1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Натерај го маж ти почесто да им се јавува и ќе те олабават тебе.:D
     
    На SummerGirl и alana им се допаѓа ова.
  2. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Istoto bese kaj mene koga se porodiv, a i pred da se porodam koga prestanav da odam na rabota. I jas tuka si se zalev haha.
    Dnevno 10 pati zvonese. Sabjle koga se budev 10 poraki min imav na tel so praite, so ve nema, u bolnica da ne ste? Na kraj site na kulturen nacin gi prasav dali mislite deka nema da vi kazeme koga ke se porodam? I taman se razbravme, sledniot den se porodiv.
    Posle pa so bebeto... Prdna li? Zdrigna? Aaaa grcevi imaaaa? Ti rucase? I ako ti recam ne, ke dojdes da mi napravis?
    Ja resivme rabotata so ignoriranje i ednas drsko obrakjanje, rabota imam, bebe imam za gledanje i kukja za odrzavanje, sama sum, vreme ne mi ostanuva za telefon. Aha da da samo rece, i eve sega se slusame dva tri pati nedelno, so keif im spodeluvam novosti pr za maliot i sto se desava tuka opsto. Sosema dovolno. Majka mi ne me zamara tolku a ne 3ta osoba.
     
    На Meckicja, Skorpija25, CameliaMiller и 4 други им се допаѓа ова.
  3. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.296
    Допаѓања:
    34.232
    Пол:
    Женски
    Јас на телефон имам зборено само 2 пати во овие 2-3 години со свекрвата за да ми честита роденден. И тоа се јавува кај мм.
    Ни јас имам нејзин број, ни таа мој.
     
    На Justicija, vendiii, makedonkamak и 7 други им се допаѓа ова.
  4. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.439
    Пол:
    Женски
    Алал да ти е ти си среќна жена :)
     
    На Pepa B.., vendiii, makedonkamak и 4 други им се допаѓа ова.
  5. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Имаат и за него време :rofl:. Пред да оди на работа се слушаат, на пауза на работа се слушаат, кога си дојди дома се слушаат и до вечер уште неколку пати......Јас им откажав љубов и раат сум.
    Како што кажа и @Mari-Ja со мало бебе што и дење и ноќе не спие од грчеви, сите обврски на тебе, помош од никаде....по 2 саати во едно деноноќие дали спиев и таман заспало дрн дрн...телефон на вибрации ставив и не кревав, оти супер сензитивно ми беше бебето (да шушниш ќе се разбуди). Мислам нема што да се објаснува, тие сигурно од милост го правеле тоа и оти имаат слободно време....само како да им објаснеш без да ги навредиш? Мене не ми успеа тој дел.
    Пишав за мојата ситуација за да ја поддржам @Vip83 дека имало и други со таква ситуација....и дека може да се реши. Како што сватив таа не сака да ги навреди и да им каже директно...дај боже да и успее.
     
    На gjoker4e, Meckicja, Skorpija25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.080
    Пол:
    Женски
    @Vip83 kazi im deka nemozes da razgovaras na telefon tolku vreme . Na primer pristapi im so zborovite : " Mamo/tato ( ili kako i da gi vikas ) , ne sakam da ve navredam , no izvinete , jas ne mozam da zboruvam na telefon sekogas koga ke me pobarate , od pricina sto imam premnogu obvrski , pa ne sekogas go nosam telefonot vo dzeb ". Mislam deka ke te razberat . Jas za srekja nemam vakov problem . Svekrva mi i svekor mi me baraat samo ako ne mozat da go dobijat mm na telefon , ili koga treba da me prasaat/zamolat za nesto , znaci po potreba . Malku mojte me baraa edno vreme na sekoi 3-4 saati , ama im kazav deka imam povekje obvrski otkako se rodi vtoroto i eve vekje skoro 2 godini se vrazumija i me baraat ednas na den kolku da prasaat kako sme i kako se decata :)
     
    На gjoker4e, Vip83 и zalosna им се допаѓа ова.
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    @Vip83 едноставно е - не им кревај слушалка. Ако веќе кренеш, гледај што побрзо да ги откачиш. Најди некаков изговор. Госпожата кај мене не се јавува. Нема потреба. Кај синот нека се јавува. А знае да се јави само кога маж ми треба да земе плата.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  8. CherryPop

    CherryPop Активен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2015
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Јас еве уште во врска додека бевме подолго време,на една караница со дечко ми за која таа ништо не беше информирана за што е и како е ми се обрати на овој начин "Слушај јас тебе да ти кажам,ова да одиш кај мајка ти да си го правиш." На тоа јас ништо не и одговорив,бидејќи е два пати постара од мене.Жедна за кавга,кога виде дека ја игнорирам,го повтори тоа уште 2 пати.Изнервирана од мојата пасивност,истрча надвор со цел таа да се направи жртва.Јас нејзе лично ништо лошо и немам направено ни кажано,напротив и давав секогаш се што и требаше,пари,цигари,ја фарбав,и средував соба, сѐ.Додека таа за тоа време на дечко ми му правеше пекол од живот,му земаше се што има,му кршеше телефони,а тој како некој потрчко ја слушаше се што ке му каже,за малку ке убиеше и човек.Сето ова не би било страшно до толку кога таа би била негова мајка(таа е всушност сестра на татко му) и не би била наркоманка на свои 40-50 години.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    А што треба па она да биде информирана за вашите кавги? Тоа си е интимна работа.

    И друго, ти не си должна нејзе да и даваш пари и да и изигруваш куќна помошничка и фризерка.
    Да ми дојде на гости девојка на син/внук и да очекувам она да ми ги раскрева собите...ај јас може отидена со паметот ќе бидам, ама ти девојче, со кој ум ова?!
    Кога знаеш дека женава е проблематична, требало да се дистанцираш од неа за да не те боли глава, а не да си играте другарки, особено кога гледаш како се однесува.

    Некои граници треба самите да си ги поставите спрема себе, а потоа кон другите.
     
    На Alisa22, buba4e89, CameliaMiller и 14 други им се допаѓа ова.
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    А зошто давате извештаи на свекрвите? Кој фактор се тие за да ви водат евиденција? Маж како маж секогаш ќе си ја брани мајката. И ако не и го правите ќеифот на свекрвата, одма сте лоши. Ич да не ви е гајле. Гледајте си за семејството. Маж ми често знае да ми рече - Ти не ја почитуваш мајка ми. Јас му одговарам - Како не ја почитувам? И правам муабет од почит. Ти што очекуваш? Да и одам по газот? Е па нема. Он си мислеше дека мајка му ќе ме команда. Ама се излажал. Не трпам никој да ми се меша.
     
    На Gosh, vendiii, delvi и 7 други им се допаѓа ова.
  11. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.296
    Допаѓања:
    34.232
    Пол:
    Женски
    @SummerGirl Не се согласувам со тоа дека маж како маж секогаш ќе си ја брани мајката. Мм секогаш е на страната на вистината што значи некогаш ме брани мене некогаш свеки.
     
    На buba4e89, Milobebence, tincemajmunce и 5 други им се допаѓа ова.
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Не мислев на тоа дека секогаш ќе биде на страна на мајката. Сакав да кажам дека една е мајка. Колку и да дрдори, нема да прекине контакти. Јас и не сум слушнала некој да се скара со мајката. Имам и пример кај што свекрвата претерува, ама синот ја тинтра.
     
    На vendiii, gjoker4e и zalosna им се допаѓа ова.
  13. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Не ти е свекрва. Ниту на крај памет си и должна да го правиш она што си го правела. Се надевам си научила на грешката и си воочила дека не треба да имаш близини со човек што не ти е сеуште ништо официјално, а поготово не свекрва.
    Сеуште имаш време да размислиш што понатаму со човекот, ако не ти се допаѓа ништо имаш време за да размислиш како ќе играш и ќе си го средуваш животот понатаму.
    Млада си и надежна.. ќе имаш среќа, не брзај да започнуваш живот и нова етапа таму каде што си негативна, нервозна и разочарана. Сигурно тоа не го сакаш за себе си.
    Размисли.
     
    На buba4e89, CameliaMiller, Skorpija25 и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    A sega vo brak ste???
    Jas ne znam koga veke ochite ti bile otvoreni ,zoshto bi promizala:?:???
     
    На CameliaMiller и SummerGirl им се допаѓа ова.
  15. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.988
    Допаѓања:
    261.072
    Како воопшто свекрви, мајки, браќа, сестри ви се мешаат во кавгите со партнерите?!

    Прво никогаш пред никого не сме се скарале, може во себе вријам и на само очи ќе си извадам, што има некој трет да ни ги знае проблемите?

    Ако пред други се карате - вашиот проблем е и нивни проблем зошто сами така сте си направиле.

    Искрено некој да ми дојде дома и да ми оправа криви дрини пред мене, и јас ќе им кажам надвор од тука да си оправаат, зошто мене да ми рушат мир, зошто јас да слушам туѓи кавги?

    Бидете реални, кое дно е да земам да се карам со дм пред моите или неговите?
     
    На ivi1987, poenta, duffi и 13 други им се допаѓа ова.
  16. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.963
    Допаѓања:
    13.984
  17. CherryPop

    CherryPop Активен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2015
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Не беше кавгата пред неа воопшто,таа беше во другата соба.При првата прилика ми го кажа тоа,кога бев на излегување.Проблемот е што јас тогаш ништо не направив ниту викав ниту кршев нешто,туку дечко ми.Најверојатно беше падната во некаква си наркоманска криза па не можеше нему да му се истури,па ај на мене.Тоа што и преќутав не беше заради нејзе туку од почит спрема дечко ми иако и тој не ја поднесува веќе.
     
  18. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.988
    Допаѓања:
    261.072
    Правило бр. 1 сега, и засекогаш: не се карај кога може било кој да те чуе!
    После таков куршлус, не знам прво со него што правиш ти.
     
    На SummerGirl, SV1911 и buba4e89 им се допаѓа ова.
  19. Aneta92

    Aneta92 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2016
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.808
    Пол:
    Женски
    Знам дека не е којзнае каков проблем ама морав да се искажам. Имам пишувано во последно време свекрвица низ цел град ме зборува . Како ми биле гаќите пружени , како не сум била домакинка и бла бла , а кога и треба нешто прво мене ми ѕвони.Вчера му викам на мм викни ги на ручек нема смисла и ајде ги викна денескка.Ајде се спремај прави не е битно.
    Седиме ручаме и ми ѕвони мој прв братучед ми кажува жена му се породила и јас среќна разговараме со него што како .
    Затворив сонего и кажувам имам внукичка и свекор ми и мм ми честитаат и она само ми вика кај се породила викам овде ( во градот кај што живееме) и вика браво алал да и е ни Скопје ни џабе трошоци како некои (инаку јас се породив скопје). Ја останав подзината и свекор ми и вика доста така си решиле. Мм стана си отиде во соба и јас станав од масата отидов во кујната. Значи толку грозно се осеќав , да напоменам не зависиме од нив финансиски .
    Мм кога си одеа ги испрати ама беше многу лут.
    Добро човек неможе ли малце да се контролира?
     
    На *Ench@nted*, buba4e89, st2007 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    So ne i rece ti nejze, pa na nekoi im se moze da se porodat vo Skopje. Gospogja sum, mi se moze be. Ima da pozeleni.
    Taka vcera komsikata mi kazuva, isto i nejzinata svekrva si gi dvoi sinovite, za edniot se za drugiot nisto, sakala jatrva i tamu na selo kaj svekrvata da see neznam sto, i svekrva i i se javila na komsikava, i rekla ti nejkes, pa da ti si gospogja, uste nokti da stavis dolgi. Pa jas i vikam, so ne i rece ti, pa mi se moze, maz mi zarabotuva i me gleda ko carica nejkam da si gi valkam racete da kopam i seam, i idniot pat bi slapnala nokti vestacki french spic vo site boi nalakirani i bi i otisla takva na gosti da crkne.
     
    На Skorpija25, gjoker4e, Aneta92 и 1 друга личност им се допаѓа ова.