1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Nigde jas ne rekov sama Jas.
    Se podrazbira semejstvo sme, glavni nie dvajca, deteto si raboti za sebe.
    Iace ako citase prethodno ima cel moj post sto znaci pameten maz I sto moze da se ostvari vo zivotot so eden samostalen, pameten maz.
     
    На SV1911, oblace1, CameliaMiller и 2 други им се допаѓа ова.
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Абе, вака треба-така треба, сенкир сите почнавте со ваши станови или куќи, па уште и од вас спечалени.
    И сенкир не знаете дека, во Македонија, има поделби меѓу децата од нивните родители.

    @SexyGirl2 , ако двата сакате исто, ништо не е невозможно.
     
    На oblace1, referentka, Gosh и 9 други им се допаѓа ова.
  3. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    940
    Допаѓања:
    4.018
    Пол:
    Женски
    Еве конкретно ова ми падна во очи, оти јас за сам некој да постигне подразбирам да те роди некој и фрли на улица па ти снаваѓај се.
    Точно дека е обврска на родителот да ти овозможи образование и услови ама не и само тоа. Оти познавам лично родители кои децата си ги пуштаа во школо и се однесуват како да учелиштето да е некој дневен центар, колку само да поминат 5-6-7 часа дневно надвор од дома и толку. Родители кои не им посветуваат на своите деца ни најмалку внимание, не им влеваат амбиции, не работат со нив. И ќе се изненадиш колкав голем процент од родителите се такви. И баш поради тоа и велам дека најдобрата помош што сум ја добила е од моите родители, што се потрудиле и вложиле време во мене да ме научат, покажат дека јас можам да направам повеќе отколку што си мислам, што верувале во мене. Не секој пат "давањето" е имот и пари.

    Друго еве незнам дали оти не сум многу време во брак, сепак не можам да си го препишам се она што е стекнато во брак само на мене,па чак не можам да го сметам за заедничко, едноставно невозможно е. Маж ми заработуваше и заработува повеќе од мене, сам створил услови за живот па и тука не можам да кажам дека без помош имам се. Индирекно и не финанскиски ми помогнале неговите родители што вложиле во него за он да биде тоа што е. Не можам да кажам дека спечалив ганц нова кола, кога маж ми ја купи. Јас можам да си кажам дека сум си купила кола на старо додека бев уште девојка и тоа го направив без никој ништо да ми даде, без разлика што сега има маж ми две други, јас можам да ги возам кога сакам ама не се мои, не ги спечалив сама и не ги чуствувам мои.

    Не дека јас не допринесувам за нашата заедница, допиринесувам и те како. Му го олеснувам животот на маж ми, му го правам секојдневието поубаво, да не мора да му биде секој ден само работа-дома- јади - спиј и па во круг. Оти за да се печали добро мора и да се работи многу, да не се лажеме. Не паѓаат парите од небо.
    Јас гледам да помогнам дома колку што можам, не стварам дополнителни притисоци, се почитивам со свекрва, свекор, девер. Не мерам, не барам.

    И да ти го прочитав постот од предходно и многу ми се допадна, потполно се согласувам со тебе.
    Исто и ќе кажам дека важи онаа се стршнало капачето си го нашло лончето. Двајца го прават домаќинството, оти ако едниот и со вила да донесува, а другиот со игла да изнесува, пак ќе нема прогрес и ќе нема мир и хармонија.
     
    На mKdevojce, WarriorAngel, tina-63 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Што не се вратиш во Македонија, кога е толку тешко таму?
     
    На Joi, SexyGirl2, 1209 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Da problem e da se opstani posebno sano ako eden raboti a dr si sede doma ne se ziv3 nikade taka pa ni vo makedonija ako na toj nacin razmisluvas istite trosoci se sekade neli samo goleminata im e presmetana oo standardot
     
    На SexyGirl2 и Milobebence им се допаѓа ова.
  6. st2007

    st2007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    797
    Пол:
    Женски
    Оф топик сум знам,ама морам да прашам, ако треба бришете.
    И мажот се смета за помош, кога создавате нешто заедничко? Озбилно?
     
    На Offspring и SexyGirl2 им се допаѓа ова.
  7. Ana_mk

    Ana_mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    280
    Пол:
    Женски
    Зато сме сите различни и со различен карактер! На пример она шо го имаш пишано погоре за родителите кои не им обрнуваат внимание на децата,јас лично си се пронајдов тука! Не само шо не ми нудеа амбиции туку и за нешта за кои изразував интерес не добивав поддршка туку само ТИ НЕ МОЖИШ!!!! Е фала им многу на двајцата не ми дадоа ништо зато сама си постигнав СЕ! И образование,и возачка и буквално се,дури и стан си купив САМА! Зато пак ке речам се зависит од карактерот на човекот!
     
    На zalosna, Offspring, Sanja1105 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    За што е муабетов не разбрав? Во која смисла 'помош' е мажот?
     
  9. st2007

    st2007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    797
    Пол:
    Женски
    Па еве членката погоре напишала како мажот повеќе заработува од нејзе и сам створил услови па не може да каже дека без помош има се.
    И мојот сопруг заработува повеќе од мене ама на тоа не гледам како помош @WildMk
     
    На oblace1, CameliaMiller, SexyGirl2 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    940
    Допаѓања:
    4.018
    Пол:
    Женски
    Кога создаваме заеднички е заеднички и не можам да кажам дека сама сум успеала да создадам, кога е создадено во заедницата. Тоа како јас се осеќам си е моја работа, тоа како ти се осеќаш е твоја.
    Не е помош заработката од мажот, помош е оти јас сама не се мечам сега да правам туку веќе ми го спремил. Јас местово го направив дом и вложив љубов тука, ама беше многу послесно кога имаш буџет на располагање и само да ги купиш стварите.

    А озбилно вие сметате дека е лично ваше се она што мажот ви го спечалил, пред да бидете во брак па дури и сега кога сте во брак? Толку го вреднувате и цените трудот на сопругот па сметате дека по дефиниција сето ви припаѓа на вас? Или никој пат во животот не сте спечалиле/купиле со свои пари ништо па не го познавате тоа чуство?
    Или пак важи онаа старата што е мое мое е, што е твое наше е :D :D :D

    П.с ај замисли си ситуација ти да работиш постојано, а твојот сопруг не, па ќе видиш во тој случај дали средствата од сопругот се помош во заеднцата или не. Па да видам дали се уште ќе зборуваш така или ќе си благодарна за секој денар екстра :D :D :D
     
    На Sanja1105 и Milobebence им се допаѓа ова.
  11. st2007

    st2007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    797
    Пол:
    Женски
    Никој не рече за тоа што го створил пред брак, зборувам за во брак. И да, едно време јас работев и заработував повеќе од него, сега тој повеќе од мене и никој не гледа на тоа како помош.
    Ете ти си имала среќа да не се мачиш, да ти е направено,јас ја немав таа среќа. И не велам дека е мое тоа што сме го направиле, едноставно заедничко е. Бидејќи се е направено во бракот.
    Па и тој кога оди на нива да копа, одам и јас, ама не велам дека му помагам,туку двајцата си работиме и си градиме. И баш затоа што е заедница бракот, го сфаќам како едно да сме, оттаму доаѓа моето размислување дека тоа не е помош, но ете може па јас погрешно размислувам.
     
    На oblace1, CameliaMiller, SexyGirl2 и 3 други им се допаѓа ова.
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Се' што е стекнато во брак е заедничко. Без разлика кој колку пари вложил.
    Се' што ми е дома, си го чувствувам како мое. Вклучувајќи го и станот. Иако практично, не го 'спечаливме' ние.
     
    На CameliaMiller и SexyGirl2 им се допаѓа ова.
  13. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    940
    Допаѓања:
    4.018
    Пол:
    Женски
    @WildMk пак ќе кажам твој живот, твои чуства. На еден или на друг начин обострана е помошта во бракот, или наречи ја/го како сакаш.

    @st2007 ја не би рекла дека е среќа туку разумен избор, од двајцата. Си пишав јас и во предходните постови како ми беше порано и како се имаме и двајцата измачено.Не би да дробам повеќе.

    И всушност секое нешто што го имам напишано тука е вистина и секој совет кој го имам дадено е реален и од искуство. Кој како сака нека ме сфати.

    Интересното е тука, не само во темава, туку и генерално, секој гледа да те фати на збор/ фраза да ти се закачи и да ти ги изврти зборовите за само да се покаже попаметен и поуспешен од тебе, ама ретко кој ја гледа сликата во целина. На крајот мене ми е мир и спокој дома, се што сакав е да помогнам некому ништо повеќе.

    И јас всушност и не сум за во темава, не сум интересна, немам вакви проблеми и сврекрва ми ме сака :D :D
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Убаво ќе биди за тебе, да се цениш себе си и твојот труд повеќе.
    Мене не ми прави разлика, но ти имаш право на се' што сте стекнале во брак.
    Ваше е, заедничко, не е само на маж ти... Пак ќе кажам, не си го потценувај трудот.
     
    На Offspring, st2007 и Meckicja им се допаѓа ова.
  15. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    940
    Допаѓања:
    4.018
    Пол:
    Женски
    Ти таков ли впечаток имаш за мене? :D :D :D

    Абе за какво потценување зборуваш. Како може човек кој е свесен за своите квалитети и способности да се потцени себе си. Човек кој со години се грижел за себе си па дури и помагал на родителите, тешко дека не е свесен за себе си.
    Еве ќе кажам, како принцеза се осеќам. Нема нешто што не сум посакала, а да не ми се овозможи. Па веќе и незгодно се осеќам. Година време како не работам, ми се чини ќе пукнам некој пат. Не сум научена и јас вака. Ама таква е ситуацијата во моментот не е изводливо да започнам со работа.

    За тоа кое право го имам јас пред закон и кои права ги имам јас многу добро знам, ич не ме мисли.
    Очигледно ти мене лошо си ме разбрала, тоа што јас си го сакам, почитувам и ценам сопругот е едно, а тоа што во случај на равод се ќе му соберам и чак дури и омилената негова нива е друга работа.
     
    На Meckicja и Milobebence им се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Извини :) Само дека рече оти не го чувствуваш за свое.
     
  17. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.594
    Јас мислам треба нова тема за заеднички имот. Тука забегавме.

    Дали имотот на сопругот е и ваш? Дали наследениот имот негов е и ваш?
    Дали заработените пари негови се и ваши? Колку допринесувате финансиски за заедницата? И многу други прашања. Ама не ми иде наслов :)
     
    На CameliaMiller, zalosna, Milobebence и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    'Имот и финансии во бракот - од правна и емотивна преспектива' :)
     
    На CameliaMiller, sunshine2015, Meckicja и 3 други им се допаѓа ова.
  19. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Vo Mk da se vratam? (facepalm)
    Dali vo MK mozes cel zivot da go spastris vo pet godini pocnuvajki od osnovno kuka, 2 koli, zavrsis skolo canadsko, najdes stabilna rabota + kupis nesto extra a pritoa od odmori ne si se lisil.
    E zatoa prvite god. se teski.
    Ubavo tesko :!:.

    Pa eve I ti da si bila vo stranstvo I da se vrats vo Mk isto ke iskusis eden period (kompliciran) na pliragoduvanje.
    Ne se raboti samo za pari, kaj e mirot , spokojstvoto, cistiot vozduh,zdrastvoto, ljubezni luge, se elektronsko nigde nemas potreba da se raspravas so luge na koj denot ne im e po keiv, ….. usluga, biblioteki, drzavni I privatni biznisi so nivna usluga, nema sporedba.
    Vo Mk ne bi se vratila nikogas za stalno. Mozda koga ke odam vo penzija ama samo na 3 meseca.
    Eve bas sinoka imav gostin koj dojde od Mk, a koga otide namerata mu bese da ostane do kraj na Septemvri.
    Si dojde za dva meseci zadovolen od kafani, setanje I tolku.
     
    На Joi, CameliaMiller, јolene и 3 други им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Па зошто на девојчето и' рече дека има 'зелен ум', затоа што сака да оди во странство?
     
    На Joi, SexyGirl2, Ana_mk и 5 други им се допаѓа ова.