ili 100 godini, bidejki zenite toa go imaat vo svojot gen.

    Pozdrav do site
     
    На Natasha1991, Kameo, suzimuzi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. annadod

    annadod Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2009
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    Da se slozuvam so tebe ali nesto zaboravi da kazes,snaata doaga vo kukata na svojot soprug i sega taa e nova vo kukata pa treba da se prilagodi na navikite i trdiciite vo kukata pa kako ja prifatat taka ke se odnesuva i taa so ostanatite.A testata ne e sekoj den so kerkickata i zetot za da dava soveti i da se mesa vo brakot.Da toa se dve generacii koi ne idat zaedno,jas licno zivejam so svekrva vo ista kuka ali odeleno i mi smeta koga mojot soprug ke dojde od rabota ke otide kaj majkamu da ja vidi prvin pa ke dojde doma kaj mene i deteto,e navistina mi smeta a da treba da zivejam so majakami i tatkomi i tamu ne bi mozela da zivejam mirno i spokojno.Pa kako sakas vrti suc pak si e najubavo koga si sam.
     
    На Anyshka и delvi им се допаѓа ова.
  16. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    POCITUVAN "KOLEGA " :) JATAGAN,
    MNOGU mi e milo sto ni se vkluci i pretstavnik od sprotivniot pol....i drago mi e sto dobivme taka dolg i obrazlozen post koj so merak go procitav! :)
    PRVO:Go procitav postot dva pati i nikako nemozam da zaklucam,zatoa sto ne naveduvas,dali si zenet ili ne,ama aj pretpostavuvam ,sprema navedenite godini ,deka si zenet i dobro zapoznaen so temata -brak.
    VTORO:Moram da priznam deka ovaa tvoe mislenje ne me iznenadi ni najmalku i ne procitav nisto novo,nesto sto prethodno go nemam cueno...od maz se razbira....
    Voopsto ne se nadevav deka tvojot post ke zvuci vaka :
    (Namesto snaii i snaicki) Dragi pripadnicki na ponezniot pol,nasi ceneti soprugi,zivotni sopatnicki i stolbovi na nasite semejstav,ceneti MAJKI na nasite deca ....
    So vnimanie gi procitav Vasite postovi i moram da priznam deka ,posle dlaboka i opsezna analiza ,dojdov do zaklucok deka Vasata maka e golema,a najgolema zatoa sto NIE vasite sopruzi ne sekogas realno i nepristrasno sme ja sogledale celata situacija i ne sme Vi ja dale dolznata podrska ,koe nesto ostavilo dlabok pecat vo vasite srca ,osobeno zatoa sto Vasata ljubov prema nas,kako Vasi mazi e mnogu golema.
    Celosno go sfacam Vaseto razocaruvanje ,a osobeno potiknato od nas samite ,istite tie sopruzi koi nemame dovolno hrabrost da se soocime ,sekogas,so nasite majki i da gi potsetime kako bilo koga tie bile snai i kako patele nivnite mazi ,pa sega patime nie ,nivnite ceneti sinovi,zatoa sto se naodjame vo tesnec ,koj go predizvikuva Vasiot tesnodusen i provokativen odnos so nasite zeni,koi gi sakame i pocituvame.
    Pocituvani zeni ,koi Ve odbravme od milion(a za toa nikoj ne ne prisili)i se zakolnavme pred DRZAVATA i BOGA deka KE VE SAKAME,POCITUVAME i ZASTITUVAME ,a pri toa Ve imavme zapoznaeno i vrz osnova na nasiot celosen,jasen i cesen sud odlucivme da Ve "postavime"pokraj sebe ,kako dostojna nagrada za nasiot dolgogodisen i ploden "ergenski zivot",
    MORAM da Vi se izvinam i da Ve zamolam da ni prostite za site grevovi kon Vas koi se odnesuvaa na Vasiot odnos sprema nasite majki.
    Ne velam,pocituvani soprugi,deka Vie ste sovrseni,pa nie nikogas kaj Vas ne ni gledavme i baravme sovrsenstvo,tuku ni se dopadnavte i se vljubivme vo VAs onakvi kakvi sto ste ,so onakov kakov sto e Vasiot mentalen sklop,
    ama MORAM da priznam deka Ve sfacam kako Vi e koga dovedeni od drugo semejstvo,drugi naviki,drugi karakteri i principi,doadjate vo nekoe drugo semejstvo ,koe Ve stava na "tapet" so samoto Vase vleguvanje vo nasite familii,pa namesto da proba da Ve prifati MNOGU cesto Ve docekuva "na noz" i "pod lupa"....vi se mesa vo privatnosta,vo Vasiot odnos so nas samite ,pa namesto da Vi pomogne da gi izgradite odnosite so Vasiet sopruzi i familijarnite odnosi,doprinesuva istite da stanat ponepodnoslivi.
    Nikogas moi ceneti dami ,nemozeme NIE MAZITE da Ve razbereme,zatoa sto nie ne odime da ziveeme kaj Vasite semejstav,ne go zemame Vaseto prezime i ne gi vikame vasite roditeli"mamo i tato" ,a dokolku se sluci da otideme da ziveeme kaj Vasite semejstava kako t.n."domazetovi" togas sme pocituvani i ceneti ,kako domacini so respekt ,koj mnogu cesto ne go zasluzuvame ,samo zaradi toa da Ve cuvame Vas i da ne se pretopi nasiot negativen odnos so Vasite roditeli vrz Vasiot grb,koj e krevok,fizicki poslab i inferioren .....
    Zal mi e pocituvani soprugi ,sto NIE Vasite mazi nemozeme pocvrsto da zastaneme vo odbrana na Vasite stavovi i da Vi pomogneme vo Vasata ocajnicka borba da sozdadete svoe semejstvo ,koe ke bide Vasata dzvezda vodilka vo Vasiot zivot,koj ke bide Vase SE NA SVETOT i kade sto ke moze vo harmonija i intimno da se zivee zivotot,kako vo tvrdina ,zastiteni od siot onoj nadvoresen svet ,koj saka da go sprzi i posledniot atom od Vaseto covecno ,milo i polno so ljubov -srce.
    Dragi nasi ljubovi na nasiot zivot,Vie koi miljon pati ste ni pokazale i dokazale deka ne sakate onakvi kakvi sto sme so site nasi mani ,pa i so ovaa sto nemozeme da zastaneme na "cvrsti noze" i resko da razgranicime sto e NASE ,a sto poveke NE E NASE semejstvo,sto e nas dom ,a sto e necija druga sreca,obvrska,dilema......ZALIME za site situacii koga ste se osetile iznevereni i od nasa strana i od stranata na nasite majki ,koi mazejki se so nas ste gi prifatile ,kako majki(barem nekoi od Vas) ,pa ste im se zalele niv koga ve bolelo nesto ili ste im pomagale niv ,koga i samite ne ste mozele da rabotite i da pravite nesto,koga ste se smeskale na site situacii,koga se odnesuvale kon Vas kako "podreden stalez" i ste se pravele deka ne znaete koga pozadi Vasite grbovi komentirale (ogovarale ) kolku st epametni ,vredni,kolku Ve vospitala majka Vi ,kolku ste donele miraz,dali odgovarate na nivnite sinovi ili ne i deka nivniot sin mozel podobro.....


    DA DA ,pocituvam kolega JATAGAN ,vaka nemozese da zvuci tvoeto pismo i nema da zvuci ni za milion godini,ni na ovaa tema KOJA SMETAM DEKA E ZIVOTNA TEMA ,a ne "trac rubrika" ,ama SE KLADAM deka ako go procitas I ISKRENO OD SRCE GO MISLIS ,pred tvojat azena ,nema da ima posrecna zena na ovoj svet.
    Sigurna sum deka tvojata sopruga stisla grutka gorcina vo svojata dusa ,koja samo moze da izleze ,ako TVOJATA ljubov ja dokazes na nacin sto ke SFATIS ,PA POSLE KE SUDIS!
    I da,jas sum zena ......
     
    На eli985, WhatDreamsMayCome, ChanelIman и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. JATAGAN

    JATAGAN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    154
    Zdravo POCITUVANA koleske BEBYKETI,

    Tocno e deka ne sum napisal za mojot status, i tocno si sfatila deka sum zenet.

    Za vozvrat da ti kazam dek i jas tvojot post go procitav nekolku pati, i da znaes deka se slozuvam so tebe deka toa e ona sto zenite sakaat da go slusnat i osetat.
    Tvojot post kade kazuvas kako bi trebalo maskiot rod da i zboruva na svojata zena i kako treba da se odnesuva e celosno 100% identicen so mislenjeto na mojata zena za nacinot na koj treba da se odnesuva mazot sprema zenata (dali ti ovaj tvoj stav si mu go kazala na mazti?).
    Arno ama izgleda za zal maskiot i zenskiot mentalen sklop nikogas nema da bidat na ista branova dolzina vo pogled na ovaa tema i samo sekoj ke si gi brani svoite pozicii, iskreno kolku i da se trudam eve velam za mene (aj drugite mazi da ne gi mesam sekoj za sebe) nema da mozam 100% da ispolnam ama se trudam barem 60-70% da i udovolam na zenami, ali toa go baram isto taka i od nejze barem 60-70% ispolni od moite stavovi i baranja.

    A vo pogled na toa deka ovaa tema e ZIVOTNA TEMA sepak ne bi se slozil i bi ja smestil vo TRAC RUBRIKA, bidejki na ovaa tema povke pati koga razgovarame so zenami za kratko vreme preminuvame na sala i se smeeme na nekoi situacii.

    Pozdrav do tebe i do Bitola , pa znaci pokraj KOLEGI i komsii sme, a dokazuvanjeto na ljubovta moze da se manifestira i na poveke drugi nacini, no iskreno mislam deka kako covek odminuva so godinite i so bracniot staz ovaat tema i gubi na znacenje i e vo rubrikata TRAC RUBRIKA ili vo rubrikata VICEVI.

    Pozdrav :D :D :D :D :roll: :roll:
     
    На Kameo му/ѝ се допаѓа ова.
  18. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    POCITUVAN KOLEGA JATAGAN!
    Mnogu mi e drago sto dobiv replika od tebe,a osobeno mi e drago sto imam privilegija na ovaa tema da razgovaram so maz.
    Prvo moram da ti cestitam sto ,sigurno posle poveke godini od brak,so tvojata sopruga ste ja nadminale ovaa tema i za vas pretstavuva "tema vicevi" ,dodeka za mene toa e se uste mnogu bolna tema.(Sto i kako ima pogore vo postovite!)
    Iskreno se nadevam i posakuvam deka i jas i mojot soprug so koj sum vo brak 5 godini,ke dojdeme do stadium koga ke se zezame na ovaa tema.
    Inace da ti odgovoram.....DA mojot soprug ova (pogore vo postot ) go ima slusnato i dobro go znae i mozam da kazam deka negovoto odnesuvanje kon nekoi raboti se iam mnogu smeneto...
    Drago mi e sto SME NA CISTO deka mazite i zenite (SKORO) NIKOGAS nema da gledaat na rabotite od ist aspekt...
    DA ova go pozdravuvam i milo mi e sto pomedju nas postojat razliki ,koi vo zivotot se onoj neophodniot zacin da ni bide pointeresno.
    Zalam sto namesto da vidam 80-90%,vidov 60-70%,ama mozda si vo pravo koga velis deka bracniot staz gi banalizira rabotite,ama ljubovta bi trebala da e ednakvo proporcionalna so bracniot staz,znaci do zacinot e :lol:
    Komsii...?????? Od kade?
     
  19. JATAGAN

    JATAGAN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    154
    Pocituvana KOLESKE - BABYKETI,

    Slusni da ne se razberime pogresno, ne e i kaj nas se taka da recam rozovo, imame i "napnati situacii" i toa nema da iscezni bidejki so toa i temava bi zgasnala.

    Sakam da ti kazam edna interesna situacija sum ja slusnal ama mislam oti e vistina: Snaat stom dosla kaj svekrvata , svekrvata i rece "da znaes deka ako slusnes deka nekade deka sum zboruvala nesto loso za tebe da znaes deka e vistina , a ako slusnis deka arno sum zboruvala za tebe da znaes deka i toa e vistina i se zavisi kako sum bila raspolozena - a na toa snaata veli niz smea e da znaes deka istoto vazi i za mene samo sto da znaes ama bas ic ne me interesira sto zboruvas " - ova e od podamna i sega mislam funkcioniraat bas "odlicno" :D .

    Inaku neznam sto da ti kazam i edna godina da prajme muabet nema bas mnogu da se pomestam od moite razmisluvanja i stavovi , a nitu ti od tvoite.
    Samo znaes sto, kavgata sekogas ke postoi nea nemozis da ja izbrkas oti kako sto kazav toa e vo genot i sekogas ke postoi pomegu snaa - svekrva bitno e vo kolkava mera ke bide i za sto ke bide, pri sto taa pravi dopolnitelen razor.
    Ovde ne mozam da sporam nitu jas so tebe , nitu ti so mene , bidejki situaciite i nastanite sigurno ne se isti kaj vas i kaj nas , nitu pak tipovite na kavgi se isti kaj vas i kaj nas (mozebi slicni, no ne isti i toa so bitni razliki), pa ottuka poteknuvaat razlikite , a priodite i resavanjeto na situaciite sekogas e razlicen.
    I nie imavme period na burni vreminja i nastani :D , ama aj za togas neka bidi.

    I na kraj da ne zaboravam pa svekrvite sepak se nasi majki , toa ne moze da se smeni neli? - i kako sto nekade rece Gospod neka te krepi na umot koga ti ke bides vo pozicija na svekrva pa da vidime togas sto ke primenuvas.

    I pak ke gi spomnam a testite, mislis deka sekogas se dobri i fini kako sto ti velis deka , zetovcite gi primaat so rasireni race itd., e koga mazive ke otvorat tema ke ti kazam da se vklucis tamu pa da slusnis (iako mazite slabo komentirat za toa, i mislam nikogas nema da zazivee takva tema).

    Samo bi ti napomenal toa sto si go pominala zavrsilo dosta so gorcina pisuvas i site gi plasis, ili pak ako ti e polesno zemi iznapisi se vo eden najdolg post i neka ti mine celiot bes vo tebe pa mozebi ke ti bide polesno, i nemoj da mu go pokazuvas postot na mazti ili nemoj ni slucajno da cita ovde oti sigurno nema da mu bide lesno, mozebi kaj tebe vlijae sto si mazena od eden vo drug grad pa toa dopolnitelno te optovaruva bidejki nemas nekoj blizok za da se iznaprikazes za se i sesto (ne mora za svekrvati), no kako i da e sigurno vasite kavgi pomegu tebe i svekrvati tesko mu pagaat na mazti i ne mu e lesno vo dusata.
    Samo nekogas za snaat i svekrvata bite e nivniot intelektualen spoj , pa kako sto velat so pismen i nepismen lesno ke se razberis ama so polu pismen NIKOGAS - mislam razbra sto sakav da ti kazam.

    Obicno izbegavam da pisuvam dolgi postovi ama ocigledno pri konverzijava so tebe ne mozam da odoleam na kratok post.

    Nekade spomna vo tvoite postovi "da otvoris kancelarija" ova mi lici deka najverijatno si nekakov pravnik ili advokat , zatoa tolku temelno baras argumenti za temava i gi plasis pomaladive :lol:

    Inaku momentalno komsii , pa ti si sega vo Bt (ako ne se lazam) a jas sum od PP.
     
  20. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    POCITUVAN kolega i komsija Jatagan ,a i ostanati ,se razbira....
    Prvo ...DA jas sum pravnik po profesija -iden advokat i DA se sto zboruvam go kazuvam so argumenti ,potkrepeno so fakti i NIKAKO od pamet!
    Vtoro...ic,ama ic ne sakav da gi plasam mladive na forumot!Tie ne se plasat ,kako nas povozrasnite generacii.....i BAS MI E ZAL sto licam na nekoja "GORCLIVA" baba koja samo kuka i se zali....
    Ne e taka....samo imam mnogu loso iskustvo od koe del spodeliv na ovoj forum...e sega sto zvuci kako sto zvuci ,zal mi e .....
    APSOLUTNO se slozuvam deka kolku i da razgovarame sekoj ke si gi zadrzi svoite stavovi i nikoj nema da popusti,iako misli deka drugiot e vo pravo...
    Sekako deka ima i testi koi se nepodnoslivi ,kako i segde,ima losi i dobri ludje...ama pak KE POVTORAM...mazite NE ZIVEAT so testite,ne treba da gi slusaat itd.....testite sluzat da napravat rucek vo nedela i da im dojde zetot ,koj ke posedi ,ke se najade,napie,ke fati nekoja tema bos i ke si odi....
    Za testite zetot e dobar ako odi i pecali pari(kolku-tolku) ,ako se vrti doma i ne odi po kafeani,zeni i kocka,ako gi saka decata,ako ne e pijanica i tepac na zeni...znaci ispadja deka 90% od zetovcite se dobri zetovci ,a so toa i testite gi sakaat....
    EH...dodeka snaata NE E DOBRA ako:
    E pocituvana zena-sin i e papucar...
    Ako e dobra domacinka (cisti ,pere, pegla itd.) -togas e prosta selanka koja od kucata drugo nisto podaleku ne znae...
    Ako e karieristka i dobrooo zarabotuva-togas e nikakva i ne se grizi za domacinstvoto ,mazot,decata...
    Ako e crna -djupka
    Ako e plava-kosata i e izgorena od fabra kako metla..
    Ako e visoka -e topola
    Ako e niska -trupec
    Ako e tivka -tusla
    Ako e glasna-dzverka
    Ako e brza-togas e nemarna
    Ako e spora-togas e mrza
    Ako pravi dobar rucek-neznae da pravi torti
    Ako pravi torti-togas samo blagi znae da pleska
    Ako e moderna -togas trosi mnogu pari na garderoba
    Ako e skromna-togas e partalka
    Ako gi tepa decata-togas e lamja
    Ako gi bacuva decata-togas gi razgaluva
    Ako cisti -samo kreva prasina
    Ako ne cisti -e valkana
    Ako e slaba -e kako bolna
    Ako e debela -svinja
    Imam uste mnoguuuuuuu primeri ihihiiiiiiii...
    Ne moi ,NASI zenski...
    Kako sakas kazi pocituvan kolega JATAGAN ,vie mazite ste vo pozavidna situacija...
    Kako sakas kazi i ne popistaj :) ama MORA da priznaes deka na zetovcite im e polesno....
    Ne e tuka prasanje na mentalniot sklop ,tuku taka funkcionira svetot...
    A ako se plasat zenskive od idnite svekrvi ...imam da im kazam deka se VO PRAVO i DA BEGAAT sto podaleku..
    Zatoa sto dobra svekrva e samo onaa koja zivee daleku ili e so glavata na zapad (SKRAJA DA E !) :lol:
     
    На lexsi, mina1819, vesni4kaaa и 2 други им се допаѓа ова.