1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. JATAGAN

    JATAGAN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    154
    peperutkaa,
    Vo pogled na toa sto odbrale plocki pa vie da gi platite itd....., te svakam, Ne daj boze da mi se slucelo mene takva situacija bi me izvadila od koza pa i majki, tatkovci, dedovci i babi ke otreram u picku materin, drug da mi odbira za mene uffffffffff, a pa tek da platam za nesto sto drug mi odbral PA DA NE RECAM "EDEN MRTOV NAJMALKU KE IMA", jas so zenami ne mozeme da se pogodime ne pa nekoj da ni kupi, nie koga go sreduvavme spratot so zenami a pogotovo kupatiloto , pa cel mesec baravme plocki, A zidovite gi crtavme vo razmer a taka i plockite i gi boevme da vidime kako ke ni izgleda, a i si napravivme i nekolku 3D modeli na kupatila , a na kraj na majstorot mu ja dadovme semata kako da se redat plockite i toa oznaceni so broevi (majstoro zbesna :D ), a na edno mesto izgleda ne gledal vo semata i zgresil - go nateravme da gi izvadi itd..., mislam deka bidejki imate sloboden sprat , smislete strategija i smestete se na eden sprat posebno, ne za drugo tuku mislam oti vreminava ne se za davanje pari po kirii, ama otkako dobro ke se IZEB..E (izvini na vulgarnosta).
    Pozdrav i smisluvajte strategija.

    len4e,
    Za za prefrlanja od tipot rucek, vecera , kafiki i sl., ne sme imale , pa taka za toa te zalam . Nie so zenami vom pogled na toa i od nejzinite i od moite imavme celosna poddrska i toa od tipot netuku sedete doma tuku setajte ima vreme za doma sedenje (nas pa ponekogas toa ne nrevirase) , a pa zatoa nie setavme kolku nie sto mislevme deka e dovolno, ne si skratuvame letovanja, a isto taka i denes ......... uzivajte i setajte, imas poddrska od mene - ne se na cena ni vezala ni pletala :), a za jadenje ke se najde, koga ke vi dojde vremeto sami ke sakate doma da sedite i so poeftino da si pominete.

    babyketi,

    Abe za SPA CENTRI prvo ne spomnuvaj na zenami i se slabost, a doma za struja i voda za vo kupatilo neznam kolku trosime i velam nebare slon kapime sekoj de :D , za informacija nie nikogas ne go isklucuvame bojlerot toj e stalno prikluce i poln so topla voda vo sekoe vreme 365 dena vo godinata, nedaj boze i kerkami da trosi tolku kaj ke mi bide krajot .. hehehehe.
    A sto mislis ti pak , kerkami so svekrvai ke saka da odi vo SPA CENTRI, tamu da ja stramis ... hehehhe.
    A za da posfatime , ke vidime prvo sto tocno imate , dali kukata vi e so ploca, dali spratot vi e celosno napraven, dali ima posebni skali za da ne ja sretnuva svekrvata oti mozi nema da saka da ja gleda, i za stanot na kakva lokacoja e i dali e renoviran itd......... pa posle so zenami ke resime ali ke ja dademe, hehhehehehheheh
    A za zenami , go cita forumov, ama nema zelba za pisuvanje ne e takov tip, mnogu e taska za pisuvanje
    Pozdrav, i vidi dali gi ispolnuvate uslovite za da se posfatime osobeno dali imate posebni skali? i koj ke gi meti skalite hahahah?
     
  2. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    942
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Jatagan
    Aj vaka ti kako maz kazi kako da go ubedm da im ja otvori taa tema zasto koga i da spomnam za toa doma pocnuvaat raspravii od tipot sto sea baras nazad ti sakase da se odselime (Iako toj go predlozi toa) toj ednostavno nemoze da pobara nisto od niv. Me pobudaluva toa sto nemoze da svati deka treba da gi trgni majka mu i tatko mu malku ponastrana od negoviot zivot da PORASNE i da si go bara toa sto e negovo. Kako da smisluvam strategija koga na taa tema ja nemam poddrskata od nego voopsto nemoze gda im se sprotistave na negovite kako da e IZDRESIRANO kutre. A inaku koga jas pocnav da se bunam za plockite zs tie goi odbrale a nie gi plakame toj rece pa so se bunis pa moze nemaat pari (a imaam zs na svekor mi platata e 500 evra baska svekrvami sto zema i taa okolu 300) i nemale plocki da platele pa ako nemaat neka recat deca nie nemame za plocki aj odete odberete si i kupete toa e veke drugo zs na moe kupatilo se rabotese. I nikako nema razbiranje so niv i ne sakam da gi vidam ni svekor mi ni svekrvami. AKo ima lek za maz mi pomagajte zs ce poludam. Za se me poddrzuva ama koga stanuva zbor za negovite JAS SUM VINOVNA ZA SE.
     
  3. DACA

    DACA Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    SVEKRVISTAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!! UZASSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :oops:
     
  4. majatri

    majatri Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    36
     
  5. JATAGAN

    JATAGAN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    154
    DEVOJKI,

    NA SITE VI POSAKUVAM , MNOGU ZDRAVJE , SREKA I USPEH VO NOVATA 2010 godina.

    ************* 2 ***************
    ********** 0 ************
    ******* 1 **********
    **** 0 *****

    Temava neka prodolzi posle praznicite.

    VI POSAKUVAM I MNOGU DOBRO RASPOLOZENIE ZA TEKOVNITE PRAZNICI
     
  6. prettygirl

    prettygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    38
    Jas sum verena , nemazena se uste , svekrvata e dobra sega za sega , no dobroto e sto nema da ziveeme zaedno so svekrvami...taa mu kazala na deckomi deka ke ni najde stan pod kirija..ako treba i po 300 evra ke davam no nikogas ne bi sakala da bideme u zaednica bidejki znam majkami kakvi problemi imase
     
  7. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Kako za pocetok na edna ,se nadevam uspesna godina,samo ke ve pozdravam i ke Vi cestitam Nova Godina i Bozikni praznici!
    Neka ve prati sreca i harmonicni bracni,pred se,a posle i familijarni odnosi...
    Site da sme zdravi i zivi i vo novata godina poveseli...
    Da dade Gospod site da sme na broj i da se druzime vaka ubavo i vo ovaa nova godina.
    Pozdrav do SITE!
     
  8. dejana1

    dejana1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Neiscrpna tema e ovaa za svekrvite i snaite!!! Mnogu e dobra pogovorkata: "Koga bev snaa losi bea svekrvite, sega sum svekrva, pa losi se snaite". Citame site megu redovi, neli?!
    Jas sum taze snaa, veke 6 meseci. Ziveev so svekrva i svekor samo 5 meseci, i sega sme oddeleni. Ubavo bese i so niv, no da bidam iskrena sega mi e poubavo :lol: ... P.S Za mazot mi ne znam :?:
    POZDRAV DO SITE CLENOVI, I SREKNA NOVA GODINA I BOZIKNI PRAZNICI!!!
     
  9. zoricavezenkoska

    zoricavezenkoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    5
    SREKNA NOVA GODINA I SREKEN BOZIK.SE NAJUBAVO VO NOVAVA NA SITE.
     
  10. kristin4e

    kristin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    122
    Ха,ха...Фала Зорица исто и на тебе...Ме зезна...Кој се жалит во еден саатот од свекрвата :?: :!: - Си реков.
     
  11. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    5 meseci se kratko zato ti bilo ubavo,ako bese podolgo mozda nemat da bese ubavo jas ziveev 5 god. zaedno prvo bese ubavo i kaj nas ama posle tesko a otkako mi se rodi deteto uzas iako bevme deleni,non-stop zasto vaka zasto taka,jas ce odev vo spalna da go nadojam a svekrvami pomene idese mi delese soveti a toa strasno me nervirase kako jas da bev dete,imav 28god.prvo mi bese ama sepak ne sum tolku glupa dan go zadusam,pazi noseto,non-stop istoto dan nema vozduh da disi i tn.
     
  12. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    SUZETO i jas istoto go kazuvam ,veke podolgo vreme....
    Ne e isto da se zivee vo zaednica so svekrva ti ,pa da se napolnis so negativna energija na toa pole za cel zivot,a mnoooogu drugo e koga od prviot den ke si bides vo druga kuca,drugo mesto vo svoj mir....
    Mene mi e jasno se ovde sto se izlozi od clenkite na ovoj forum deka treba da se ima pocituvanje i deka se ne treba da se sfaca mnogu bolno,ama site onie koi ziveele so svekrvite i bile izlozeni na se i sesto..mozat da sfatat...sega i jas otkako ziveam sama mozam da kazam deka ne e nisto strasno,ama da ne sum vo koza na onie koi se vo zaednica :(
    Zatoa treba samo da se dozivee ..nemoze da se raskaze :(
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Jas sum "malecka" i fala Bogu ne sum mazena ;) no sepak za ovaa tema imam mislenje izgradeno vrz osnova na toa sto go gledav vo semejstvoto i malce posiroko ( rodnini.prijateli ). gi procitav site komentari do 12 stranica potamu ne stignav i temava mi e dosta interesna i zatoa i pisuvam komentar, Ke vi kazam samo dva primeri :
    1. Moi bliski rodnini na snaata i sinot im ponudija dva sprata od kuka so POSEBEN vlez ne prifatija im ponudija da im platat pola iznos od stan koj tie bi go kupile samo za niv ne prifatija snaata saka da se deli a ne prifaka niedna opcija a nivniot drag SIN ja brani samo negovata mila sopruga a ne gleda kakvo sustestvo e taa !! znaci sinovite ili sopruzite ne vlecat smao kon svoite majki ima i takvi koi vlecat samo kon svoite soprugi iako se poretki.

    2. Mojata majka imase katastrofalna svekrva koja bese samo so 4 odd ne so 8 majka mi morase da trpi se i sesto sto vklucuva i zivot vo kuka koja nema wc pa morase kaj majka i da trca za da odi vo wc !! i seto ova mozebi ke bese polesno ako mojata baba ne se mesase vo se i sesto i ne ja vregase...No SINOT pomegu dva ogna na ednata postojano mu velese "dosta stara" a na drugata "znma deka gresi no majka mi e i ne mozam da ja ubijam ". Znaci taa mu e majka kakva i da e. Kako sto nekoja snaa pogore kaza deka kolku i da se karaat i pcujat so majkata dr den se ke bidi vo red zatoa sto taa mu e majka. Istoto e i so sopruzite kolku denes da se iskara so negovata majka a vasa svekriva :D sledniot den megu niv dvata se ke bidi isto zato sto TAA MU E MAJKA !!

    E sega moram isto da potenciram deka ne e sekoja majka na pr vo slucajot na babyketi toa spored mene ne e majka niedna majka nema da si go maltretira i nervira cedoto da ne saka da mu daj nekolku kvadrati za da zivee so svoeto semejstvo a situirana e i podrago i e da si go nervira sinot za nekoja zena koja sto mu e snaa. Mislam eka deteto se saka najpoveke i smeela da si dozvoli takvo nesto. Znaci nea i e pobitno zadovolstvoto da se kara i rasprava so snaata od zadovolstvoto nejziniot sopstven sin da bidi sreken.

    i za kraj mislam deka klucot e vo dragite mazinja :D Toj treba da ima svoj stav i d ane bidi pristrasen ni kon majkata ni kon soprugata.

    Pozdrav :)
     
  14. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    primerov kako za mene,mojata svekrva stalno me prasuva so kogo pisis koj e [na kompjuter]ama na majka sve mojs da i recis a na svekrva ne,so majka i da se skaras vrvit ama so svekrva svekor ostanvit za stalno
     
  15. Floriana

    Floriana Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    2
    Dragi moi,

    vnimatelno gi procitav site postovi. Za zal mnogu od vas seuste mora da ziveeat vo zaednica (pekol).
    Sepak od moe licno iskustvo, odgovorno tvrdam deka mnogu (da ne kazam se) zavisi od intelektot i obrazovanieto na ''akterite''.
    Mojata svekrva e zena so IV oddelenie i za zal nejze toa i e nivoto, tolakv i e kapacitetot i intelektot da gi razbere i obraboti raznoraznite situacii i konfliktni sostojbi koi najcesto rezultiraat so vikanje kolku sto ja drzi glas i solzi.
    I sto ponatamu, kakov razgovor ili dijalog ili zaednicko resenie?
    Sreka, mojot soprug e i poveke od svesen za sostojbata.
    Da napomenam, nie ziveeme oddelno i vo posledno vreme mojot odnos so negovite roditeli se sveduva na cestitanje praznik po telefon ili ljubezni recenici od tipot: dobar den, kako ste
    I pokraj nejzinata zloba, seuste imam kakov takov odnos so niv i tronka pocit zaradi mojot soprug.
    Zatoa, moj sovet e da se izdignete nad sostojbata i glavata gore!
    na nekoi lugje ednostavno toa im e nivoto i koga ke ve vidat povredeni, dure se raduvaat so toa.
    Koj moze da si dozvoli finansiski da zivee odvoeno uste vednas neka go stori toa. koj ne moze, glavata gore i verba vo sebe!
    I pronajdete nesto sto ve ispolnuva, posvetete go vremeto na toa i ignorirajte go losite lugje okolu vas.

    Pozdrav i sekoe dobro!
     
    На Imperatorka5 и mina1819 им се допаѓа ова.
  16. zenazmaj

    zenazmaj Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    4
    Bravo za temata koja ima siroka diskusija. Gledam poveketo se placat od svekrvite.jas ziveam so nea no, ima i losi i dobri momenti.Moj sovet do site e deka treba dodeka ste sami dvete da i stavite na znaenje do kade smee da se mesa i do kaj i se ingirenciite.Razgranicete i so soprugot koj kaj mu e mestoto i se ke bide vo red. Nemojte da mislite deka i na svekrvite im e lesno, i tie si go gubat mirot so naseto stapnuvanje vo nivna kukja. zAMISLETE SO GODINI ONA BILA TAA KOJA E ZAKON U KUKJA I SEA DOAGJA DR ZENA KOJA I GO ZAGROZUVA MESTOTO.Na kraj i nie edenn den ke bideme svekrvi pa kako pravime taka ke ni praat
     
  17. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    116
    jas mislam deka korenot na problemite e vo nasite sopruzi (tie sekogas se poveke sinovi otkolku sopruzi), a koga tie bi zavzele cvrst stav togas ne bi postoele vavki problemi
     
  18. snegulcence

    snegulcence Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    3
    I mene sega za sega mi e ubavo so mojata idna svekrva, ama mislam deka toa e taka zatoa sto jas uste odam tamo kako gostin deckomi e od drug grad i koga ke pojdam gleda samo da mi ugodi, sto nemislam deka toa ke bide taka i koga ke se zememe pa toa e luge normalno ,ona nemoze da vi bide kako majka ,kako rekle majka si e majka.
    Pozz do site
     
  19. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Snegulcence..super e sto so svekrva ti ke se gledate samo odvreme-navreme...problemite i site neprijatnosti idat koga se zivee pod isti krov..toa e pogubno za taa vrska......
    Znam jas deka majka si e majka ,a svekrva -svekrva,ama ocekuvam taa da bide kako majka..da saka..pocituva....pomaga...
    Neznam zosto vikaat deka svekrvat anemoze da te saka,jas mislam deka moze ama prvo treba taa osoba da znae da saka ,a tek togas i tebe da te saka.
     
  20. ruza

    ruza Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    6
    Sekoja sto e snaa i ima deca za da ja svati svekrvata mora prvo da znae deka za kratko vreme i taa ke bide svekrva pa neka razmismisli.Ne se site svekrvi kako sto treba no ima i snai sto ne privakaat svekrva.Najdobro e da se zivee posebno no ako uslovite toa ne go dozvoluvaat mora da se najde kompromis.Kako prvo neslogata so svekrvata prtavi nervoza i odalecuvanje od soprugot .Ne e loso malku da se bide flegmaticen za da zivee dobro semejstvoto i da funkcionira brakot.Zenata ako saka moze da napravi se .Bidete snaodlivi vo sekoja situacija i po moznost terajte ja vodata da tece kako vie sakate.pozdrav